Jump to content

jackson

Members
 • Content Count

  121
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jackson

 1. No do d** takie odfermentowanie. 2 piwa - marcowe i koźlak (1 i 2 pokolenie) - odfermentowanie 2,5st BLG powyżej FFT na piekarniczych, co daje: Marcowe 13,6 - 5,5 BLG FFT 3 Koźlak 18 - 7,4 BLG FFT 5 Marcowe przyjemny profil słodowy, koźlak poszedł na lagerowanie.
 2. Nie dawaj głupich rad. Coś więcej konkretnego? Hmm, to jeśli nie jesteś pewien jak z latem, to musisz jeszcze wziąć pod uwagę, że w czasie ostrej jazdy na burzliwej będziesz miał ze 2 stopnie więcej. Jeżeli piwnica podskoczy do 14, to w wiadrze może być już 16, a to prawie ale'owe temperatury i nie będzie to to samo piwo. Jeśli masz miejsce i wolne 2 stówki, to może używaną lodówkę jesteś w stanie tam wstawić? Do tego jeśli chcesz robić lagery, to wypada je lagerować w ok 0 stopni przez minimum 2 tygodnie. U mnie lagery stoją 2 tyg. na burzliwej, 2 na cichej i przyna
 3. Jedna by dała radę. Z powodzeniem zadawałem jedną do kozła 16 BLG w 16 stopniach (potem 10-12) i dawało radę zjeść tyle co FFT. Estrów nie wyczułem. Odwagi Taka marcowa 12.5 - 13 BLG będzie w sam raz, ew. Pilsner na start przed koźlakiem. Ta piwnica cały czas trzyma te około 10 stopni? W lato również?
 4. Jak ma walić w łeb to syp, jak ma smakować, to zostaw.
 5. Pieścisz się z tą puchą jak z najlepszą kochanką, a to tylko pucha - odkażone wiadro, podgrzać puchę, wlać, przepłukać puchę wodą z czajnika, dopełnić z kranu, 2 tygodnie i do butli. Lagera na tych drożdżach i tak nie zrobisz. Szkoda energii na coś więcej. W ostateczności jeśli z kranu leci woda jak z kibla to kup 4 bańki po 5l i tym zalej. Aha, może być lekko kwaskowate bo to pucha i nie ma co się za wiele spodziewać. Jeśli nie ma kożucha ani innych objawów to lej w butle, jeśli skończyło.
 6. jackson

  # 310 Brown Ale

  apropos aromatów oddrożdzowych... właśnie fermentuję to piwo na drożdżach suchych Mangrove Jack's M03 - Newcastle dark ale, temp w lodówce 18-19 st. C i z rurki elegancko unosi się aromat bananowy zobaczymy jak będzie z gotowym piwem
 7. Ja polegam na brewtarget i ostatnie 2 piwa po ostatniej kalibracji tego narzędzia wyszły mi (odpukać) idealnie wg programu - ilości wody, blg, itp. Najpierw pomierzyłem gary, a potem dostosowałem wydajność wg tego co mi wychodziło i teraz jest w miarę powtarzalnie. Uśredniając, u mnie wychodzi 5kg -> 15L -> kolejne 15 do wysładzania w 3 krokach, dla 6kg 18L i około 17 do wysładzania. Wydajność w BT 83%, fermentacja około 20L, bez dolewek wody
 8. Ściółkujecie jakoś międzyrzędzia? Bo mi trawa i chwasty chcą do tych chmieli włazić. Zastanawiam się, czy nie przywalić tego sianem, albo obsiać facelią. Czy nie warto sobie zawracać głowy i pielić tylko co jakiś czas?
 9. Dołączam do tematu posadziłem 2 sadzonki - Sybillę i Marynkę. Sybilla rośnie jak wściekła, jak tylko pędy poczuły sznurek to roślina zaczęła głupieć. Najdłuższy pęd robi jeden obrót na dobę i ściska szczelnie sznurek - jestem pod wrażeniem. Marynka za to bardzo powoli i zachowawczo. Z sadzonek wystają mi po 2 (marynka) i 3 (sybilla) pędy - wywalić po jednym, czy zostawić? Sadzonka z karpy.
 10. C02 się wydziela. Nic nadzwyczajnego, jeżeli np. zrobiło się cieplej w pomieszczeniu. Jak chcesz mieć pewność, to tylko spławik, a jak nie to wal w butelki, byle daleko od ludzi i rzeczy, które mogą się pobrudzić
 11. Jak dla mnie rewelacja, 10 nowych sucharów do wyboru i testowania a do tego polska firma.
 12. Odkopię trochę. Kupiłem ostatnio w przypływie szału zakupowego 0,5 kg Dark Muscovado. Aromat i smak powalający. W planach mam zaraz po świętach Rauchbocka - czy warto sypnąć trochę tego cukru? Zmieni się coś, czy nie ma co sobie głowy zawracać? Jeżeli dodawać, to pod koniec gotowania pewnie najlepiej?
 13. Dzięki, surowce na warkę mam, gorzej z czasem. Załaduję w takim razie wszystko, zastanawiam się tylko czy 1 czy 2 słoiki
 14. Zebrałem gęstwę po pilsie na W34/70 do 2 słoików i mam taką dziwną sytuację, że wydzieliły się 3 warstwy (!) - patrząc od dołu - drożdże, piwo, drożdże (piana). Spuszczam gaz ze słoików co 2 dni, bo wygląda jak fermentacja, a pils się właśnie lageruje... Do rzeczy - którą część gęstwy z tych słoików dodać do rauchbocka? Górną, dolną, czy wszystko?
 15. Aukcja jest dramatyczna, nie wiadomo o co chodzi, ale głowę bym dał, że wczoraj eksplorując IUNG Puławy albo Powiśle, trafiłem na nazwę pisaną przez J a nie I, mimo, że wcześniej sam pisałem przez I. Co więcej, wyczytałem, że jest miksem z Northern Brewer, a nie dzikusem z Jugosławii, jak to jest napisane w wiki. Do rzeczy - (J/I)unga jest rewelacyjna, kupiłem w zeszłym roku 100g za namową zgody, użyłem 2 razy i jestem zafascynowany
 16. Rasuh, gdzie dostałeś Jungę? Masz ją jako sadzonkę?
 17. Zrobi próbę, mi w stoucie udała się próba, bez większego problemu. Nie ma co demonizować.
 18. polecam jednak tak jak Kościak, żebyś zrobił kilka warek na swoim sprzęcie, żeby go poznać i opanować proces. To że temperatura Ci skoczyła do 80 nie znaczy, że musiałeś ubić enzymy, bo taką temperaturę mogłeś mieć punktowo w jednym miejscu, a po zamieszaniu mogło się okazać, że temperatura całości to np 69 (!). Jedno warzenie to mniej niż nic, żeby myśleć nad automatyką lidla. Dopiero przy 2-3 zaczniesz czaić jak ten garnek prawidłowo wykorzystywać. Ja używam go do wszystkiego.
 19. Ja będę teraz robił coś takiego: RauchBock Gęstość początkowa: 16,2 P Goryczka: 25,7 IBU (Tinseth) Barwa: 36,8 EBC (Morey) Castle Malting Smoked Słód 3,000 kg Strzegom - Monachijski II Słód 2,500 kg Castle Malting Crystal Słód 250,000 g Castle Malting Special B Słód 250,000 g Weyermann - Caraamber Słód 250,000 g Brewers Gold 7,6% 10,000 g 60,000 min Iunga 10,0% 20,000 g 60,000 min W34/70 gęstwa Ale na efekty poczekamy jakieś 3-4 miesiące. CM wędzony bukiem wg specyfikacji. Jeżeli coś jasnego lekko wędzonego to Grodziskie
 20. Nie dodawaj do refermentacji nic poza cukrem. I tak się nagazuje i tak. Wyżej wspomniany koźlak nagazował się po 2 miesiącach, a porter musi dłużej leżeć.
 21. To pojemną masz lodówkę Ja dosyć szybko zainwestowałem w dedykowaną do fermentacji i lagerowania. Na razie nie przekroczyłem 3 dni, a efekty są znakomite.
 22. No to jesteśmy w jednym klubie Długo mrozisz?
 23. Ja robię CC dla wyklarowania, po tym jak zobaczyłem ile syfu z koźlaka opadło po lagerowaniu poza drożdżami - to samo z innych piw. Za to piana jest wzorowa Cicha koło 2 tygodni, CC 2-3 dni. Sporo drożdży opada, piwo po zabutelkowaniu jest krystaliczne jak ze sklepu ale na minus to czekanie na gaz. Moja miarka 0,5l to około 3 gramy. Kraszowałem AIPĘ i Milk Stouta. Kolejny będzie pilsner, ale to już bardziej lagerowanie niż kraszowanie. Proces w tym samym wiadrze, co cicha - po prostu przekręcam lodówę na niższe temperatury - ok 2 stopnie C. Vald - jakie piwa kraszowałeś?
 24. a myślisz, że oni z FB nie korzystają w trochę większym zakresie? ale dobra, nie grzebmy w szambie
 25. robiłem już 2x cold crash dla ale'i i mam już jakieś doświadczenia - cukru daj tyle, ile byś dał bez CC. Dopilnuj tylko, żeby ten cukier się dobrze rozmieszał, bo w niskiej temperaturze maleje rozpuszczalność. Nie robiłem syropu, tylko za każdym razem miarką do butelki i po 2 tygodniach w temperaturze 18 stopni, cukier dalej potrafił być nierozpuszczony(!). Trzeba kręcić butlami codziennie. Z nagazowaniem nie ma problemu, ale nie potrwa ono 1-2 tygodni, tylko bliżej 6-8. Tak naprawdę AIPA zacierana 31.12 dopiero od 2 tygodni (początek marca) ma zadowalające nagazowanie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.