Jump to content

bart3q

Members
 • Content Count

  4057
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "U Koziołka"
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  190
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Strona www
  http://www.apanonar.pl

Recent Profile Visitors

2490 profile views
 1. Czym miałoby się to różnić od brewness lub brewersfriend?
 2. Różne końcówki do kegów - 100zł - jeszcze aktualne?
 3. Stalljen ( Seljeset )?
 4. Szczep kveików z regionu Stranda, sprzedawany pod komercyjną nazwą HotHead.
 5. WARKA 194 Świerkowe Zasyp: 10kg Best pale ale Zacieranie: Zasyp do 35l wody o temp 73°C 67.5°C - 66°C -45 min grzanie 7 min 73°C- 20 min Grzanie do 76 i filtracja Filtracja 30l wody, do 4.8 brix - wyszło ok 55L Gotowanie: 30g Cascade PL na 60' 300g pędów świerku na 30' 100g pędów świerku na 0' (i przetrzymane ok 10 min w 70°C dla pewniejszej dezynfekcji) Schłodzone do 20 stopni C, napowietrzane przez lanie z kranu z gara z wysokości, i chwilę trzęsienia wiadrem. Zadałem to kveikami - jedno wiadro Hornidal, drugie Ebbegarden. Fermentowane w okolicach 20 stopni C powinny dać w miarę czyste piwo. Obu szczepów zadałem mało - ok łyżeczka do herbaty gęstwy/wiadro.
 6. Można wepchnąć mokrą chusteczkę - zrobić z niej taki jakby korek do rurki fermentacyjnej. Wtedy nawet jak podniesiesz i będzie zaciągać, to powoli i woda z rurki nie wleci do środka wiadra.
 7. Zapytaj w Nepomucenie, z tego co pamiętam oni mają ogrzewane parą. Ale nie pamiętam jak ją wytwarzają. A u nas musisz mieć napisane "zawiera słód jęczmienny"
 8. Ten element też można odkręcić: Jeśli tylko to Ci przeszkadza to możesz spróbować wymienić na coś krótszego. EDIT: sorry, myślałem że jako kompensator rozumiesz tą dźwigienkę, teraz widzę że nie o to chodziło.
 9. To nie mydło, woda mu nie szkodzi Przestrzegam tylko przed kontaktem z NaOH, czarne złączki lubią pęknąć. Ja osobiście rozkręcam złączki, zalewam bardzo ciepłą wodą (prawie że wrzątkiem) i wsypuję solidną porcję oxi (np. czubatą łyżeczkę na pół litra wody) i samo się wszystko elegancko czyści. Później przepłukuję wodą, skręcam, psiknę starsanem i można używać.
 10. Miałem też tak ubrudzone krany, najpierw gorąca woda plus sporo oxi, później gorąca woda i sporo kwasku cytrynowego i prawie jak nowe.
 11. Rehydratyzuj. Popatrz: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/ Dodaj do tego, że bez rehydratyzacji 50% drożdży ginie, a lagery są odporne na overpitching - stawiam tezę, że 4x za dużo drożdży niezbyt by przeszkadzało. Za to jak jest za mało, możesz mieć estry/aldehyd/niedofermentowanie.
 12. Lalviny do piwa? Używałeś ich już wcześniej/słyszałeś coś o efektach? Ciekawa sprawa!
 13. Ponoć to też nie jest takie proste bo ponoć wg przepisów: Młóto to chyba "odpad niebezpieczny", którego nie możesz tak o wyrzucić, musisz zutylizować, Nie można oficjalnie karmić młótem zwierząt, bo nie wiadomo co tam jest w tym młócie, czy nie jest to szkodliwe dla zwierząt itp... Tak słyszałem, ale nie jestem do końca tego pewny, jak ktoś jest lepiej zorientowany niech mnie poprawi. Natomiast nieoficjalnie browary oddają to okolicznym rolnikom, często za darmo, i się cieszą jak ktoś to zabierze. Wiem, że np. browary znajdujące się w miastach mają z tym problemy, żeby znaleźć kogoś sensownego, kto będzie to regularnie (i tak dużą ilość) odbierał.
×
×
 • Create New...