Skocz do zawartości

bart3q

Members
 • Liczba zawartości

  4046
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "U Koziołka"
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  153
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Strona www
  http://www.apanonar.pl

Ostatnie wizyty

2153 wyświetleń profilu
 1. Rehydratyzuj. Popatrz: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/ Dodaj do tego, że bez rehydratyzacji 50% drożdży ginie, a lagery są odporne na overpitching - stawiam tezę, że 4x za dużo drożdży niezbyt by przeszkadzało. Za to jak jest za mało, możesz mieć estry/aldehyd/niedofermentowanie.
 2. Lalviny do piwa? Używałeś ich już wcześniej/słyszałeś coś o efektach? Ciekawa sprawa!
 3. Ponoć to też nie jest takie proste bo ponoć wg przepisów: Młóto to chyba "odpad niebezpieczny", którego nie możesz tak o wyrzucić, musisz zutylizować, Nie można oficjalnie karmić młótem zwierząt, bo nie wiadomo co tam jest w tym młócie, czy nie jest to szkodliwe dla zwierząt itp... Tak słyszałem, ale nie jestem do końca tego pewny, jak ktoś jest lepiej zorientowany niech mnie poprawi. Natomiast nieoficjalnie browary oddają to okolicznym rolnikom, często za darmo, i się cieszą jak ktoś to zabierze. Wiem, że np. browary znajdujące się w miastach mają z tym problemy, żeby znaleźć kogoś sensownego, kto będzie to regularnie (i tak dużą ilość) odbierał.
 4. Wg mojej wiedzy, winiarze używają głównie SO2, czy to w postaci gazowej (bezpośrednio z butli), czy to w postaci pirosiarczynu potasu. Używają go do zapobieżenia utlenieniu soku, jak i stabilizacji mikrobiologicznej. Dawka jest bardzo ważna, a pH wina silnie na nią wpływa. Łatwo jest przedawkować, i wtedy uzyskujemy siarczanowe posmaki. Ale w odpowiedniej ilości ma to bardzo pozytywny wpływ na jakość wina. Przykładowa tabelka tutaj (co prawda dla miodów, ale w winach jest to samo) http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/miodosytnictwo/technologia/23-podstawy-fermentacji-miodow Również mierzy się poziomy wolnego SO2 w winie, aby dobrać odpowiednią dawkę - w zależności od tego jak się ono natleniało podczas leżakowania itp. W winach najłatwiej to sprawdzić przy soku jabłkowym. Przy wyciskaniu pulpy z jabłek, sok bez SO2 bardzo szybko ciemnieje (jak jabłko nadgryzione i zostawione gdzieś). Z SO2 sok baardzo długo pozostaje jasny, i po fermentacji wino/cydr ma dużo więcej delikatnych, lekkich aromatów. Przy dodatku kwasku cytrynowego sok się rozjaśnia, ale lekkich, delikatnych aromatów nie ma.
 5. Każda kwasówka jest nierdzewką, ale nie każda nierdzewka jest kwasówką. Kwasówka jest odporniejsza.
 6. Warka 181 Swietly lezak Zasyp: 4.5kg best heidelberg Woda RO + 5l z biedry na uzupełnienie odparowania 2g CaCl Chmielenie: gotowanie powyżej 90 min 60' - 30g Sybilla 15' - 20g Sybilla 5' - 25g Sybilla 0' - 25g Sybilla Schłodzone do 10°C, zadane drożdże starter 3l Bawarskiej doliny (litr odlany z wierzchu) o temp 8°C, wstawione do 7°C. Wyszło 21l 11brix Warka 178 przeniesiona na diacetylową na korytarz
 7. Możesz do mnie wpaść, Sępolno.
 8. Kellerbier może mieć aromaty beczki? W opisie nic o tym nie ma, a historycznie to piwo mogło mieć nuty beczki.
 9. Warka 178 pils 5kg best heidelberg 18l wody + 5.5g CaCl 68*-66*-30 min 72* ok 10 min wysładzanie 12l + 4g kwasku cytrynowego - do 4,5 brix gotowanie ponad 90 min 25g Magnum - ponad 90 min 50g Simcoe - 0 min Munich Lager, starter 2 dniowy 4l (wlane 3l) Schłodzone do 10.5*, zadane drożdże, przeniesione do piwnicy 7*, napowietrzone przez bujanie 5min wyszło 19l 13.9 brix
 10. bart3q

  Garnek ZF

  Ocynk zawsze odpada, rozpuszcza się w brzeczce.
 11. Ten termometr jest do bani. W zależności jak głęboko go zanurzysz (czy sam zbiorniczek, czy do całej wysokości słupka wskazującego temperaturę) wskazanie potrafi zmienić się nawet o 4 stopnie. Używaj elektronicznego - albo z ikei zabezpieczony przed wodą, albo jakiś piwowarski.
 12. Do dry stouta jak najbardziej, on ma być palony
 13. Z tego co wiem czekoladowy 400 nie jest karmelowy, on jest palony. Nie wnosi słodyczy, a jeśli już to w bardzo minimalnych ilościach.
 14. Pewnie że można. Masz kontrolę temperatury? Robisz startery?
 15. Siemka, Hola hola kolego. Mam wrażenie, że sam nie przeczytałeś tego co napisałeś. Więc analizujemy: Mamy więc u Ciebie twardość 329, oraz Mg 27. To : Te obliczenia są błędne, wyliczyłeś max zawartość wapnia. Ta wartość byłaby prawdziwa, jakbyś nie miał magnezu w wodzie. ale masz, więc twoje równanie powinno wyglądać tak: (Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3 (Ca (ppm)/20 + 27/12.1) x 50 = 329 i stąd sobie liczysz Ca (mi się nie chce;) ) Kolejna sprawa: Jak jest napisane: to jest tylko taka jednostka, i nie ma nic wspólnego z zawartością CaCO3 - więc nie wiesz ile CaCO3 masz u siebie w wodzie. Czytanie ze zrozumieniem się kłania Twój raport jest dość ubogi. z niego znamy chlorki i siarczany, możemy wyliczyć wapń, brakuje nam sodu, CaCO3 oraz alkaliczności rezydualnej. co można pokombinować - albo prosisz o dostarczenie lepszego raportu, żeby wiedzieć jak się poruszać, albo robisz "na oko". W takim risie potrzebne jest dużo dwuwęglanów, więc możesz dodać składnika, który podwyższa ich ilość. Na pewno masz kiepski stosunek chlorków do siarczanów - 12:102. żeby zwiększyć CaCO3 możesz dodać: Chalk CaCO3 lub Baking Soda NaHCO3 to pierwsze jak widzisz zwiększy Ci Ca (policz ile masz, i zobacz ile możesz dodać, żeby nie przekroczyć tych bodajże 150) drugie podwyższy Na (nie wiemy ile masz, a duża zawartość może dawać słone posmaki) możesz dodać trochę tego i trochę tego, zmniejszy Ci ryzyko że któregoś składnika dasz za dużo. ALE masz też za mało chlorków, i to dużo za mało. żeby je zwiększyć, możesz dodać: Calcium Chloride CaCl2 lub Canning Salt NaCl Jak widać sytuacja jak wyżej - jedno przy okazji podnosi Na, a drugie Ca. I robi się ciasno tu sobie powpisuj ile masz wody, i ile czego zamierzasz dodać, będziesz widział o ile wartości Ci podskoczą. https://www.brewersfriend.com/water-chemistry/ ale bez pełnego raportu to są ciągle półśrodki, i wróżenie z kart. Ponadto jak koledzy wyżej pisali - przy 8 warkach i RISie, to skup się na fermentacji, czystości i sprawności przeprowadzenia procesu.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...