Skocz do zawartości

bart3q

Members
 • Zawartość

  3940
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  40

Ostatnia wygrana bart3q w Rankingu w dniu 16 Wrzesień

bart3q posiadał najczęściej polubioną zawartość!

11 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  "U Koziołka"
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  153
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Strona www
  http://www.apanonar.pl

Ostatnie wizyty

1346 wyświetleń profilu
 1. Może być od pin locka? Wyglądają na identyczne
 2. [WODA] Dyskusje

  Przegotowanie nie pomoże. Może jakieś filtry by dały radę, ale ja bym tej wody nie używał. Tym bardziej że jest twarda - w kranie nawet jeśli masz o podobnej twardości to przynajmniej zdatną do picia.
 3. Już wiem OCB. Ten kalkulator liczy wpisane OG i batch size dla końca gotowania. Czyli defacto jakbyś gotował dwa razy gęstszą brzeczkę - nic dziwnego że ibu wychodzi niższe. Tu masz że wychodzi ok:
 4. Teraz się zgadza. Co do wyniku - czasami kalkulatory są źle napisane - trzeba się zastanowić jak wygląda w równaniu parametr "batch size", zwykle jest on mniejszy od boli size. Co się dzieje kiedy wpisujemy go większego - kiedy przyjmuje że ta woda jest dolana. Do tego dochodzi niedokładność badań, na których są oparte wyliczenia IBU, i metodyka ich prowadzenia. Teraz nie chce mi się szukać, jak Tinseth wyliczył swoje - ale masz prosty wykres jak wynik może się różnić w zależności od użytej metody.
 5. Z tą lepszą wydajnością to trzeba by policzyć - z tego co pamiętam nie zależy ona tylko od BLG, ale też od objętości.
 6. Czyli jak masz 10l piwa 30 IBU, to daj dodasz wody/ekstraktu/czego tam chcesz, tak że sumarycznie wyjdzie 20l, to będziesz miał 20l 15IBU - bo ilość sumarycznie rozpuszczonych miligramów izo-alfa kwasów będzie taka sama. Jam nachmielisz 1/3 piwa na ile ibu, i później pododajesz co tam chcesz, to możesz to analogicznie policzyć.
 7. [WODA] Dyskusje

  Manganu masz 10x za dużo w stosunku do wartości która minister zdrowia dopuszcza do spożycia przez ludzi. Nie wiem jaki wpływ ma przedawkowanie manganu - ale ta norma znikąd się nie wzięła. To Twoja kranówka?
 8. dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Jak chcecie uzyskać czystego górniaka o charakterze podobnym do dolniaka, to używajcie odpowiednich drożdży. Są przecież szczepy jak California lager czy San Francisco Lager, które dają piwa o profilu zbliżonym do lagerowego, ponoć nawet podczas fermentacji w okolicach 18°C. Używanie drożdży lagerowych powyżej 12°C jest kompletnie bez sensu - lepiej choćby us05 zapodać, przynajmniej mniejsza szansa na naprodukowanie siarki, diacetylu itp. A i zawsze pod koniec fermentacji można przenieść do pokoju, i elegancko dofermentuje, aldehyd dożre itp. Do lagerów trzeba mieć warunki.
 9. Kegerator - kran czy kolumna?

  Nie przesadzajcie z tym chłodzeniem kolumny. Ja mam kegerator z kolumną zamocowaną od góry, może pierwszy kieliszek leci ciepły - albo i to nie wiem, przy nalewaniu choćby małego piwa nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
 10. [Kupie] StarSan HB

  Gdzie nr konta itp? Chciałbym zapłacić.
 11. Keg PET firmy Petainer

  Wąż piwny i john guesty
 12. Tak, glukoza ma w sobie cząsteczkę wody.
×