Skocz do zawartości

Karol

Members
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  7
 • Miasto
  Gniezno

Kontakt

 • Imię
  Karolina
 1. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Witam, faktycznie mieliście rację. Sprawdziłam termometr i zaniża temperaturę o ok 2-2,5 stopnia. Pewnie to było przyczyną złego odfermentowania mojej pszenicy. Pomimo tego, że podniosłam temperaturę i bujałam fermentatorem blg nie spadło i utrzymywało się na poziomie 4,5. Tak czy owak piwko stoi już od wczoraj w butelkach Na 19 litrów piwa dodałam 150g glukozy. Mam nadzieję, że będzie prawidłowo nagazowane i że nie powstaną "granaty". Dziękuję za trafne rady.
 2. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  To nawet jakby zaniżał temperaturę minimalnie to ma to taki negatywny wpływ na to jak odfermentuje piwo? Są różne receptury na piwa pszeniczne hefe-weizen i są też inne temperatury zacierania. Wiadomo, że podczas zacierania utrzymywanie temperatury w zakresie +/- 1,2 stopnie od zalecanej jest chyba normalną sprawą. Nie jestem doświadczoną piwowarką, zatem jeśli się mylę proszę o poprawkę.
 3. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Nie. termometr z zestawu startowego HB. Nie wiem jaka firma. Końcówka czerwona. ;-)
 4. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Ja również stawiam na termometr. Żółty Alla France?
 5. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Mi też odfermentowały te drożdże z 12,5 do 4,5 Blg, dodałem 6g cukru na litr do refermentacji i po 3 tygodniach jest OK, a nawet troszkę za mało nagazowane. Ale ja wolę mniej nagazowaną pszenicę, niż przegazowaną Przynajmniej można normalnie nalać do szklanki za jednym razem , ja fermentowałem 12 dni na burzliwej i później w butelki, piwko wyszło zacne, więc pewnie szybko zostanie zdegustowane. A w łikend kolejna warka na tych samych drożdżach. ooo.. to się trochę uspokoiłam
 6. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Mój aerometr pokazuje prawidłowy pomiar przy 20 stopniach. Wszystko jest z nim ok. Zatem wina leży pewnie gdzieś po mojej niedoświadczonej stronie.
 7. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Piwko siedzi już w wyższej temperaturze - ok 22-23 stopnie. Poruszałam również fermentatorem. Boję się mieszać czymkolwiek ażeby czasem nie zakazić ;/ Zobaczymy co z tego wyjdzie...
 8. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Dziękuję bardzo za szybki odzew Ballingomierz skalibrowany - pokazuje poprawnie. Termometr również pokazuje poprawnie temperaturę wrzenia oraz temperaturę pokojową. Co do temperatur zacierania - pewności nie mam bo dopiero dziś nabyłam drugi termometr - wtedy będę mogła porównać. Drożdże uwodniłam wydaje mi się, że odpowiednio. Jako że początkuje staram się wszystko robić idealnie i przykładam się niesamowicie. A jak widać - coś się nie udało. No nic, przedłużę burzliwą. Jeśli nie spadnie mi blg mam butelkować i dodać mniej środka do refermentacji?
 9. Karol

  Pszeniczne - zbyt wysokie blg po burzliwej

  Zacieranie: 44 stopnie - 20 min 63 stopnie - 30 min 72 stopnie - 30 min 75 stopni - filtracja Drożdże poddałam rehydratacji - zatem wszystkie powinny przeżyć. Boję się tzw "granatów". Jak zabutelkuje przy takim blg nic się nie stanie? To będzie moje pierwsze butelkowanie więc stąd te obawy Chyba jednak poczekam jeszcze 3 dni - jeśli nie spadnie po mojej dzisiejszej interwencji - będę butelkować.
 10. Witam, to mój pierwszy post na tym forum i drugie piwo, które uwarzyłam Mija 9 dzień fermentacji burzliwej mojego piwa pszenicznego Hefe-Weizen z zestawu HB z zacieraniem. W rurce nie bulga mi od początku fermentacji ale czytałam, że rurką się nie przejmować. Dwa dni temu postanowiłam zmierzyć blg piwka i z 12 blg zeszło do 4,5. Wydawało mi się, że zbyt mało odfermentowało zatem pobujałam trochę fermentatorem i czekałam. Dziś ponownie dokonałam pomiaru i wciąż 4,5 blg! Wiem, że wg zaleceń fermentacja burzliwa tego piwa powinna trwać 7 dni. Co mam zrobić? Czekać? Czy przelać na cichą? Ponownie pobujałam fermentatorem i podniosłam temperaturę w pomieszczeniu. Zamierzałam odpuścić sobie cichą i butelkować po burzliwej. Temperatura fermentacji burzliwej: 19 stopni Drożdże: Mauribrew Weiss Z góry dziękuję za odpowiedź doświadczonych piwowarów.
×