Jump to content

Cyneq

Members
 • Posts

  143
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Małe co nieco
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  50
 • Miasto
  Wrocław

Recent Profile Visitors

1017 profile views

Cyneq's Achievements

 1. Cyneq

  Cyneq

 2. Bardzo słabo szukasz. Pierwszy z brzegu sklep piwowarski i opis obu produktów: http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-podstawowe/315-slod-monachijski-bestmalz.html http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-podstawowe/959-slod-monachijski-typ2-bestmalz.html Nie będe Ci psuł zabawy w "znajdź różnicę"
 3. Pomaga też stary zabieg z winiarstwa, który przy okazji ułatwia osiągnięcie odpowiedniego BLG. Robisz portera na przykład około 17-18 blg. Z takim spokojnie poradzi sobie gęstwa po "jednym przebiegu". Po 3 dniach, jak już drożdże sobie dobrze radzą, uzupełniasz ekstraktem słodowym, na jakiś 22-23 BLG.
 4. No cóż, drwiny w tym nie miało być. Serio. Po prostu skoro podałeś jakaś liczbę to pewnie ją jakoś wyliczyłeś, a ja nie mam pod ręką ani programu, ani nawet uproszcoznego wzroka z którego zwykle korzystałem. Uwaga o niegorzkim piwie wyszła z doświadczenia starszego kolegi, i jako taką ja potraktuj. To że brzeczka jest gorzka to niestety słaba miara, zobaczysz po fermentacji że osłabnie mocno. Na szczęście to tylko 11 BLG, wiec przesadnie mdłe nie będzie przy tych 27 IBU. Poza tym przypuszczam że jednak Twoim głównym celem był aromat, więc będzie dobrze, nie każdy od razu musi robić piwo co "ryja wykręca". Ja raczej swoje Single Hopy (też 11tki najczęściej) celuję w nieco bardziej gorzki smak. Też robiłem na Mosaicu niedawno, i poszło calutkie 100 g, w tym chyba koło 40 na goryczkę. I dało się wypić.Inna sprawa że jeśli chodzi akurat o Mosaica na aromat to warto raz w zyciu spróbować, ale ja osobiście raczej tego nie powtórzę. I przy okazji insza porada - nie traktuj siebie tak serio - to kolejna porada od starszego kolegi dla młodszego. Zdrówko.
 5. Ja jestem daltonistą sensorycznym, ostrzegam Ale jakbyś był w okolicach Nowego Dworu, Kozanowa, Stabłowic, to możesz brać ze 2 butelki, bo może jeszcze kolega pracujący w sasiednim budynku się tu odezwie A w ogóle to nie mów że piwo jest zepsute, tylko że to jest "New Your Weisse"
 6. Ja się pewnie nie znam, a Ty na pewno użyłeś jakiegoś mądrego programu, ale moim zdaniem nawet 37 IBU to lekka fantastyka. To piwo to prawie wcale nie będzie gorzkie. 10 g na 60 minut i 10 na 20, to są śladowe ilości, a ten chmiel ma przy dobrych wiatrach 13% AK.
 7. Nie trzeba guseł i czarów, ani wydawania 500 zł. Ekstrakt słodowy nie jest super tani, ale naprawdę znacznie lepszy niż "puste" cukry. Nawet nasz krajowy WES z lekkim "chlebowym" posmaczkiem powinien pomóc. Oczywiście każdy robi co uważa, nikogo nie zmuszam.
 8. Uwaga będzie ostro. Ja się naprawdę nie dziwię. Nie wiem dlaczego co chwilę jakiś leń wymaga od nas, abyśmy za niego wykonywali prostą pracę przeczytania absolutnych podstaw, a potem jeszcze ma pretensje że nie dostaje na każde swoje żądanie odpowiedzi na tacy. Nie na tym polega forumowa pomoc. Nie wchodzi się na fora samochodowe pytając "gdzie się kupuje benzynę".
 9. Ponawiam pytanie na które od paru lat mi nikt nie odpowiedział. Jak duża jest ta "szczypta materiału wyjściowego", w kontekście dodania około 100 gramów sacharozy do ponad 20 litrów piwa podczas refermentacji? Oczywiście że najlepiej byłoby rzeczywiście wykonać podwójnie ślepą próbę. Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że nie ma na świecie człowieka, który tą różnice wychwyci. Przy dodatku sacharozy do podstawowej fermentacji, to być może owa "szczypta" rośnie. Ale pozostaje ponownie pytanie - jak bardzo? Wciąż nie sądzę żeby zanieczyszczenie cukru "sklepowego" było aż tak duże, że warte zastępowania go glukozą. Poza tym to ma chyba mały sens ekonomiczny, glukoza chyba wcale od słodu nie jest tańsza, a niby każecie jej używać jako substytutu...
 10. Przeczytałem, i jakoś nie widzę, aby te artykuły mówiły o dodawaniu "czystych" cukrów do portera, z jakiegokolwiek innego powodu niż z "braku laku". A co do różnic między glukozą i sacharozą - jakoś nikt nigdzie nie wykazał przewagi glukozy w przekonujący sposób. Z kolei przy refermentacji, nawet gdyby takowe różnice były, to przy tak małej ilości w stosunku do całego zasypu (2%) na pewno nie zostaną zauważone. Więc jak już psuć piwo oszczędzaniem na słodzie, to tak żeby nie przepłacać.
 11. Są szkoły które mówią, że na aromat to się chmieli 1-3 minut. A "tradycyjne" 15 minutowe chmielenie, to właśnie jest raczej na smak. Ja robiłem stouta owsianego 19tkę, miało to ręce i nogi. Natomiast jaja to były z filtracją. Zasyp płatków był około 17%. Wychodzi pyszna oleista ciecz:) Zasyp robiłem bardzo podobny, ale oprócz karafy dawałem jeszcze 200-300 g czekoladowego 1200 ze strzegomia, palonego jęczmienia tez chyba 400.. Bez Whiskey, uważam że smak owsiankowo czegoladowo kawowy jest super bez pozostałych dodatków. Z tego względu też chmieliłem tylko na goryczkę bez aromatu.
 12. Dodawanie glukozy? hmm... do portera bałtyckiego? hmmm... Ja jednak zrobiłem ostatnio inaczej. Porter z zasypu 19tka, a po ok. 4 dniach fermentacji dodałem lekko rożcieńczony ekstrakt jasny z Wesa. Metoda znana z winiarstwa. Finalnie powinno być 22 BLG.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.