Skocz do zawartości

adrian1024

Members
 • Liczba zawartości

  22
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Drożdze to Safbrew S-33. crosis tak też pomyślałem ,że się przebudziły ,ale lepiej się upewnić.
 2. Proszę o pomoc starszyznę Grodziskie po 12 dniach burzliwej przelane na cichą w czwartek w tym tyg. Dzisiaj zauważyłem ,że dekiel dosyć mocno wybrzuszyło co wcześniej mi się nie zdażało. Po zajrzeniu pod pokrywę widać sporo piany jakby piwo znów gwałtownie ruszyło ?! Pomiar wykazał 3-3.5BLG (ostatnio jak mierzyłem było niewiele więcej). W smaku nic specjalnego jak to wygazowane piwo. Trochę goryczki/kwaśności.
 3. adrian1024

  Podpiwek

  A ja spytam jeszcze co do gotowca z delecty bo widzę jest dostępny na allegro i sprzedaje się w niemałych ilościach. Piłem ostatnio gotowy "Podpiwek Jędrzej" 0.5% alc. Powiem ,że smakowąło mi to nawet bardzo. Wracając do przepisu delecty. Jak to z tym cukrem wkońcu jest ? Dawać go tyle ile na przepisie czy mniej ? Jeśłi mniej to o ile ?
 4. U mnie zwykle po tygodniu jest wstępnie nagazowane (test w butelce PET) jednak gazu jest jeszcze stosunkowo mało tzn. po rozlaniu szybko się wygazowuje, piana nie jest super wydajna. Po 5-7 tygodniach zwykle mam idealne nagazowanie z głośnym pstyk i dymkiem w szyjce. Te 2 tygodnie nawet 3 w temp. pokojowej to wg. mnie minimum.
 5. Brzeczka w fermentorze potrzebuje kilku godzin na ostudzenie w wannie.
 6. No właśnie panowie ,będę robić teraz przeniczniaka i się zastanawiam co z fermentacją cichą. Robić czy nie? Pierwsze piwo z puchy niby pszenica robiłem bez i przez pierwsze 3-4 tygodnie w butelkach byl mocno wyczuwalny zapach drożdzowy ,pozatym sporo osadów na dnie butelki. Drugie piwo już zacierane trzymalem 6 dni na cichej (po samej burzliwej bardzo mocny zapach siarki) i w zasadzie po kilku dniach od butelkowania "czysty" zapach bez siary,drożdzy ,zdecydowanie mniej osadow. Piwo nieporówywalnie lepsze.
 7. Są jakieś skuteczne łatwodostępne środki neutralizujące zapachy z fermentora?
 8. No właśnie przy użyciu takiego wora to nie wiem jak to mieszać. Osobiście nie widzę tego.
 9. Z piwa jestem już zadowolony. Padły opinie ,że jest bardzo bardzo dobre ,zdecydowanie lepsze od poprzedniego z puchy. Dodałem do zasypu trochę carapilsa. Piwo ma ładny bursztynowy kolor i mega aromat (nie spotkałem się w tym z żadnym ze znanych mi sklepowych browarów) Jedyne czego nie udało mi się osiągnąć to tej styropianowej piany. Jest raczej nietrwała. Jak juz opadnie to pozostaje jedynie na powierzchni cienka 2-3mm powłoka. Może coś robię nie tak ,ale to dopiero pierwsze zacierane piwo.
 10. Drożdże S04 zadane z rana we wtorek. Od 2 dni ruch w rurce prawie spadł do zera więc zajrzałem dzisiaj jak się sprawy mają. Początkowe blg 12.5-13. Dzisiaj pomiar wskazuje 4-4.5. W menzurce dosyć mocno gazuje ,ale z tego co czytam pdf ze strony fermentisa raczej nie mam się co nastawiać na znacznie wyższe od fermentowanie? Niepokoi mnie coś innego i proszę o pomoc i opinię specjalistów.Coś się unosi na powierzchni piwa i sam nie wiem czy mam się martwić (obawiam się ,że tak) jakimś świństwem czy to zbite droższe/osady chmielowe? W smaku nie wyczuwam niczego niepokojącego. Zdecydowanie mniej kwasu jak z pierwszego gotowca coopers wheat. Goryczka już trochę złagodniała. W pierwszym momencie po otwarciu fermentora i nachyleniu głowy nad piwem dosyć ostry gryzący w nozdrza zapach (siara?) po chwili ustał.
 11. Wczoraj popełniłem pierwsze zacierane piwo ,a drugie w ogóle. Zasyp na 25 litrów 4.6kg pilzneńskie i 0.4 carapils'a. Drożdze S-04 Mogę stwierdzić ,że główny palnik kuchenki nie daje sobie rady. Na zagotowanie brzeczki czekałem z 1.15 może 1.30 godziny. Z wysładzaniem też zeszła masa czasu i całość pochłonęła zawrotne 8 godzin oO. Po chmieleniu (szyszki) wyszło prawie idealnie 25 litrów o BLG 13 więc chyba nieźle jak na pierwszy raz. Nie rozcieńczałem tego niżej bo fermentator i tak już zalany wysoko. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co bardzo intensywny zapach chmielu. Goryczka mocno wyczuwalna. Pozostaje czekać.
 12. Ja korzystałem z arkusza IBU_Rager_Tinseth_v2 Wstawiłem chmiele wprost z receptury ,a później tylko przeliczyłem na mniejszą ilość piwa i inną zawartość alfa kwasów. Zacieranie miało być popełnione dzisiaj ,ale były jeszcze "pytania" i niepewności więc zostawiłem temat do poniedziałku. Też jestem bardzo ciekawy co z tego wyjdzie.
 13. No właśnie źle się wyraziłem może. Chodziło o zacieranie + chmielenie Prawie pod korek będzie ,ale myślę ,ze powinno wydać.
 14. Jaki maksymalny zasyp mogę wsypać do gara 30-33litry? 5kg wyda czy będzie za mały ?
 15. Mój pierwszy filtrator 100cm skończył w koszu niestety. Mimo szczerych chęci, moczenia w gorącej wodzie itp. guma prędzej lub później pękała i trzeba było na nowo obcinać oplot.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...