Skocz do zawartości

jackson

Members
 • Liczba zawartości

  121
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O jackson

 • Urodziny 12 Kwiecień

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  8
 • Miasto
  Grodzisk Mazowiecki

Ostatnie wizyty

223 wyświetleń profilu
 1. No do d** takie odfermentowanie. 2 piwa - marcowe i koźlak (1 i 2 pokolenie) - odfermentowanie 2,5st BLG powyżej FFT na piekarniczych, co daje: Marcowe 13,6 - 5,5 BLG FFT 3 Koźlak 18 - 7,4 BLG FFT 5 Marcowe przyjemny profil słodowy, koźlak poszedł na lagerowanie.
 2. Nie dawaj głupich rad. Coś więcej konkretnego? Hmm, to jeśli nie jesteś pewien jak z latem, to musisz jeszcze wziąć pod uwagę, że w czasie ostrej jazdy na burzliwej będziesz miał ze 2 stopnie więcej. Jeżeli piwnica podskoczy do 14, to w wiadrze może być już 16, a to prawie ale'owe temperatury i nie będzie to to samo piwo. Jeśli masz miejsce i wolne 2 stówki, to może używaną lodówkę jesteś w stanie tam wstawić? Do tego jeśli chcesz robić lagery, to wypada je lagerować w ok 0 stopni przez minimum 2 tygodnie. U mnie lagery stoją 2 tyg. na burzliwej, 2 na cichej i przynajmniej 2tyg - 1 msc w 0 stopni. Co do kalkulatora - oczywiście ważna rzecz. Może lakonicznie do niego podchodzę, ale na konkursy się nie wysyłam, nie widzę na tyle dużej różnicy między piwem z gęstwy a z sucharów, więc nie przepłacam.
 3. Jedna by dała radę. Z powodzeniem zadawałem jedną do kozła 16 BLG w 16 stopniach (potem 10-12) i dawało radę zjeść tyle co FFT. Estrów nie wyczułem. Odwagi Taka marcowa 12.5 - 13 BLG będzie w sam raz, ew. Pilsner na start przed koźlakiem. Ta piwnica cały czas trzyma te około 10 stopni? W lato również?
 4. Jak ma walić w łeb to syp, jak ma smakować, to zostaw.
 5. Pieścisz się z tą puchą jak z najlepszą kochanką, a to tylko pucha - odkażone wiadro, podgrzać puchę, wlać, przepłukać puchę wodą z czajnika, dopełnić z kranu, 2 tygodnie i do butli. Lagera na tych drożdżach i tak nie zrobisz. Szkoda energii na coś więcej. W ostateczności jeśli z kranu leci woda jak z kibla to kup 4 bańki po 5l i tym zalej. Aha, może być lekko kwaskowate bo to pucha i nie ma co się za wiele spodziewać. Jeśli nie ma kożucha ani innych objawów to lej w butle, jeśli skończyło.
 6. Ja polegam na brewtarget i ostatnie 2 piwa po ostatniej kalibracji tego narzędzia wyszły mi (odpukać) idealnie wg programu - ilości wody, blg, itp. Najpierw pomierzyłem gary, a potem dostosowałem wydajność wg tego co mi wychodziło i teraz jest w miarę powtarzalnie. Uśredniając, u mnie wychodzi 5kg -> 15L -> kolejne 15 do wysładzania w 3 krokach, dla 6kg 18L i około 17 do wysładzania. Wydajność w BT 83%, fermentacja około 20L, bez dolewek wody
 7. jackson

  Chmielnik sezon 2014

  Ściółkujecie jakoś międzyrzędzia? Bo mi trawa i chwasty chcą do tych chmieli włazić. Zastanawiam się, czy nie przywalić tego sianem, albo obsiać facelią. Czy nie warto sobie zawracać głowy i pielić tylko co jakiś czas?
 8. jackson

  Chmielnik sezon 2014

  Dołączam do tematu posadziłem 2 sadzonki - Sybillę i Marynkę. Sybilla rośnie jak wściekła, jak tylko pędy poczuły sznurek to roślina zaczęła głupieć. Najdłuższy pęd robi jeden obrót na dobę i ściska szczelnie sznurek - jestem pod wrażeniem. Marynka za to bardzo powoli i zachowawczo. Z sadzonek wystają mi po 2 (marynka) i 3 (sybilla) pędy - wywalić po jednym, czy zostawić? Sadzonka z karpy.
 9. C02 się wydziela. Nic nadzwyczajnego, jeżeli np. zrobiło się cieplej w pomieszczeniu. Jak chcesz mieć pewność, to tylko spławik, a jak nie to wal w butelki, byle daleko od ludzi i rzeczy, które mogą się pobrudzić
 10. Jak dla mnie rewelacja, 10 nowych sucharów do wyboru i testowania a do tego polska firma.
 11. Odkopię trochę. Kupiłem ostatnio w przypływie szału zakupowego 0,5 kg Dark Muscovado. Aromat i smak powalający. W planach mam zaraz po świętach Rauchbocka - czy warto sypnąć trochę tego cukru? Zmieni się coś, czy nie ma co sobie głowy zawracać? Jeżeli dodawać, to pod koniec gotowania pewnie najlepiej?
 12. jackson

  gęstwa po W34/70

  Dzięki, surowce na warkę mam, gorzej z czasem. Załaduję w takim razie wszystko, zastanawiam się tylko czy 1 czy 2 słoiki
 13. jackson

  gęstwa po W34/70

  Zebrałem gęstwę po pilsie na W34/70 do 2 słoików i mam taką dziwną sytuację, że wydzieliły się 3 warstwy (!) - patrząc od dołu - drożdże, piwo, drożdże (piana). Spuszczam gaz ze słoików co 2 dni, bo wygląda jak fermentacja, a pils się właśnie lageruje... Do rzeczy - którą część gęstwy z tych słoików dodać do rauchbocka? Górną, dolną, czy wszystko?
 14. jackson

  Chmielnik sezon 2014

  Aukcja jest dramatyczna, nie wiadomo o co chodzi, ale głowę bym dał, że wczoraj eksplorując IUNG Puławy albo Powiśle, trafiłem na nazwę pisaną przez J a nie I, mimo, że wcześniej sam pisałem przez I. Co więcej, wyczytałem, że jest miksem z Northern Brewer, a nie dzikusem z Jugosławii, jak to jest napisane w wiki. Do rzeczy - (J/I)unga jest rewelacyjna, kupiłem w zeszłym roku 100g za namową zgody, użyłem 2 razy i jestem zafascynowany
 15. jackson

  Chmielnik sezon 2014

  Rasuh, gdzie dostałeś Jungę? Masz ją jako sadzonkę?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...