Jump to content

SlawekT

Members
 • Content Count

  16
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Sprawdzony jest. Długo na rynku. Nie jestem tylko pewny czy nie powinno się go płukać. No cóż, słyszałem o piwowarach domowych, którzy w ogóle nie dezynfekują sprzętu i naczyń i jakoś to działa. Można przyjąć , że dezynfekują gorącą wodą i taka woda to środek od lat sprawdzony (podobnie ja StarSan). Wiele razy w różnych miejscach podnosiłem te same argumenty odnośnie StarSanu i zawsze słyszę to samo: że to środek od lat sprawdzony. Ale trzeba jasno sobie powiedzieć - to nie jest środek dezynfekujący czy biobójczy, to środek myjący. Zanurzenie jakiegoś naczynia czy wężyka na moment w
 2. No cóż jako chemik i osoba , która zajmowała się zawodowo dezynfekcją, uważam, że powyższe stwierdzenia nie są prawdziwe. Gdy przepłuczesz naczynie, np. butelkę preparatem generującym ClO2 i zostawisz ją do ocieknięcia, to w butelce zostanie może 0,1 g roztworu dezynfekującego - można sprawdzić przy użyciu wagi o większej dokładności, np. do 0,001 g. Więcej chloru wniesiesz wraz z chlorowaną wodą wodociągową, pewnie wielu piwowarów domowych takiej wody używa. Co do chlorowania fenoli - sorry chlorowanie wymaga jednak sporych stężeń chloru i odpowiednich warunków. To jest po prostu mit. Prędzej
 3. Mam jeszcze wątpliwości do co do StarSanu. Składa się on z wody, kwasu fosforowego, kwasów dodecylobenzenosulfonowych (środek powierzchniowo-czynny) i glikolu propylenowego. Żaden ze składników nie jest środkiem biobójczym. Jak to może działać? To bardziej środek myjący.
 4. Nie zgodzę się co do kwestii konieczności płukania po podchlorynie ze względu na silny chlorowy zapach. Koniec końców podchloryn sodu rozkłada się do chlorku sodu, czyli soli kuchennej najdalej po kilku dniach. Przy tak małych stężeniach ilościach, jakie się używa do dezynfekcji słone gose nam nie grozi. No chyba, że ktoś chce dezynfekować kufel przed nalaniem piwa, wtedy zalecałbym płukać.
 5. Jak myślicie, czy mieszadło przeznaczone do mieszania zapraw klejów https://allegro.pl/oferta/mieszadlo-elektryczne-2600w-do-zapraw-2xmieszalnik-9523904406 z regulacją obrotów poradzi sobie zmieszaniem zacieru?
 6. SlawekT

  Barley Wine

  Na razie o planowaniu fermentacji nie ma mowy, bo nie ma jeszcze decyzji odnośnie zasypu i całej receptury. Możesz rzucić parę hintów, z jakimi problemami należy się liczyć, na co zwrócić uwagę? Robiłem już ok. 15 warek Portera Bałtyckiego i klasztornego poczwórniaka i nie miałem żadnych problemów z fermentacją. Może nie zawsze porter był najlepszy, ale raczej było to wynikiem eksperymentów z zasypem - czytaj zużywanie niepotrzebnych słodów. Może nie ma zbyt wyrafinowanego gustu, ale twierdze, że nigdy nie wyszedł mi płyn do czyszczenia kibla.
 7. Dzięki za odpowiedź. Ja piany bym się nie bał. Bo kolega chce wkręcić kraniki do korków kanistrów i położyć je, Wtedy piwo spływałoby grawitacyjnie. Ja się bardziej martwię o odpowiednie schłodzenie piwa. Nie byłoby problemu zimą, ale we wrześniu to będzie mały challenge.
 8. SlawekT

  Barley Wine

  Dzieki wszystkim za pomoc! Czy ktoś ma własne doświadczenia w tym temacie?
 9. Za takie porady z góry dziękuję.
 10. A tego cukru kolego darinho to nie za mało? Kiedyś dawałem 250 g na 25 l piwa, ponieważ od początku mojej przygody z piwowarstwem spotykałem się z zaleceniem jednej łyżeczki (ok. 5 g) na butelkę piwa. Było to nieco za dużo. Teraz daję 200 g na 27 l piwa i jest w sam raz. Butelkę można otworzyć "na ciepło" bez ryzyka konieczności sprzątania i nagazowanie jest wg mojego wyczucia w sam raz. Moje dozowanie 3,5 g na butelkę piwa, a ty proponujesz max. 0,7 g na butelkę.
 11. To kanistry "spożywcze" po aromacie do wermutu pozyskane z zakładu produkującego takie napitki, więc plastikiem nie powinno "walić" Kanistry dostałem gtatis, za uśmiech
 12. SlawekT

  Barley Wine

  Czy ktoś by się podzielił sprawdzoną recepturą na Barley Wine?
 13. Mam takie pytanie - mój kolega będzie miał wesele i chce koniecznie uraczyć gości piwem domowym mojego wyrobu. Wymyślił, aby serwować piwo z kanistra jak tutaj. https://allegro.pl/oferta/kanister-3...4-defcf326160b Czy ktoś może się tak bawił? Wiem, że powinien być keg i osprzęt, ale on nie chce inwestować. Jakie ciśnienie/ile cukry na 20 l dać, aby gazu było Ok i nie rozwaliło kanistra. Kanister ma być położony, więc gaz nie musi wypychać piwa. Liczę na pomoc i poważne porady bez obśmiewania.
 14. A nie prościej byłoby postawić wyżej fermentor z kranikiem i kurkiem regulować dopływ wody wysładzającej? Jak nawiercimy za dużo otworów, to już nie zmniejszymy szybkości.
 15. Ja swój rozłożyłem na strychu u rodziców i posuszę z 5 dni.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.