Skocz do zawartości

Krzysztoń

Members
 • Zawartość

  127
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar u Krzycha
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  125
 • Miasto
  Rudniki w Wielkopolsce

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Ostatnie wizyty

260 wyświetleń profilu
 1. Krzysztoń

  Pierwszy dolniak

  Mój ulubiony lager: Pilzneński 6,5 kg, carapils 0,7 kg. 62 st.C -30min, 72 st.C.-35 min, wygrzew 78 stC. Chmiel: Magnum 20g, marynka 25g gotowane 45 minut lubelski 35g gotowane 15 minut, lubelski 35g na koniec gotowania. Jest to przepis na ok. 42 litry, (w butelki idzie u mnie 39,5-40 l) blg 11,5 ibu 30. Na 20 litrów koniecznie dwie saszetki drożdży.
 2. Jak zacieranie szło w okolicach 70 st.C, to tam drożdże nie mają już co jeść.
 3. Dlatego nie powinno się przeprowadzać fermentacji w wiadrach z kranem. Albo cieknie, albo jakaś infekcja. Zainwestować 25 złociszy w wiadro bez dziury, może kolejnego piwa nie będzie trzeba wylewać.
 4. Dzięki porównywarce, na ostatnich zakupach zaoszczędziłem ok. 30 zł i taką kwotą mogę wspomóc. Ale wolałbym to przelać na konto, bo nie mam paypal, i raczej zakładać nie będę.
 5. Krzysztoń

  Pierwszy dolniak

  W34/70 są ok. Sam robię na nich lagery. Jeżeli myślisz, że lager domowy będzie podobny do tzw. tyskacza, to jesteś w błędzie. Tyle, że dobrego lagera wbrew pozorom wcale nie tak łatwo uwarzyć.
 6. Krzysztoń

  Wychłodzone piwo podczas fermentacji

  Przelewaj i trzymaj na balkonie tak długo jak pozwolą na to temperatury. -2 może jeszcze być, -10 to jednak za niska temperatura. Wstawienie lagera do mieszkania na miesiąc za bardzo nie ma sensu, bo co to za leżakowanie w ok.20 st C? Jak pisał Anteks (pozdrawiam, trzeba by w końcu się poznać) drożdże już wszystko pewnie zjadły, więc wg mnie lepiej zabutelkować niż trzymać w mieszkaniu.
 7. Z miesiąc temu skorzystałem po raz pierwszy z porównywarki no i kopara mi opadła. Jak trzeba to też się dorzucę, bo warto.
 8. Cześć. W partii słodu kupionego wiosną miałem pełno kiełków. Pomyślałem że to wypadek w pracy słodowni. Partia kupiona miesiąc temu ma wydaje mi się jeszcze więcej tego paskudztwa. Też ktoś z Was zaobserwował kiełki w tym słodzie? No i pytanie, czy kiełki wpływają na jakość piwa? Piwo warzone z wiosennej partii nie odbiegało jakoś od moich wcześniejszych piw, ale jestem ciekawy, co o tym sądzicie.
 9. Krzysztoń

  Drożdże suche - ranking

  US-05, T-58, W34/70 ok. Dla mnie W34/70 kładą na łopatki s-23
 10. Krzysztoń

  Pierwsze zacieranie

  Moim skromnym zdaniem, paczka sucharów na 12 l brzeczki krzywdy piwu nie zrobi. Lepiej więcej, jak za mało Bałbym się użycia tej otwartej paczki do następnego piwa, ale ja to jestem wariat na punkcie dezynfekcji i wszystkiego co może zepsuć mi finalny produkt - piwo. Tyle, że moje wybicie to 38--40 l ( 12blg) więc byłoby mi żal, że z powodu pół paczki drożdży cztery skrzynki piwa poszły się gwizdać. No ale na 103 warki, tylko jedna poszła w kanał
 11. Krzysztoń

  Krzysztoń

 12. rurka nawiercona/nacięta? Otwarta rurka z obu końców, bez wiercenia i cięcia. Edytka: Tą różnicę, pomiędzy oplotem a filtratorem rurkowym widziałem na warzeniu piwa w pubie Setka. Szkoda że już tego pubu nie ma.
 13. U mnie rurka fi 7 lub 8 wciśnięta w oplot. Raz, że trzyma oplot tak jak go ułożę, dwa - 7,5 kg słodu to żaden problem. Widziałem kiedyś różnicę w brzeczce po wysładzaniu z oplotem i z filtratora rurkowego. Oplot górą.
 14. Krzysztoń

  pomiar temperatury fermentującej brzeczki

  Moim zdaniem, niepotrzebnie kombinujecie. Temperatura fermentacji jest wyższa o 2-3 stopnie od temperatury otoczenia fermentora. Jeśli ktoś przykleja termometr do wiadra, to pół biedy, ale jeśli wrzuca do wiadra, to prosi się o infekcję. A termometry z Ikei jak dostaną wilgoci, to pokazują baaardzo dziwne temperatury. Miałem je dwa.
 15. Krzysztoń

  Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała

  Pierwsze słyszę, (czytam) o utopieniu drożdży. Może coś więcej napiszesz na ten temat?
×