Jump to content

bart3q

Members
 • Content Count

  4053
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "U Koziołka"
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  190
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Strona www
  http://www.apanonar.pl

Recent Profile Visitors

2272 profile views
 1. Można wepchnąć mokrą chusteczkę - zrobić z niej taki jakby korek do rurki fermentacyjnej. Wtedy nawet jak podniesiesz i będzie zaciągać, to powoli i woda z rurki nie wleci do środka wiadra.
 2. Zapytaj w Nepomucenie, z tego co pamiętam oni mają ogrzewane parą. Ale nie pamiętam jak ją wytwarzają. A u nas musisz mieć napisane "zawiera słód jęczmienny"
 3. Ten element też można odkręcić: Jeśli tylko to Ci przeszkadza to możesz spróbować wymienić na coś krótszego. EDIT: sorry, myślałem że jako kompensator rozumiesz tą dźwigienkę, teraz widzę że nie o to chodziło.
 4. To nie mydło, woda mu nie szkodzi Przestrzegam tylko przed kontaktem z NaOH, czarne złączki lubią pęknąć. Ja osobiście rozkręcam złączki, zalewam bardzo ciepłą wodą (prawie że wrzątkiem) i wsypuję solidną porcję oxi (np. czubatą łyżeczkę na pół litra wody) i samo się wszystko elegancko czyści. Później przepłukuję wodą, skręcam, psiknę starsanem i można używać.
 5. Miałem też tak ubrudzone krany, najpierw gorąca woda plus sporo oxi, później gorąca woda i sporo kwasku cytrynowego i prawie jak nowe.
 6. Rehydratyzuj. Popatrz: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/ Dodaj do tego, że bez rehydratyzacji 50% drożdży ginie, a lagery są odporne na overpitching - stawiam tezę, że 4x za dużo drożdży niezbyt by przeszkadzało. Za to jak jest za mało, możesz mieć estry/aldehyd/niedofermentowanie.
 7. Lalviny do piwa? Używałeś ich już wcześniej/słyszałeś coś o efektach? Ciekawa sprawa!
 8. Ponoć to też nie jest takie proste bo ponoć wg przepisów: Młóto to chyba "odpad niebezpieczny", którego nie możesz tak o wyrzucić, musisz zutylizować, Nie można oficjalnie karmić młótem zwierząt, bo nie wiadomo co tam jest w tym młócie, czy nie jest to szkodliwe dla zwierząt itp... Tak słyszałem, ale nie jestem do końca tego pewny, jak ktoś jest lepiej zorientowany niech mnie poprawi. Natomiast nieoficjalnie browary oddają to okolicznym rolnikom, często za darmo, i się cieszą jak ktoś to zabierze. Wiem, że np. browary znajdujące się w miastach mają z tym problemy, żeby znaleźć kogoś sensownego, kto będzie to regularnie (i tak dużą ilość) odbierał.
 9. Wg mojej wiedzy, winiarze używają głównie SO2, czy to w postaci gazowej (bezpośrednio z butli), czy to w postaci pirosiarczynu potasu. Używają go do zapobieżenia utlenieniu soku, jak i stabilizacji mikrobiologicznej. Dawka jest bardzo ważna, a pH wina silnie na nią wpływa. Łatwo jest przedawkować, i wtedy uzyskujemy siarczanowe posmaki. Ale w odpowiedniej ilości ma to bardzo pozytywny wpływ na jakość wina. Przykładowa tabelka tutaj (co prawda dla miodów, ale w winach jest to samo) http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/miodosytnictwo/technologia/23-podstawy-fermentacji-miodow Również mierzy się poziomy wolnego SO2 w winie, aby dobrać odpowiednią dawkę - w zależności od tego jak się ono natleniało podczas leżakowania itp. W winach najłatwiej to sprawdzić przy soku jabłkowym. Przy wyciskaniu pulpy z jabłek, sok bez SO2 bardzo szybko ciemnieje (jak jabłko nadgryzione i zostawione gdzieś). Z SO2 sok baardzo długo pozostaje jasny, i po fermentacji wino/cydr ma dużo więcej delikatnych, lekkich aromatów. Przy dodatku kwasku cytrynowego sok się rozjaśnia, ale lekkich, delikatnych aromatów nie ma.
 10. Każda kwasówka jest nierdzewką, ale nie każda nierdzewka jest kwasówką. Kwasówka jest odporniejsza.
 11. Warka 181 Swietly lezak Zasyp: 4.5kg best heidelberg Woda RO + 5l z biedry na uzupełnienie odparowania 2g CaCl Chmielenie: gotowanie powyżej 90 min 60' - 30g Sybilla 15' - 20g Sybilla 5' - 25g Sybilla 0' - 25g Sybilla Schłodzone do 10°C, zadane drożdże starter 3l Bawarskiej doliny (litr odlany z wierzchu) o temp 8°C, wstawione do 7°C. Wyszło 21l 11brix Warka 178 przeniesiona na diacetylową na korytarz
 12. Kellerbier może mieć aromaty beczki? W opisie nic o tym nie ma, a historycznie to piwo mogło mieć nuty beczki.
×
×
 • Create New...