Skocz do zawartości

Dagome

Members
 • Zawartość

  639
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  32

Ostatnia wygrana Dagome w Rankingu w dniu 1 Wrzesień 2017

Dagome posiadał najczęściej polubioną zawartość!

O Dagome

 • Urodziny 15.09.1982

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Czesław Warzy!
 • Rok założenia
  2008
 • Liczba warek
  474
 • Miasto
  Wyłudki

Kontakt

 • Imię
  Czesław

Ostatnie wizyty

3976 wyświetleń profilu
 1. x.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Dokładnie tak. Podaliśmy typowe zakresy. Jeżeli jednak piwowar ma ochotę je przekroczyć i wie co robi, uznaliśmy że nie warto mu w tym przeszkadzać. W końcu w obecnych czasach Imperialny Stout to dość szeroko interpretowany styl. Niemniej jednak osobiście byłbym ostrożny z tym przekraczaniem. Im wyższy ekstrakt tym trudniej będzie zbalansować smak piwa, mogą dojść problemy z fermentacją, nagazowaniem. Tak więc finalnie "mniej" może okazać się "więcej"
 2. x.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Jasne. Spokojnie możesz użyć.
 3. x.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Nie dopuszczamy. Jak zauważymy nietypowy charakter wędzonki, to w zależności od jego intensywności albo obetniemy punkciki, albo odrzucimy w eliminacjach. Wędzonka ma być taka, jak buk przykazał
 4. Dagome

 5. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Wg mnie piszesz o bardzo ważnych kwestiach! To że każdy sędzia ma inne zdolności sensoryczne i inaczej może pewne cechy odbierać, w wielu prowadzonych przeze mnie rozmowach, było określane jako argument przeciwko wysyłce pojedynczych arkuszy. Ja odwrotnie, osobiście uważam to za atut wysyłki pojedynczych arkuszy. Przy zachowaniu pewnych ogólnych ram opisu i ogólnej zgodności, informacja zwrotna dla piwowara przez to staje się bogatsza, ponieważ jeden sędzia zwróci baczniejszą uwagę na jakiś element piwa ( i przez to szczegółowiej go opisze ), drugi sędzia na inny, trzeci na jeszcze inny.
 6. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Oj tam, koloryzujesz. Wg mnie z jakiegoś powodu, drożdże powtórnie ruszyły Ci w butelce i wyszły wady. Może kwestia transportu, przechowywania. A że eliminacje były u nas bardzo rygorystyczne, to sam rozumiesz. Konkurs nie jest od tego, żeby określać, czy piwo piwowarowi smakuje, ani po to, żeby to potwierdzać. Konkurs służy innym celom, przede wszystkim: - uszeregowaniu piwa na tle innych wg obiektywnych kryteriów stylowości / jakości, - weryfikacji stylowości / jakości piwa, - rywalizacji z innymi piwowarami, - zdobywaniu prestiżu / nagród, - zabawie i budowaniu relacji z innymi uczestnikami. To, że jakieś piwo odpada w eliminacjach nie oznacza, że nie ma prawa smakować. Oznacza jedynie, że danego dnia, w opinii pewnego zespołu ludzi, posiadających ponadprzeciętną wiedzę o piwie oraz ponadprzeciętne zdolności sensoryczne, dane piwo nie spełniło obiektywnych kryteriów stylowości / jakości (ewentualnie spełniło, ale na zbyt niskim poziomie).
 7. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Tu nie chodzi o zapasy polemiczne, ale o zrozumienie, co masz na myśli. Co rozumiesz pod pojęciem "rzetelna ocena"? Czy to aby nie taka, która pokrywa się z własną? Skąd wiesz, którzy sędziowie dokonali "rzetelnej oceny", skoro dostajesz uśredniony i wyrywkowy opis na metryczce zbiorczej? Skąd wiesz, jaka ocena będzie na konkursie, skoro sędziwie zwykle dobierani są tuż przed konkursem, informacji o tym kto będzie sędziował zwykle nie ma? Ba, często jest tak, że sędzia dowiaduje się, w której kategorii będzie oceniał w dniu konkursu. W ilu konkursach trzeba wziąć udział i ile razy zetknąć się z nierzetelną oceną, zanim "wyrobisz opinię", na który warto wysyłać, a na który nie? A co ze świeżymi piwowarami, którzy dopiero zaczynają?
 8. W latach 2011-12, trzy razy fermentowałem na nich Quadruple, w okolicach 11 % Alk. Refermentacja bez dodatku świeżych drożdży. Dwa razy się nagazowały, a trzeci raz nie. Przy takich ekstraktach i stężeniach alkoholu, pewności nigdy nie ma.
 9. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Jak widać mamy i takie doświadczenia. Akurat na podlaskim w tym roku leni nie było. W ogóle sędziowie zrobili u nas solidną robotę. Ale już w zeszłych latach i u nas zdarzały się rubryki wypełnione "na odpierdziel", a nawet puste. A tak ogólnie, to przez te wszystkie lata wysyłania piwa na konkursy oraz sędziowania, duuużo naoglądałem się arkuszy wypełnionych 3-4 wyrazami na rubrykę. Ja cały czas uprzejmie zakładam, że to tylko lenistwo. Minęły już trzy miesiące od wysyłki pojedynczych arkuszy od nas. Jak na razie nikt takich niespójności nie wyciąga, mimo że (rzadko na szczęście) się zdarzały. Jak widać piwowarzy są mądrzejsi niż myślisz. Ty to chyba jednak argumentujesz za wysyłką pojedynczych arkuszy Bo w takim przypadku, jaki opisujesz powyżej, najprawdopodobniej w metryczce zbiorczej nie znalazłaby się informacja o tej wadzie. A to dlatego, że 3/4 składu ją pominęło. A przecież jak sam mówisz: ocena pojedynczego sędziego nie ma wartości sensorycznej, liczy się ocena panelu. A większość panelu mówi, że wady nie ma. Zauważenie szczegółów opisu takiego "kompetentnego" - jak go nazywasz sędziego, jest możliwe jedynie przy wysyłce pojedynczych arkuszy Dziwne rzeczy piszesz. A kiedy skład jury jest anonimowy? Zawsze i od zawsze na arkuszu masz napisane, kto sędziował. Sugerujesz, że jeżeli sędziowie nie są anonimowi, to "wiesz, czego się spodziewać" i jakie wyniki będą?
 10. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  @ anteks Jest taka opcja. Wyklęty to podejrzewam, że już jestem. @ szalas85 Kto wie, może jedną z przyczyn wspomnianej przez Ciebie spójności jest to, że do wysyłanego piwowarom arkusza sędziowie nieco bardziej się przykładają. Bo inaczej będzie wstyd. Druga sprawa, piszesz, że skoro zbiorcza jest solidnie wypełniona, to nie warto wysyłać pojedynczych arkuszy. Twoja logika zakładam jest następująca: - wysoki poziom pojedynczych arkuszy powoduje wysoki poziom metryczki zbiorczej - wysoki poziom metryczki zbiorczej powoduje, że nie ma potrzeby wysyłać pojedynczych arkuszy. Jednak z drugiej strony, skoro pojedyncze arkusze prezentują wysoki poziom i nie ma potrzeby wyrównania i zamaskowania różnic oraz sprzeczności w opisie i w ocenie u poszczególnych sędziów metryczką zbiorczą, to po co pojedyncze arkusze przed piwowarami ukrywać? Ja bym raczej odwrócił Twoje pytanie. Czy jeżeli pojedyncze arkusze są solidnie wypełnione, to czy jest potrzeba dosyłania metryczki zbiorczej? Komplet 3-4 spójnych i zgodnych arkuszy oceny ma zdecydowanie większą "moc przekazu" niż pół-anonimowa metryczka zbiorcza, za którą stoi nie wiadomo przecież jaka zgodność opisu i oceny. Z wysyłką pojedynczych arkuszy jest też znacznie mniej roboty, niż z tworzeniem metryczek zbiorczych. Informacja zwrotna trafi do piwowara również znacznie szybciej. To metryczka zbiorcza, jest dodatkiem do arkuszy oceny, a nie arkusze oceny dodatkiem do metryczki zbiorczej.
 11. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  O, coś się ruszyło. Dzięki, panowie! To nie jest tak, że skoro ktoś nie brał udziału w tym roku, albo nie dostał kompletu arkuszy, to nie warto się odzywać. W najbliższym czasie chcemy decydować o przyszłości konkursu, tak więc chodzi nam przede wszystkim o głos tych piwowarów, którzy planują brać w nim udział. To dla Was jest konkurs, więc prosimy o Waszą opinię. Szkoda bardzo, że żadna z osób, które dostały w tym roku pojedyncze arkusze, dotąd nie zdecydowała się wyrazić na ten temat jakiejkolwiek opinii. Ani prywatnie, ani publicznie.
 12. Jak zredukować zalegającą goryczkę?

  @Kamilos55 Twój opis wskazuje, że sprawcą tych sensacji jest obecność garbników plus chmielowego osadu w piwie. Pierwsze na przyszłość spróbuj naprawić korektą ph i mocniejszym zakwaszeniem wody używanej przy zacieraniu i wysładzaniu. Jest bardzo prawdopodobne, że przy okazji piwo gotowe piwo będzie też nieco klarowniejsze i miało mniejszą tendencję do zatrzymywania materii chmielowej w zawiesinie. Generalnie sama korekta ph powinna pomóc. Jeżeli jednak piwo samo nam nie klaruje w sposób wystarczający, to materię chmielową pozbywamy się przez "cold crash", czyli mocne schłodzenie piwa po chmieleniu na zimno. Ewentualnie przez klarowanie żelatyną.
 13. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  @kordas, @BelgLover - dzięki za zabranie głosu. Nikogo więcej kwestia wysyłki pojedynczych arkuszy nie obchodzi? Nikt z osób, które w tym roku otrzymały takie arkusze nie zabierze głosu? Czy mam rozumieć, że jest Wam to uczestnikom obojętne? To może w ogóle olać jakiekolwiek arkusze, pojedyncze i zbiorcze. Skoro macie to gdzieś, to po co sędziowie mają się przy stolikach produkować i tracić czas? Przyznamy szybko punkciki i pójdziemy na piwo. Okazuje się, że w ostatnich latach żyłem w błędzie. Wydawało mi się, że piwowarom biorącym udział w konkursach zależy na solidnej informacji zwrotnej. Wychodzi na to, że zależy raczej na zwycięstwie, nagrodach i punktach do pucharu, a informacja zwrotna może być byle jaka. Cóż, dobrze że w końcu się dowiedziałem.
 14. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Czołem! Sprawy związane z organizacją III edycji Podlaskiego KPD są już od dawna załatwione. Materiały związane z informacją zwrotną dla sędziów także zostały już opracowane i rozesłane. Nadszedł więc czas na zamknięcie i podsumowanie tegorocznej edycji. W międzyczasie opublikowaliśmy kategorie na przyszłoroczną, IV edycję. Po wakacyjnym uśpieniu powoli zabieramy się za przygotowanie opisów kategorii, a także regulaminu konkursu. I właśnie w związku z naszym Regulaminem chciałbym sprowokować dyskusję na temat, jak się okazało, jego najbardziej kontrowersyjnego punktu, czyli 30-tego, który mówi: "Finalistom w każdej z trzech kategorii III PKPD zostanie wysłany komplet arkuszy oceny nadesłanego piwa, zawierający arkusze od wszystkich sędziów oceniających to piwo oraz arkusz zbiorczy jako wymóg formalny Pucharu PSPD." Na początek nieco historii. Domyślając się, że nasz regulamin III PKPD może budzić pewne kontrowersje, wysłaliśmy go przed opublikowaniem do Komisji Technicznej PSPD z pytaniem, czy z takim jego brzmieniem nasz konkurs zostanie zakwalifikowany do Pucharu PSPD. Jako, że przez dwa tygodnie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, opublikowaliśmy Regulamin w znanym Wam brzmieniu. Był to koniec grudnia 2016. Odpowiedź Komisji nadeszła tuż potem, a brzmiała ona tak, że nasz konkurs zostanie zakwalifikowany do Pucharu PSPD. Zamieszanie zaczęło się miesiąc później. W pierwszy weekend lutego w Olsztynie zorganizowany został tzw. "Konwent sędziów PSPD" (na którym zresztą mnie nie było). Odbyła się tam dyskusja na temat naszego konkursu. Jak zostało nam zreferowane, Zarząd PSPD, Komisja Szkoleniowa PSPD oraz część środowiska sędziowskiego poczuła się oburzona naszymi planami wysyłki pojedynczych arkuszy oceny piwa. Dyskusja była ponoć bardzo burzliwa i emocjonalna, z propozycjami wyrzucenia naszego konkursu spod patronatu PSPD. Do tak drastycznych rozwiązań na szczęście nie doszło, zdecydowano się za to, metodą persfazji, za pośrednictwem obu Komisji sędziowskich przekonać organizatorów Podlaskiego KPD do rezygnacji z wysyłki pojedyńczych arkuszy oceny. Argumenty przeciwko wysyłce pojedynczych arkuszy zostały nam przedstawione następujące: - wysyłka pojedynczych arkuszy oceny uderzy w prestiż sędziów, - ocena jednej osoby nie jest oceną sensoryczną, w związku z tym nie ma żadnego znaczenia; liczy się jedynie uśredniona ocena całego panelu, - wysyłanie pojedynczych arkuszy jest sprzeczne z praktyką przyjętą w PSPD. Tydzień później odbyło się spotkanie Podlaskiego OT PSPD, na którym prawie jednogłośnie zdecydowaliśmy, że Regulamin Konkursu zostanie utrzymany. Za to jako rozwiązanie kompromisowe przyjęliśmy, że pojedyncze arkusze oceny otrzymają jedynie osoby, które wyrażą taką chęć. W konsekwencji tego, w arkuszu zgłoszeniowym on-line pojawiła się karta, w której należało "odhaczyć", czy startujący u nas piwowar chce otrzymać komplet wszystkich arkuszy, czy jedynie metryczkę zbiorczą. Na łączną liczbę 58 piwowarów biorących udział w III Podlaskim KPD, chęć otrzymania kompletu arkuszy wyraziło 56 osób, co daje odestek prawie 97 %. Od konkursu minęły już 3 miesiące. Zapowiadane przez niektórych pandemonium krytyki naszych sędziów na forach i facebooku nie nastąpiło, tak więc wydaje nam się, że poziom rozesłanych przez nas arkuszy nie był taki straszny. Tak jak pisałem na początku, jesteśmy tuż przed przygotowaniem regulaminu kolejnej edycji konkursu. Konkurs organizujemy przede wszystkim dla Was, piwowarów. W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o wyrażenie swojej opinii na temat wysyłki pojedynczych arkuszy oceny. Ze szczególną prośbą o zabranie głosu w dyskusji zwracam się do osób, które taki komplet arkuszy już od nas otrzymały w tym roku. Co sądzicie o wysyłce pojedynczych arkuszy oceny piw? Czy uważacie, że arkusze otrzymane w tym roku były na dobrym poziomie? Czy uważacie, że dzięki wysyłce pojedynczych arkuszy otrzymaliście lepszą informację zwrotną na temat Waszych piw? Czy chcielibyście utrzymania wysyłki kompletu arkuszy na naszym konkursie? Konkurs organizujemy dla Was, więc proszę pomóżcie nam w podjęciu decyzji odnośnie brzmienia regulaminu przyszłorocznej edycji. Pozdrawiam! Czesław Dziełak Szef jury oraz współorganizator Podlaskiego KPD
 15. Puchar PSPD

  Ja z małym pytankiem. Dlaczego decyzję o zakwalifikowaniu lub nie konkursu do Pucharu PSPD ma podejmować Zarząd? Pytam z ciekawości, bo podobno "organem nadzorczym Pucharu PSPD jest Komisja Techniczna" (pkt. 1 Regulaminu Pucharu PSPD), a "w przypadku spornym lub nieujętym regulaminem, końcowe zdanie przysługuję Komisji Technicznej, która w swoich decyzjach będzie kierowała się ideami fair play, oraz dobrem piwowarów" (pkt. 15 Regulaminu Pucharu PSPD).
×