Jump to content

c64club

Members
 • Content Count

  443
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

c64club last won the day on August 24

c64club had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Bosy Szewc
 • Liczba warek
  około kilku
 • Miasto
  Katowice

Kontakt

 • Imię
  Igor
 • Strona www
  http://www.grzegorski.net

Recent Profile Visitors

1025 profile views
 1. http://www.forbake.pl/produkty1/słody-kwasy Tyle że dla nich poniżej 300 kg to detal, niechętnie to obsłużą. Trzeba by się z kilkoma ludźmi z forum zgrać i zrobić zamówienie na dwadzieścia parę baniaków różnych syropków. Ich "jasny" ekstrakt jęczmienny można porównać z zasypem Ataku Chmielu, w piekarnictwie to zupełnie jasny. Bez słodów specjalnych wyszedł mi na nim "Atak klonów" Dostałem dokumentację na maila, jak dostanę próbki to się podzielę spostrzeżeniami.
 2. 16 osób "stałej ekipy" + goście i tymczasowi pracownicy. Po 4 miesiącach przyjeżdża zostaje nas 10 do końca. Planowane wybicie na całą wycieczkę to 13 hekto. 240 kg ekstraktu, wychodzi 17-20 baniaków bo w zależności od ekstraktu różnie leją. Warunki do fermentacji, butelkowania i leżakowania są. Jak dostanę próbki ekstraktów to na szybko uwarzę z nich kilka eksperymentów i się podzielę. Przetrzepałem oferty producentów koncentratów dla piekarnictwa, niebędących słodowniami - mają dużo szerszą ofertę niż słodownie. Jęczmiennych "syropków" cała gama od jasnych, przez bursztynowe, brązowe, ciemne do "total dark z posmakiem śliwki", jasny diastatyczny (!), jasny bezglutenowy (na etapie produkcji potraktowany jakimiś proteazami), melanoidynowe, karmelowe. Pszenne o różnych właściwościach, syrop ryżowy. Dla większości dostępne karty charakterystyki, określone Brix, SRM, dla diastatycznych WK, gwarantowane 100% słodu w dostawie (brak cukrów z niesłodowanych).
 3. x/y to zawartość odpowiednio chromu i niklu. Chromu musi być naście %, niklu nierdzewna do piwa zawierać nie musi. 18/0 i inne łamane przez zero mogą się magnesować, są też mniej kwasoodporne, więc czyszczenie z kamienia kotłowego kwasem cytrynowym spowoduje ich zczernienie. Kamień niestety przy piwie się tworzy i możesz go usuwać roztworem KOH albo (bezpieczniej) kwasem. Nie mam pojęcia jak przy Ph zacieru, ale możesz kiedyć chcieć garnka do innych rzeczy w browarze użyć i wtedy to już ma znaczenie. Nie trafiłem jeszcze na elementy kuchenne takiej stali.
 4. Nawet jak dziur nie narobisz, to narobisz trudnych do czyszczenia zakamarków. Rozciągnij nieco chłodnicę abo pod własnym ciężarem opadała do postaci sprężyny niedotykającej się zwojami. Ewentualnie możesz kupić kilka prętów spawalniczych 1,6mm z dowolnej nierdzewki (308, 309, 316 - obojętnie byle tańsze) i powyginać w kształt spełniający rolę tego grzebienia. Trochę roboty ale zyskasz trwały grzebień. Albo cztery nieduże płaskowniki nierdzewne i szlifierką kątową powycinać grzebienie.
 5. Pisałeś. Ale tu nie chodzi o oryginalne, własne czy też konkursowe receptury. Chcemy mieć różnorodność po prostu smacznych piw, a u Ciebie są opisane efekty. To były pierwsze ekstraktowe przepisy o jakich pomyślałem układając "menu".
 6. Zmienila sie koncepcja pakowania. Baniaki z ekstraktem ulozone plasko, wykorzystamy około dwa baniaki bazowego ekstraktu na ludzia.
 7. Chciałem Ci, panie Janie, bardzo podziękować za dzielenie się notatkami. Przygotowuję duży projekt pt. warzenie z ekstraktów dla grupy nastu osób przez rok "Mikrobrowar na końcu świata" i część receptur pozwolę sobie "ściągnąć", są wprost do przeszczepienia na zlodowaciały grunt.
 8. Właśnie liczę zaopatrzenie. Ale tego wyjdzie... Ekstrakt trzeba będzie spakować na palety a chmielu skrzynia, jak dawna "skrzynia pieprzu", tyle że hermetyczna.
 9. Niech to ktos przeniesie do "artykuły i opracowania". Należy dodać, że dla pomiarów refraktometrem może to mieć duże znaczenie. Do browaru wracam za dwa tygodnie, więc na razie nie mam jak sprawdzić.
 10. Jest na Ebayu z wysyłką do Polski. Za galonowe opakowanie nawet z ceną przesyłki nie wychodzi jakoś specjalnie drogo, i tak taniej niż 118 ml w Polsce. Niedługo trzeba będzie na forum opracować jakiś bełt kwasów ze środkiem pieniącym.
 11. Zapomniałem dodać. Oczwiście nierdzewny. Ależ bym kolegę w maliny wpuścił.
 12. Mam Edenberga 50l. Dało się wspawać kran, garnek działa na palniku 7kW, czasem na 9kW. Pod grzałkę elektryczną weź garnek marki garnek, kryterium wyboru 100% cena. Dobry garnek to taki, który w środku jest wypolerowany, a właściwie któremu w środku bliżej jest do wypolerowanego niż do szczotkowanego. Choć do warzenia używam od dawna tego niegładkiego Edenberga, jedynie trzeba uważać aby przed czyszczeniem nie wysechł do reszty, bo będzie trzeba odmaczać. Ale za taki gładki, to zapłacisz. W tym wypadku taniej może wyjść keg jesli upolujesz taki o wymarzonej wielkości. W dodatku gdyby Ci się zachciało rzeźbić dalej, to keg bardziej przyszłościowy.
 13. Siakiś dziwny ten słód. Z zacieru po Pale Ale mógłbym dzisiaj wybrać garść wyraźnie rozrośniętych kiełków, takich 5-15mm. Nie ma co wytaniać, kupuję worek ze Strzegomia i spokój, a ten słód wykończę robiąc piwa dla kilku ludzi, którym smakowały one wyjątkowo.
 14. Dzisiaj wirowałem dwa piwa. Polskie Pale Ale i IRA. Kadź robi robotę. Użyłem jej trochę inaczej niż planowałem. Wąż podłączony do samego dna, ściśnięty palcami na końcu. Otwieram zawór, z wyczuciem (w mairę szybko) do innego naczynia spuszczam piwo z dna. Jak się przy zaworze an początku wężyka pojawia klarowne, to przenoszę do fermentora. Będę tak czynić nadal, bo straty niewielkie, klarowność zacna, czasu to oszczędza niemało w porównanu do normalnej wirówki. Pozostaje wytestować przy butelkowaniu piwa chmielonego na zimno.
 15. Warka #8 IRA 07.07.2019 Zasyp: -"słód bazowy" - pół warki #7 -bursztynowy prażony 200g -Cara Malt (Crisp Malting) 200g -Prażony jęczmień 50g -barwiący obłuszczony 10g (ratowanie koloru) Chmiel: -Lomik 6,2%aa 12g@60' -EKG 5% 12g@20' Dodatki: -mech irlandzki 2,5g @ 20' (nie lubię mchu, ale w czerwonym trzeba się chwytać każdego sposobu na klarowność)
×
×
 • Create New...