Jump to content

anatom

Members
 • Content Count

  123
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

anatom last won the day on November 3

anatom had the most liked content!

About anatom

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2008
 • Miasto
  Pszczyna

Kontakt

 • Imię
  Mateusz
 • Strona www
  www.fabrykadetali.pl

Recent Profile Visitors

693 profile views
 1. Ja już kilka lat temu zauważyłem że chmiele z TB są dużo gorszej jakości od takich samych chmieli, z tego samego rocznika, z innych sklepów. Cenie sobie natomiast TB za szeroką ofertę drożdży płynnych, nigdy nie miałem problemów z ich kondycją. Chmiele natomiast zamawiam wyłącznie w browamatorze. Nigdy nie narzkakałem na ich jakość. Pomijam oczywiście jeśli jakiś rocznik był niewypałem. Co do CP to mnie zaskoczyłes.
 2. To 2 paczki powinny starczyć. Ktoś kto robi piwa na konkursy niekoniecznie musi mieć wysoką wydajność. Wydajność nie ma wpływu na jakoś piwa. Jeśli chodzi o recepturę to zacząłbym od czegoś prostego w stylu pale ale i karmelowe od 5% do 15% zasypu + długie leżakowania.
 3. Trochę słabo. Najlepiej na gęstwie. Ile litrów i jaki baling planujesz?
 4. Popełniaj Panie bez żadnych objawień. Poszukaj dobrej receptury, jeśli będziesz ją modyfikował to zrób to świadomie, przeprowadź dobrze fermentację używając dostateczną ilość zdrowych i odpowiednich drożdży. Powodzenia.
 5. W dużym uproszczeniu: fermentujące drożdże w kontakcie ze świeżo dodanym chmielem produkują owocowość, soczkowość - wszystko co pożądane w New England Ipa. Na stronach amerykańskich jest więcej informacji na ten temat. Oni starają się to badać laboratoryjne. Z polskich materiałów poza powyższym wykładem chyba nie ma nic obszerniejszego.
 6. Jeśli to ma być piwo w którym istotna jest chmielowość w smaku i aromacie to pszenica (słód pszeniczny?) podbije jej odczucie. Więc jak najbardziej pasuje do zasypu.
 7. Pewnie tak. Ja swoje grzałki zamawiałem jak dolar był bliżej 3 złotych niż 4. Porównując wybór, łatwość montażu i cenę wychodziło korzystnie na ali. Możesz wyjaśnić termin ULDH. Tzn wiem co oznacza skrót ale nie rozumiem przełożenia na sprzęt.
 8. Początkowo przy filtrowaniu przez wężyk może lecieć trochę młóta. Zwracasz wtedy pierwszy litr - dwa spowrotem do kadzi filtracyjne. Później już powinno lecieć klarowne.
 9. anatom

  IPA Książęce

  Oczywiście że są to inne szczepy dające się wyczuć. Nie mniej jak autor wrzuci tam ponad 200g chmielu to wyczuwalność różnicy pomiędzy us05 a s04 dla autora będzie na ostatnim planie.
 10. Jak wrzucisz suchy ekstrakt do butelki to Ci się nie rozpuścić. Zrobi się grudka i może być problem z nagazowaniem. Zrób po prostu roztwor wodny z ekstraktem taka jakby brzeczke z 200ml wody. Zagotuj, ostuc i wlej do wiadra rozlewajacego, na to młode piwo. Pamiętaj że ekstraktu trzeba dodać więcej niż glukozy. Skorzystaj z kalkulatora.
 11. Drożdże nie da za słabe, może być ich ewentualnie za mało. Risa zrób najlepiej na gęstwę po słabszym piwie lub daj odpowiednią ilość drożdży suchych. Obydwa wymienione przez Ciebie szczepy są dobre do risow.
 12. Teraz doczytałem że martwisz się o wynik testu fft. Zapomnij o tym na razie. Po ustaniu fermentacji, pewnie ok 3 tygodnie, sprawdź odfermentowanie. Sądzę że będzie dobrze i martwisz się na zapas. Keldze chyba chodziło o portera angielskiego tu S04 są ok. Jeśli to ma byc Porter bałtyckie to nie.
 13. Zacieranie zacieraniem... Ile dałeś drożdży i ile było litrów brzeczki? I temperatura fermentacji
 14. anatom

  IPA Książęce

  Jak je puści w 15C to różnica nie będzie znaczącą jeśli w ogóle zauważalna tym bardziej że wrzuci tam wywrotke chmielu. Nie rozumiem za bardzo tylko tego czemu autor chce klonować Książęce IPA. Zrób po prostu jak najlepszą ipe jaką umiesz i tyle, a jak bardzo Ci smakuje książęca to kup ja w sklepie😃Jest dostępna powszechnie i tania.
 15. Zaciągam syfonem ale ustami też powinno dać radę. Musisz tak wyregulowac przepływ poprzez zacisk aby podczas przelewania cały filtr był wypełniony piwem.
×
×
 • Create New...