Jump to content

anatom

Members
 • Content Count

  190
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

anatom last won the day on November 29 2019

anatom had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2008
 • Miasto
  Pszczyna

Kontakt

 • Imię
  Mateusz
 • Strona www
  www.fabrykadetali.pl

Recent Profile Visitors

827 profile views
 1. Mi się też zdarzało chmielić na zimno lagera. Tak jak kolega nike21 trzymałem chmiel 7 dni. Temperatura ok 8-9C. Wyszło dobrze. Najważniejsza jakość chmielu. Z tym że ja chmieliłem saazem i hallertauerem więc tutaj lekkie aromaty trawiaste dobrze grają z pilsem.
 2. Od drugiej strony na środku wciśnij czymś to wyskoczy
 3. To że środka, ten taki trójkąt się wyciąga. To jest na takiej sprężynie. Tam jest uszczelka i pewnie ona jest uszkodzona.
 4. To już wykorzystaj całe 50g. Daj 10 na 60min, 20 na 10min i 20 na 0min.
 5. 50g na 10min da Ci ok 25-30 IBU. Zapytaj siebie czy Ci taka goryczka wystarczy. Możesz dać 10g na 60min i 40 na 10 otrzymasz ok 50 IBU. To z kolei może za wysoko. Ja bym tam zacierał jedną przerwą plus wygrzew. 28% monacha to sporo może być wyraźną słodowość. Chyba że masz to przemyślane. Wolałbym dać 20% pszenicznego i max 3% jakiegoś karmelu. Ewentualnie 3% karmelu i reszta pale.
 6. Drożdże ze startera to po prostu gęstwa. Może stać długo ale lepiej jej użyć jak najszybciej. Płyn zlej przed zadaniem. W dzień warzenia zlej prawie cały płyn i daj gęstwie się ogrzać do temp. brzeczki. Nic nie trzeba bujać😀
 7. To będzie miał niedogazowane. Kalkulator przyjmie że będzie w piwie więcej rozpuszczone go co2 niż faktycznie go tam jest. Piwo fermentowało w 18C więc mniej co2 się rozpusciło i zostało w piwie niż jakby fermentowało w 10C.
 8. 15C otoczenia dla US05 jest ok na start i fermentację burzliwą. Na koniec przeniesiesz do mieszkania. S-04 to spokojnie będą fermentować nawet w tych 13C. Możesz zakupić pas grzewczy którym będziesz podnosił temperaturę. Ja tego nigdy nie stosowałem więc dalej Ci nie podpowiem, poszukaj na forum. Drugim sposobem jest zbudowanie pudła ze styropianu albo kupienie brewbaga czy jak to się tam nazywa - takiej torby izolacyjnej. Możesz tam wkładać co jakiś czas jakieś pojemniki z gorącą wodą żeby podnieść o te 2-3 stopnie. Ja stosowałem pudło, które miałem w garażu. Zimną temp. 2-5C, wkładałem tam pojemniki z wrzątkiem które podnosiły mi temp. otoczenia do tych 7-9C dla lagerów. łatwiej jest podnieść temperaturę i fermentować w dolnym zakresie niż w drugą stronę, balansować na granicy górnego zakresu i się martwić o syf który przez to powstanie. Co do dolniaków to 13C to za dużo ale jak miałbyś tego brewbaga to spokojnie obniżysz temperaturę do odpowiedniej. Tak na prawdę masz super warunki.
 9. Musisz wejść w ustawienia sprzętu (dokładnie nie wiem bo nie mam teraz otwartego programu) i tam jest pole do whirlpool w którym zaznaczasz czas trwania i utylizacja alfa podczas tej przerwy. Idź tym tropem to znajdziesz.
 10. Wszystko ok. Cła Ci nie doliczą tylko mogą VAT. Teoretycznie wartość przesyłki kwalifikuje się do naliczenia VAT ale czy to się stanie to loteria. Ja na 5 przesyłek z ali o podobnej wartość dostałem tylko raz dopłatę VAT.
 11. Takiego się spodziewałem ale miałem dużo szczęścia i dzięki jednemu z użytkowników nabyłem drogą kupna-sprzedaży używana chłodnicę.
 12. Aulizą do miesiąca-dwóch fermentacji bym się nie przejmował bo prawdopodobnie jej nie będzie. Aczkolwiek z chmieleniem na zimno i wykorzystaniem gęstwy może być problem. Są jednak tacy co przemywają taką gęstwę i stosują ją z powodzeniem.
 13. Niekoniecznie woda jest przyczyną, raczej nie. Chyba nigdzie w krainie nie leci woda na tyle chlorowana żeby miało to wpływ na piwo. Szukalbym raczej gdzie indziej: albo pozostałość po środkach zawierających chlor albo po prostu zakażenie.
 14. Pewnie robił jakąś inwentaryzacje czy coś. Wszystko już działa jak trzeba.
×
×
 • Create New...