Skocz do zawartości

jackson

Members
  • Postów

    121
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    jackson otrzymał(a) reputację od Gozdawa w Szczepy drożdży piwowarskich GOZDAWA Premiera   
    Jak dla mnie rewelacja, 10 nowych sucharów do wyboru i testowania a do tego polska firma.
  2. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla Biniu w Pilsner - prośba o sprawdzenie receptury   
    Dodałbym do tego jeszcze, że na faktyczną wartość izoalfakwasów w brzeczce czyli IBU mają jeszcze wpływ takie parametry jak pH brzeczki (w bardziej alkalicznym lepiej zachodzi izomeryzacja, lecz goryczka jest mniej przyjemna, bardziej szorstka i pozostająca) czy intensywność gotowania. Przede wszystkim też tak naprawdę podawana na opakowaniach chmielu zawartość alfakwasów wcale nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością (kto wie jak przechowywany był chmiel od momentu zbioru do . Tak więc IBU wyliczać sobie w programach można, ale traktowałbym to bardziej jako ciekawostkę niż faktyczny parametr.
  3. Super!
    jackson przyznał(a) reputację w EIPA   
    A ta jaskółka jest afrykańska czy europejska?
    Wyjdzie Etjopskie India pale ale
    suchar:
    -Co mogę zmienić w tym zasypie?
    -nazwę.
  4. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla scooby_brew w Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
    Jakoś ostatnio w/g mnie dużo młodych piwowarów na tym forum zbytnio przejmuje się zupełnie zbędnymi I bzdurnymi czynnościami w warzeniu, które nie przynoszą nic pozytywnego do piwa poza utrudnieniami I większą możliwością zakażenia w piwie i/lub popełnienia innego błędu. Oto moja lista tych zupełnie nie potrzebnych rzeczy:
     
    1. Filtracja chmielin po gotowaniu: to jest zupełnie zbędne, po prostu przelej cały gar do fermentora, chmiele I inne syfy ułożą ci się na dnie po fermentacji.
    2. Próba jodowa: po co? Czy ktoś kiedyś miał negatywną próbę jodową po 60 min zacierania?
    3. Wrzucanie granulatu do pończoch, woreczków, etc. Po co?
    4. Używanie zacierania wielotemperaturowego do piw gdzie tradycyjnie używa się zacierania infuzyjnego jednotemperaturowego: jeżeli warzysz Bitter, ale nie chcesz zacierać "na lenia" bo wiadomo, my jesteśmy lepsi od tych leniwych Angoli, to uważaj, bo może ci wyjść piwo 'Bitter-podobne" ale nie Bitter!
    5. Ciągłe sprawdzanie blg podczas fermentacji: zupełnie nie potrzebne, Trzymaj Ale przez 1 tydzień w fermentacji burzliwej, potem blg ci I tak niżej nie zejdzie.
    6. Chmielenie na zimno: przestań już tak kombinować! Chmiel bez woreczków, bez pończoszek, bez cieżarków. Wrzuć prosto do fermentora. Chmielenie przez 7 dni, 5 czy 3 dni - to nie ma takiej dużej różnicy.
     
     
     
    Na co warto zwrócić uwagę:
    1. Zdrowe drożdże w odpowiedniej ilości
    2. Czystość / dezynfekcja
     
     
     
     

  5. Super!
    jackson otrzymał(a) reputację od bart3q w Piwo pszeniczne o czerwonym kolorze   
    Nie wiem o jaką czerwień Ci dokładnie chodzi, ale do weizena zamiast pilzneńskiego sypnąłem wiedeński i wyszło takie brudno złote/pomarańczowe. Jakby to jakąś małą ilością karmelu dobarwić, to byś mógł uzyskać bardziej krwisty efekt. Fotki z telefonu w dniu rozlewu:
     
     




  6. Super!
    jackson otrzymał(a) reputację od Mołot w Mocne aromatyczne piwo górnej fermenacji na drugą warkę?   
    Dokładnie taki, ale nie ciągnijmy sprawy tu. Jest od tego dedykowany temat. Garnek jest czasem w lidlu, a często na allegro.
  7. Super!
    jackson otrzymał(a) reputację od Citizen Kane w Burzliwa i cicha dla pilsów/lagerów - ile dni   
    a to git przynajmniej nie będzie kusiło, żeby pić przed terminem
  8. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla mezzea w Precle na gęstwie   
    Dłuższy czas zastanawiałam się czy gęstwę (poza oczywiście dalszym piwowarstwem) można wykorzystać jakoś inaczej niż tylko jako maskę na mordkę, miałam problem czy piec może chleb, spód do pizzy, jakieś ciasto czy może inną przekąskę. I w końcu uznałam, że pora spróbować coś upiec, a nie tylko biadolić, w najgorszym wypadku całość pójdzie do śmieci
    Upiekłam więc precelki na drożdżach S-04 pozostałych po Brown Ale'u. Moim zdaniem wyszły całkiem pyszne!
     
    Miękkie precle na gęstwie:

     
    Składniki:
    3 szklanki (250ml) mąki pszennej (typ 450)
    2 szklanki mąki pszennej chlebowej (typ 750) + 3 łyżki do rozczynu.
    1 łyżeczka soli
    2 łyżki cukru
    60g roztopionego masła lub oleju.
    30g gęstwy drożdżowej
    60ml letniego mleka.
    1 żółtko jajka
    4 łyżki sody oczyszczonej
    smakołyki do posypania po wierzchu precelków (w mym wypadki tymianek i sezam)
     
    Przygotowanie:
    Gęstwę zalać letnim mlekiem (ok. 30°C), dodać 3 łyżki mąki, rozmieszać by nie było grudek, dodać 1 z łyżek cukru, odstawić zakryte w ciepłe miejsce na pół godziny.
    Mąkę wymieszać z pozostałym cukrem i solą, zrobić dziurkę, wlać rozczyn, po mału dodawać wodę z masłem lub olejem, ciągle ugniatając ciasto. Powinno był elastyczne i wracać do dawnego stanu po wciśnięciu weń palca. Przełożyć do dużej miski obsypanej mąką i odstawić przykryte czystą szmatką do podwojenia objętości (ok. 2h)
    Po tym czasie zagotować 2 litry wody w garnku (na tyle szerokim by pomieścić precle), dodać doń 4 łyżki sody. Z ciasta formować precle (ja wzorowałam się na tym linku ). Wrzucać je pojedynczo do wrzątku i obgotowywać ok. 20-30 sekund każdy. Wyłowione precle odsączać np. na kratce od piekarnika, kiedy lekko obeschną posmarować zmasakrowanym żółtkiem i posypać ulubionymi dodatkami
    .
     
    Piec ok. 15 min w temp 220°C), po tym czasie zwiększyć temperaturę do 250 i dopiec jeszcze 2-3 minuty aż lekko chrupiące i ciemno-złociste.
     
    Mam nadzieję że wyjdą, smacznego!
  9. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla leszcz007 w Czas zacierania.   
    Robiłem kilka prostych testów (jeden nawet w ramach warsztatów), a mianowicie: W trakcie zacierania pobierałem próbki zacieru do próby jodowej oraz sprawdzałem ilość wolnych cukrów w zacierze za pomocą refraktometru. Zacieranie w temperaturze 64-68C. Wyniki:
    do 25min próba jodowa była dodatnia, zacier miał niecałe 1-12blg
    Po 30min próba jodowa była ujemna, zacier miał jakieś 14blg.
    Po 45min zacier miał jakieś 19blg
    Po 60min zacier miał 21,5 blg
     
    wnioski nasuwają się same
    nieprawda, każde podgrzanie powyżej 68C powoduje uwolnienie części skrobi z ziaren, także w 72C jest jeszcze coś do przerobienia. Poza tym próba jodowa jest nie miarodajne, nie ma skrobi, ale są jej fragmenty, które dają negatywną próbę jodową, ale nadal stanowią sporą pulę cukrów niedostępnych dla drożdży.
  10. Super!
    jackson otrzymał(a) reputację od eXtrim w Brewkit z dodatkowym chmielem   
    Spróbuj IPA Coopersa i albo zagooglaj za hasłem "hop tea", i/albo wrzuć coś na cichą. Jakiś chmiel amerykański, albo hop aroma tab. I jeszcze jedno - zrób max 20-21 litrów.
     
    [media]
    [/media]
  11. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla cml w Porównywarka cen   
    Brakowało mi porównywarki - gdzie mogę zrobić najtaniej zakupy chcąc kupić np.: chmiel amarillo, słod pilzneński i reduktor osadów

    http://cml.dokuro.org/beer/

    Obsługiwane sklepy:
    twojbrowar.pl piwoszarnia.pl, homebrewing.pl, piwodziej.pl, - brak danych w formacie XML alepiwo.pl, browamator.pl, - sklep nie wykazuje chęci współpracy centrumpiwowarstwa.pl, piwowin.pl, - brak danych w formacie XML piwopiweczko.pl, homebeer.pl, sklepzinnejbeczki.pl ebrowarnik.pl - sklep przestał działać robiepiwo.pl esencjesmaku.pl piwniczka.org piwnykraft.pl marxam-enology.pl -> marxam.pl winoakcesoria.pl zapraszamy do testowania

    Najnowsza wersja wyszukiwarki eliminuje znane problemy.

    ZNANE PROBLEMY (właściciele sklepów zostali powiadomieni o problemach):
    - sklep centrumpiwowarstwa.pl nie zwraca poprawnych wyników dla takich podstawowych fraz jak: "pale ale", "pilzneński", "pale"
    - sklep sklepzinnejbeczki.pl nie zwraca w wynikach wyszukiwania cen
    - sklep piwodziej.pl nie zwraca czasem wyników - hosting home.pl, na którym rozlokowany jest sklep blokuje seryjne zapytania (wiele zapytań pod rząd)

    Ukłony dla jarasa za zajęcie się tematem dostarczania ustandaryzowanych danych ze sklepów
    Specjalne podziękowania dla mojej beta-testerki Kasi

    stara wyszukiwarka jest pod adresem http://cml.dokuro.org/firstbeer jesli komuś nie podoba się nowa
  12. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla VeryBerry w Została mi pucha Coopersa - co zrobić?   
    no ja też miałem opór do tego roku, i powiem Ci że mimo że są faktycznie mega drogie ale jak się przeliczy to nie wychodzi źle. Paczka suchych US05 to jakieś 10zł. Tam kupiłem jedne drożdże płynne i zrobiłem na nich 3 warki (koszt na warkę jakieś 13zł, a efekty są rewelacyjne), a i jeszcze skorzystało z tych drożdży 3 kolejnych użytkowników do których wysłałem drożdże których już nie potrzebowałem.
     
    również nie warzę z dnia na dzień. Jak uwarzę jedną warkę czekam aż do przelania na cichą, i dopiero robię kolejną - czasami nawet później. Ogólnie drożdżaki nie są wcale takie oporne na przechowywanie i trochę mogą leżeć (na wiki masz terminy które drożdże ile "znoszą")
    druga sprawa jak Ci żal kaski, to możesz wejść do wątku "oddam, poszukuję gęstwę" i się na coś załapać na początek.
     
    Co do inwestycji to jedyna moja inwestycja to butla wody 5l (albo mały gąsior). Mieszadło nie jest konieczne - fakt że o niebo lepiej się mnożą, ale większość użytkowników nie używa tego wynalazku (tak myślę ).
     
    Na suchych drożdżach też możesz zrobić starter do jakiejś "mocniejszej" warki (np. 19-20blg) - przy takiej gęstości jedna saszetka może nie dać rady, a starter już radę sobie na pewno da.
  13. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla bnp w Lekkie odświeżające piwo na lato - jakie?   
    Już od jakiegoś czasu zauważyłem, iż witek po mojemu smakuje 99% osób które go pijały. Robiłem wity stylowe ale te smakowały ok 50 % populacji częstowanej.
     
    Dobry wit na lato
     
    na 25 l 12-13 blg
     
    2,5 kg pilźnieńskiego
    2 kg kaszy manny
    0,5 kg owsa
    0,05 karmelowy ok 200 EBC
     
    obojętnie jaki chmiel goryczkowy tak by uzyskać niska goryczkę np 20 g Marynki
    skórki cytrusów - ja zawszę daję 1 cytrynę i 1 pomarańczę ale też czasami wszelakie cytrusy co znajdę w markecie.
    kolendra- brak lub minimalna ilość
     
    us-o5 lub inne neutralne drożdże
     
    Bardzo ważne by dodać skórki cytrusów w ostatniej chwili gotowania tak by olejki eteryczne się nie wygotowały. Dobre efekty daje także dodatek skórek cytrósów podczas fermentacji...
  14. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla sugarsweet w Jak to jest z tym wysładzaniem?   
    Ja ostatnio też robiłem tego ESB z Piwodzieja...
     
    Na początek dodam że wcześniej śrutowałem tak by na oko wyglądało jak gotowe-ześrutowane zestawy z browamatora; startowałem w 15l i wysładzałem 3x ok.4.5l - w efekcie uzyskiwałem brzeczkę o parametrach wg planu
     
    W przypadku ESB:
    - śrutowałem zdecydowanie drobniej
    - używałem (pierwszy raz) mieszadła made by Wiktor
    - no i rozpocząłem zabawę z refraktometrem
     
    Efekty:
    start: brzeczka 25Blg; wysładzałem niemal ciągle (wciąż szukam najlepszej metody) zamykając kran tylko na czas dolewki; długo utrzymywała się powyżej 20Blg
    w okolicach 17-18l zawartość cukru znacząco spadła; ostatnią dolewkę zrobiłem przy ok. 8Blg - i wysładzałem "do suchego" bo już miałem powyżej 23litrów
    Dużo odparowało, bez żalu część poszła w kanał z przechmielinami
    W efekcie końcowym wyszło mi ok 21litrów 17.5Blg
     
    i teraz dylemat... rozcieńczać i dać w kega czy zostawić jak jest i butelkować;-)
  15. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla zgoda w Jak to jest z tym wysładzaniem?   
    Wysładzaj do objętości jaką potrzebujesz. Resztą nie ma co się przejmować.
     
    Jak bardzo chcesz ściepić, to zbierz wysłodziny do garnka obok i odparuj do 1/3-1/4.
  16. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla karczmarz w Jak to jest z tym wysładzaniem?   
    Jeśli uzyskałeś większy ekstrakt, niż zamierzałeś i nie masz możliwość gotowania większej ilość, to możesz po schłodzeniu brzeczki dolać odpowiednią ilość wody mineralnej/przegotowanej, tak aby uzyskać docelowy ekstrakt. Nie ma co wysładzać złoża, gdy filtrat ma już poniżej 4-5oblg, bo wypłukujemy wówczas także wiele innych substancji, które niekorzystnie wpływają na smak piwa. Ja jeśli mam gar już pełny, a brzeczka ma jeszcze względnie wysoki ekstrakt, to zlewam ją do osobnego naczynia i dolewam co jakiś czas do garnka, ostatnią porcję dolewam maksymalnie 30 min przed zakończeniem gotowania.
  17. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla Raczek w Maksymalny załadunek słodu do lidla   
    Ja ostatnio robiłem Rauchbock-a przy zasypie 6,5kg zacierałem na rzadko w 18l wody i jeszcze śmiało z pół kg by weszło. Domyślam się że ilość 9,5kg było nie lada wyzwaniem.
  18. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla sugarsweet w Maksymalny załadunek słodu do lidla   
    Robiłem w Lidlu to IPA z Piwodzieja i było OK (dużo w garze ale bez przesady). Śrutowałem sam (tak sobie drobno na przystawce do Zelmera) i mieszałem sam (wielką łychą) ;-)
     
    A 9,4kg (RIS z PIwodzieja) mam w planie, ale zmielę drobno + odpalę mieszadło
  19. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla Stolarz w Maksymalny załadunek słodu do lidla   
    Największy zasyp jaki robiłem to Warka #15 Rauchbock 16 blg, 6,4 kg słodów. Było dość gęsto, silnik od mieszadła był czerwony.
  20. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla Undeath w Maksymalny załadunek słodu do lidla   
    Udało mi się władować 9,5 kg słodu do lidla, na bardzo gęsto po same brzegi. Ledwo to się mieszało i przy podgrzewaniu trzeba było uważać żeby nie przypalić ale i tak mi się część przypaliło. Ale więcej tak nie będę robił bo to nie ma sensu lepiej chyba tak jak pisali w temacie wyżej, albo dokupić ekstraktu do podbicia blg albo dwie warki robić i przednie wysłodziny zebrać do Portera, kontrolować blg i dolewać odpowiednio wysłodzin do zakładanego poziomu.
  21. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla leech w Maksymalny załadunek słodu do lidla   
    http://www.piwo.org/topic/8666-duzy-zasyp-a-garnek-lidl/
  22. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla Zbyszek T w Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.   
    Chciałem się podzielić swoim doświadczeniem w produkcji piw smakowych, słodkich, przeznaczonych dla płci pięknej.
    Piwa takie wychodzą naprawde dobre, jeśli wasza Lepsza Połowa lubi piwo ze sokiem lub piwo malinowe, miodowe, imbirowe ? z łatwością zrobicie piwo, które jej posmakuje i pobije na głowe Redsy, Gingersy i inne takie.
    Ja do tej pory zrobiłem takich piw z 15 ?nastawów" i w związku z licznymi pytaniami i porozrzucanymi wątkami chciałem spisać swoje doświadczenia, może się komuś przyda
     
    ZASADY OGÓLNE
     
    - dobrym i sprawdzonym syropem malinowym jest syrop z Herbapolu
    - syropy i miód odfermentowują do zera, także piwo z ich udziałem będzie miało stosunkowo niższe BLG niż z samego słodu. Piwo z samego miodu / syropu odfermentowuje do ujemnego końcowego blg.
    - w związku z powyższym, aby otrzymać piwo ?treściwe? trzeba odpowiednio zmodyfikować zacieranie części słodowej
    - syropów nie gotujemy ? dolewamy na zimno. Gotowanie pozbawia ich sporej części aromatów. Syropy z butelki, otwarte bezpośrednio przed dolaniem są na 100% sterylne.
    - piwo miodowe jest bardziej aromatyczne gdy miodu nie sycimy (nie gotujemy) ? podobnie jak z syropami. Z tym, że jedno niesycone piwo miodowe złapało mi zakażenie drożdżami kożuchującymi ? czy od miodu ? nie wiem. Do tego piwa lałem też nieprzegotowaną kranowiankę. Od czego to zakażenie nie wiem. Potencjalne ryzyko po waszej stronie. Ogólnie nie jestem maniakiem sterylności, puki co.
    - dobre efekty dają miody jasne, ale ich smak jest mniej wyczuwalny. Lepszy efekt daje niewielki dodatek miodu gryczanego (5-20% miodu) lub innego wyrazistego miodu.
    - aby uzyskać intensywny smak, wg moich doświadczeń, 50% ekstraktu musi pochodzić z miodu lub syropów (lub więcej)
    - takie piwo trzeba dosłodzić przed butelkowaniem ? polecam słodzik Cologran z Lidla (wersja tańsza) lub Ksylitol (cukier brzozowy ? wersja droższa)
    - sprawdzone dawki tego słodzika to 4-8 tab/litr (4-półsłodkie, 6-słodkie, 8-bardzo słodkie)
    - nie należy bać się słodzika!
     
     
    KROK 1 ? Piwo z resztek
     
    Takich piw zrobiłem najwięcej. Poza jednym wyjątkiem, kiedy wyszło mi piwo imbirowe mocno przegazowane, wszystkie były co najmniej dobre. LP wszystko wypiła ze smakiem. Jednocześnie przestała pić Redsy, z komentarzem, że Reds to g...no (za przeproszeniem).
     
    Ogólny przepis:
     
    Po fermentacji burzliwej jasnego lub bursztynowego* piwa (około 12 blg początkowe)
    na drożdżach górnej fermentacji ? przy zlewaniu na cichą:
    Zostawiamy w fermentorze około 5-7 litrów piwa wraz z całym mułem i osadami drożdżowymi.
    Dodajemy do tego:
    a) baniak wody źródlanej (najtańszej) 5 litrów + 2 syropy malinowe Herbapol 420 ml (lejemy na zimno)
    lub
    b) 5 litrów wody + 750 g miodu (sycony lub nie ? w razie co rozpuścić w ciepłej wodzie)
     
    Zarówno do wersji a) i b) dobrze jest dodać nieco herbatki chmielowej: 10 ? 15 g chmielu zaparzamy wrzątkiem i zostawiamy na 5-30 minut. Herbatkę odcedzamy i płyn bez fusów dolewamy do nastawu. Gatunek chmielu i czas zaparzania ? według uznania, czy piwo ma być bardziej/mniej chmielowe
     
    Powyższy nastaw fermentujemy normalnie jak każde piwo. Powinno bardzo szybko przefermentować, ze względu na dużą ilość drożdży. Później normalnie, zlewanie na cichą.
     
    Przy rozlewnie ? do refermentacji najlepiej użyć tego samego składnika co do fermentacji ? czyli:
    a) 10-11 ml syropu na litr piwa
    lub
    b) 10 g miodu na litr piwa (oczywiście miód trzeba rozpuścić w odrobinie wrzątku)
     
    Także przed rozlewem należy dodać słodzik w odpowiedniej ilości.
     
    Piwo wychodzi smaczne, delikatne, jednak lekko ?wodniste?. W połączeniu ze słodkością i smakiem owocowym/miodowym jest orzeźwiające i chętnie pite przez płeć piękną.
    I w dodatku jest bardzo szybkie i ekonomiczne oraz powiększa ilość piwa uzyskaną z jednej warki ? same zalety
    Trzeba uważać ile się dodaje syropu/miodu bo bardzo łatwo przedawkować i wtedy piwo wychodzi równie smaczne, a może i jeszcze lepsze, ale płeć piękna ma to do siebie, że piwa 9% vol zwalają je z nóg ? a bardzo łatwo takie uzyskać
     
    * z ciemnym piwem z nutami palonymi maliny jakoś gorzej się komponują (w opinii mojej LP)
     
     
    KROK 2 ? Warka z zacieraniem od początku
     
    Z mojego doświadczenia wynika, że słodkie piwa dobrze komponują się z dużą ilością słodów karmelowych. Nie eliminuje to jednak potrzeby dosładzania słodzikiem.
     
    Zrobiłem do tej pory takie piwa z zacieraniem od początku:
     
    Warka #15 Miodowe (zapisy niekompletne)
     
    Pilzneński - 1 kg
    Monachijski - 1 kg
    Karmelowy - 1 kg
    Miód wielokwiat - 4 kg
    Wyszło 40 l 12 BLG
     
     
    Warka #23 Malinowe
     
    Pilzneński 1 kg
    Monachijski 25 EBC 2 kg
    Amber 0.5 kg
    Cara 50 EBC 0.75 kg
    Aroma 100 EBC 0.25 kg
    Crystal 150 EBC 0.5 kg
    Syrop malinowy Herbapol 5 x 420 ml
     
    Chmielenie Marynka 50 g 60 min
     
    Wyszło około 40 l 12 BLG
     
     
    Warka #26 Miodowe
     
    Pilzneński - 1 kg
    Monachijski Strzegom- 1 kg
    Amber - 0.5 kg
    Karmelowy jasny Strzegom - 0.5 kg
    Miód - 5 kg (z domieszką gryki)
     
    Marynka 30g
    Styrian Goodings 30 g
    Styrian Goodings 30 g
     
    Wyszło około 50 l, 12 BLG, S-04.
     
    Miód dodajemy:
    a) pod koniec chmielenia (sycony ? mniej aromatów, ale bezpieczniej)
    b) rozpuszczamy w przegotowanej, ciepłej wodzie i dodajemy do piwa po schłodzeniu. Ilość wody musi być odpowiednio obliczona, żeby uzyskać pożądane końcowe BLG.
    1 lit miodu = 1.3 kg miodu = 1000 g cukrów fermentowanych (wartości orientacyjne)
     
    Syrop malinowy dodajemy:
    Zawsze po schłodzeniu piwa. Lejemy na zimno, zęby uchronić ulotne aromaty.
     
     
    ZACIERANIE:
     
    Przy zacieraniu 30/30 takie piwo odfermentowuje do 0-1 BLG i jest bardzo mocne i mało treściwe.
     
    Raz próbowałem przy #23 zacierania tylko w 72°C ? w efekcie zielone piwo wyszło bardzo mętne ? chyba skrobia została w piwie ? nie pomogła długa cicha. Dopiero żelatyna pomogła i piwo wyszło z dobrą klarownością. Odfermentowanie bardzo niskie: z 12 BLG odfermentowało do 4 BLG ? czyli tak jak zamierzyłem. Efekt końcowy bardzo dobry.
     
    Później zastosowałem 15 min @ 62°C + 60 min @ 72 °C ? piwo również za głęboko odfermentowało.
     
    Ogólnie następne piwa będę zacierał 5 min @ 62°C + 70 min @ 72 °C z szybkim podgrzewaniem pomiędzy przerwani (2-3 °C / min). Wg mnie to optymalne rozwiązanie.
     
    CHMIELE:
     
    Wg mnie Marynka nie najlepiej się komponuje z piwami górnej fermentacji. Lepiej użyć chmieli typu Challenger, Perle.
    Warto chmielić na aromat chmielami o aromacie owocowym, Styrian Goldings dał mi ładny efekt.
    Najczęściej chmiele na 22-25 IBU, goryczka jest wtedy nie za mocna, dla mnie lekka, dla kobiet w sam raz.
     
    DROŻDŻE:
    Używałem na początku S-33, później S-04.
    S-04 uważam za dużo lepsze. Fermentowałem w niskich i wysokich temperaturach (16-22°C) i wole fermentować w niższych ? jeśli oczywiście mam taką możliwość.
    Planuje kiedyś spróbować zrobić na dolnych drożdżach, ale to nieszybko, może tej zimy się uda.
     
    Do refermentacji standardowo, ten sam składnik, co do fermentacji + słodzik. Celuje zawsze w dość duże nagazowanie, odpowiednik około 7.5-8 g cukru / litr. J.w:
    10-11 ml syropu na litr piwa ? syrop lejemy na zimno
    10 g miodu na litr piwa (oczywiście miód trzeba rozpuścić w odrobinie wrzątku)
     
     
     
    Kolor piwa najczęściej wychodzi dość ciemny (słody karmelowe, miód gryczany, syrop malinowy ? są ciemne), z silnym czerwonym odbarwieniem. Zapach intensywny, zależny od składników.
     
    Polecam spróbować zrobić takie piwo ? wasze LP od razu będą miały więcej tolerancji dla piwowarskiego hobby. Także wszystkie eksperymenty smakowe są bardzo wskazane.
  23. Super!
    jackson przyznał(a) reputację dla pershi w Hurtowe mycie / dezynfekcja / płukanie butelek   
    2 % roztwór jest zalecany, najlepiej rozpuszczony w ciepłej wodzie.
    Ja zapodaje dwie nakrętki z opakowania po krecie na ok 10 litrów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.