Skocz do zawartości

bart3q

Members
 • Zawartość

  4034
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "U Koziołka"
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  153
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Strona www
  http://www.apanonar.pl

Ostatnie wizyty

1915 wyświetleń profilu
 1. Ten termometr jest do bani. W zależności jak głęboko go zanurzysz (czy sam zbiorniczek, czy do całej wysokości słupka wskazującego temperaturę) wskazanie potrafi zmienić się nawet o 4 stopnie. Używaj elektronicznego - albo z ikei zabezpieczony przed wodą, albo jakiś piwowarski.
 2. bart3q

  Smak wnoszony przez słody karmelowe

  Do dry stouta jak najbardziej, on ma być palony
 3. bart3q

  Smak wnoszony przez słody karmelowe

  Z tego co wiem czekoladowy 400 nie jest karmelowy, on jest palony. Nie wnosi słodyczy, a jeśli już to w bardzo minimalnych ilościach.
 4. bart3q

  Woda [parametry] a warzenie RISa

  Pewnie że można. Masz kontrolę temperatury? Robisz startery?
 5. bart3q

  Woda [parametry] a warzenie RISa

  Siemka, Hola hola kolego. Mam wrażenie, że sam nie przeczytałeś tego co napisałeś. Więc analizujemy: Mamy więc u Ciebie twardość 329, oraz Mg 27. To : Te obliczenia są błędne, wyliczyłeś max zawartość wapnia. Ta wartość byłaby prawdziwa, jakbyś nie miał magnezu w wodzie. ale masz, więc twoje równanie powinno wyglądać tak: (Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3 (Ca (ppm)/20 + 27/12.1) x 50 = 329 i stąd sobie liczysz Ca (mi się nie chce;) ) Kolejna sprawa: Jak jest napisane: to jest tylko taka jednostka, i nie ma nic wspólnego z zawartością CaCO3 - więc nie wiesz ile CaCO3 masz u siebie w wodzie. Czytanie ze zrozumieniem się kłania Twój raport jest dość ubogi. z niego znamy chlorki i siarczany, możemy wyliczyć wapń, brakuje nam sodu, CaCO3 oraz alkaliczności rezydualnej. co można pokombinować - albo prosisz o dostarczenie lepszego raportu, żeby wiedzieć jak się poruszać, albo robisz "na oko". W takim risie potrzebne jest dużo dwuwęglanów, więc możesz dodać składnika, który podwyższa ich ilość. Na pewno masz kiepski stosunek chlorków do siarczanów - 12:102. żeby zwiększyć CaCO3 możesz dodać: Chalk CaCO3 lub Baking Soda NaHCO3 to pierwsze jak widzisz zwiększy Ci Ca (policz ile masz, i zobacz ile możesz dodać, żeby nie przekroczyć tych bodajże 150) drugie podwyższy Na (nie wiemy ile masz, a duża zawartość może dawać słone posmaki) możesz dodać trochę tego i trochę tego, zmniejszy Ci ryzyko że któregoś składnika dasz za dużo. ALE masz też za mało chlorków, i to dużo za mało. żeby je zwiększyć, możesz dodać: Calcium Chloride CaCl2 lub Canning Salt NaCl Jak widać sytuacja jak wyżej - jedno przy okazji podnosi Na, a drugie Ca. I robi się ciasno tu sobie powpisuj ile masz wody, i ile czego zamierzasz dodać, będziesz widział o ile wartości Ci podskoczą. https://www.brewersfriend.com/water-chemistry/ ale bez pełnego raportu to są ciągle półśrodki, i wróżenie z kart. Ponadto jak koledzy wyżej pisali - przy 8 warkach i RISie, to skup się na fermentacji, czystości i sprawności przeprowadzenia procesu.
 6. bart3q

  Piwo z purre z mango

  2-2.5 puszki puree (takiego bez dodawanego cukru oczywiście) dają fajny aromat na 20l pszenicy. Mocny smak, ale czuć jeszcze piwo bazowe.
 7. Link (przynajmniej ten na YT) prowadzi do odcinka o innym numerze
 8. bart3q

  Problem z reduktorem co2

  Ogarniesz sam jak masz kawałek imadła Tylko na klej wkręć.
 9. bart3q

  Fermentor z nierdzewki

  Czemu?
 10. bart3q

  Dodawanie kostki dębowej

  U mnie po ponad rocznej fermentacji w balonie flanders nagazował się w miesiąc - półtorej po butelkowaniu, bez dodawania drożdży przy rozlewie
 11. bart3q

  [WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.

  Twardość ogólna 182 wg wiki https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody Na twardość składają się dwa jony: Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartość używając wzoru: (Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3 magnez masz 5,6, czyli wychodzi 23 z twardości ogólnej daje magnez, reszta to wapń czyli 182-23=159 159/50*20= wapn= 63,6 magnez 5,6 sód 14 chlorki 19 siarczany 30 Ogólnie daje to dość miękką wodę. Wapń zalecane minimum to 50 (pomijając szczególne przypadki), chlorki i siarczany również wpływ mają w stężeniu powyżej 50ppm, magnez i sód pomijalne. Nie masz podanej alkaliczności rezydualnej/dwuwęglanów, co mówi nam o "buforze wody", ale strzelam że jest raczej niska. Dobra woda do modyfikacji i do lekkich jasnych piw. Przy ciemnych będzie wychodzić kwaśność od słodów palonych. Bardzo fajna do modyfikacji IMO. Pozdrawiam i polecam https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody
 12. Może nie do końca raw ale, ale też ciekawy sposób warzenia kiedyś opisywał na forum kolega BNP
 13. bart3q

  Kupię gar 100l

  Nieaktualne już
 14. bart3q

  mieszadło

  Możesz poszukać takiego mieszadła całego z nierdzewki - są używane do kremowania miodu. Dobrze nadają się do rozdrabniania owoców na wino. Większość typowych jest ocynkowana - tego do brzeczki nie wkładaj, ocynk w kwaśnym środowisku przenika do płynu, dość szybko ponoć schodzi z metalu. Jak to miesza zacier - nie wiem, ale podejrzewam że niespecjalnie.
 15. bart3q

  max %

×