Skocz do zawartości

Rafał Pałka

Members
 • Zawartość

  155
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Rafał Pałka

 • Urodziny 04.04.1980

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Casus Belli
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  42
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Ostatnie wizyty

309 wyświetleń profilu
 1. Rafał Pałka

  Najlepsze sklepy dla piwowara domowego :)

  Alepiwo kurier puka do drzwi zanim zdążysz kliknąć KUPUJĘ. Świetny kontakt z właścicielem. Drugi sklep który lubię to Twój Browar. Mają chyba najbogatszy asortyment i dobrą obsługę. Próbowałem kilku innych sklepów ale wszędzie było coś co mnie zniechęcało. Wspomniane dwa szczerze polecam.
 2. Rafał Pałka

  Patent na chmieliny - mój [dobry?] pomysł

  Pisałem wyżej, że wężyk ma większą średnicę niż rurka. Między nimi jest przestrzeń żeby brzeczka mogła swobodnie płynąć.
 3. Rafał Pałka

  Patent na chmieliny - mój [dobry?] pomysł

  Rurka miedziana ma otwory po stronie stykającej się z dnem. Dzięki temu płyn odsysany jest do końca. Oczywiście jeśli za kranikiem jest wężyk tworzący podciśnienie. Gdyby był sam sraczowężyk w coolerze zostało by kilka cm brzeczki z chmielem. Strata pewnie około 2 l piwa. 2 l to 10 % więc raczej nie mało. Ważne, że brzeczka po tym jest klarowne.
 4. Rafał Pałka

  Patent na chmieliny - mój [dobry?] pomysł

  obiecane zdjęcia. Patent we własnej osobie oraz efekt jego pracy.
 5. Rafał Pałka

  Budowa domowego browaru

  Nie chodzi mi o koszty. FD przy całym HERMSie to kilka %. Pytam bo myślę żeby ustawić gar warzelny o jakieś 10-15 cm powyżej zaciernego i po gotowaniu cofnąć grawitacyjnie brzeczkę do pustego gara zaciernego. Wtedy wężyk odfiltruje całe chmieliny. Jest to szczególnie wygodne przy chłodzeniu wymiennikiem. Klarowna brzeczka trafia do niego prosto z gara. Przypomniałem sobie że mam taką tanią pompkę w gratach więc zamiast pytać na forum mogę to sprawdzić przy następnym zacieraniu.
 6. Rafał Pałka

  Patent na chmieliny - mój [dobry?] pomysł

  Nie jestem w domu. Postaram się jutro wieczorem wrzucić
 7. Rafał Pałka

  Dry stout - pomysły

  Mi już od jakiegoś czasu chodzi po głowie stout z kandyzowaną skórką pomarańczy a drugi z malinami w jakiejś formie. Nie robiłem i nie piłem jak dotychczas ale w niedlugiej przyszłości uwarzę.
 8. Rafał Pałka

  Budowa domowego browaru

  Co myślicie o sraczowężu zamiast FD w hermsie? Na pewno zadziała tylko czy nie będzie się zapychał przez ssanie pompy. Jeśli dam 2 m sraczowęża to jego powierzchnia będzie podobna do powierzchni FD w garnku 36 l.
 9. Rafał Pałka

  Patent na chmieliny - mój [dobry?] pomysł

  Mój patent. Sprawdzony. Działa genialnie. Rurka miedziana 10mm około metr, ukształtowana W okrąg. Jeden koniec zaślepiony drugi wygięty do zaworu spustowego tak aby cały okrąg przylegał do dna. W miejscu gdzie przylega do dna nawierciłem kilka otworów co około 10 cm. Na całość naciągnięty sraczowężyk. Luźno, tak aby między nim a rurką była przestrzeń. Końce wężyka zaciśnięte opaskami. Odsysa mi to całą brzeczkę. Zostają same chmieliny i białka z przełomu. Brzeczka kryształ. Sprawdza się też po chmieleniu na zimno i wysładzaniu. Nawet przy 200 g chmielu odessało brzeczkę do ostatniej kropelki. Ja używam w igloo cooler ale w zwykłym fermentorze też da radę.
 10. Rafał Pałka

  Stelaż pod garnek do grzania gazem

  wow. Ja chcę zwykły 36 l. To chyba jednak nie dla mnie
 11. Rafał Pałka

  Stelaż pod garnek do grzania gazem

  możesz podać nazwę albo jakiś link bo nie wiem jak tego szukać
 12. Rafał Pałka

  Stelaż pod garnek do grzania gazem

  wiecie może gdzie kupić taki palnik jak na zdjęciu kilka postów wyżej?
 13. Rafał Pałka

  DROŻDŻE SAFALE BE-134

  To drożdze do sasion-na. Klasycznego amerykańca na nich nie uwarzysz. Jeśli chcesz sprawdzić drożdze uwarz Sasion. Jako, że to mój ulubiony styl też po nie sięgnę. One ci przykryją większość aromatów chmielowych. Jeśli oczywiście są zbliżone do płynnych drożdży do sasion dostępnych na rynku.
 14. Rafał Pałka

  Budowa "męskiej jaskini"

  Na takiej kostce zimą ci pazury odpadną. Ja bym wylał płytę fundamentową i na to położył płytki żeby łatwiej było to utrzymać w czystości. Płyta wydaje się łatwa do wykonania I zapewnia dobra izolację od podłoża.
 15. Rafał Pałka

  Sterowanie fermentacją

  Koszty nie są duże. Myślę, że max 200 PLN. Zresztą nie chodzi mi o porównanie z innymi możliwymi rozwiązaniami. Wiem, że istnieją. Ciekaw jestem czy to ma szanse powodzenia. 1.Nie rozumiem problem sterylności. rurki od chłodnicy będą wyprowadzone poza fermentor przez uszczelki np takie jak do rurki fermentacyjnej. Zimna woda nie będzie miała kontaktu z brzeczką. 2. Brak prądu? Raz na dwa lata. to chyba nie problem. 3 O izolacji wspomniałem w poście. 4. Tego nie bardzo potrafię oszacować ale myślę, że ważniejsza tu jest różnica temperatur brzeczki i czynnika chłodzącego. 5. To akurat dość łatwo można sprawdzić
×