Skocz do zawartości

Andrzejek90

Members
 • Zawartość

  3
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Andrzejek90

  Kilka pytań

  Mając np. idealną brzeczkę, fermentację w idealnej temperaturze, do 1 części dodajemy suchych do 2- dedykowanych płynnych. Czy różnica będzie taka, że to piwo przy którym użyto płynnych będzie (ogólnie mówiąc) lepsze? GC 2012- http://festiwal-birofilia.pl/zwycieska-receptura-4.html - większość weyermann, drożdże płynne. GC 2011- http://festiwal-birofilia.pl/zwycieska-receptura.html - producenci słodów nie podani ale drożdże płynne, dedykowane. GC 2010- http://festiwal-birofilia.pl/zwycieska-receptura-pl.html - przynajmniej 2 z 4 użytych słodów z weyermanna ( Abbey Malt i Carabelge®), drożdże dedykowane GC 2009- http://festiwal-birofilia.pl/zwycieska-receptura-2.html - słody z weyermanna, drożdże płynne I miejsce w swojej kategorii w VII KPD w Żywcu- http://www.wiki.piwo.org/Saison,_Dorota_Chrapek_%28dori%29 - słody weyermann, drożdże dedykowane I miejsce w słowackim konkursie Slovak Homebrewing Star 2009- http://www.wiki.piwo.org/Pils,_Andrzej_Smyk_%28anteks%29 - drożdże płynne I miejsce w swojej kategorii w VII KPD w Żywcu- http://www.wiki.piwo.org/Pilzner_Bohemski_%28Wy%C5%82udzkie_Pe%C5%82ne%29,_Czes%C5%82aw_Dzie%C5%82ak_%28Dagome%29 - drożdże dedykowane I miejsce w Konkursie Slovak Hombrewing Star 2009, I miejsce w I Brackim Konkursie Piw Domowych- http://www.wiki.piwo.org/Porter_Ba%C5%82tycki_%28Porter_Opalenicki%29_Andrzej_Smyk_%28anteks%29 - drożdże płynne I miejsce w swojej kategorii w VI KPD w Żywcu- http://www.wiki.piwo.org/Marcowe_%28Wspomnienie_wiosny%29,_Krzysztof_Fidler_%28Infam%29 - drożdże płynne I miejsce w swojej kategorii w V KPD w Żywcu- http://www.wiki.piwo.org/Irish_Red_Ale_%28Czerwony_top%C3%B3r%29,_Krzysztof_Fidler_%28Infam%29 - drożdże dedykowane W przypadku tych przykładów z wiki nie są podani producenci słodów ale podejrzewam, że wszystko (lub przynajmniej większość) to weyermann. Chciałbym też sprawdzić czy się przejmować czy nie- czy lepiej wyregulować skład tak, żeby był taki jak ma być czy szkoda czasu i lepiej wziąć zwykłą kranówę. Ze śląska.
 2. Andrzejek90

  Kilka pytań

  Nie, około 15-sta Nigdy. Od samego początku przygody z piwowarstwem zacieram. Mam słody. Większość zasypu- sł. pilzneński, trochę monachijskiego. Chmiel saaz i magnum. Zacierane dekokcyjnie. Całkowicie dowolne- dolno- i górnofermentacyjne z regulacją temperatury z histerezą 2 stopnie. Chciałem po prostu uzyskać odpowiedź na kilka frapujących mnie pytań, czy używając np. tańszego słodu klepiskowego pilzneńskiego bruntal można uzyskać piwo zbliżone do idealnego (nie chodzi mi o startowanie w konkursach, na to może jeszcze przyjdzie kiedyś czas) czy lepiej zapłacić więcej za słody z weyermanna, podobnie z drożdżami, czy z bardziej uniwersalnymi saflager W34/70 (z których jestem bardzo zadowolony) można uzyskać piwo na takim samym poziomie jak na dedykowanych dla danego stylu. No i kwestia wody, czy by zrobić dobrego pilsa zgodnego ze stylem mam wodę kranową (bardzo twardą) wyregulować destylowaną (czy może starczy demineralizowana) czy wystarczy przepuścić przez britę (bo przeszkadza np. sam wapń).
 3. Andrzejek90

  Powitać

  Niniejszym chciałem się przywitać gdyż jak rozumiem bez tego nie uzyskuje się odpowiedzi na pytania. Nazywam się Andrzej, mam 22 lata, mieszkam na śląsku, piwo warzę od ponad roku, za sobą mam ok. 15 warek (wszystkie zacierane).
 4. Andrzejek90

  Kilka pytań

  Cześć. Mam kilka pytań do mądrzejszych w kwestii piwowarzenia. 1. Czy różnica między drożdżami suchymi a płynnymi jest na prawdę aż taka duża? Mając pilsa, drożdże Saflager W34/70 i Wyeast 2000 Budvar Lager (bądź np. 2001 Urquell Lager), przeprowadzając temperaturę w idealnych warunkach, różnica w smaku będzie mogła zaważyć na konkursie? 2. Jeśli różnicy nie ma, dlaczego więc birofilia wygrywają piwa fermentowane dedykowanymi drożdżami płynnymi? 3. Pytanie co do wody do pilsów, miękka powiadają ma być, ale jakie ma mieć parametry? Głównie chodzi mi o zawartość jonów Ca, Mg, HCO3, SO4. Czy wystarczy usunięcie twardości przemijającej- wodorowęglanów wapnia i magnezu (przez przegotowanie wody lub użycie np. filtra brita) czy pozostałe składniki powodujące twardość trwałą będą miały negatywny wpływ na smak? 4. Czy słody z Weyermanna są najlepsze (wnioskuję z tego samego co przy drożdżach- zwycięskie receptury birofiliów są zawsze na słodach z weyermanna)? Czy różnica w smaku gotowego piwa uwarzonego ze słodów powiedzmy weyermanna, strzegomia, litovela, bruntala będzie znacząca (na niekorzyść któregoś)?
×