Jump to content

tibek

Members
 • Content Count

  506
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

tibek last won the day on June 8

tibek had the most liked content!

4 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Warszawski Browar Praski
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  70
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Artur

Recent Profile Visitors

715 profile views
 1. Słodycz odczuwana w weizenach wynika z estrów, nie zawartości cukru. Zacieranie "na słodko" to tak naprawdę zacieranie na niskie odfermentowanie, ale smakowo niewiele zmienia. Poza tym po 30 minutach w 66C robienie kolejnej przerwy w 72 ma już nikły sens.
 2. "Po polsku" - bez uwzględnienia ekstraktywności słodu "Po amerykańsku" - z uwzględnieniem powyższego https://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni http://beersmith.com/blog/2014/11/05/brewhouse-efficiency-vs-mash-efficiency-in-all-grain-beer-brewing/
 3. A wrzuć screenshoty receptury z obu programów. Może Brewness liczy wydajność "po polsku"?
 4. Żeby stwierdzić, że to kwesti pH czy z innego powodu zacierania trzebaby porównać gęstość brzeczki przedniej z teoretyczną dla danego stosunku wody do słodu. Też wydaje mi się, że masz niską wydajność, a w programie ustawiasz sobie wyższą i stąd różnice. Pomieszaj sobie suwakami "wstecznie" tak, żeby program wyliczył Ci co wyszło faktycznie i takich ustawień potem używaj. Przy okazji może zobaczysz gdzie masz błędne założenia. Na pewno do weryfikacji, czy faktycznie tylko 0.25L masz strat na osady i chmieliny?
 5. reiterated, pewnie chodzi o technikę, gdzie robisz normalnie na części słodu, a drugą część zacierasz używając zamiast wody brzeczki z pierwszej iteracji.
 6. To jeszcze eliminacje się nie rozpoczęły?
 7. Cześć, staram się zebrać trochę danych statystycznych nt piw zacieranych jednotemperaturowo a konkretnie ich odfermentowania. Pomożecie? https://forms.gle/kj8xdeDAa9UXzpARA
 8. Po 6 latach udanego pożycia samobójstwo popełniła szklana rurka marki ALLA France, zwana też areometrem 0-35 Blg. Czy jest na rynku coś, na co warto zwrócić uwagę? Chciałbym jak najdokładniejszy przyrząd, może nawet dwa lub trzy dla większej dokładności, albo przynajmniej dwa, z czego jeden dokładny w okolicach 0 (ale też ze skalą poniżej). W Browamatorze mają zestaw co 10blg (0-10-20-30), ale po pierwsze ostatnio siedzę w miodach, więc chciałbym koniec skali gdzieś wyżej (do 40?), po drugie fajnie jakby był tak do -3 najniższy, a po trzecie skala ma być w SG Poleci coś szanowne towarzystwo?
 9. Podbijam pytanie @Oskaliber tez chciałbym mieć pewność, że rejestracja przebiegła poprawnie.
 10. Ad 1. 14 vs oczekiwane ok 19 (gdzieś na forum była kiedyś wrzucana tabelka jaki powinien wyjść blg przy danym stosunku wody do zasypu), to faktycznie słabo (ja przy 3 l/kg mam zazwyczaj ok 18, przy 60' w 66C). Moje typy: - Temperatura wcale nie była taka jaka miała być (albo pomiar, albo nierówna temperatura w obrębie zacieru) - Wspomniane wyżej pH - mierzyłeś? - Za grubo ześrutowane Ad 2. Jeśli to była kwestia temperatury - tak, jeśli inny powód, to raczej nie. Zacieranie na 2 ma sens raczej, jeśli robisz takiego mocarza, że masz bardzo gęsty zacier i wtedy zacieranie na 2 go rozrzedza. 3l/kg to raczej standard. Ad 3. Zbierz trochę piany z pierwszego piwa. Ad 4. To w końcu wheatwine ma być czy american wheat?
 11. To po co dawać tę kolendrę skoro aromat kolendy nie jest wymagany?
 12. Nie chciałbym się czepiać, ale w opisie: jest tylko wspomniane jaki aromat odkolendrowy jest niepożądany, natomiast nie ma natężenia porządanego. Nawet nie jest wspomniane, że powinien występować takowy.
 13. U mnie odbywa się na membranie RO I jak najbardziej taka woda nadaje się do zrobienia roztworu.
×
×
 • Create New...