Jump to content

Zbynek80

Members
 • Posts

  248
 • Joined

 • Last visited

About Zbynek80

 • Birthday 10/03/1980

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  15
 • Miasto
  Sieradz

Kontakt

 • Imię
  Zbyszek

Recent Profile Visitors

869 profile views

Zbynek80's Achievements

 1. @Jancewicz Różnica faktycznie jest ale jednak trzeba się trochę pobawić. Początkowo nie miałem zamysłu samemu chmielić, więc wybrałem kity, dodatkowe nachmielenie przyszło z czasem. Później zacząłem myśleć aby kupić ekstrakty niechmielone i samemu chmielić ale nie mam obecnie takiego dużego gara aby wszystko gotować i chłodnicy a chłodzenie na balkonie czy w wannie jakoś średnio mi się już widzi. Obecnie zrobiłem taką mini warkę/herbatkę 5L nachmieliłem porcją na 20L a potem wszystko połączyłem. Może w przyszłości zdecyduję się na całkowicie samodzielne chmielenie. Zastanawiam się nad możliwością wykorzystania chłodnicy z aabratka, pewnie by zchłodziła brzeczkę, tyko z pewnością zajęłoby to więcej czasu niżeli chłodzenie dedykowaną do piwa, no ale na pewno szybciej niż w wannie czy balkonie.
 2. @Jancewicz Szczerze mówiąc to nie mam jeszcze preferencji co do nagazowania bo zwykle dawałem te standardowe 4g/0,5L i było ok. Ja kilka lat temu robiłem warki zacierane z powodzeniem ale miałem przerwę i teraz chciałem trochę powrócić do tematu ale ze względu na pewne ograniczenia zdecydowałem się na ekstrakty nachmielone + ekstrakt niechmielony + trochę chmielu na aromat. Częściowe zacieranie to takie średnie jak dla mnie rozwiązanie bo skoro już część zacieramy, wysładzamy filtrujemy to czemu by nie zrobić całości ? No ale jak kto lubi Mam obecnie nastawione dwie warki za tydzień chcę je rozlać i może nastawić sobie jeszcze jakąś pszenicę. Copers Wheat + niechmielony pszeniczny Bruntal 1,7 i z 10-20g Lubelskiego na "doaromacenie" i zmiana drożdży na WB-06 lub Mauribrew Weiss, ale raczej te 1 bo drugie trudniej dostać i trzeba by osobno je kupować choć wolałbym mniej odfermentowane piwo
 3. @Jancewicz Widzę, że w swoich recepturach używasz do refermentacji bardzo małych ilości cukru np 60-100g na 20L warki, lubisz takie lekko nagazowane piwa czy o co chodzi ? I Jak sobie chwalisz piwa na ekstraktach w porównaniu do całkowicie zacieranych jeśli i takie robiłeś ?
 4. Tak słabo opada na dno, czy nawet pływa po wierzchu ?
 5. Na gęstwie mi nie zależy, po prostu tak myślałem, że jak chmiel opadnie na dno to zatopi się w osadzie drożdżowym i będzie słabo oddawał aromat
 6. Tak się jeszcze teraz zastanawiam czy do tego chmielenia na zimno to powinienem zlać piwo na cichą ? Bo nie planowałem jej robić
 7. @fotohobby pończochę łatwiej zdobędę, ale może uda się skręcić woreczek.
 8. Z tego co czytam to piszecie aby właśnie na 2-3 dni przed rozlewem dodać chmiel więc w może dać na 3 doby i w zimne na dobę. Jedyne miejsce w które mógłbym wystawić to balkon może za dwa tyg temp będzie powyżej zera nawet w nocy. Bo jeszcze drożdże mi zamarzną Taką wyparzoną pończochę ułożyć na wyparzonym siteczku i lać w to ? Nie napowietrzy mi się za bardzo ? Pewnie dobrze byłoby trzymać siteczko lekko zanurzone w piwie ? Czy może jakoś inaczej to filtrować ?
 9. Czy przed wsypaniem takiego chmielu na zimno zasadnym byłoby zanurzenie takiego blistra próżniowego w gotującej się wodzie ? Chodzi mi o ewentualną dezynfekcję temperaturą, czy może jednak jak chmiel dostanie temperatury to uwolni nam zapachy w opakowanie i później pójdzie to w powietrze ? A jeśli sypać od razu to co w sytuacji kiedy robiłbym piwa z tygodniową przerwą, czy taki otwarty chmiel trzymany tydzień w lodówce nie złapie mi czegoś ? Ogólnie zamknąłbym w jakimś wyparzonym słoiczku jak coś. No i czy opcja zagotowania tego chmielu i użycie odcedzonego wywaru byłaby jakiś znaczącym błędem i nie oddała aromatów do piwa ?
 10. Dokupiłem 100g Cascade, więc dałbym 2x 50g tylko tak się zastanawiam, czy nie można by tego zagotować w litrze czy kilku wody przez 5-10min i odcedzony zagotowany wywar dodać do brzeczki ? Obyłoby się bez otwierania i grzebania w fermentorze no i bez ewentualnego cedzenia przed rozlewem. Ewentualnie jakieś zanurzenie w warce chmielu w nylonowej skarpecie, ale czy aromat się jakoś dobrze rozejdzie z takiej małej skarpeteczki i 50g chmielu ?
 11. @Versaar masz na myśli jakieś konkretne odmiany ? Czy sypiąc aromatyczny na zimno trzeba go jakoś dezynfekować czy można sypać prosto z opakowania ? Przez te kilka dni chmielenia chmieliny nie opadną ładnie na dno aby można było się obejść bez dodatkowego filtrowania ?
 12. A po co w ogóle gotowałeś Kita ?
 13. Ja miałem na myśli temp brzeczki ok 22, drożdże zaczynają się rozkręcać a fermentor wstawiony w 16C i temp warki już powoli spada, zanim drożdże się rozkręcą.
 14. Ja mieszkam w bloku więc w najmniejszym pokoju w którym nie grzeje mam teraz 19 co i tak b mało, ale jak lekko rozszczelnię okno to się z 16 zrobi. Ale to na pierwsze 3 dni potem pewnie wrócę na 19, a po tygodniu nawet odkręcę kaloryfer na jakieś 20-21
 15. @Jancewicz To musiałbym zdrowo wychłodzić pokój, a start pewnie byłby strasznie długi w takiej niskiej temp. Puki co umawiam się z danym na tę gęstwę
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.