Jump to content

tibek

Members
 • Content Count

  495
 • Joined

 • Last visited

4 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Warszawski Browar Praski
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  70
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Artur

Recent Profile Visitors

662 profile views
 1. Ad 1. 14 vs oczekiwane ok 19 (gdzieś na forum była kiedyś wrzucana tabelka jaki powinien wyjść blg przy danym stosunku wody do zasypu), to faktycznie słabo (ja przy 3 l/kg mam zazwyczaj ok 18, przy 60' w 66C). Moje typy: - Temperatura wcale nie była taka jaka miała być (albo pomiar, albo nierówna temperatura w obrębie zacieru) - Wspomniane wyżej pH - mierzyłeś? - Za grubo ześrutowane Ad 2. Jeśli to była kwestia temperatury - tak, jeśli inny powód, to raczej nie. Zacieranie na 2 ma sens raczej, jeśli robisz takiego mocarza, że masz bardzo gęsty zacier i wtedy zacieranie na 2 go rozrzedza. 3l/kg to raczej standard. Ad 3. Zbierz trochę piany z pierwszego piwa. Ad 4. To w końcu wheatwine ma być czy american wheat?
 2. To po co dawać tę kolendrę skoro aromat kolendy nie jest wymagany?
 3. Nie chciałbym się czepiać, ale w opisie: jest tylko wspomniane jaki aromat odkolendrowy jest niepożądany, natomiast nie ma natężenia porządanego. Nawet nie jest wspomniane, że powinien występować takowy.
 4. U mnie odbywa się na membranie RO I jak najbardziej taka woda nadaje się do zrobienia roztworu.
 5. Pewnie to jest minimalna temperatura, na którą pozwala sterownik w lodówce, możesz pokombinować żeby go odłączyć albo zewrzeć w zależności jak to tam działa.
 6. pHmetr kalibruje się roztworem kalibracyjnym a nie wodą destylowaną/demineralizowaną. Przy takiej wodzie minimalny dodatek kwasu/zasady i pH leci w jedną lub drugą, a ma być stabilne. Roztwory kalibracyjne są do kupienia w postaci gotowego roztworu, albo torebki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie demineralizowanej - ja używam takich rozpuszczanych w 250ml, dla pH 6.86 i 4.00. 250ml to tak dużo (używam kieliszka 30ml do wódki z grubym dnem - jest wystarczająco masywny żeby utrzymać sondę, a jednocześnie nie trzeba dużo płynu na raz użyć), że szybciej zaczyna tam coś rosnąć niż zużyję. U majfrindów kupisz tanio. Jeśli kalibracja jest dwupunktowa to napierw ustawiasz buforem w okolicach 7 kręcąc odpowiednią śrubką, a potem ustawiasz krzywą (slope) kwaśnym lub zasadowym (dla piwowarów kwaśnym, bo nas interesuje pomiar po kwaśnej stronie skali). Jeśli jedno punktowa, to sugeruję też użyć obu buforów ok 7 i 4 i skalibrować tak, żeby było pośrodku (czyli np ustawić na 7, potem wsadzić do 4 i skręcić o połowę różnicy tylko).
 7. @Piotr Rosiak to ten sam (zobacz logo dpcraft w lewym górnym rogu). A swoją drogą jak dziurkujecie? "Do góry nogami" żeby widzieć co zostanie wycięte, czy "normalnie" wg jakiejś prowadnicy?
 8. Przyznać się, gdzie kupiliście dziurkacze. Kupiłem ten z dpcraft i ch..., nie docina.
 9. Wszystkie saccharomyces metabolizują kwas jabłkowy do alkoholu. 71B robią to po prostu znacznie szybciej. Cydr z kwasem mlekowym to moim zdaniem porażka smakowa (vide wczesne Smykany). Popieram, że Renety i Antonówki dają fajny rześki kwasny cydr. Jak zbyt kwaśny to leżakować dłużej na osadzie. Drożdże do białego wina.
 10. Daj znać co Ci wyjdzie, bo ja zacierania soi "po naszemu" nie widzę - 20% tłuszczu, 34% białka i 33% węglowodanów, z których połowa to błonnik, którego amylaza nie rozłoży. Koji - grzyb to pleśń, która rosnąc produkue enzymy, które są to wszystko w stanie rozłożyć (i wiele innych rzeczy), rozwija się na zbożach (np. ryzu), ale maximum enzymów jest zanim wytworzy zarodniki, więc proces trzeba przerwać i tak powstaje wspomniany przez Ciebie Koji-ryż (czyli pełni niejako rolę słodu, ale z innymi enzymami, a nie startera drożdżowego, tam po wysuszeniu już nic nie żyje). Polecam książkę The Noma guide to fermentation, jest tam m.in. opisany ten proces z dostosowaniem do europejskich składników (rozwój pleśni na kaszy jęczmiennej i groch zamiast soi np).
 11. Ciekawostka, konkursy PSPD mogą się schować http://gok.tuchomie.pl/regulamin-vii-konkursu-trunkow-domowych-2019-o-tytul-trunku-rycerza-chocimierza-zapraszamy-do-uczestnictwa/ Wyjątki z regulaminu:
 12. Największy problem z mieszaniem RO z kranówą to moim zdaniem fakt, że podobnie jak w przypadku warzenia na czystej kranówie nie wiemy na czym warzymy (wiemy tylko, że na rozcieńczonym niewiadomoczym).
 13. Największy wpływ na tempo ma ciśnienie w Twojej instalacji. Jak mieszkałem na 2. piętrze 8mio piętrowego budynku leciało szybko. Teraz (4. piętro na 5) ciurka 3l na godzinę. Podstawiam na noc odpowiednio duże naczynie, tj albo gar 50L, lub dwa fermentory z kranikiem, kraniki odkręcone i połączone rurką
 14. Allegro "RO3" - filtr, ok 100pln + przesyłka Allegro "RO3 komplet wkładów" - na wymianę filtry, które są przed membraną, ok 20 PLN + przesyłka. Ja to mam zamontowane tak, że w wężyk z oplotem pod zlewem wstawiłem trójnik, i na tej dodatkowej "linii" za zaworkami mam RO i złączkę ogrodową, której używam do chłodnicy i mycia butelek, a jak nieużywane to sobie leży na półeczce pod zlewem.
×
×
 • Create New...