Jump to content

anatom

Members
 • Content Count

  608
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

anatom last won the day on March 18

anatom had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2008
 • Miasto
  Pszczyna

Kontakt

 • Imię
  Mateusz
 • Strona www
  www.fabrykadetali.pl

Recent Profile Visitors

2389 profile views
 1. https://www.szron.eu/garnki-wysokie/3593-garnek-nierdzewny-z-pokrywka-poj-98-l-sr-50-cm-gdc5050.html
 2. Ma. Przed fermentacją odczytujesz niemal 1:1 jak przy spławiku, a po fermentacji musisz użyć kalkulatora aby przeliczyć odfermentowanie.
 3. Wejdź na stronę https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/ i tam w sekcji Source Water wybierz raport GH+KH Jeszcze musisz zmienić na stopnie niemieckie dH bo te wartości które podałeś chyba są w stopniach niemieckich właśnie
 4. Ja używałem garnków 100l firmy Szron z Łodzi. Ścianka 1,5mm. Bardzo solidne. Firma która spawała mufy też mi tak potwierdziła. Im cieńsza ścianka tym większe ryzyko że może się odkształcić pod wpływem temperatury przy spawaniu.
 5. Ja bym nie dawał glukozy na fermentację. Albo dokup ekstraktu albo zrób mniejszą warkę. Glukoza czy cukier spowoduje że piwo będzie puste, wodniste.
 6. Polecam wodę do wysładzania puszczać wężownicą. Dużo daje w utrzymaniu czystości wewnątrz. Od czasu do czasu puścić w obiegu jakimś środkiem myjącym.
 7. Posłuchaj kolegów bo Ci dobrze piszą. Nie robią tego złośliwie tylko dzielą się swoim dużym doświadczeniem. Ja osobiście nie wysyłam piw na konkurs bo jakoś tego nie "czuję" ale powszechnie wiadomo że przewagę w piwach konkursowych mają drożdże płynne. Raz że możemy uzyskać ciekawsze efekty, a dwa że są czystsze. Ta przewaga też wynika z tego że większość piwowarów robiąc piwo na konkurs z automatu wybiera drożdże płynne. Na drożdżach suchych możesz zrobić bardzo dobre piwo ale jak je porównasz z bardzo dobrymi na płynnych to jest duża szansa że przegra. Podam Ci mó
 8. Jak będziesz recyrkulował pompką to nie ma większego znaczenia. Tak żeby zmieścił Ci się kran (żeby się cały gar nie opierał na kranie czyli nie za nisko), i nad wyjściem oparł fałszywe dno. Zmierz to ręcznie po prostu. Wewnątrz gara z nypla też może wychodzić rurka skierowana do środka gara i w stronę dna tak żeby wyciągać pompką jak najwięcej brzeczki.
 9. Film mi się nie odtwarza więc nie widziałem. Kup mniejszy rdzeń, taki 20mm, nie powinien wypadać. Głównie wielkość rdzenia powoduje że nie trzyma się magnesu. Nie ma konieczności żeby wir był duży. Chodzi głównie o to aby był ruch w kolbie. Najmniejszego wiru nie musi być. Byleby w kolbie był ruch i drożdże cały czas krążyły. Ważniejsze jest to aby brzeczke w starterze bardzo dobrze napowietrzyć przed zadaniem drożdży. Pierwsze swoje mieszadło zbudowałem tak jak Ty - wiatraczek plus magnes z dysku. Działało jak trzeba.
 10. Do braggota to obojętnie jakie drożdże dasz. Byle by wytrzymały procenty. Chyba jedyny wymóg w tym stylu to udział miodu na poziomie, zdaje się, 30%. Z pozostałą resztą jest duża dowolność.
 11. Laktozę dodaje się na ostatnie minuty gotowania. Drożdże do stoutow lepsze chyba S-04, ale jako że to american stout to może jednak US-05 są mniej estrowe, niemal neutralne.
 12. Te przepisy dołączane to czasem zawierają wątpliwe informacje. Nie mówię że wszystkie bo są sklepy które o to dbają ale są też takie że pożal się Boże. Lepiej popytać tu na forum. Koledzy Ci już napisali co i jak najlepiej zrobić. Drożdże których użyłeś mają tolerancję do 12% więc ciężko je ubić piwem. Ponadto inny szczep drożdży inaczej odfermentowuje i może być tak że zacznie zjadać część cukrów których nie przerobiły drożdże pierwotne stąd nie zaleca się dodawać do refermentacji innych drożdży.
 13. BeerSmith podaje dla ciemnego monacha z Vikinga 20 Lintnerów czyli ok 60 WK, dla weyermanna podaje 25 Linterów. Jak dasz 10% pilsa to będzie 30 lintnerów czyli ok 90WK.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.