Jump to content

anatom

Members
 • Content Count

  351
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

anatom last won the day on May 21

anatom had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2008
 • Miasto
  Pszczyna

Kontakt

 • Imię
  Mateusz
 • Strona www
  www.fabrykadetali.pl

Recent Profile Visitors

1237 profile views
 1. Jak nie będziesz chmielił na zimno ani dodawał czegokolwiek do tego piwa to nie przelewaj. Poczekaj do końca fermentacji i butelkuj.
 2. Nie. Mówi Ci ile jest % cukru w roztworze. Jak chcesz obliczyc alkohol to z grubsza robisz tak: Blg początkowe minus blg końcowe i dzielisz prze dwa. W Twoim przypadku 10-3=7 7/2 = 3,5%. Refermentacja podbije ok 0,25%.
 3. No to poczekaj parę dni, jak będzie nadal 3 to butelkuj.
 4. Zmierz poziom cukru tak samo jak zmierzyłeś to na początku. Masz przecież cukromierz.
 5. Jak 17C to może przefermentowało już? Mierzyłeś teraz ekstrakt? Do butelek jak fermentacja się zakończy. Nie wiadomo ile dni, pewnie ok 14 ale to trza sprawdzić czy fermentacja jest zakończona.
 6. Jak chcesz poprawić wydajność to wysładzać musisz wolniej (tak z 0,7 l/min). Woda wypłukuje cukry z zacieru. Im szybciej przeleci przez filtrat tym więcej cukrów zostanie i tym szybciej zakończysz wysładzanie w wynikiem 2blg na końcu. Woda po prostu przeleci przez złoże nie zabierając ze sobą zbyt wiele cukrów. Wydajnością możesz się przejmować ale nic na siłę. Spróbuj następnym razem wysładzać wolniej. Poczekaj aż złożę się ułoży. Licząc po amerykańsku, wysladzając na sraczwężu powinieneś mieć tak ok 85% wydajności.
 7. Parę informacji musisz podac Jaka była temperatura jaka jest teraz? Jakie drożdże i ile? Do jakiej temp wsypane, wlane? Ile litrów piwa? Jaki ekstrakt początkowy?
 8. Jeden policzył po europejsku, drugi po amerykańsku 😀 1.05 to ciężar właściwy brzeczki.
 9. W fermentorze się nie nagazuje bo wyprodukowany przez drożdże co2 ucieknie. Musisz piwo zamknąć np w butelce z dodatkiem cukru w jakiejś postaci. Drożdże przefermentują ten cukier, wyprodukują co2 który się rozpuści w piwie. Ponadto drożdże nie pracują w temp. 0C.
 10. Npt to gwint wg normy amerykańskiej, bsp to europejski. Npt ma inny skok i kąt nachylenia. Podobno jest szczelniejszy niż bsp ale rzadko spotykany w Polsce (poza ali expresem). Jak są kiepsko wykonane to wkręcisz jeden w drugi ale to loteria. Edit: zawory kupione w Polsce na 99% będą z gwintem bsp.
 11. Różnie ten czas ludzie liczą 😀 Jedni od wsypania słodów, inni od wykonania pierwszej czynności związanej z warzeniem w danym dniu. Ostatnia czynność to dla jednych koniec chłodzenia, dla innych umycie garów i podłogi. Czasu zacierania, podgrzewania zacieru, gotowania i chłodzenia nie przeskoczysz. Wszędzie trwa tyle samo, mniej więcej, czasu. Pytanie jak przygotowujesz wodę do wysladzania i wysladzasz, tu można trochę zaoszczędzić. Jeśli w ogóle nie wysladzasz (zacieranie w worku) to tu można najwięcej zaoszczędzić czasu.
 12. No właśnie Coobra w wersji cb3pro
 13. To w czym zacierasz nie ma znaczenia na jakość piwa. Zakładając oczywiście że nie przeginasz z materiałem który ma kontakt z brzeczką. Systemy zacierania ułatwiają zacieranie, trzymanie temperatury, skracanie czasu i inne na czym zależy danej osobie. Fermentacja robi piwo. Idąc dalej, najlepiej inwestować na początku w sprzet do fermentacji - lodówka, sterowniki i inne - a dopiero później ładowac kasę w sprzęt do zacierania.
 14. To zdecydowanie za duży. Z tego co pamiętam to taki 15-20mm jest w sam raz na mieszadła zbudowane na wentylatorze z magnesem z dysku.
 15. Ja kupiłem jedna sztukę z klasy pierwszej i wszystko spoko. W środku bez żadnych zarysowań itd. Części zamienne nowe. Nie mam zastrzeżeń.
×
×
 • Create New...