Skocz do zawartości

Dagome

Members
 • Zawartość

  647
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Dagome

 • Urodziny 15.09.1982

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Czesław Warzy!
 • Rok założenia
  2008
 • Liczba warek
  486
 • Miasto
  Wyłudki

Kontakt

 • Imię
  Czesław

Ostatnie wizyty

4471 wyświetleń profilu
 1. Jako współorganizator "niektórych konkursów" pozwolę sobie wyjaśnić. "celem konkursów jest uszeregowanie piw od najlepszego do najgorszego" - jak najbardziej. Z tym, że sprecyzujmy - uszeregowanie w obrębie piw spełniających wymogi stylu, a także piw ogólnie pijalnych, czyli niewadliwych w sposób znacznie upośledzający pijalność. "Bo, np. co do znaczy, że piwo "ma ewidentne wady lub jest niestylowe" (to piwo na 20 punktów? 15? 25? 27? 30? 32? 35?)," Piwo ma "ewidentne" wady, kiedy cechy niepożądane równoważą lub przewyższają intensywnością cechy pożądane. Piwo jest niestylowe, kiedy ma balans lub obecność/charakter cech nietypowy dla stylu. "gdzie jest granica między ewidentną niestylowością, a lekką niestylowością? itp." Lekka niestylowość jest wtedy, kiedy pojawiają się w nim cechy niewłaściwe dla stylu, ale ich natężenie jest drugoplanowe i nie zaburza balansu cech właściwych dla stylu. Ewidentna niestylowość jest wtedy, kiedy cechy niewłaściwe dla stylu są na poziomie równoważnym lub przysłaniającym cechy właściwe dla stylu, lub balans cech właściwych jest jednoznacznie nieodpowiedni dla danego stylu. "eliminacje są tylko ze zwykłej pragmatyczności" Eliminacje są organizowanie w celu odsiania piw niestylowych lub ewidentnie wadliwych, a także - rzecz bardzo ważna - w celu wcześniejszego zapoznania sędziów z piwami finałowymi i ich ogólnym poziomem. Nawet kiedy liczba piw nadesłanych jest niewielka, eliminacje robić warto po to, żeby sędziowie mieli możliwość zapoznania się finałowymi piwami. "dla mnie to trochę nie fair, że piwowar którego piwo normalnie zajęło by trzecie miejsce nie dostanie np. dyplomu)" Nie fair to jest wtedy, kiedy piwowar dostaje dyplom nie dlatego, że uwarzył solidne piwo w stylu, ale dlatego że organizatorzy potrzebowali zapełnić podium. Chciałbyś taki dyplom?
 2. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Wszystkie arkusze finałowe, zarówno pojedyncze, jak również zbiorcze zostały rozesłane. Jeżeli ktoś nie otrzymał swojego, treść jest niezrozumiała, gdzieś wystąpił błąd, albo są trudności z interpretacją opisu sędziowskiego - proszę dać znać.
 3. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Informuję, że wszystkie arkusze eliminacyjne zostały rozesłane. Jeżeli ktoś nie otrzymał swojego, treść jest niezrozumiała, gdzieś wystąpił błąd, albo są trudności z interpretacją opisu sędziowskiego - proszę dać znać. Na arkusze finałowe niestety trzeba będzie jeszcze poczekać parę dni. Najprawdopodobniej zaczną spływać w najbliższy czwartek i piątek. Po rozesłaniu wszystkich arkuszy postaram się jeszcze napisać parę zdań podsumowania ogólnego poziomu nadesłanych piw, a także co nieco o kryteriach oceny.
 4. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Wieści pokonkursowe! Z racji obowiązków zawodowych (puste tanki w browarze), metryczki eliminacyjne zaczną do Was spływać dopiero w drugiej połowie tygodnia. Być może jakąś małą część uda mi się wysłać już we środę. Na metryczki i arkusze finałowe niestety trzeba będzie pewnie poczekać do początku następnego tygodnia.
 5. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Sędziowanie dzisiejszych eliminacji odbywało się w sposób następujący. Eliminacje w kategorii American Wheat z racji dużej liczby zgłoszeń odbyły się dwu-stopniowo. W pierwszej turze, trzy trzy-osobowe komisje sędziowskie dokonały wstępnej selekcji nadesłanych piw, skupiając się na odrzuceniu egzemplarzy w sposób oczywisty niestylowych oraz mocno wadliwych. Składy komisji wyglądały następująco: Komisja I: - Jan Gadomski, sędzia certyfikowany PSPD - przewodniczący, - Piotr Czarny, sędzia certyfikowany PSPD, - Maciej Falkowski, sędzia certyfikowany PSPD, Komisja II: - Michał Krzysztofik, sędzia certyfikowany PSPD - przewodniczący, - Filip Mazur, sędzia certyfikowany PSPD oraz BJCP - Marcin Kwil, sędzia certyfikowany PSPD, Komisja III: - Czesław Dziełak, sędzia certyfikowany PSPD, - Dorota Idźkowska-Rząca, sędzia certyfikowany PSPD, - Łukasz Leoniuk, piwowar domowy, Prezes Podlaskiego OT PSPD. Druga tura eliminacji w kategorii American Wheat polegała na wyselekcjonowaniu najlepszych piw, w sposób możliwie ścisły spełniających kryteria opisu stylu. Przeprowadziła je komisja nr I, w składzie: Komisja I: - Jan Gadomski, sędzia certyfikowany PSPD - przewodniczący, - Piotr Czarny, sędzia certyfikowany PSPD, - Maciej Falkowski, sędzia certyfikowany PSPD. Komisja ta będzie również oceniać piwa w kategorii American Wheat w jutrzejszym finale. Eliminacje w kategorii Rauchbier zostały przeprowadzone w sposób standardowy. Piwa oceniała komisja w składzie: - Michał Krzysztofik, sędzia certyfikowany PSPD - przewodniczący, - Filip Mazur, sędzia certyfikowany PSPD oraz BJCP - Marcin Kwil, sędzia certyfikowany PSPD. Komisja ta będzie również oceniać piwa w kategorii Rauchbier w jutrzejszym finale. Eliminacje w kategorii Brett Imperial Stout również zostały przeprowadzone w sposób standardowy. Piwa oceniała komisja w składzie: - Czesław Dziełak, sędzia certyfikowany PSPD, - Dorota Idźkowska-Rząca, sędzia certyfikowany PSPD, - Robert Kamiński, sędzia certyfikowany PSPD. Komisja ta będzie również oceniać piwa w kategorii Brett Imperial Stout w jutrzejszym finale. Za kulisami działali: - Dawid Bobryk - sekretarz konkursu, - Krzysztof Owsianiuk - steward, - Adam Staszkiewicz - steward, - Łukasz Leoniuk - steward, - Patrycja Roman - steward. Przewodniczący jury - Czesław Dziełak
 6. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Konkursowy rozkład jazdy zapowiada się następująco: - 18-V- piątek, godz. 16.30 - 20.00 - kalibracja sędziów, - 19-V- sobota, godz. 9.00 - 14.00 - eliminacje, - 20-V- niedziela, godz. 9.30 - 13.00 - finał, - 20-V- niedziela, godz. 16.00 - ogłoszenie wyników. Kalibracja sędziów odbędzie się w Royal Hotel & Spa (Rynek Kościuszki 11), natomiast eliminacje, finał oraz ogłoszenie wyników w Restauracji Multibrowar (ul. Malmeda 8). Zapraszamy piwowarów oraz wszystkich fanów domowego piwa na ogłoszenie wyników!
 7. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Hmmm, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. W tym roku mamy delikatne problemy, nazwijmy to - logistyczne. Natomiast wszystko wskazuje na to, że konkurs odbędzie się tradycyjnie w przedostatni weekend maja, czyli 19 maja eliminacje i 20 maja finał.
 8. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Z definicji wyklucza, ponieważ kategorią jest Brett RIS, a nie Owocowy RIS. Pytanie, czy wspomnianą wiśnię wyczujemy. Skoro jak piszesz dodatek był mały, jest szansa że wtopi się w ogólny profil piwa i nie wyczujemy. Niemniej jednak jak wyczujemy, to odrzucimy w eliminacjach Proponuję zdegustować buteleczkę pod koniec kwietnia i samemu ocenić, czy profil piwa jest stylowy, a wiśnia nie wyeksponowana.
 9. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Dokładnie tak. Podaliśmy typowe zakresy. Jeżeli jednak piwowar ma ochotę je przekroczyć i wie co robi, uznaliśmy że nie warto mu w tym przeszkadzać. W końcu w obecnych czasach Imperialny Stout to dość szeroko interpretowany styl. Niemniej jednak osobiście byłbym ostrożny z tym przekraczaniem. Im wyższy ekstrakt tym trudniej będzie zbalansować smak piwa, mogą dojść problemy z fermentacją, nagazowaniem. Tak więc finalnie "mniej" może okazać się "więcej"
 10. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Jasne. Spokojnie możesz użyć.
 11. 19-20.05.2018 IV Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Nie dopuszczamy. Jak zauważymy nietypowy charakter wędzonki, to w zależności od jego intensywności albo obetniemy punkciki, albo odrzucimy w eliminacjach. Wędzonka ma być taka, jak buk przykazał
 12. Dagome

 13. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Wg mnie piszesz o bardzo ważnych kwestiach! To że każdy sędzia ma inne zdolności sensoryczne i inaczej może pewne cechy odbierać, w wielu prowadzonych przeze mnie rozmowach, było określane jako argument przeciwko wysyłce pojedynczych arkuszy. Ja odwrotnie, osobiście uważam to za atut wysyłki pojedynczych arkuszy. Przy zachowaniu pewnych ogólnych ram opisu i ogólnej zgodności, informacja zwrotna dla piwowara przez to staje się bogatsza, ponieważ jeden sędzia zwróci baczniejszą uwagę na jakiś element piwa ( i przez to szczegółowiej go opisze ), drugi sędzia na inny, trzeci na jeszcze inny.
 14. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Oj tam, koloryzujesz. Wg mnie z jakiegoś powodu, drożdże powtórnie ruszyły Ci w butelce i wyszły wady. Może kwestia transportu, przechowywania. A że eliminacje były u nas bardzo rygorystyczne, to sam rozumiesz. Konkurs nie jest od tego, żeby określać, czy piwo piwowarowi smakuje, ani po to, żeby to potwierdzać. Konkurs służy innym celom, przede wszystkim: - uszeregowaniu piwa na tle innych wg obiektywnych kryteriów stylowości / jakości, - weryfikacji stylowości / jakości piwa, - rywalizacji z innymi piwowarami, - zdobywaniu prestiżu / nagród, - zabawie i budowaniu relacji z innymi uczestnikami. To, że jakieś piwo odpada w eliminacjach nie oznacza, że nie ma prawa smakować. Oznacza jedynie, że danego dnia, w opinii pewnego zespołu ludzi, posiadających ponadprzeciętną wiedzę o piwie oraz ponadprzeciętne zdolności sensoryczne, dane piwo nie spełniło obiektywnych kryteriów stylowości / jakości (ewentualnie spełniło, ale na zbyt niskim poziomie).
 15. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Tu nie chodzi o zapasy polemiczne, ale o zrozumienie, co masz na myśli. Co rozumiesz pod pojęciem "rzetelna ocena"? Czy to aby nie taka, która pokrywa się z własną? Skąd wiesz, którzy sędziowie dokonali "rzetelnej oceny", skoro dostajesz uśredniony i wyrywkowy opis na metryczce zbiorczej? Skąd wiesz, jaka ocena będzie na konkursie, skoro sędziwie zwykle dobierani są tuż przed konkursem, informacji o tym kto będzie sędziował zwykle nie ma? Ba, często jest tak, że sędzia dowiaduje się, w której kategorii będzie oceniał w dniu konkursu. W ilu konkursach trzeba wziąć udział i ile razy zetknąć się z nierzetelną oceną, zanim "wyrobisz opinię", na który warto wysyłać, a na który nie? A co ze świeżymi piwowarami, którzy dopiero zaczynają?
×