Skocz do zawartości

jancur

Members
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Janek
 • Komunikator
  GG: 2572605

Piwowarstwo

 • Miasto
  Pisz

Ostatnie wizyty

68 wyświetleń profilu
 1. jancur

  jancur

 2. jancur

  Słodowanie ziarna

  No to jestem już po Miałem trochę problemów ze względu na 30L gar i próbie zacierania 8kg śruty. Nie zmieściło mi się wszystko, więc wrzuciłem 7kg mieszanki własnego słodu, pilzneńskiego oraz monachijskiego. Próbę jodową przeszło perfekcyjnie. Wszystkiego wyszło około 40L 12blg. Zarzuciłem do tego S-33, rozleję przed samymi świętami. Zapach i wygląd nie odbiegał od innych brzeczek które do tej pory robiłem. Dzisiaj biorę się za pszenicę Pozdrowienia!
 3. jancur

  Słodowanie ziarna

  Słodowałem jęczmień bez udokumentowanego pochodzenia wiec zapewne jest to jedna ze 'zwykłych' odmian. Warstwa nie może przekraczać 5cm, jęczmień kiełkujący wytwarza spore ilości ciepła, zaparza się w dolnej warstwie i mocno kiełkuje. Lekarstwem na to może też być częste mieszanie kiełkującego ziarna. Ja zbytnio nie miałem czasu na to, ponieważ poza domem byłem po 16h dziennie. Dzisiaj spróbuję odpalić w ten sposób pszenicę bo tej też mam worek. W następnym warzeniu popełnię jakiegoś pszeniczniaka. Na weekend nie doszły gadżety do fermentora, wiec zacieranie wstępnie przełożyłem na środę. Jak dojdą dzisiaj może uda mi się wieczorem pogarncować więc na pewno się odezwę jakie efekty wyszły.
 4. jancur

  Słodowanie ziarna

  No to tak: pokręciłem się trochę w temacie, poczytałem i przystąpiłem do akcji. Pierwsze słodowanie wyszło do kitu, zepsułem ziarno podczas kiełkowania: ułożyłem za dużą warstwę i olałem przerzucanie co okazało się dużym błędem. Ziarno pokiełkowało za mocno. To co wyszło ok wrzuciłem do piekarnika. Drugie podejście wyszło na moje oko w porządku: kolor wspaniały, zapach identyczny jak ziarna ze słodowni. Korzonki wszelkie usuwałem mechanicznie: najpierw ręcznie 'gniotłem' słód w misie, potem przesiewałem na metalowym sicie. Operacja szybka i nietrudna a efekt odkiełkowania wspaniały. W niedzielę planuję warzenie więc będę wiedział jak wyjdzie to wydajnościowo, po wszystkim podzielę się spostrzeżeniami.
 5. jancur

  BroWarmiacy do wspólnego kufla!

  Ja się piszę na termin październikowy
 6. jancur

  BroWarmiacy do wspólnego kufla!

  Ja nie ogarnę piątku Od ostatniego spotkania w OL jeszcze przez dobry miesiąc jestem wykluczony z obiegu. Po zakończeniu wszelkich robót wracam na piwowarskie szlaki.
 7. jancur

  BroWarmiacy do wspólnego kufla!

  Witam. Ja się piszę na termin nr1 - sobota, godzina 18.
 8. jancur

  Śrutownik - Młynek żarnowy ZELMER

  Dzięki za ostrzeżenie. Ja do tej pory nie mam problemów ze swoim, chodzi super, śrutuje szybko, ale na wszelki wypadek warto zakupić kilka elementów. Wiem, że lubią się ukręcać końcowe elementy zębate, te które wchodzą w maszynkę. Btw. dorzuciłem na YT filmik z działania młynka:
 9. jancur

  BroWarmiacy do wspólnego kufla!

  Heja! Ja też się piszę. 9-tego pracuje ale postaram się dojechać. Najwyżej się spóźnię z godzinę. Pozdro!!
×