Jump to content

Rafał Pałka

Members
 • Content Count

  161
 • Joined

 • Last visited

About Rafał Pałka

 • Birthday 04/04/1980

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Casus Belli
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  42
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Recent Profile Visitors

835 profile views
 1. Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że ciekawe nuty czekoladowe daje palona pszenica. Zastąpił bym nią jęczmień. Poza tym bez uwag.
 2. W opisie to większość charakteryzuje się niesamowitymi aromatami. W praktyce to już różnie. Jeden z kolegów z forum w swoich zapiskach napisał tylko, że słaby ten chmiel. Nic więcej na forum nie znalazłem. Pewnie wrzucę go do pilsa i zobaczymy.
 3. Czy możecie się podzielić doświadczeniami z chmielem z tytułu? Mam 100 gram i właściwie nie wiem po co go kupiłem. Do czego się to nadaje?
 4. klepnij sobie na aliexpress "12 V pump" Duzo tego jest
 5. a może masz nieszczelność na połączeniu węża i kranu i ssie ci powietrze?
 6. Za dużo tego czarnego. Wrzuciłem ci to w Beersmith. 0.5 kg w sumie czekoladowy i jęczmień palony od początku zacierania. Karmel tez bym zmniejszył do 200 300 g bo ulepek wyjdzie. Z wyliczeń wychodzi wtedy 22 l, 15 Blg przy 72% wydajnosci browaru.
 7. Alepiwo kurier puka do drzwi zanim zdążysz kliknąć KUPUJĘ. Świetny kontakt z właścicielem. Drugi sklep który lubię to Twój Browar. Mają chyba najbogatszy asortyment i dobrą obsługę. Próbowałem kilku innych sklepów ale wszędzie było coś co mnie zniechęcało. Wspomniane dwa szczerze polecam.
 8. Pisałem wyżej, że wężyk ma większą średnicę niż rurka. Między nimi jest przestrzeń żeby brzeczka mogła swobodnie płynąć.
 9. Rurka miedziana ma otwory po stronie stykającej się z dnem. Dzięki temu płyn odsysany jest do końca. Oczywiście jeśli za kranikiem jest wężyk tworzący podciśnienie. Gdyby był sam sraczowężyk w coolerze zostało by kilka cm brzeczki z chmielem. Strata pewnie około 2 l piwa. 2 l to 10 % więc raczej nie mało. Ważne, że brzeczka po tym jest klarowne.
 10. obiecane zdjęcia. Patent we własnej osobie oraz efekt jego pracy.
 11. Nie chodzi mi o koszty. FD przy całym HERMSie to kilka %. Pytam bo myślę żeby ustawić gar warzelny o jakieś 10-15 cm powyżej zaciernego i po gotowaniu cofnąć grawitacyjnie brzeczkę do pustego gara zaciernego. Wtedy wężyk odfiltruje całe chmieliny. Jest to szczególnie wygodne przy chłodzeniu wymiennikiem. Klarowna brzeczka trafia do niego prosto z gara. Przypomniałem sobie że mam taką tanią pompkę w gratach więc zamiast pytać na forum mogę to sprawdzić przy następnym zacieraniu.
 12. Nie jestem w domu. Postaram się jutro wieczorem wrzucić
 13. Mi już od jakiegoś czasu chodzi po głowie stout z kandyzowaną skórką pomarańczy a drugi z malinami w jakiejś formie. Nie robiłem i nie piłem jak dotychczas ale w niedlugiej przyszłości uwarzę.
 14. Co myślicie o sraczowężu zamiast FD w hermsie? Na pewno zadziała tylko czy nie będzie się zapychał przez ssanie pompy. Jeśli dam 2 m sraczowęża to jego powierzchnia będzie podobna do powierzchni FD w garnku 36 l.
 15. Mój patent. Sprawdzony. Działa genialnie. Rurka miedziana 10mm około metr, ukształtowana W okrąg. Jeden koniec zaślepiony drugi wygięty do zaworu spustowego tak aby cały okrąg przylegał do dna. W miejscu gdzie przylega do dna nawierciłem kilka otworów co około 10 cm. Na całość naciągnięty sraczowężyk. Luźno, tak aby między nim a rurką była przestrzeń. Końce wężyka zaciśnięte opaskami. Odsysa mi to całą brzeczkę. Zostają same chmieliny i białka z przełomu. Brzeczka kryształ. Sprawdza się też po chmieleniu na zimno i wysładzaniu. Nawet przy 200 g chmielu odessało brzeczkę do ostatniej kropelki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.