Skocz do zawartości

MaciekB

Members
 • Zawartość

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Piwnica Widara
 • Rok założenia
  2011

Ostatnie wizyty

126 wyświetleń profilu
 1. MaciekB

  MaciekB

 2. MaciekB

  Sprawdzenie dokładności termometru

  Żeby taka różnica gęstości mogła wystąpić to garnek kolegi roberto_g musiałby być tak głęboki że dałoby się w nim nurkować... Bardziej prawdopodobną przyczyną jest ogrzanie się termometru przez dno garnka. Dlatego warto pod garnek podłożyć coś co dobrze izoluje a samym termometrem intensywinie mieszać zawartość garnka. Żeby wystąpiła różnica gęstości musi wystąpić różnica temperatur bez względu na głębokość :-)
 3. MaciekB

  Sprawdzenie dokładności termometru

  W jakiej temperaturze woda ma największą gęstość? Ok. 4 stopnie Celsjusza. Jak mierzyłeś przy dnie to mogło być plus trzy.
 4. MaciekB

  Browar Dukla

  Czołem sąsiad. Edyt: Rok w postach pomyliłem, myślałem, że świeży temat.
 5. MaciekB

  [Giełda] [odkupię] Kranik picnic

  Też Ci mogę oddać jak kupię jakiś normalny, bo piknika to używać ciężko :-)
 6. MaciekB

  Browamator - opinia

  Kupowałem kilka(naście) razy (że mi się rabat 5% uzbierał), chyba za każdym razem odbierałem osobiście i było od ręki, czasem czekałem kilka minut gdy zamówienie wysłałem pół godziny wcześniej.
 7. MaciekB

  zacieranie z wykorzystaniem mikrofalówki

  Chyba 11, lekko opłukanych co by były wilgotne w środku. 3-4 minuty pełna moc. Nic nie ma prawa nic przeżyć.
 8. MaciekB

  zacieranie z wykorzystaniem mikrofalówki

  Nie wiem czy mikrofale nie zaszkodzą enzymom skoro nawet smak w jedzeniu potrafią zabić. Ja z wszelkich zastosowań mikrofalówki używałem tylko do sterylizowania butelek - w zabijaniu życia jest nie zastąpiona. Nigdy jednak nie wkładam do niej jedzenia :-)
 9. MaciekB

  Szybka dezynfekcja drobnego sprzętu

  Alkohol etylowy takiego stężenia nie jest w stanie utrzymać w domowych warunkach, gdyż "napije" się wody z powietrza i zrobi się zaraz 98 procent albo mniej.
 10. MaciekB

  maksymalne blg brzeczki - suche drożdże

  Żebym nie wiem co robił żeby uwydatnić estry to mi nie wychodzi. Saszetka suchych uwodnionych na 50-60 litrów piwa i wychodzi jak na 20 litrów. Raz warzyłem coś na wzór naszego portera (22 Blg tylko z dodatkiem 0,5 kg cukru trzcinowego) i dałem gęstwę z S-04 (a może z US-05, musiałbym notatki sprawdzić), (tzn. gęstwę stosowałem jeszcze parę razy tylko do lżejszych piw) i fermentowałem powyżej 20 stopni, ale jak otworzyłem pierwszą butelkę po ponad pół roku to można było porównać piwo do portera na "dolniakach", co mnie ogromnie zaskoczyło. Dominowały: ciemny chleb, kawa, śliwki suszone, trochę czekolada i karmel. Żadnych ejlowych podobieństw. W czasie fermentacji wiadro stało bez pokrywy w miednicy, tyle piany wyłaziło.
 11. MaciekB

  warnik do podgrzewania wody

  Nie mogę znaleźć instrukcji od ekspresu Zelmera (zdechł jakiś czas temu) ale chyba było 1,5 małej paczuszki kwasku na (chyba) litr wody do odkamieniania.
 12. MaciekB

  Zamiennik chmielu Marynka i Lubelski.

  A Twoim zdaniem jaki chmiele bylyby odpowiedznie do Sweet Stout'a? EKG albo Challenger na goryczkę, ale Marynka też będzie.
 13. MaciekB

  Zamiennik chmielu Marynka i Lubelski.

  Ja bym dał Żatecki zamiast lubelskiego (http://www.thehomebr...est-p-1320.html) i Perle zamiast Marynki (http://www.thehomebr...est-p-1700.html). Jak źle myślę to mnie poprawcie. Edit: oczywiście jako zamiennik Lubelskiego i Marynki, nie jako idealny wybór do sweet stouta.
 14. MaciekB

  Przepływowe chłodzenie fermentora.

  Po co elektrozawór wody? Nie lepiej włączać i wyłączać pompę wody?
 15. MaciekB

  Szkło

  Kiedyś pracowałem w pewnej hucie szkła, później jak już tylko z nią współpracowałem od czasu do czasu prawie namówiłem prezesa do warzenia piwa i do próby wypuszczenia szkła do piwa w dobrej cenie. Niestety na wskutek polityki naszego kochanego "rządu" (wpływ na ceny gazu) huta upadła :-(
×