Jump to content

anatom

Members
 • Content Count

  283
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

anatom last won the day on November 29 2019

anatom had the most liked content!

About anatom

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2008
 • Miasto
  Pszczyna

Kontakt

 • Imię
  Mateusz
 • Strona www
  www.fabrykadetali.pl

Recent Profile Visitors

1053 profile views
 1. Może SH na Zuli? Chyba jest dostępny w homebrewing Ja ostatnio robiłem i wyszło bardzo dobrze. Aromat słodki, pomarańczy, brzoskwini, coś w ten deseń. Goryczka krótka, bez zastrzeżeń. Piło to kilku piwowarów i też miało podobne odczucia. Schemat chmielenia na 20l: 40g na 60 min 25g na 0 minut i start chłodzenia do 80C 35g whirpool w 80C przez 25 min. Wszystko dało ok 35-40 IBU Ja akurat nie chmieliłem na zimno bo już nie miałem czym więc nie jestem w stanie określić co takie chmielenie by wniosło do piwa.
 2. A drożdże? Cukry zostały przefermentowane więc w brzeczce zostało Ci pewnie z 2-4 plato. Samym gotowaniem i chmieleniem nic tu nie zrobisz. Musiałbyś dodać jakiś ekstrakt do gotowania żeby ponownie uzyskać brzeczkę na poziomie 12 czy ileś tam % ekstraktu. W zasadzie to musisz przygotować nową brzeczkę. Teraz są czasu że można legalnie destylować na potrzeby dezynfekcji. Przepuść to co masz jeśli masz taką możliwość i uwarz nowe piwo.
 3. prima aprilis może być przyczyną rozjaśnienia tego piwa
 4. Owszem tłumaczenie jest kulawe. Część dotycząca produkcji jest bardzo słaba. Ale akurat opis stylów piwa wydaje się być skopiowane z bjcp i jak ktoś tego szuka to tą książką mu nie zaszkodzi. Receptury też wyglądaj w porządku. Podaliście dużo źródeł które są lepsze niż ta książka której wkleiłem link jako kolejna pozycja. Mogłem napisać jakiś komentarz od siebie odnoście jakości tej książki.
 5. Jest jeszcze Twoje piwa domowe. Przepisy dla wszystkich stylów Jest opis każdego stylu oraz przykładowa receptura.
 6. Chmielu nie wyrzucaj. Zostaw sobie bo kiedyś będziesz robił przymiarki do lambikow i będzie jak znalazł.
 7. 3,5 kW do zacierania pewnie starczą ale do gotowania 50-60l brzeczki to słabo.
 8. Prawdopodobnie więc spadek temperatury zatrzymał fermentację. Skoro podniosłeś i podjęły drożdże robotę to powinno być dobrze.
 9. Dużo tych drożdży sypnąłeś do tego portera?
 10. Tak, w tym samym wiadrze. Na 20blg i 18l potrzebujesz ok 250mld komórek więc tutaj starter może być. Na 25blg przy 18l potrzebujesz ok 350mld i tutaj z tego startera tyle nie wyciszniesz. Musiałbyś zrobić starter dwustopniowy 1l + 2,5l albo zrobić lekkie piwo i gestwa.
 11. Jaki planujesz ekstrakt początkowy i ile litrów? Dałbym palonego jęczmienia (niesłodowanego) 5-10% to też zależy jaka masz wodę i czy lubisz paloność. Ostatnie chmielenie dałbym na 15min. Nie zakładałbym fermentacji na 2 tygodnie tylko do czasu jej zakończenia. Może 2, może 3 tygodnie, nie wiadomo. Nie przelewałbym na cichą tylko po zakończeniu fermentacji głównej obniżyłbym temperaturę. Cichą w tym samym wiadrze. Ten szczep wydaje się fermentować niżej więc zacząłbym niżej przez pierwsze dni. Jak fermentacja nieco zwolni to podniósłbym na 18C. Jak blg spadnie do oczekiwanego to podniósłbym na 20C, na 2-3 dni, a później cicha, w tym samym wiadrze. Z refermentacjią nie powinno być problemów ale to też zależy od ekstraktu początkowego. Daj tyle drożdży ile potrzeba na litry/ekstrakt.
 12. Zacierałbym jednotemperaturowo ze względu na oszczędność czasu. 25blg to srogi ekstrakt i piwo będzie, tak jak piszesz, wystarczająco treściwe. Nie wiadomo co wniesie taka przerwa, jak chcesz płytko odfermentować to sterowałby to odpowiednimi drożdżami. Można w ten sposób bardziej to kontrolować. Wrzuciłbym trochę chmielu na smak/aromat bez większego analizowania, tak na skrócenie smaku słodowego. Po prostu, jak piwo będzie słodowe to ta słodowość będzie w pewnym momencie przerwana dzięki czemu piwo nie powinni być mulące. Co do ph zacieru to powinno być w okolicach 5,2 - 5,5. Nie masz żadnych problematycznych pod względem ph surowców w przepisie więc zacier sam z siebie powinien ustabilizować się w tym zakresie ph. Wodę do wysładzania warto zakwasić czymś do ph ok 5,5, np kwasem fosforowym (fosfor jest dodatkowo jednym ze składników odżywczych dla drożdży).
 13. Uważaj tylko żeby ta temperatura tuż po burzliwym okresie fermentacji nie spadła Ci do tych 7-10C bo drożdże mogą zatrzymać fermentację i będziesz miał wtedy problem jeszcze większy. Przy 21-22C mogło się tam narobić sporo fuzli, zwłaszcza że to początkowy okres fermentacji.
 14. Jak nie będziesz nic dodawał do piwa to nie musisz przelewać do drugiego wiadra. Jak przelewasz to zanurz wąż tak żeby nie natleniać. Utlenione piwo szybko się negatywnie starzeje, zwłaszcza lekkie, jasne, chmielowe. Tu jest artykuł o gęstwie drożdżowej https://www.wiki.piwo.org/Zbieranie_i_ponowne_użycie_gęstwy_drożdżowej Powinieneś sprawdzić ile dodać gęstwy do nowego piwa w zależności od tego jaka jest gęstość i objętość brzeczki.
×
×
 • Create New...