Jump to content

anatom

Members
 • Content Count

  354
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

anatom last won the day on May 21

anatom had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2008
 • Miasto
  Pszczyna

Kontakt

 • Imię
  Mateusz
 • Strona www
  www.fabrykadetali.pl

Recent Profile Visitors

1251 profile views
 1. Fermentor ma tak mała przewodność cieplną ze plus minus jeden stopiej będzie dla drożdży nieodczuwalne. Nie przejmuj się. @punix serio? Jesteś w stanie wyczuc różnice w piwie fermentowanym z histerezą 0,2C a 1,0C?😀
 2. Panie, to masz jakieś 3,5 vol. Możliwe że coś dojadły bo odfermentowanie takie średnie.
 3. Na pierwszej stronie podałem model którego ja używam. Sprawuje się dobrze. Wychodzi też dobrze stosunek parametrów do ceny. Polecam @BitterEater co innego okap kuchenny jak gotujesz kluski, a co innego wyciąg jak gotujesz brzeczkę i masz odparowanie na poziomie 7l/h.
 4. Jak nie będziesz chmielił na zimno ani dodawał czegokolwiek do tego piwa to nie przelewaj. Poczekaj do końca fermentacji i butelkuj.
 5. Nie. Mówi Ci ile jest % cukru w roztworze. Jak chcesz obliczyc alkohol to z grubsza robisz tak: Blg początkowe minus blg końcowe i dzielisz prze dwa. W Twoim przypadku 10-3=7 7/2 = 3,5%. Refermentacja podbije ok 0,25%.
 6. No to poczekaj parę dni, jak będzie nadal 3 to butelkuj.
 7. Zmierz poziom cukru tak samo jak zmierzyłeś to na początku. Masz przecież cukromierz.
 8. Jak 17C to może przefermentowało już? Mierzyłeś teraz ekstrakt? Do butelek jak fermentacja się zakończy. Nie wiadomo ile dni, pewnie ok 14 ale to trza sprawdzić czy fermentacja jest zakończona.
 9. Jak chcesz poprawić wydajność to wysładzać musisz wolniej (tak z 0,7 l/min). Woda wypłukuje cukry z zacieru. Im szybciej przeleci przez filtrat tym więcej cukrów zostanie i tym szybciej zakończysz wysładzanie w wynikiem 2blg na końcu. Woda po prostu przeleci przez złoże nie zabierając ze sobą zbyt wiele cukrów. Wydajnością możesz się przejmować ale nic na siłę. Spróbuj następnym razem wysładzać wolniej. Poczekaj aż złożę się ułoży. Licząc po amerykańsku, wysladzając na sraczwężu powinieneś mieć tak ok 85% wydajności.
 10. Parę informacji musisz podac Jaka była temperatura jaka jest teraz? Jakie drożdże i ile? Do jakiej temp wsypane, wlane? Ile litrów piwa? Jaki ekstrakt początkowy?
 11. Jeden policzył po europejsku, drugi po amerykańsku 😀 1.05 to ciężar właściwy brzeczki.
 12. W fermentorze się nie nagazuje bo wyprodukowany przez drożdże co2 ucieknie. Musisz piwo zamknąć np w butelce z dodatkiem cukru w jakiejś postaci. Drożdże przefermentują ten cukier, wyprodukują co2 który się rozpuści w piwie. Ponadto drożdże nie pracują w temp. 0C.
 13. Npt to gwint wg normy amerykańskiej, bsp to europejski. Npt ma inny skok i kąt nachylenia. Podobno jest szczelniejszy niż bsp ale rzadko spotykany w Polsce (poza ali expresem). Jak są kiepsko wykonane to wkręcisz jeden w drugi ale to loteria. Edit: zawory kupione w Polsce na 99% będą z gwintem bsp.
 14. Różnie ten czas ludzie liczą 😀 Jedni od wsypania słodów, inni od wykonania pierwszej czynności związanej z warzeniem w danym dniu. Ostatnia czynność to dla jednych koniec chłodzenia, dla innych umycie garów i podłogi. Czasu zacierania, podgrzewania zacieru, gotowania i chłodzenia nie przeskoczysz. Wszędzie trwa tyle samo, mniej więcej, czasu. Pytanie jak przygotowujesz wodę do wysladzania i wysladzasz, tu można trochę zaoszczędzić. Jeśli w ogóle nie wysladzasz (zacieranie w worku) to tu można najwięcej zaoszczędzić czasu.
 15. No właśnie Coobra w wersji cb3pro
×
×
 • Create New...