Skocz do zawartości

Krzysztoń

Members
 • Zawartość

  119
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar u Krzycha
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  112
 • Miasto
  Rudniki w Wielkopolsce

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Ostatnie wizyty

198 wyświetleń profilu
 1. Drożdże suche - ranking

  US-05, T-58, W34/70 ok. Dla mnie W34/70 kładą na łopatki s-23
 2. Pierwsze zacieranie

  Moim skromnym zdaniem, paczka sucharów na 12 l brzeczki krzywdy piwu nie zrobi. Lepiej więcej, jak za mało Bałbym się użycia tej otwartej paczki do następnego piwa, ale ja to jestem wariat na punkcie dezynfekcji i wszystkiego co może zepsuć mi finalny produkt - piwo. Tyle, że moje wybicie to 38--40 l ( 12blg) więc byłoby mi żal, że z powodu pół paczki drożdży cztery skrzynki piwa poszły się gwizdać. No ale na 103 warki, tylko jedna poszła w kanał
 3. Krzysztoń

 4. rurka nawiercona/nacięta? Otwarta rurka z obu końców, bez wiercenia i cięcia. Edytka: Tą różnicę, pomiędzy oplotem a filtratorem rurkowym widziałem na warzeniu piwa w pubie Setka. Szkoda że już tego pubu nie ma.
 5. U mnie rurka fi 7 lub 8 wciśnięta w oplot. Raz, że trzyma oplot tak jak go ułożę, dwa - 7,5 kg słodu to żaden problem. Widziałem kiedyś różnicę w brzeczce po wysładzaniu z oplotem i z filtratora rurkowego. Oplot górą.
 6. pomiar temperatury fermentującej brzeczki

  Moim zdaniem, niepotrzebnie kombinujecie. Temperatura fermentacji jest wyższa o 2-3 stopnie od temperatury otoczenia fermentora. Jeśli ktoś przykleja termometr do wiadra, to pół biedy, ale jeśli wrzuca do wiadra, to prosi się o infekcję. A termometry z Ikei jak dostaną wilgoci, to pokazują baaardzo dziwne temperatury. Miałem je dwa.
 7. Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała

  Pierwsze słyszę, (czytam) o utopieniu drożdży. Może coś więcej napiszesz na ten temat?
 8. Pierwsza warka

  A jak filtrujesz brzeczkę po chmieleniu? Przyznam, że jeszcze się z tym nie spotkałem. Po chmieleniu na zimno - owszem, ale to już raczej piwo a nie brzeczka. Pod pozostałą częścią Twojego posta się podpisuję. Rot, ode mnie też masz punkt.
 9. Efektywność browaru domowego

  Widzę że dalej jesteś niemiły, zarzucając mi lenistwo, niewiedzę i jeszcze coś czego nie pisałem, a mianowicie „te wasze 8h gotowanie.” Jestem na tyle inteligentny, że wiem że od dłuższego gotowania ilość brzeczki mi się nie zwiększy. Wzór który podałeś nic nie wnosi do tego o czym pisałem, a pisałem o wysładzaniu, czyli wyciągnięciu ze słodu wszystkiego dobrego co Bozia mu dała. Jeśli ktoś nie wykorzysta tej dobroci, to ma niższą wydajność. I ekstraktywność w tym wypadku też nie ma znaczenia, bo czy słód ma ekstraktywność 78 czy 84, jeśli dużo cukru zostaje wyrzucone z młótem to to jest strata niezależna od ekstraktywności. Ale aby to zrozumieć trzeba odrobinę dobrej woli, i trochę więcej czegoś, czego nie nazwę a mam nadzieję że się domyślisz co to. Jeśli chcesz dalej ciągnąć tą dyskusję, to proszę na pw. Kto chciał zrozumieć co napisałem to zrozumie, kto nie – trudno. Mądrej głowie dość dwie słowie.
 10. Efektywność browaru domowego

  Nawijaj kolego lecę za popcornem . Jak napiszę ze warto zajrzeć do jakieś książki to zara chłopaki ze śmiechu pod stół popadają , może jakieś wzorki na swoją teorię przedstawisz . Skoro rozumiesz , podziel się z ciemnym ludem wiedzą . Bo wynika jednak co innego zwłaszcza z tym wyparowaniem pojechałeś . P.s. I Kunsego popraw bo on inaczej liczy Wydaje mi się, że Dr2 nie obrażałem. Jeśli tak, to Go przepraszam. Leć po popcorn, pośmiejemy się razem. Łopatologicznie biorąc, to co napisałem w poście wyżej to: Jeśli ktoś założył że z x kg słodów wysłodzi y litrów, i kończy wysładzanie gdy z kranika leci jeszcze np. 5-6 blg, to ma jednak niższą wydajność. To tyle. Kunzego nie będę poprawiał, nie czytałem, ale wiem kto zacz. No i od ciemnego ludu nikomu nie ubliżałem.
 11. Efektywność browaru domowego

  @Jasiu proszę Cię nie pisz już nic o wydajności. Wydaje mi się, że trochę niesłusznie pojechałeś po Jasiu. Ja rozumiem co napisał. Wysładzam dość głęboko tzn. jak zaczyna lecieć brzeczka ok. 2 blg to kończę wysładzanie. Do odparowania mam zazwyczaj 8-10 litrów, co wiąże się z dłuższym gotowaniem, ale też zwiększoną wydajnością. Wydajnością zwiększoną nie dzięki długiemu gotowaniu, ale dość głębokiemu wysładzaniu.
 12. Efektywność browaru domowego

  Biorąc pod uwagę moją powtarzalną wydajność na strzegomskich słodach 76%, to potrafię sobie wyobrazić 78%.
 13. Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2016 roku

  Dunkelweizen 27 l Roggenbier - 27 l Weizenbock - 24 l Lagery 6 warek - 224l co daje 302 litry. Razem: 1319
 14. Długość filtracji

  U mnie z 6 kg słodów jęczmiennych, to ok 33-35 litrów brzeczki 12 blg po gotowaniu. Wysładzanie trwa ok.45 minut.
 15. A wibracje mieszadła jakoś drożdży nie stresują, bo się pięknie rozmnażają.
×