Jump to content

cml

Members
 • Content Count

  1260
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Reputation Activity

 1. Sad
  cml got a reaction from Kaniutek in Wieści z krajowej sceny piwowarskiej   
  http://www.piwo.org/topic/17610-browar-miedzianka-otwarcie-1-maja
 2. Like
  cml got a reaction from Eurynomos in Porównywarka cen   
  Brakowało mi porównywarki - gdzie mogę zrobić najtaniej zakupy chcąc kupić np.: chmiel amarillo, słod pilzneński i reduktor osadów

  http://cml.dokuro.org/beer/

  Obsługiwane sklepy:
  twojbrowar.pl piwoszarnia.pl, homebrewing.pl, piwodziej.pl, - brak danych w formacie XML alepiwo.pl, browamator.pl, - sklep nie wykazuje chęci współpracy centrumpiwowarstwa.pl, piwowin.pl, - brak danych w formacie XML piwopiweczko.pl, homebeer.pl, sklepzinnejbeczki.pl ebrowarnik.pl - sklep przestał działać robiepiwo.pl esencjesmaku.pl piwniczka.org piwnykraft.pl marxam-enology.pl -> marxam.pl winoakcesoria.pl zapraszamy do testowania

  Najnowsza wersja wyszukiwarki eliminuje znane problemy.

  ZNANE PROBLEMY (właściciele sklepów zostali powiadomieni o problemach):
  - sklep centrumpiwowarstwa.pl nie zwraca poprawnych wyników dla takich podstawowych fraz jak: "pale ale", "pilzneński", "pale"
  - sklep sklepzinnejbeczki.pl nie zwraca w wynikach wyszukiwania cen
  - sklep piwodziej.pl nie zwraca czasem wyników - hosting home.pl, na którym rozlokowany jest sklep blokuje seryjne zapytania (wiele zapytań pod rząd)

  Ukłony dla jarasa za zajęcie się tematem dostarczania ustandaryzowanych danych ze sklepów
  Specjalne podziękowania dla mojej beta-testerki Kasi

  stara wyszukiwarka jest pod adresem http://cml.dokuro.org/firstbeer jesli komuś nie podoba się nowa
 3. Haha
  cml got a reaction from EdmusdVozy in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  jakaś rotacja jest tylko ludzie nie wrzucają opisów z degustacji
 4. Confused
  cml got a reaction from BernasdKip in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  ul. Kard. Wyszyńskiego 62A
 5. Sad
  cml got a reaction from BernasdKip in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  prośba o doprecyzowanie adresu - mapa od googla pokazuje pole
 6. Like
  cml got a reaction from Ranfallei in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  ul. Kard. Wyszyńskiego 62A
 7. Like
  cml got a reaction from Ranfallei in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  prośba o doprecyzowanie adresu - mapa od googla pokazuje pole
 8. Sad
  cml got a reaction from EdmusdVozy in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  prośba o doprecyzowanie adresu - mapa od googla pokazuje pole
 9. Like
  cml reacted to garot in etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
  Fajny dział i ładne prace, też pokażę swoją pierwszą oraz najnowszą:
   

   
   

 10. Sad
  cml got a reaction from BernasdKip in Piwny depozyt - Zielonka - Świat Piwa   
  jakaś rotacja jest tylko ludzie nie wrzucają opisów z degustacji
 11. Like
  cml reacted to andy in Single Hop Mosaic IPA Andrzeja Milera   
  IAIPA
   
  6kg pilzneński
  1kg - monacijski
  0,5kg caraamber
  0,5kg pszeniczny
   
  55c - 10'
  64c - 40'
  72c - 25'
  78c - 10 min -> filtracja
   
  60' - 50g chinook +20g mosaic
  30' - 25g mosaic+25g citra
  15' - 25g mosaic+25g citra
  0' - 25g mosaic+25g citra
   
  Drożdże Irish Ale gęstwa
  Wysładzanie do uzyskania 18 blg, po chmieleniu wysżło 23l 20blg
   
  Po przelaniu na cichą do fermentora poszło 50g mosaic + 50 citra
   
  Pod koniec cichej oczywiście chłodzenie w celu klarowania.
 12. Like
  cml reacted to andy in Single Hop Mosaic IPA Andrzeja Milera   
  Receptura na APA single hop Mosaic
   
  4,2kg - pilzneński
  0,3kg - carabelge
  0,15kg - pszeniczny
   
  55C - 5'
  64C - 25'
  72C - 25'
  78-> filtracja
   
  60' - 10g mosaic
  30' - 10g mosaic
  15' - 20g mosaic
  0' - 30g mosaic
   
  Odfermentowało 12,5->2 blg
  Drożdże Irish Ale
   
  Na cichą na ok 5 dni dodano 35g mosaaic
  Na ostatnie 3 dni cichej obiżono temp. do ok 7C (dzięki temu piwo pomimo chmielenia na zimno jest w miarę klarowne )
  Fermentacja w temp otoczenia 17-18C
   
  Uwagi :
  1.młode piwo po chmieleniu na zimno ma specyficzny aromat jak dla mnie pachnie jakimś zielskiem, po 2-3 tygodniach jest już jak powinno
  2. Piwo według tej receptury uwarzone było w browarze Stara Komenda w Szczecinie - Słoneczny Patrol
 13. Thanks
  cml reacted to DanielN in Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 1/4 - sól fizjologiczna   
  Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 1/4 - sól fizjologiczna
   
  Uwaga! Poniższy artykuł ma nowszą rewizję. Uprościłem metodę oraz dostosowałem ją do realiów sprzętu dostępnego na naszym rynku. Metoda jest również bezpieczniejsza. Nowy poradnik dostępny jest tutaj.
   
  Własny bank drożdży pozwoli Ci znacznie zredukować koszt użycia drożdży płynnych. Również zobaczysz, że te drożdże wcale nie są takie straszne i trudne. Zatem jeśli  masz 20 minut wolnego czasu to zapraszam do lektury, mniej więcej tyle zajmie Ci przeczytanie tego poradnika.
   
  Co to właściwie jest bank drożdży? Obrazowo mówiąc są to czyste próbki drożdży, które możesz w każdej chwili rozpropagować lub inaczej rozmnożyć. Następnie użyć zupełnie tak samo jak drożdże płynne ze sklepu. W domowym banku w depozycie trzyma się kilka ulubionych lub rzadkich szczepów. Dodam jeszcze, że bank drożdży piwowarskich to przejście na drożdże płynne. Jednak nie rezygnuj z suchych. Zawsze trzymaj paczkę 'sucharów', tak na wszelki wypadek.
   
  Poradnik opiera się w dużej mierze na dwóch książkach Yeast, The practical Guide to Beer Fermentation oraz Brewing Engineering. Posługiwałem się też dokumentami i stronami znalezionymi w Internecie. Pełna lista będzie zamieszona w bibliografii w ostatniej części poradnika. Suche instrukcje z książki wzbogacam o własne doświadczenia i spostrzeżenia. Również nie mogę zapomnieć o wymianie doświadczeń na komunikatorze forum.
   
  Bank drożdży oznacza przechowywanie próbek w minimalnych ilościach, które później trzeba rozpropagować. Dla metody mrożenia czy też agaru będą to wręcz mikrolity.  Niektóre z opisywanych metod będą potrzebowały kilku dni, aby namnożyć drożdże do ilości potrzebnej na warkę. Metody wprowadzam w kolejności ekonomicznej, tak aby nie wydawać na starcie dużych pieniędzy.
   
  Jak przechowywać drożdże w domu?
  Mamy kilka możliwość. Większość z nas przechowuje gęstwę do ponownego użycia. W bardzo prosty sposób możemy przedłużyć czas jej przydatności płukając najlepiej w kwaśnym środowisku. Następnie przenieść czystą gęstwę do roztworu soli fizjologicznej. Tak przygotowane drożdże mogą stać kilka miesięcy w lodówce. Literatura podaje okres kilku lat, jednak podchodził bym do tego sceptycznie. Inną techniką bardziej zaawansowaną i chyba najczęściej wybieraną są podłoża agarowe. Agar jest to substancja żelująca, która z pożywką (najczęściej mini brzeczką) tworzy galaretowate podłoże. Na odpowiednio przygotowanym podłożu drożdże mogą żyć miesiącami w lodówce. Podłoża agarowe są bazą dla przechowywania drożdży na szalkach Petriego lub innych naczyniach. Drożdże przechowywane w probówce na podłożu agarowym to skos. Osobiście moją ulubioną techniką jest mrożenie drożdży.
   
  Zanim przejdę do metody. Dyskutowałem z kilkoma osobami na temat kształtu poradnika, od której metody zacząć, jaki sprzęt wybrać. Przyznam, że chciałem zacząć od mrożenia, włącznie ze sterylizacją w warunkach domowych. Ale mądrzy i bardziej doświadczeni ludzie z tego forum wybili mi to z głowy, za co dziękuję. Matros przekonał mnie, aby metodę soli fizjologicznej opisać jako pierwszą. Pozostali podsunęli mi pomysł jałowego sprzętu, aby nie komplikować na starcie ze sterylizacją. Osoby które były zamieszane w powstawanie i kształt tego poradnika to: Matros, czeburaszka710, Dr2, Pan Łyżwa, Maciejeq, BretBeermann. Serdecznie dziękuję. Poradnik, tak jak w szkole, przedstawia jedną konkretną drogę na konkretnym sprzęcie. Od Ciebie zależy jak go potem użyjesz/zmienisz/ulepszysz. Myślę, że stanowi wypadkową wygoda/jakość/cena. Miłej lektury.
   
  Przechowywanie w roztworze soli fizjologicznej
  Poniższy poradnik jest mocno podparty stroną Yeast banking – #3 Isotonic sodium chloride oraz Yeast: The Practical Guide to Beer Fermentation. Techniki używa Matros i jest recenzentem tego poradnika. 
   
  Czego będziesz potrzebował:
  Czystego źródła drożdży. Powiedzmy, że będzie to płukana gęstwa drożdżowa. Bardzo ważne jest, aby przemywać drożdże przegotowaną i ostudzoną wodą. W takiej wodzie jest mało rozpuszczonego tlenu, co nie pobudza nadmiernie drożdży.
  Roztworu soli 0,9% fizjologicznej, do kupienia w każdej aptece w postaci 5ml ampułek. Sól fizjologiczną można tanio zrobić samemu. Na końcu poradnika masz opisane jak to zrobić.
  Sterylna strzykawka 5ml i sterylna igła. Igła musi być jak najdłuższa i najgrubsza. Najczęściej używam 1,6x40.
  Probówki lub pojemniki do przechowywania (od 5 do 30 ml). Większe zabierają więcej miejsca i zużywają więcej soli fizjologicznej. Ekonomiczniej wychodzą mniejsze pojemności 5 - 15 ml. Na starcie polecam 15 ml a docelowo 5 ml.
  Rękawiczki nitrylowe lub lateksowe. Kup o jeden rozmiar za małe. Trochę ciężej założyć, ale super przylegają do ręki i wygodniej się operuje.
  Środek dezynfekujący z atomizerem (StarSan, Desprey, Mexipol, spirytus medyczny 70%).
  Taśma winylowa (lepiej ale drożej) lub izolacyjna PVC (używam i póki co jest dobrze). Jako dygresja. W laboratoriach do zabezpieczania szalek czy też zakrętek używa się parafilmu.
  Maseczka chirurgiczna, nie jest konieczna ale bardzo ułatwia pracę. Bez maseczki będziesz musiał pracować na bezdechu aby zminimalizować ryzyko zakażenia.
  Lampa/Palnik spirytusowy na knot. Palnik również można pominąć, jednak ryzyko kontaminacji będzie większe. Knot trzeba podpalić, do tego celu najlepsza jest zapalniczka piezoelektryczna. Te oparte o rolkę i krzesiwo czasem niszczą rękawiczki przy zapalaniu. Palnik łatwo wykonać samemu. Źródło paliwa może stanowić alkoholowy środek dezynfekujący, spirytus medyczny czy też bioetanol. Używam bioetanolu.
   
  Zanim przejdziesz do procedury kilka słów o sterylności. Materiał biologiczny jakim są drożdże będzie przechowywany długie miesiące i wymaga zachowania sterylnych warunków. Inaczej próbkę możesz zakazić obcym materiałem (bakterie, dzikie drożdże) i całe starania pójdą na marne. Dlatego na starcie polecam kupić gotową sól fizjologiczną w aptece, która jest już jałowa, oraz sterylne zakręcane probówki pakowane pojedynczo. Najlepiej kupować od razu w paczkach po 10-25 sztuk, wtedy cena jednostkowa wychodzi w granicach 1-2 zł. W dalszej części poradnika zakładam, że wszystko co kupiłeś jest sterylne. O sterylizacji w warunkach domowych możesz przeczytać w drugiej części poradnika.
   
  Procedura
  Przygotuj środowisko pracy. Pomieszczenie w którym pracujesz powinno być przewietrzone, czyste i wolne od przeciągów. W sezonie grzewczym warto zakręcić grzejniki na godzinę przed procedurą. Wyeliminuje to prądy powietrzne z którymi dryfują mikroby. Poproś domowników, aby kilka minut Ci nie przeszkadzali. Zamknij psa/kota/papugę w sąsiednim pokoju. Blat stołu musi być dokładnie umyty i suchy. Rozypl na jego powierzchni środek dezynfekujący, czekaj tyle ile zaleca producent. Jeżeli jest oparty na alkoholu to wyparuje szybko. Jeżeli użyłeś StarSanu to po 5 minutach wytrzyj stół suchym ręcznikiem.

   
  Zdezynfekuj ampułki soli fizjologicznej. Fiolek potrzebujesz tyle aby napełnić sterylne probówki. Prosta matematyka, probówkę 10 ml napełnisz dwoma 5 ml ampułkami soli. W poradniku używam probówki 5 ml, to ta z niebieską zakrętką. Mimo tego, że nie jest w opakowaniu to jest sterylna wewnątrz. Najczęściej sterylne probówki wykonane są z plastiku PE i opakowane folię.
  Wyłóż potrzebny sprzęt, ale nie zdejmuj opakowań. Strzykawkę, igłę, palnik, rękawiczki, maseczkę, probówkę, zdezynfekowane ampułki soli, zapalniczkę.

   
  Wystaw z lodówki źródło drożdży. Drożdże powinny opaść i zgromadzić się na dnie pojemnika. Zdezynfekuj też zewnętrzną część pojemnika z drożdżami. Na potrzeby zdjęć przygotowałem mały starter ~25 ml ~6°P w sterylnym pojemniku 60 ml. W dolnym prawym rogu widać zbijające się drożdże.


  Załóż rękawiczki i zdezynfekuj dłonie. Alkohol musi odparować. Nie chcesz się podpalić.
  Upewnij się, że cały sprzęt, jeżeli używałeś środka opartego na alkoholu, jest suchy. Za chwilę będziesz zapalał lampę.
  Usiądź wygodnie, łokcie oparte na blacie. Nałóż maseczkę. Jak jej nie masz to nie oddychaj w stronę lampy/sprzętu. Jeżeli płomień nie drga to robisz to dobrze.
  Zapal lampę spirytusową. Od tej pory nie używasz środka dezynfekującego opartego o alkohol (chyba nie muszę tłumaczyć czemu). Lampa spirytusowa powinna mieć równy płomień wysoki na kilka centymetrów. Teraz wszystkie ruchy, które będziesz wykonywał muszą być powolne i blisko płomienia. Jest to strefa bezpieczna, lampa czyści otoczenie. Gorące powietrze nie pozwala mikroorganizmom opaść. Szybkie ruchy powodują wiry powietrzne i mikroby mogą wpaść do probówki.

  Wyciągasz w otoczeniu lampy sprzęt jednorazowy. Załóż igłę na strzykawkę ale nie zdejmuj jeszcze osłonki.
  Otwórz pojemnik z drożdżami blisko płomienia. Zdejmij z igły osłonkę i powoli tłoczkiem pobierz gęstwę.  Zasada jest taka, że potrzebujesz 1 ml na każde 5 ml pojemności probówki, resztę dopełniasz solą fizjologiczną. Zatem jeżeli masz 2 probówki po 10 ml, to potrzebujesz 4 ml gęstwy i 8 ml soli fizjologicznej. Dla jednej probówki 5 ml potrzebujesz 1 ml gęstwy i 4 ml roztworu soli fizjologicznej. Pojemnik z drożdżami musi być na tyle niski aby pozwolił Ci to swobodnie operować strzykawką i igłą na jego dnie. Przy silnie flokulujących (zbijających się) szczepach może to być trochę trudniejsze. Dlatego tak ważna jest gruba igła.
  Strzykawkę z igłą kładziesz w otoczeniu lampy.
  Jeżeli zamierzasz korzystać jeszcze ze źródła drożdży to je zakryj.
  Odkręć sterylną fiolkę. Korek kładziesz blisko lampy gwintem do góry.
  Do probówki (zakładam, że masz probówkę 5 ml) wlewasz 4 ml soli fizjologicznej.

  Weź strzykawkę z drożdżami, końcówkę igły opal nad płomieniem. Syknie i zmieni kolor, bez strachu. Ma to na celu zabicie wszystkiego, co mogło się znaleźć na igle.
  Wstrzyknij około 1 ml gęstwy ze strzykawki do fiolki z solą. Przypominam zasadę na 5 ml pojemności probówki 1 ml gęstwy dopełniasz 4 ml roztworu soli fizjologicznej.

   
  Odłóż strzykawkę w pobliżu lampy i zakręć probówkę. Powtórz od punku 12 dla kolejnej probówki. Z praktyki wiem, że nie opłaca się robić więcej jak 3 fiolki na szczep. Miejsce w lodówce szybko się kończy. Tym szybciej im więcej szczepów chcesz przechowywać (tych też nie opłaca się mieć zbyt wiele). Również jak nie warzysz dużo, to ich nie zużyjesz a to się przekłada na większe koszta.

  Zgaś lampę spirytusową.
  Zakręcone fiolki zdezynfekuj i poczekaj aż wyschną lub osusz ręcznikiem papierowym po czasie jaki zaleca producent środka dezynfekującego.
  Zakrętkę fiolki zabezpieczasz taśmą izolacyjną.
  Zapisz na fiolce datę, oraz nazwę szczepu.
  Odstaw do pudełka styropianowego, pudełko wstaw do lodówki. Zabezpiecz fiolki tak, aby stały w pozycji pionowej. Drożdże po kilku godzinach w lodówce ułożą się na dnie.

   
  Jeżeli nie masz lampy spirytusowej, to kroki wykonujesz tak samo. Powoli w małym obszarze i bez nerwów. Metoda jest stosunkowo bezpieczna, niesie małe ryzyko kontaminacji.
  Jeszcze raz zaznaczę, że drożdże w lodówce musisz przechowywać pionowo, najlepiej w pudełku styropianowym z dodatkowym wkładem chłodzącym wewnątrz pudełka. Może to być mały słoik z wodą, lub wkład do lodówki turystycznej. Wkład zwiększa bezwładność temperaturową i otwarcie lodówki nie powoduje znaczących wahań temperatury w pudełku. Drożdże będą dłużej zdatne do użycia.
   
  Jak rozpropagować drożdże z banku do takiej ilości aby zaszczepić brzeczkę?
  Miałem sporo pytań na ten temat. Dlatego zdecydowałem się na zrobienie drugiej części poradnika, gdzie opisuję dwa podejścia do propagacji startera. Pierwsza metoda z użyciem narzędzi dostępnych w kuchni. Druga metoda, bardziej efektywna z użyciem narzędzi spotykanych w laboratorium. Zatem kliknij tutaj i miłej lektury.
   
  Przygotowanie roztworu soli fizjologicznej ~0.9%.
  Potrzebujesz w miarę precyzyjnej wagi. Soli kuchennej (najlepiej niejodowanej). Oraz wody demineralizowanej lub destylowanej.
  Instrukcja jest prosta. Odważasz 9g soli i wsypujesz do 1l wody. Gotujesz minimum 10 minut  pod przykryciem. Pozbędziesz się tlenu i spasteryzujesz roztwór. Przelewasz roztwór do zdezynfekowanego zakręcanego szklanego naczynia. Stężenie roztworu około 0.9% ma ciśnienie osmotyczne podobne jak drożdże.
   
  Zalety metody:
  Jest prosta i tania. Potrzeba mało sprzętu i można w większość zaopatrzyć się w aptece.
  Mała szansa infekcji w trakcie procesu, zwłaszcza w otoczeniu lampy.
  Podobno czas przydatności takich drożdży to nawet 2 lata, chociaż literatura najczęściej podaje okres kilku miesięcy. Szczepy pszeniczne nie lubią długiego leżakowania. Mają większą skłonność do mutacji i piwo zrobione na starych drożdżach pszenicznych może, ale nie musi, odbiegać jakością od świeżych.
  Szybkość w porównaniu do metod z podłożem agarowym czy też mrożenia.
  Jeżeli miejsce nie jest problemem to można składować w dużych pojemnikach. Wtedy wystarczy starter jednostopniowy.
  Jest świetna na początek, aby zaznajomić się z podstawami wykorzystywanymi przy bardziej zaawansowanych metodach.
  Przy zakupie sprzętu już sterylnego nie potrzebujesz dodatkowych inwestycji w sprzęt do sterylizacji.
  Super do wymiany drożdży między piwowarami - taka próbka wytrzyma kilka dni poza lodówka w cieplejsze dni, lub kilkanaście jeżeli jest chłodniej.
   
  Wady metody:
  Wszystko zależy od źródła drożdży. Jeżeli jest w nich infekcja, to nic nie pomoże (trochę przesadzam, są i na to sposoby). Musisz być pewien źródła. Dedykowany starter z paczki minimalizuje ryzyko.
  Źródło drożdży musi być duże w porównaniu do metod agarowych, gdzie wymagane jest kilka mikrolitrów, a wręcz komórek.
  Przy kilku szczepach, po kilka próbek szybko kończy się miejsce w lodówce.
  Z praktyki, szczepy bardzo mocno flokulujące trudno nabrać do strzykawki, gruba igła to podstawa, przy niskim pojemniku można nabrać od razu strzykawką. Jeżeli zakup pipet (1zł sztuka) i pompki (jednorazowo ~30 zł) nie stanowi problemu, to tą wadę można pominąć.
  Jak wszystkie metody lodówkowe nie eliminuje ryzyka mutacji. Nie trzymałem w ten sposób drożdży dłużej jak kilka miesięcy.
   
  Uwaga! Drożdże w źródle powinny być dobrze odżywione. Zatem nie jest najlepszym pomysłem dzielenie drożdży prosto z paczki od producenta. Powinieneś zrobić starter. Wtedy komórki drożdżowe mają szanse odbudować zapas glikogenu oraz makro i mikroelementów. Płukana gęstwa jest bardzo dobrym źródłem. Źródło drożdży przed podziałem wstaw do lodówki, aby osiadły na dnie. W chłodnych warunkach w komórkach drożdżowych zajdzie cała gama procesów fizykochemicznych przygotowujących je na długą zimę. Pamiętaj też, że lodówka jest miejsce pełnym bakterii, więc źródło drożdży musi być dobrze chronione przed dostępem powietrza, a przed użyciem porządnie zdezynfekowane.
   
  Stół na którym pracujesz powinien mieć twardą równą nawierzchnię. Jeżeli twój blat jest porowaty lub zniszczony, to w zakamarkach masz sporo drobnoustrojów. Warto wtedy rozważyć zakup maty silikonowej (najtaniej wychodzi mata do wyrabiania ciasta). Kładziesz matę na stole, dezynfekujesz i na niej przeprowadzasz prace.
   
  Do dłuższego składowania zalecałbym fiolki szklane. Nie przepuszczają w zasadzie powietrza (nieistotna wymiana z naszego punktu widzenia zachodzi przez korek). I jeżeli rozważasz samodzielną sterylizację szybko się zwrócą. Minusem jest to, że są droższe i trudno zakupić małe pojemności z zakręcanym korkiem. Najczęściej mają zatyczkę. Z czasem dwutlenek węgla gromadzący się wewnątrz potrafi wypchnąć korek.
   
  Orientacyjny koszt
  Liczyłem bez kosztów dostawy ale za to z opcjonalnym sprzętem. Wiele rzeczy można kupić w jednym sklepie internetowym lub na popularnym serwisie aukcyjnym od jednego sprzedawcy.
   
  Strzykawka z igłą około 0.5 zł  (apteka).
  Sterylne fiolki około 2 zł/szt. Przy zakupie całej paczki cena za sztukę spada. Różnie są pakowane od kilku do kilkuset w paczce.
  Sól fizjologiczna około 12 zł za 50 ampułek w aptece. Przygotowanie własnej jest tańsze - 3 zł za 5 litrów wody demineralizowanej oraz około 2 zł kg soli niejodowanej.
  Rękawiczki nitrylowe w aptece 1 zł para, w sklepach internetowych  od 11 do 16 zł za 100 sztuk.
  Środek dezynfekujący z atomizerem (Mexipol/Desprey/Spirytus medyczny 70%) od 15 do 20 zł.
  Maseczka chirurgiczna w aptece 1zł, w sklepie internetowym za opakowanie 50 sztuk około 10 zł
  Lampa spirytusowa z knotem, zakup dużej lampy to wydatek 15 - 25 zł. Możesz ją zrobić sam.
  Paliwo do lampki, bioetanol lub czysty spirytus medyczny w sklepach internetowych od 10 zł,  w dużo powierzchniowym sklepie budowlanym 17 zł.
  Taśma winylowa około 7 zł lub taśma PCV (izolacyjna) 2 zł.
   
  Jeżeli nie masz nic z powyższej listy, to łącznie wydasz około 80 zł (z kosztami dostawy pewnie 100 - 110 zł). W domowym browarze na stanie najczęściej już masz środek do dezynfekcji z atomizerem oparty na alkoholu. W narzędziach znajdziesz izolację. Realne koszty koszty spadają do 60 zł. Jeżeli liczysz się z ryzykiem i pominiesz lampę spirytusową lub zrobisz ją sam, to koszty spadną poniżej 50 zł.
   
  Jeżeli widzisz gdzieś błąd to proszę poinformuj mnie przez wiadomość prywatną, aby nie tworzyć off-topów w komentarzach. W przyczynie edycji odpowiednio to odnotuję.
   
  Pytania i odpowiedzi (FAQ)
  Co jest lepsze jako źródło drożdży do banku, płukana gęstwa drożdżowa czy dedykowany starter ze świeżej porcji drożdży? Jeżeli masz opcję pobrania w sterylnych warunkach małej próbki prosto ze startera to jest to lepsza opcja. Gęstwa po fermentacji nie jest tak dobrze odżywiona jak ta ze startera. Jest też lekko sfatygowana przez alkohol, wytrzyma pewnie trochę krócej. Gęstwę do trzymania pod solą najlepiej przepłukać (a jeszcze lepiej zrobić to w kwaśnym środowisku ~4pH). Czy mogę przechowywać w ten sposób bakterie lub blendy? Obawiam się, że nie. W tym temacie mam tylko mglistą wiedzę teoretyczną i fajnie jakby się wypowiedział, ktoś doświadczony (wiem, że mamy mikrobiologów wśród hobbystów). Bakterie to trudniejszy temat. Blendy (czy to z drożdżowo-bakteryjne, czy bakteryjne) lub też czyste szczepy bakteryjne słabo przechowują się w domowych warunkach. Wpływ na to ma wiele czynników od temperatury poprzez pożywkę skończywszy na czasie. Bakterie to domena prokariotów, drożdże eukariotów - inne ścieżki metaboliczne, zupełnie inne czasy przyrostów/podziałów. Po prostu przechowując je pod solą/olejem/skosie zmieniają się proporcje jednych szczepów do drugich. Bakterie dodatkowo szybciej mutują. To co trzymasz w warunkach domowych nie koniecznie musi pójść w tą stronę jak producent chciał. Jednym ze sposobów o którym czytałem to trzymanie bakterii jako odseparowane linie w warunkach optymalnych dla danej linii. Potem propagować (każdą linię oddzielnie), następnie zmieszać w odpowiednich proporcjach i można zaczepiać brzeczkę. Efekt będzie zależał od wiedzy/doświadczenia/szczęścia. Może mrożenie dałoby jakiś efekt, ale wątpię by był zadowalający. O co chodzi z tym stopniowaniem starterów, czemu nie mogę przelać od razu do dużego statera? Zrobiłem na ten temat drugą część poradnika, ze względu na to, że było często zadawane. Gdzie kupić probówki i jakie? Używam takich probówek. Ta druga od prawej jest sterylna o pojemności 12ml (taka pojemność pozwala już na zrobienie statera na 2 kroki, ale kosztem miejsca w lodówce). Te z niebieskimi kapslami to probówki typu Falcon - mają pojemność (odpowiednio 5ml i 15ml). Falconów kupiłem 50 sztuk i jeszcze mam zapas. Przy takiej ilości wychodzi 50gr/szt.. Falcony trzeba najpierw wysterylizować. Metody sterylizacji w warunkach domowych znajdziesz tutaj. Te szklane są wielorazowego użytku, przed użyciem trzeba je umyć, wysuszyć i wysterylizować. Probówki i resztę sprzętu kupuję je na popularnych serwisach aukcyjnych, tablicach ogłoszeń lub sklepach internetowych. Wyszukuję jednej z kombinacji: probówka, jałowa, sterylna, falcon, 5ml, 12ml, 15ml, szklana, zakręcana). Często sprzedawca na serwisie aukcyjnym ma wszystko mówiący nick. W takim przypadku idę do jego sklepu, bo jest często taniej. Może jak będzie duże zainteresowanie tym tematem to takie zestawy 'małego laboranta' wprowadzą sklepy dla piwowarów (pomarzyć ludzka rzecz :), ale jakby coś to służę poradą. Mała uwaga, unikajcie probówek z wciskanym korkiem, nie będą zdawały egzaminu. Drożdże nawet w lodówce powoli pracują i tworzy się lekkie ciśnienie. Te ciśnienie czasem jest na tyle duże, że wypcha korek. Czy pojemniki/probówki mogą być niejałowe (niesterylne), może wystarczy, że użyję środka dezynfekującego? Pojemniki muszą być jałowe, inaczej ryzyko zakażenia bardzo wzrasta. Powołuję się tutaj na książkę "Yeast: The Practical Guide to Beer Fermentation". Zawsze przed dezynfekcją jest mycie (jeżeli jeszcze nie daliście ‘dzięki’ za ten artykuł dla użytkownika Undeath, to jest to dobry czas, aby zrobić to teraz) . Proces mycia pozbywa się w sposób mechaniczny i/lub chemiczny dużej ilości brudu, mikroorganizmów oraz czyści miejsca gdzie mogą się ukryć. Jeżeli mycie jest połączone z sanityzacją, to pozbędziemy się w ten sposób 99.9% mikroorganizmów. Dezynfekcja, to proces który wybija minimalnie 99.999% mikroorganizmów. Czyli statystycznie na 1000 mikrobów 1 przeżywa. W powietrzu dookoła nas znajdują się ich dziesiątki tysięcy, w pokoju nawet miliony (mówię tylko o powietrzu). Fiolka która nie jest jałowa pewnie na ściankach ma bakterie i dzikie drożdże. Zatem jest spora szansa, że kilka z nich przeżyje. Po mocnej zimie w lodówce drożdże są osłabione. Bakterie o ile takie były mają się lepiej (bo się lepiej adaptują). Druga sprawa najczęściej bakterie mnożą się szybciej jak drożdże, od kilku (np.: lactobacillus) do kilkunastu razy szybciej. Przy małej próbce i wzroście wykładniczym znacznie wzrastają szanse niechcianych gości. Obecne środki dezynfekujące są oczywiście lepsze jak minimum zakładane dla dezynfekcji i ryzyko jest mniejsze, ale tutaj nasuwa się pytanie. Czy dla 1-2 zł różnicy chcemy ryzykować zainfekowanym piwem?
  Czy możesz nagrać film oprócz zdjęć? Nawet nie wyobrażacie sobie ile mnie to kosztowało pracy i czasu. Filmowanie i montaż to bardzo trudna sprawa. Zrobiłem co mogłem.
  Dziękuję @alert za pożyczenie statywu.
   
  Mam nadzieję, że się Wam podobało. 
   
  Możesz też być zainteresowany kolejnymi częściami:
  Druga część poradnika, nauczysz się propagacji drożdży z banku, sterylizacji w warunkach domowych oraz jeszcze raz spojrzysz na tą metodą, tym razem z wykorzystaniem sterylizacji. Część trzecia poradnika, metoda mrożenia, które pozwala przechowywać drożdże nawet do roku czasu. Część czwarta poradnika, skosy oraz filtracja na szalkach Petriego.  
 14. Like
  cml got a reaction from Arkis in Belgi a cukier   
  nasz BDSA z tego wątku ma już ponad póltora roku od uwarzenia i mimo wszystko się ułozył - jest pyszny
 15. Like
  cml reacted to quraqus in Alepiwo - promocje i nowości.   
  Dziękuję Wam wszystkim za opinie, cieszę się że spełniamy Wasze oczekiwania, miło że ktoś to widzi i docenia.
   
  Chciałem tu odpowiedzieć na kilka pytań które wcześniej padły:
   
   
  Chmiele nasze pakowane są w opakowania wykonane z wysoko barierowej metalizowanej folii, wykończone z zewnątrz papierem. Opakowania są zgrzane i hermetyczne (nie ma wymiany powietrza) struna natomiast jest dodatkową opcją ułatwiającą zamknięcie gdyby ktoś nie wykorzystał na raz opakowania. Jednak nie zalecam dłuższego przechowywania tak zamkniętego chmielu (przez strunę jest wymiana powietrza), Jak chcecie dłużej przechowywać już napoczęte opakowanie lepiej jest je zgrzać (nawet żelazkiem).
  Chmiele w magazynie przechowujemy w opakowaniach zbiorczych (producenta) w temp poniżej -10oC natomiast po rozsypaniu na opakowania 50g i 100g są przechowywane w lodówkach (temp 0-5o C max). 
  (Sam używam tych chmieli w domu i nie widzę spadku jakości nawet po kilku miesiącach przechowywania.)
   
   
  Co drożdży płynnych to staramy się je maksymalnie zabezpieczyć przed wpływem wysokiej temperatury: są pakowane w styropian (FM) piankę i metalizowane torebki (WLP). Nie wysyłamy drożdży płynnych przed weekendem (żeby gdzieś nie leżały na magazynach kuriera dłużej niż jest to konieczne).
   
  Dziękuję za wszystkie uwagi dotyczące oprogramowania, niestety jest ono jakie jest i pomimo, że co jakiś czas modernizujemy je, to pewne rzeczy wymagały by jednak zupełnej zmiany oprogramowania. Nie mniej jednak wszystkie uwagi zbieram i co tylko będzie możliwe będę starał się dostosować do Waszych potrzeb.
 16. Like
  cml reacted to ATP in Piwny Depozyt - Ostrów Wielkopolski "Piwiarnia u Bossmana"   
  Startuje pierwszy depozyt w Południowej Wielkopolsce. Zlokalizowany jest w Piwiarni u Bossmana, przy ul. Odolanowskiej 1. Depozyt będzie czynny od godz. 19 praktycznie codziennie. Ewentualne dni nieczynne pojawiają się na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/PiwiarniaUBossmana/?fref=ts

  Zasady:
  - piwa muszą być oznaczone, należy podać nick z forum lub nazwisko, styl, mile widziane są wszelkie inne informacje (ekstrakt, alk., IBU, skład etc...)
  - piwa wymieniamy 1:1, lub zostawiamy więcej niż bierzemy,
  - dobrze by było, gdyby wrażenia z degustacji zostały tu opisane.

  Apeluję o nieprzynoszenie piw zainfekowanych, przegazowanych, czy kompletnie nieudanych. Nie fundujmy sobie niemiłych wrażeń.

  Na start przynosimy więcej niż zabieramy.

  Proszę też o aktualizowanie tego co zostało przyniesione i zabrane na bieżąco.
   
 17. Like
  cml reacted to WiHuRa in [Giełda] Koszulka "Jestem piwowarem domowym"   
  Tak, w przyszłym tygodniu w Alepiwo.pl będzie kilka sztuk dostępnych.
 18. Like
  cml got a reaction from anteks in [Giełda] Koszulka "Jestem piwowarem domowym"   
  Czy jest jeszcze szansa na zakup? Formularz został już zamknięty.
 19. Like
  cml reacted to burymichu in Komora fermentacyjna z kontrolą temperatury. Zero teorii - sama praktyka.   
  KOSZTY! Mogło by być znacznie taniej, gdybym zamawiał elektronikę / elektrykę z aliexpress, ale nie chciało mi się czekać 
   
  ELEKTRONIKA   1 x Modu Wemos D1 mini V2  PLN 37,99 2 x czujnik temperatury ds18b20 - 10 PLN 2 x rezystor 4,7k - 0,80 PLN 3 x złącze terminalowe, 3 piny, 2.54MM 4,80 PLN 1 x Moduł przekaźnika, 1 kanał, 5V - 7 PLN 1 x Płytka uniwersalna typu stripboard 53x94 mm 6 PLN kabelki i inne duperelki - 2 PLN 1 x zasilacz micro USB - 12 PLN przewód elektryczny 1m, wtyczka, gniazdo - 15 PLN Przewód grzewczy 50W 8 metrów - 40 PLN   MATERIAŁY NA KOMORĘ   4 x płyta styropianowa 5 x 50 x 100 cm - 20 PLN pianka do łączenia styropianu - 20 PLN Srebrna taśma  - 12 PLN     ŁĄCZNIE 187,6 PLN   I na koniec kilka mało wnoszących zdjęć poglądowych      
   
  Gdyby ktoś miał pytania lub uwagi to zapraszam 
 20. Like
  cml got a reaction from alison in Piwny depozyt   
  pimperium brzmi dumnie
 21. Like
  cml reacted to Gwynbleidd in BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
  Hejka,
   
  dzis chcialem wam zaprezentowac bardzo ekonimiczny kontroler fermentacji oparty na module ESP8266 ktorego mozemy dostac za okolo 3$ u chinskich braci a jezeli ktos ma ochote na troche bardziej skomplikowane lutowanie to sa same chipy ESP za duzo taniej.
   
   

   
   
  Jest to ekonomiczna wersja https://www.brewpi.com/ wiec duzo rzeczy moze byc przydatnych, interfejs jest bardzo podobny oraz zasada dzialania taka sama. Mozna wiec zaczerpnac stamtad informacje o rozmieszczeniu czujnikow itd.
  Od oryginalu BrewPi rozni sie tym ze zamiast RaspberryPi mamy server na ESP, mozliwosci Arduino sa tez przeniesione na ESP takze to duze obciecie kosztow projektu a funkcjonalnosc jest bardzo podobna.
   
  Czesci:
   
  Ja do projektu wybralem Wemos D1 mini ktory ma wbudowana obsluge USB oraz zasilanie z 5V.
  Dodatkowo mozna zerknac na moduly NodeMCU lub z robotdyna ktore obsluguja zasilanie do 19V.
  Wemos D1 mini V2 - https://goo.gl/O4CdEE
  Wemos mini pro - https://goo.gl/2VAdJ6 (wiecej pamieci na logi)
  Wemos D1 mini - http://s.click.aliexpress.com/e/csId92PQ (chyba najtaniej jak znalazlem)
   
  Program ktory wgrywamy do modulu ESP jest napisany i udoskonalany prze Vito z Tajwanu, mam z nim staly kontakt wiec jakby byla potrzeba zmiany lub dodania czegos lub po prostu sugestii mozecie pisac tutaj ja na pewno przekaze dalej Najnowsza paczka znajduje sie w zalaczniku do tego tematu.
   
  Co nam jeszcze bedzie potrzebne?
  Przekazniki do grzania i chlodzenia, gdzie pewnie wiekszosc osob bedzie uzywala tylko chlodzenia no chyba ze jest to gdzies w piwnicy czy na dworze gdzie temperatury dochodza do zera a chcemy miec 15 na fermentatorze.
  Wystarcza takie zwykle mechaniczne przekazniki ktore dla uproszczenia sprawy mozna zakupic z gotowa plytka z tranzystorami ktora podpinane sa bezposrednio pod piny modulu ESP. Wystepuja one w roznych konfiguracjach i mozna zakupic od razu dwa na jednej plytce.
  np:
   
  https://goo.gl/TdNQ0n
  http://s.click.aliexpress.com/e/cHV8CDzW
   

   
  Oraz czujniki temperatury DS18B20  http://s.click.aliexpress.com/e/c4EHj6ZS
  lub na kablu: 
  http://s.click.aliexpress.com/e/b9DQxPE0
   
  beda nam potrzebne conajmniej 2 sztuki, jedna do mierzenia temperatury komory fermentacyjnej (lodowka) druga do mierzenia temperatury piwa w fermentorze.
  Pierwszy umieszczamy najlepiej jak najdalej fermnetatora a drugi najlepiej w srodku fermentatora lub na sciance ale zaizolowanego od zewnatrz aby odczyt byl jak najbardziej zblizony do temperatury piwa w srodku.
   
  Dodatkowo mozemy zakupic LCD 2004 oraz interfejs I2C plus przycisk do wybudzania. Na wyswietlaczu wtedy pokazuja sie te same dane co w lewym gornym rogu na ekranie programu. Czy to jest potrzebne? Wydaje mi sie ze nie ale jest taka mozliwosc. Ekran po jakims czasie przygasa i aby go wybudzic bedziemy potrzebowali przycisku.
   
  Podlaczenie:
  Myslalem nad zaprojektowaniem plytki PCB do tego projektu ale tak naprawde chyba nie jest potrzebna skoro za grosze mozna kupic przekazniki z wbudowanymi tranzystorami i wiecej do funkcjonalnosci nam nie potrzeba.
  ESP8266 GPIO Wemos pin Podłączenie GPIO16 D0 Buzzer (glosnik) GPIO5 D1 I2C SCL (do LCD) GPIO4 D2 I2C SDA (do LCD) GPIO0 D3 przycisk wybudzania GPIO14 D5 chłodzenie (przekaznik) GPIO12 D6 czujnik(i) temperatury GPIO13 D7 grzanie (przekaznik) Tutaj jest troche juz stary schemat podlaczenia ale moze sie komus przyda -> http://vito.tw/wp-content/uploads/2016/08/BrewPiLess-1.png
   
   
  Program:
  BrewPiLess.zip
   
  Cała niezbędna konfiguracja jest dostępna w pliu config.h i tam można zmieniać np ułożenie i podłączenie do pinów. Konfiguracja sieci jest dostępna w espconfig.h. Myślę że nie ma co się nad tym dużo rozpisywać bo do podstawowego działania nie jest potrzebne konfigurowanie tych plików a jak ktoś się bardziej zna to bez problemu sobie w nich poradzi bo wszystko jest opisane w nich (po angielsku).
   
  Program do ESP możemy wgrać w dwojaki sposób. Oczywiście podłączamy moduł za pomocą kabla USB (Wemos D1) lub poprzez TTL jeżeli nie mamy modułu z portem USB. Pierwsza metoda jest użycie Arduino IDE z dogranymi danymi do modułów ESP w których znajduje się także Wemos. Następnie musimy dograć wszystkie niezbędne biblioteki, znajdują się one w folderze programu i najlepiej wgrywać je stamtad ponieważ wgrywajac samemu mialem problemy pozniej w kompilacja programu. Jak juz wszystko mamy wgrywamy program do ESP poprzed arduino IDE.
  Druga prostsza metoda jest wgranie pliku binarnego poprzez np ESP8266Flasher - https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
  Tutaj wybieramy plik z rozszerzeniem *.bin i wgrywamy. Po zakonczeniu mamy dzialajacy program na ESP, nie trzeba dogrywac zadnych plikow ani bibliotek, wszystko znajduje sie w pliku binarnym.
   
  Konfiguracja sieci:
   
  Jezeli nie uzywalismy wczesniej modulu ESP z nasza siecia to dane nie sa zapisane w pamieci i po pierwszym podlaczeniu nasz ESP z programem BrewPiLess tworzy sie Access Point o nazwie brewpi do ktorej musimy sie polaczyc za pomoca smartfona lub komputera wyposazonego w WiFi. Tam musimy ustawic dane naszej sieci (configure). Na to wszystko mamy tylko 3 minuty bo po tym czasie system przelacza sie w trym Soft AP. Jest on zrobiony po to aby po zaniku zasialnia badz sieci system dalej dzialal niezaleznie.
   
  Nastepnie ulatwieniem maja ludzie posiadajacy sprzed od Apple, u nich wystarczy wpisac w adres przegladarki brewpi.local (lub brewpi.org podczas Soft AP) i wyświetli się strona z ESP. Jezeli posiadamy windowsa sprawa jest troche trudniejsza bo musimy odnalezc IP przypisane do ESP. To mozemy sprawdzic najlepiej w ustawieniach DHCP routera. Kopiujemy ten adres to okna adresu w przegladarce i pokaze nam sie strona BrewPiLess. Mozna zainstalowac sobie itunes i bedziemy mieli obsluge mDNS czyli mozemy wpisac brewpi.local zamiast wyszukiwac IP z ESP. Alternatywa itunes jest programik od appla bonjour.
   
  Jak juz wejdziemy na lokalna strone BrewPiLess widzimy cos podobnego do screenu z poczatku postu. Jest to raczej samo wytlumaczalne i powinno byc zrozumiale. Na samym dole mamy rozne tryby pracy BrewPi - Beer profile (zmiana temperatury piwa w czasie), Beer Const (utrzymywanie stalej temperatury piwa), Fridge const (utrzymywanie stalej temperatury lodowki), OFF (wiadomo).
   
  Na gorze mamy 3 przyciski, zacznijmy od Data Logging, tam ustawiamy serwisy zewnetrzne do monitorowania temperatuy jak thingspeak lub ubidots (jak ktos jest zainteresowany moge pomoc w konfiguracji) oraz lokalne logowanie temperatury. Logowanie nie jest niezbedne do dzialania urzadzenia ale daje informacje co sie dzialo z naszym piwem podczas fermentacji. Pamiec ESP jest ograniczona wiec lokalny log nie bedzie trwal w nieskonczonosc jednak miejsca jest dosc sporo. Nalezy pamietac ze domyslnie opcja logowania lokalnego jest wylaczona i musimy go w tej zakladce wlaczyc.
   
  Nastepnie mamy device setup gdzie ustawiamy nasze czujniki temperatury, system sam je odnajdzie. Musimy tylko mu powiedziec ktory to ktory.
   
  Ostatni przycisk jest do ustawien hasla itd.
   
  Do dyspozycji mamy tez szereg innych rozszerzen adresu:
  Sam wyswietlacz LCD ip/lcd lub brewpi.local/lcd
  OTA update - ip:8008/systemupdate lub http://brewpi.local:8008/systemupdate
  Tutaj podczas aktualizacji mozemy zdalenie wrzucic plik *.bin i kontroler sam nam sie zakutalizuje bez koniecznosci podlaczania przez kabel.
   
  Podsumowanie i laczny koszt:
   
  ESP8266 2-8$
  DS18B20 2x1,5$
  Relay 2-6$
   
  suma okolo 10$ - 40zl
   
   
  W planach jest rozbudowanie programu aby mogl pobierac informacje z projektu iSpindel ktory mierzy OG piwa bezprzewodowo. Wtedy mozliwa bedzie zmiana temperatury fermentacji w zaleznosci od etapu fermentacji - OG. Już jest to możliwe
   
 22. Like
  cml got a reaction from Eurynomos in Piwny depozyt   
  Czym jest piwny depozyt:
  Jest to skrzynka umieszczona w dogodnej lokalizacji na mieście - najczęściej w piwnym sklepie - wypełniona piwami domowej roboty. Jeśli chcesz skosztować piwa innego piwowara i pochwalić się swoim piwem możesz zostawić w takim depozycie swoje piwo i w zamian wziąć piwo kogoś innego.

  Zasady są proste:
  - 1 za 1 - lub więcej za 1 jeśli ktoś ma chęć powiekszyć depozyt
  - każdy wpisuje w wątku depozytu co wziął i co zostawił (lub aktualny stan skrzynki po wymianie)
  - staramy się pisać w miarę możliwości parę słów o wrażeniach z degustacji
  - piwa muszą być identyfikowalne - wymagane minimum to: kto i co

  Zalety:
  - nie każdy ma możliwości być w konkretnym miejscu w konkretnym czasie - tj na spotkaniu piwowarów domowych - a tak mógłby pojechać w dogodnym momencie i dokonać wymiany
  - możliwość degustacji na spokojnie w zaciszu domowym np. jako pierwsze piwo

  Piwne depozyty już działają:
  Kraków sklep "Piwa i Wody Regionalne" w Krakowie przy ul. Łużyckiej 25 (Kurdwanów / Wola Duchacka) - dzięki longmen sklep Strefa Piwa, ul. Krowoderska 37 - dzięki Tadzik sklep Strefa Piwa, al. Beliny Prażmowskiego 49A - dzięki Tadzik sklep "Sklepik z Piwem" (os.Teatralne 28) - dzięki takijiro Warszawa Sklep Piwomaniak, ul. Al. Jana Pawła II 61 (róg Anielewicza) sklep Piwny Kraft, ul. Stalowa 15 Pianka Cafe, ul Żytnia 32 Wrocław - Sklep Piwnica, Zaporoska 39e - dzięki mat Łódź - sklep Piwosz, Tomaszewicza 1, Retkinia, Łódź - dzięki nikiboom Gdańsk - pub Pułapka, ul. Straganiarska 2, Gdańsk - dzięki Usiu Szczecin - sklep Elysium, ul. Monte Casino 5, Szczecin - dzięki bimbelt Rzeszów - sklep Sklep Piwa Regionalne, ul. Paderewskiego 1J, Rzeszów - dzięki WiHuRa Lublin - pub "U Fotografa", ul. Rybna na Starym Mieście - dzięki Sigman Toruń - sklep "Prawdziwe Piwo", ul. Małe Garbary 20 - dzięki Raczek Poznań pub - Piwna Stopa, ul. Szewska 7 - dzięki sebek  pub Dom Piwa, ul. Mokra 2 Siedlce - sklep Biały Królik, Bohaterów Getta 2 lok. 4 - dzięki Havran Katowice - sklep Piwa Regionalne, ul. Mariacka 3 - dzięki Voitas Białystok - sklep Chmiel, Gajowa 68A, lok. 6 - dzięki b.dawid Bydgoszcz - sklep homebrew.pl, Poznańska 21 - dzięki Jastrzi oraz feelon Zielonka - sklep Świat piwa, ul. Kard. Wyszyńskiego 62A - dzięki watson Opole - sklep Retro, ul. Bytnara Rudego 12A - dzięki szefoo Gdynia - PUB Poczekalnia ul.Kilińskiego 9A - dzięki Marcin Semeniuk Sosnowiec - Piwne Imperium, ul. Modrzejowska 45/I - dzięki PIWNE IMPERIUM Jelenia Góra - Faktoria Alkoholi, ul. Elsnera 3b - dzięki karczmarz Tarnów - Multitap Multibu, Wekslarska 2 - dzięki fenris Gliwice - Multitap Dobry Zbeer, ul. Górnych Wałów 30 - dzięki Voitas Bielsko-Biała - Multitap Środek, ul. 1 Maja 1 - dzięki Bawolak Rybnik - Multitap geSZYNK, ul. Plac Wolności 1A - dzięki geszynk Radzionków - sklep PIWOWIN ul. Św.Wojciecha 93 - dzieki hophead Ostrów Wielkopolski - Piwiarnia u Bossmana ul. Odolanowska 1, dzięki ATP Mapa depozytów - dzięki CZEJEN

  Zapraszamy do korzystania!

  ps. prośba o zgłaszanie nowych depozytów w tym wątku
 23. Like
  cml got a reaction from Enethion in etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
  plus za morskie opowieści - brakuje ich na etykietach w dzisiejszych czasach
 24. Like
  cml reacted to Kamil J in etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
  Dwa moje piwa (na razie brew-kity i ekstrakty):
  Pierwszoroczniak - English Bitter
  201 - Coffe Milk Stout
   
  by Browar Miasto Doznań
   
  Przesyłam jpg-i etykiet i zdjęcia, jak się one prezentują na butelkach
   
  Pozdro!
 25. Like
  cml reacted to FurioSan in Sens chmielenia na aromat przy gotowaniu   
  A moje AIPA miały zdecydowanie lepszy ( bardziej chmielowy ) aromat gdy uporałem się z problemami z utlenieniem, aldehydem, dms i diacetylem. Przez chwilę nie widziałem nawet sensu w chmieleniu na zimno ( bo i po co skoro aromat świetny?)
   
  Ale żeby przedstawić to w taki sposób kilkanaście warek zmian i ulepszeń procesu nastąpiło oraz nie jedna warka rozczarowań. Tym bardziej smakowało zaskoczenie sukcesu.
×
×
 • Create New...