Skocz do zawartości

Cyneq

Members
  • Postów

    143
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Cyneq

  1. Cyneq

    Cyneq

  2. Bardzo słabo szukasz. Pierwszy z brzegu sklep piwowarski i opis obu produktów: http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-podstawowe/315-slod-monachijski-bestmalz.html http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-podstawowe/959-slod-monachijski-typ2-bestmalz.html Nie będe Ci psuł zabawy w "znajdź różnicę"
  3. Pomaga też stary zabieg z winiarstwa, który przy okazji ułatwia osiągnięcie odpowiedniego BLG. Robisz portera na przykład około 17-18 blg. Z takim spokojnie poradzi sobie gęstwa po "jednym przebiegu". Po 3 dniach, jak już drożdże sobie dobrze radzą, uzupełniasz ekstraktem słodowym, na jakiś 22-23 BLG.
  4. No cóż, drwiny w tym nie miało być. Serio. Po prostu skoro podałeś jakaś liczbę to pewnie ją jakoś wyliczyłeś, a ja nie mam pod ręką ani programu, ani nawet uproszcoznego wzroka z którego zwykle korzystałem. Uwaga o niegorzkim piwie wyszła z doświadczenia starszego kolegi, i jako taką ja potraktuj. To że brzeczka jest gorzka to niestety słaba miara, zobaczysz po fermentacji że osłabnie mocno. Na szczęście to tylko 11 BLG, wiec przesadnie mdłe nie będzie przy tych 27 IBU. Poza tym przypuszczam że jednak Twoim głównym celem był aromat, więc będzie dobrze, nie każdy od razu musi robić piwo co "ryja wykręca". Ja raczej swoje Single Hopy (też 11tki najczęściej) celuję w nieco bardziej gorzki smak. Też robiłem na Mosaicu niedawno, i poszło calutkie 100 g, w tym chyba koło 40 na goryczkę. I dało się wypić.Inna sprawa że jeśli chodzi akurat o Mosaica na aromat to warto raz w zyciu spróbować, ale ja osobiście raczej tego nie powtórzę. I przy okazji insza porada - nie traktuj siebie tak serio - to kolejna porada od starszego kolegi dla młodszego. Zdrówko.
  5. Ja jestem daltonistą sensorycznym, ostrzegam Ale jakbyś był w okolicach Nowego Dworu, Kozanowa, Stabłowic, to możesz brać ze 2 butelki, bo może jeszcze kolega pracujący w sasiednim budynku się tu odezwie A w ogóle to nie mów że piwo jest zepsute, tylko że to jest "New Your Weisse"
  6. Ja się pewnie nie znam, a Ty na pewno użyłeś jakiegoś mądrego programu, ale moim zdaniem nawet 37 IBU to lekka fantastyka. To piwo to prawie wcale nie będzie gorzkie. 10 g na 60 minut i 10 na 20, to są śladowe ilości, a ten chmiel ma przy dobrych wiatrach 13% AK.
  7. Nie trzeba guseł i czarów, ani wydawania 500 zł. Ekstrakt słodowy nie jest super tani, ale naprawdę znacznie lepszy niż "puste" cukry. Nawet nasz krajowy WES z lekkim "chlebowym" posmaczkiem powinien pomóc. Oczywiście każdy robi co uważa, nikogo nie zmuszam.
  8. Uwaga będzie ostro. Ja się naprawdę nie dziwię. Nie wiem dlaczego co chwilę jakiś leń wymaga od nas, abyśmy za niego wykonywali prostą pracę przeczytania absolutnych podstaw, a potem jeszcze ma pretensje że nie dostaje na każde swoje żądanie odpowiedzi na tacy. Nie na tym polega forumowa pomoc. Nie wchodzi się na fora samochodowe pytając "gdzie się kupuje benzynę".
  9. Ponawiam pytanie na które od paru lat mi nikt nie odpowiedział. Jak duża jest ta "szczypta materiału wyjściowego", w kontekście dodania około 100 gramów sacharozy do ponad 20 litrów piwa podczas refermentacji? Oczywiście że najlepiej byłoby rzeczywiście wykonać podwójnie ślepą próbę. Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że nie ma na świecie człowieka, który tą różnice wychwyci. Przy dodatku sacharozy do podstawowej fermentacji, to być może owa "szczypta" rośnie. Ale pozostaje ponownie pytanie - jak bardzo? Wciąż nie sądzę żeby zanieczyszczenie cukru "sklepowego" było aż tak duże, że warte zastępowania go glukozą. Poza tym to ma chyba mały sens ekonomiczny, glukoza chyba wcale od słodu nie jest tańsza, a niby każecie jej używać jako substytutu...
  10. Przeczytałem, i jakoś nie widzę, aby te artykuły mówiły o dodawaniu "czystych" cukrów do portera, z jakiegokolwiek innego powodu niż z "braku laku". A co do różnic między glukozą i sacharozą - jakoś nikt nigdzie nie wykazał przewagi glukozy w przekonujący sposób. Z kolei przy refermentacji, nawet gdyby takowe różnice były, to przy tak małej ilości w stosunku do całego zasypu (2%) na pewno nie zostaną zauważone. Więc jak już psuć piwo oszczędzaniem na słodzie, to tak żeby nie przepłacać.
  11. Cyneq

    Zakażenie

    Bardziej masturbacją.
  12. Są szkoły które mówią, że na aromat to się chmieli 1-3 minut. A "tradycyjne" 15 minutowe chmielenie, to właśnie jest raczej na smak. Ja robiłem stouta owsianego 19tkę, miało to ręce i nogi. Natomiast jaja to były z filtracją. Zasyp płatków był około 17%. Wychodzi pyszna oleista ciecz:) Zasyp robiłem bardzo podobny, ale oprócz karafy dawałem jeszcze 200-300 g czekoladowego 1200 ze strzegomia, palonego jęczmienia tez chyba 400.. Bez Whiskey, uważam że smak owsiankowo czegoladowo kawowy jest super bez pozostałych dodatków. Z tego względu też chmieliłem tylko na goryczkę bez aromatu.
  13. Dodawanie glukozy? hmm... do portera bałtyckiego? hmmm... Ja jednak zrobiłem ostatnio inaczej. Porter z zasypu 19tka, a po ok. 4 dniach fermentacji dodałem lekko rożcieńczony ekstrakt jasny z Wesa. Metoda znana z winiarstwa. Finalnie powinno być 22 BLG.
  14. Coż, wątek ktoś niedawno odkopał, ja się w nekrofilię zwykle nie bawię Ale skoro coś było niezamknięte i niewyprostowane do konca, wolałem wyjaśnić. Okropnie dużo ludzi boi się prostej matematyki, może dlatego że w podstawówce straszą że proporcja to coś okropnego.
  15. Jeśli pytasz czy autorzy instrukcji mają kłopoty z matematyką, to odpowiedź brzmi - tak. a) 1 kg cukru to 1000 gram cukrów dodanych do brzeczki b) mieszanina 500/300 to 800 gram cukrów c) a puszcza 1.7 kg ekstraktu, to jakieś 1440 g cukrów Nie wdająć się szczególy odnośnie zawartości "ciała" w poszczególnych produktach i odfermentowania, spowoduje to, że dodając te produkty do przyjmijmy 20 kg brzeczki otrzymasz: a) wzrost BLG o 4.7 b) wzrost o 3.8 c) wzrost o 6.6 Jak widzisz różnica między skrajnymi przypadkami to prawie 3 BLG. (przyjmując że ekstrakt to 85% cukrów i 15% wody)
  16. Dyskusja nie była czy można się zamknąć w wiadrze, nie pal niemca. Odniosłem się do zdania "Gdzie ma z wiadra to CO2 uciec"
  17. Jejku, ludzie, naprawdę nie łapiecie takich zaawansowanych pojęć z fizyki na poziomie szóstej-siódmej klasy jak dyfuzja gazów? Jakby było tak jak niektórzy piszą, to bysmy się wszyscy dawno udusili tym co wydychamy z obu stron plus tym co "wydychają" samochody
  18. Była tu kiedyś długa dyskusja jak się robi cukier kandyzowany, i czy czymś się różni. Okazało się po wnikliwych badaniach chemicznych, że jednak się różni. Nie bądź leniem, bo po prostu słabo szukałeś. Podpowiem że potrzebna Ci odżywka do drożdży i kwasek cytrynowy. I lepiej użyć "brązowy" - więcej opcji powstania ciekawych związków z jego "zanieczyszczeń"
  19. Balkon + lodówka. Dzięki temu masz mniejszy spadek w nocy (piwo nie zdąży "wystygnąć" a już na pewno nie zdąży zamarznąć), a mniejsze nagrzewanie się w dzień. Przy przymrozkach na wszelki wypadek dostawiałem butelkę ciepłej wody. Oczywiście z prostych powodów fizycznych mało prawdopodobne jest zamarznięcie piwa. Kiedyś to nawet dość skutecznie mierzyłem eksperymentalnie. W takiej styropianowej lodóweczce utrata ciepła jest bardzo powolna, więc piwo bardzo wolno stygnie. Pamiętać należy że aby zamarzło musi "stracić" na rzec otoczenia znacznie więcej ciepła (ciepło krzepnięcia wody jest prawie 100 razy wyższe niż jej ciepło właściwe).
  20. Moim zdaniem "nie opłaca się". A oto dlaczego: - tracisz na każdy konkurs 4 butelki, które mógłbyś spokojnie wypić sobie sam. Jest duże prawdopodobieństwo że i tak 3 z nich pójdą w kanał. - płacisz za przesyłkę i uczestnictwo. Za te pieniądze można zrobić kolejną warkę. Nie masz żadnej gwarancji że dostaniesz ocenę sędziowską. Jeśli piwo nie przejdzie eliminacji, dostaniesz jedną linijkę z lakonicznym opisem. Jeśli przejdzie, tez nie za bardzo Ci to pomoże - ocena, o ile w ogóle, dostanie się w Twoje ręcę ze sporym opóźnieniniem. Opracowywanie trochę trwa, a po tych paru tygodniach czy miesiącach jej "walor korekcyjny" może się zdezauktualizaować - nie znajdziesz dokładnie takich sam wad w piwie które Ci zostało, albo już go nie będziesz miał itp. Lepiej: - dołączyć do jakiegoś spotkania sformalizowanego z degustacją przez bardziej zaawansowanych sensorycznie kolegów Plus jest tak, że zacieśniasz więzi społeczne, a także napijesz się innych dobry piw, albo i tych zły. W tym drugim przypadku masz spore szansę dowiedzieć się co to jest DMS, nawet jeśli sam go nie wyprodukowałeś. Przy konkursie, skoro i tak go nie wyczuwasz, a Ci napiszą że jest, możesz tylko powiedzieć "aha". - skumać się z kimś kto zajmuje się półprofesjonalnie (szkolenia, warsztaty) oceną sensoryczną, lub też jest profesjonalnym sędzią (w sensie że ma na to papiery), i dogadać się aby w swej łaskawości zechciał pochylić swe nozdrza i kubki smakowe nad Twym wynalazkiem.
  21. Ja dałem 2 kg, czyli koło 1/3 zasypu. Wąchanie "słodu w worku" dawało niesamowite wrażenie, w kolejnych etapach pustka. Zobaczymy za jakiś tydzień przy zlewaniu na cichą.
  22. Chyba już musztarda po obiedzie, ale mam odpowiednio duży durszlak z czasów partial mash. 1.5 kg słodu wchodzi na raz. Cały z dziurek, średnica wielkości dużego garnka kuchennego, dośc prosto się wysładza, nawet się toto filtruje.
  23. Po tym, jak dostałem do powąchania słód Cherry Briess, postanowiłem użyć go do Koźlaka wędzonego, typu "Schlenkerla". Do tej pory z powodzeniem stosowałem Bestmaltza w grodziskim, marcowym i porterze. Teraz, po "powąchaniu" byłem przekonany że wędzonka będzie jeszcze większa. Jak na razie małe zdziwienie - ani przy zacieraniu ani nawet warzeniu wedzonki nie czuć! A na BM pachniało w całym domu jakby ktoś grilla robił. Gorzej, brzeczka ani nie pachnie ani nie smakuje wędzonką, miał tak ktoś? GDZIE SIĘ ulotniła wędzona z Cherry Bries???
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.