Jump to content

tibek

Members
 • Content Count

  534
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

tibek last won the day on July 30

tibek had the most liked content!

4 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Warszawski Browar Praski
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  70
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Artur

Recent Profile Visitors

770 profile views
 1. Raporty standardowo robione przez wodociągi średnio się nadają do naszych potrzeb. Napisz do nich, czy badają też wapń, magnez, wodorowęglany, to będzie można coś powiedzieć. Bez tego tylko pozycja 13. i 14. (siarczany i chlorki) jest przydatna piwowarsko, ale też w ograniczonym zakresie (stosunek siarczanów do chlorków 4:1, teoretycznie mocno akcentujące goryczkę).
 2. Skąd penwość, że to nie utlenienie? Ile tego sodu wprowadza Twój zmiękczacz? Gdzie znalazłeś, że nadmiar sodu powoduje szybsze uciekanie aromatu chmielu?
 3. tyle, żeby stosunek wagowy cukru do całości wynosił 0.22, czyli: 2*1.7*0.8 (zakładam 80% suchej masy w ekstrakcie) = 2.72 (cukru) 2.72/0.22 = 12.36 (masa całego nastawu) 12.36 - 2*1.7 = 8.96 (masy wody do dolania, masa wody z ekstraktu już uwzględniona)
 4. Uciekający aromat chmielowy to raczej kwestia utleniania. Witaminka C na to pomaga.
 5. Jest dedykowany dział na tym forum dla cydrów, gdybyś tam swój post wrzucił - nie spotkałbyś się z docinkami: https://www.piwo.org/forums/forum/61-cydry-i-miody-pitne/ A odpowiedź na Twoje pytanie zależy od tego co określasz jako "posmak drożdży", przejrzyj może listę najpopularniejszych deskryptorów, może coś Ci podpasuje: https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Cechy_sensoryczne https://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf
 6. Znalazłem taki artykuł o użyciu mieszaniny wody, wybielacza i octu jako środka dezynfekcyjnego bez spłukiwania, mógłby ktoś się odnieść do tego co tu wypisują? https://beerliever.com/bleach-no-rinse-sanitiser-home-brewing-be Linkowany podkast nie wnosi w temacie nic nowego. Wspomina, że wybielacz ma stężenie 5.25% ze względu na częściowy rozpad, ale przyjmujemy, że to jest 5%, czyli 50tys ppm, rozcieńczyć trzeba do 80ppm i dodać taką samą ilość octu (z tego co kojarzę ocet standardowo ma 6% kwasu octowego), by obniżyć pH do 8, kiedy to własnie te 80ppm ma niszczycielską moc. Wymagany czas kontaktu 30s, wg człowieka (a jest to założyciel Five Stars i 'wynalazca' Starsanu) przy 80ppm nawet próbując nie wyczulibyśmy chloru, więc nie trzeba płukać. Podejrzewam, że można użyć dowolnego kwasu (ja już wolę zapach chloru niż kwasu octowego), kluczowe jest obniżenie pH do 8, a w procesie jest podany ocet, bo mówi o łatwo dostępnym środku dezynfekcyjnym, gdyż każdy ma w domu wybielacz i ocet.
 7. W fermentorze może faktycznie, ale mam jeszcze gąsiora 54L pełnego cydru zlanego po fermentajci burzliwej pod koniec 2016
 8. Też tak robiłem, aż koledzy podpowiedzieli, żeby użyć właściwego blendera a nie trzepaczki. Robi się wir i wciąga pęcherzyków powietrza tyle, że piwko się białe prawie robi. Na kłopoty z utlenianiem witaminka C pomaga.
 9. W butelkach też kwasowość spada jeśli drożdże żyją
 10. 1. Wino nie musi bardzo długo dojrzewać (zależy od stylu) 2. Jeśli myślisz o domowym, to często jest tam mało owoców, a dużo wody z cukrem. Przy cydrze jest sam sok z owoców. 3. Osobiście uważam, że cydr z polskich jabłek bardzo zyskuje na dojrzewaniu (pi razy drzwi pół roku - rok) - większość odmian jabłek mających sensowny aromat ma też sporo kwasów, jeśli sobie cydr poleży (zwłaszcza nad osadem), to drożdże zeżrą dużą część kwasów.
 11. Zrobiłem raz czwórniaka arbuzowego - całość wody zastąpiłem sokiem z arbuza. Tak jak pisał @Oskaliber świeży ogórek to pierwsze skojarzenie. Drugie mango. Że to arbuz nikt nie zgadł. Robiłem z arbuzów jesiennych (końcówka września). Na jakieś orzeźwiające session ale mogłoby być nawet ciekawe, gdybym miał robić, to bym gotował stężoną brzeczkę (20-30blg) i potem sokiem rozcieńczał. Sam sok u mnie miał 8 blg.
 12. Zwłaszcze, że jeśli ten dekstrynowy to odpowiednik Carapilsa Briess, to niewiele to wnosi http://scottjanish.com/dextrins-and-mouthfeel/
 13. Mi z kolei nie przypadły do gustu, jak zresztą wszystkie bayanusy. Lalvin 71B mają dobre opinie u miodosytników zza oceanu i są dostępne w dużych paczkach: http://www.janlubera.pl/produkt/396,drozdze_lalvin_71b_500g.html Mi osobiście nie podeszły (przy cydrze, miodu na nich nie próbowałem). Stężenie cukrów w trójniaku jest na tyle duże, że nie namnożą się bardzo (stąd dla trójniaka zalecana dawka sucharów to 1-1.5g na 1 litr, podczas gdy standardowa dawka winiarska to 20g na 1hl). Dałoby się namnożyć pewnie w lżejszym nastawie, a potem dodać miód, ale wydaje mi się, że na pożywkę wydasz wtedy więcej niż byś wydał na drożdże (na samym DAPie bym się nie odważył). Takiej jak dolna granica dla szczepu, który planujesz użyć lub nawet minimalnie poniżej Można, tylko po co? Niezły rozmach nastawiać 7 hekto trójniaka a oszczędzać stówkę czy dwie na drożdżach.
 14. Drożdże typowo piwowarskie zjadają maltozę, która jest cukrem złożonym (dwie cząsteczki glukozy) - czego niektóre szczepy winiarskich nie potrafią. Wszystkie szczepy s. cerevisiae zjadają też sacharozę, która także jest cukrem złożonym (glukoza + fruktoza).
×
×
 • Create New...