Skocz do zawartości

Krzysztoń

Members
 • Zawartość

  119
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar u Krzycha
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  112
 • Miasto
  Rudniki w Wielkopolsce

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Ostatnie wizyty

221 wyświetleń profilu
 1. Krzysztoń

  Drożdże suche - ranking

  US-05, T-58, W34/70 ok. Dla mnie W34/70 kładą na łopatki s-23
 2. Krzysztoń

  Pierwsze zacieranie

  Moim skromnym zdaniem, paczka sucharów na 12 l brzeczki krzywdy piwu nie zrobi. Lepiej więcej, jak za mało Bałbym się użycia tej otwartej paczki do następnego piwa, ale ja to jestem wariat na punkcie dezynfekcji i wszystkiego co może zepsuć mi finalny produkt - piwo. Tyle, że moje wybicie to 38--40 l ( 12blg) więc byłoby mi żal, że z powodu pół paczki drożdży cztery skrzynki piwa poszły się gwizdać. No ale na 103 warki, tylko jedna poszła w kanał
 3. Krzysztoń

  Krzysztoń

 4. rurka nawiercona/nacięta? Otwarta rurka z obu końców, bez wiercenia i cięcia. Edytka: Tą różnicę, pomiędzy oplotem a filtratorem rurkowym widziałem na warzeniu piwa w pubie Setka. Szkoda że już tego pubu nie ma.
 5. U mnie rurka fi 7 lub 8 wciśnięta w oplot. Raz, że trzyma oplot tak jak go ułożę, dwa - 7,5 kg słodu to żaden problem. Widziałem kiedyś różnicę w brzeczce po wysładzaniu z oplotem i z filtratora rurkowego. Oplot górą.
 6. Krzysztoń

  pomiar temperatury fermentującej brzeczki

  Moim zdaniem, niepotrzebnie kombinujecie. Temperatura fermentacji jest wyższa o 2-3 stopnie od temperatury otoczenia fermentora. Jeśli ktoś przykleja termometr do wiadra, to pół biedy, ale jeśli wrzuca do wiadra, to prosi się o infekcję. A termometry z Ikei jak dostaną wilgoci, to pokazują baaardzo dziwne temperatury. Miałem je dwa.
 7. Krzysztoń

  Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała

  Pierwsze słyszę, (czytam) o utopieniu drożdży. Może coś więcej napiszesz na ten temat?
 8. Krzysztoń

  Pierwsza warka

  A jak filtrujesz brzeczkę po chmieleniu? Przyznam, że jeszcze się z tym nie spotkałem. Po chmieleniu na zimno - owszem, ale to już raczej piwo a nie brzeczka. Pod pozostałą częścią Twojego posta się podpisuję. Rot, ode mnie też masz punkt.
 9. Krzysztoń

  Efektywność browaru domowego

  Widzę że dalej jesteś niemiły, zarzucając mi lenistwo, niewiedzę i jeszcze coś czego nie pisałem, a mianowicie „te wasze 8h gotowanie.” Jestem na tyle inteligentny, że wiem że od dłuższego gotowania ilość brzeczki mi się nie zwiększy. Wzór który podałeś nic nie wnosi do tego o czym pisałem, a pisałem o wysładzaniu, czyli wyciągnięciu ze słodu wszystkiego dobrego co Bozia mu dała. Jeśli ktoś nie wykorzysta tej dobroci, to ma niższą wydajność. I ekstraktywność w tym wypadku też nie ma znaczenia, bo czy słód ma ekstraktywność 78 czy 84, jeśli dużo cukru zostaje wyrzucone z młótem to to jest strata niezależna od ekstraktywności. Ale aby to zrozumieć trzeba odrobinę dobrej woli, i trochę więcej czegoś, czego nie nazwę a mam nadzieję że się domyślisz co to. Jeśli chcesz dalej ciągnąć tą dyskusję, to proszę na pw. Kto chciał zrozumieć co napisałem to zrozumie, kto nie – trudno. Mądrej głowie dość dwie słowie.
 10. Krzysztoń

  Efektywność browaru domowego

  Nawijaj kolego lecę za popcornem . Jak napiszę ze warto zajrzeć do jakieś książki to zara chłopaki ze śmiechu pod stół popadają , może jakieś wzorki na swoją teorię przedstawisz . Skoro rozumiesz , podziel się z ciemnym ludem wiedzą . Bo wynika jednak co innego zwłaszcza z tym wyparowaniem pojechałeś . P.s. I Kunsego popraw bo on inaczej liczy Wydaje mi się, że Dr2 nie obrażałem. Jeśli tak, to Go przepraszam. Leć po popcorn, pośmiejemy się razem. Łopatologicznie biorąc, to co napisałem w poście wyżej to: Jeśli ktoś założył że z x kg słodów wysłodzi y litrów, i kończy wysładzanie gdy z kranika leci jeszcze np. 5-6 blg, to ma jednak niższą wydajność. To tyle. Kunzego nie będę poprawiał, nie czytałem, ale wiem kto zacz. No i od ciemnego ludu nikomu nie ubliżałem.
 11. Krzysztoń

  Efektywność browaru domowego

  @Jasiu proszę Cię nie pisz już nic o wydajności. Wydaje mi się, że trochę niesłusznie pojechałeś po Jasiu. Ja rozumiem co napisał. Wysładzam dość głęboko tzn. jak zaczyna lecieć brzeczka ok. 2 blg to kończę wysładzanie. Do odparowania mam zazwyczaj 8-10 litrów, co wiąże się z dłuższym gotowaniem, ale też zwiększoną wydajnością. Wydajnością zwiększoną nie dzięki długiemu gotowaniu, ale dość głębokiemu wysładzaniu.
 12. Krzysztoń

  Efektywność browaru domowego

  Biorąc pod uwagę moją powtarzalną wydajność na strzegomskich słodach 76%, to potrafię sobie wyobrazić 78%.
 13. Krzysztoń

  Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2016 roku

  Dunkelweizen 27 l Roggenbier - 27 l Weizenbock - 24 l Lagery 6 warek - 224l co daje 302 litry. Razem: 1319
 14. Krzysztoń

  Długość filtracji

  U mnie z 6 kg słodów jęczmiennych, to ok 33-35 litrów brzeczki 12 blg po gotowaniu. Wysładzanie trwa ok.45 minut.
 15. A wibracje mieszadła jakoś drożdży nie stresują, bo się pięknie rozmnażają.
×