Skocz do zawartości

andrzej.b

Members
 • Zawartość

  255
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Młyński Browar Domowy
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  60 i rośnie
 • Miasto
  Oświęcim

Kontakt

 • Imię
  Andrzej
 • Komunikator
  47177685

Ostatnie wizyty

317 wyświetleń profilu
 1. Witam. Czy ktoś używa kotła Royal RCBM-40N, a na pewno tak to czy może powiedziec jaką ma wydajność. Robiłem na nim dopiero 3 warki i pierwsza wydajność 67% więc jak na sprawdzenie sprzętu po zakupie to do przyjęcia 2-ga nie podaję bo był mój błąd przy wysładzaniu bo poszło za dużo wody, lecz 3 którą robiłem i chciałem wykorzystać gęstwę po pszeniczniaku to to porażka 50% tak mi wyliczył BS a piwo robiłe w/g przepisu https://www.wiki.piwo.org/Weizenbock,_Adam_Wróbel_(pieron) Nadmieniam,że nie zmieniałem grubości śrutowania chociaż miałem wrażenie, że jak demontowałem śrutownik po śrutowaniu słodu do tego piwa to trochę był za luźny, lecz łuska była ładnie odzielona od ziarna. Robiąc na tradycyjnym sprzęcie, czyli gar i wysładzanie na wiadrze to miałem około 72-75%
 2. Też bym się pisał na taki 40L fermentator
 3. andrzej.b

  Lodówka do fermentacji sterowana przez WiFi

  Ktoś kiedyś pytał o wersje zabudowaną. Sterownik i zasilacz mieszczą się elegancko w obudowie KM35.
 4. Możesz spokojnie użyć. Słoik do lodówki i 2 dni a drożdże osadą na dnie.
 5. andrzej.b

  Co myslicie. W czym warzycie?

  A może od razu na bogato https://www.expondo.pl/royal-catering-kociol-warzelny-40-l-lcd-10010891
 6. andrzej.b

  Fermentor z nierdzewki

  Odświeżę troche temat bo też się przymierzam do fermentora z nierdzewki, lecz na stożkowe nie puszcza budżet. Kolega Vettis podesłał zdjęcia swojego fermentora z płaskim dnem. Czy używacie takich garów i jak one zdają egzamin . Widzę na zdjęciu, że ten gar jest trochę przerobiony bo wmontowano zawór na dole i górze. Na dole to proste żeby grawitacyjnie przelać, lecz co ma za zadanie górny zawór. Czy te zawory są wspawywane czy przykręcane.
 7. andrzej.b

  zwykły cukier czy glukoza

  Ostatnio do startera dodalem cukier 1l wody 10 dg cukru i na mieszadle 2 dni i brzeczka 16 BLG ruszyla po 24 h a drożdże były 3 m-ce po terminie, lecz boje się że piwo bedzie miało posmaki bimbrowe więc myślałem o glukozie.
 8. Witam. mam do zrobienia starterek litrowy a tu pech - brak suchego lub płynnego ekstraktu. Dać zamiast niego glukozę, czy zwykły cukier, bo nie che mi sie bawić z wysładzaniem słodu.
 9. andrzej.b

  andrzej.b

 10. Witam Znalazłem w lodówce FM 25 z datą ważności do 26-02-2017 które były w styropianowym pojemniku i zastanawiam się czy coś z tego będzie jeszcze można zrobić. Planowałem Blonda. Czy zrobić jakąś 10% brzeczkę 1 litrową i wlać do niej te drożdże i wstawić na dobę do mieszadła?. Czy tak stare drożdże firmy FM jeszcze powstaną.
 11. andrzej.b

  Korekcja BLG - jak i kiedy

  Ja wiele razy robię tak że wieczorem po filtracji zostawiam brzeczkę na drugi dzień do gotowania. Nigdy nic mi się złego nie przydarzyło. Inna rzecz, że przedłuża się czas potrzebny do zagotowania brzeczki.
 12. andrzej.b

  FM12 i drożdżowa czapa

  FM11 też mi zostawiały taką czapę lecz piwo zeszło ładnie do 3 BLG i po przelaniu na cichą się ładnie wyklarowało.
 13. andrzej.b

  Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała

  Cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości. Ja dopiero po 6 dniach sprawdzam BLG i jak jest zamierzone to zostawiam jeszcze na 2 dni i jak jest tak samo to przelewam na cichą. Dobrze jest sobie zrobić test FFT i wiesz do jakiego BLG zejdzie ci piwo, ale o tym poczytasz na wiki http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki.
 14. andrzej.b

  stare drożdże

  Lubisz wodę z kiszonych ogórów na kaca to będziesz miał jej pod dostatkiem robiąc piwo z tych drożdży.
×