Skocz do zawartości

Veniek

Members
  • Postów

    68
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Dazhdbog w X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych - 4-5 września 2020   
    No i wszystko stało się jasne. Prezentujemy finałowe wyniki konkursu. Wszystkim finalistom gratulujemy uwarzenia bardzo dobrych pilsów i porterów bałtyckich. Jak widać rywalizacja była wyrównana, a poziom finałów wysoki. 

    Czeski Pils - český Světlý Ležák [11-13,5⁰ Blg]
    1. Zach Krzysztof - 38,6 pkt. piwo o nazwie "Zacher Pils 641"
    2. Nazarewicz Rafał - 37,6 pkt. piwo o nazwie "Pils" 
     
    Porter Bałtycki [14,7 - 22⁰ Blg]:
    1. Dul Dariusz - 44,0 pkt piwo o nazwie "Porter Bałtycki"
    2. Oleksiuk Janusz - 43,4 pkt piwo o nazwie "Boogie Porter"
    3. Haberka Mateusz - 41,0 pkt piwo o nazwie "Perła Bałtyku"
    4. Wolski Marcin - 35,6 pkt piwo o nazwie "Porter B"
    5. Bugiel Radosław - 35,4 pkt piwo o nazwie "Pretta Porter"
     
    Do zobaczenia za rok! Warzcie portery!
  2. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Kamot1 w X Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego   
    Cześć Wszystkim,
     
    chciałbym wyjaśnić kilka słów na temat tego opóźnienia. Przede wszystkim wybaczcie, ale nie śledzę forów internetowych, bo po prostu nie mam na to czasu. Dostałem info od 2 osób, że piszecie o mnie i o zaległych słodach z VM. 
     
    Tak jest/było opóźnienie za co serdecznie przepraszam. W momencie gdy podjąłem pracę w firmie Viking Malt (wrzesień 2019) nie znałem jeszcze tego tematu. Jak to z nową pracą potrzebowałem trochę czasu na wdrożenie się i dowiedziałem się, że są problemy z realizacją zaległych nagród. W sumie, to jako prezes PSPD wiedziałem, że VM wspiera wszystkie nasze konkursy piw domowych, ale nie wiedziałem nic o współpracy z Bractwem Piwnym w tym zakresie. Dopiero na początku/połowa października dostałem maila od Zbyszka Kabzińskiego, że są słody do zrealizowania. Przy okazji wyszła sprawa, że musimy zmienić dostawcę naszych słodów w ramach realizacji nagród konkursowych (my jako VM nie mamy możliwości dosyłania do Was słodów indywidualnie) i rozpocząłem rozmowy z Marxam Brewing. Ustalenie wszystkich warunków trochę trwało i zbiegło się z końcówką roku, długą przerwą świąteczną itd. W sumie, to już w listopadzie informowałem Zbyszka, że będzie opóźnienie, więc jest mi przykro, że nie dostaliście info wcześniej. 
     
    Obecnie sprawa już jest dograna w całości - dopiero w zeszłym tygodniu dostałem od Zbyszka Kabzińskiego (organizator konkursu) pełną listę zwycięzców, którą przesłałem do Marxamu w piątek. Marxam na dniach będzie się z Wami kontaktował i dosyłał nasze słody.
     
    Obecnie sprawa z mojej strony jest dograna w całości i mam nadzieję, że nie będzie już więcej opóźnień w realizacji nagród za konkursy piw domowych. 
     
    p.s.
    W razie czego piszcie/dzwońcie do mnie bezpośrednio, bo ja naprawdę nie śledzę wątków na forach internetowych i nie jestem odpowiedzialny za konkursy. Moja rola polega tylko na przekazaniu i zatwierdzeniu listy zwycięzców jaką dostaję od organizatora. Warunki realizacji nagród są już w pełni dograne.
  3. Super!
    Veniek przyznał(a) reputację dla scooby_brew w Co zrobić ze zużytym słodem?   
    Za kazdym razem po zrobieniu piwa pozostaje mi ok 10-20 kg zuzytych ziaren.
     
    Co robisz ze zuzytym slodem? Ja to kompostuje. Po prostu zakopuje to w rogu podworka za garazem, polewam woda raz na jakis czas. Po miesiacu uzywam to do nawozenia ogrodka warzywnego.
     
    Slyszalem tez, ze niektorzy rozsypuja zuzyty slod prosto do ogrodka, bez kompostowania.
    Inni najpierw susza ziarna i nastepnie sypia je na trawnik.
     
    Oczywiscie, jezeli masz gospodarstwo rolne mozesz zuzyte ziarna uzyc jako pokarm dla swin lub krow.
     
    Mozesz tesz zrobic ze zuzytego slodu biskietki dla psa. Przepis:
     
    http://www.blogsmonroe.com/beer/2008/01/13/recycle-that-grain-into-dog-treats/
  4. Super!
    Veniek otrzymał(a) reputację od LiwkoLiwko w X Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego   
    To jeszcze dodam, że obsługa w Viking Malt to jakaś porażka. Osoba, która na stronie widnieje jako Sales coordinator nim nie jest. 

     
    Wysłałem do nich maila 9 października. Oczywiście odpowiedzi żadnej nie otrzymałem:
     
     
     
    Teraz przedzwoniłem obydwa telefony. Pierwszy oczywiście nieaktywny, drugi jest telefonem do księgowej. Mail oczywiście żaden nie doszedł ponieważ na stronie jak się dowiedziałem od rozmówcy są zupełnie błędne dane... Także tego...
     
    Finalnie Pani księgowa dała mi numer do osoby, która się tym zajmuje. Okazało się, że dodzwoniłem się do naszego Artura Kamińskiego
     
    Słody są załatwianie, wypadł problem z dostawcą i przez to opóźnienie. Trafią jednak do laureatów - nikt o nikim nie zapomniał
     
    Niedługo powinno pojawić się info z terminem także jeszcze musimy chwilę poczekać
  5. Super!
    Veniek otrzymał(a) reputację od pawel_lublin w Odgazowanie... korków (?!)   
    Trochę czasu minęło - 3 tygodnie temu problem został rozwiązany. Stosując wiele metod stwierdzam, że najlepszym rozwiązaniem są igły do znieczuleń podpajęczynówkowych. Igły i pomysł podsunął jeden z forumowiczów na WorkPlace. Jan uratował 11 butli 0,75L - wielkie podziękowania dla niego!
     
    Wrzucam poglądowy film dla potomnych. To się sprawdza idealnie.
     
     
     
    VIDEO0030_3.mp4  
  6. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Dazhdbog w X Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego   
    Z tego co wiem to czekają na spóźnialskich bo dostałem smsa w tej sprawie :F
  7. Super!
    Veniek otrzymał(a) reputację od ogoun w Kilka pytań o starter   
    Kup 3litrowy słoik do kiszenia ogórków, gotuj starter w garnku, ostudz, przelej do słoika, zadaj drożdże, zakręć i w podróż  Po powrocie w miejsce pokrywki folia, na mieszadło i po bólu. Już dawno zrezygnowałem z kolby.
  8. Super!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Dazhdbog w IX Międzynarodowy Cieszyński KPD 2019   
    Sędziowałem eliminacje czeskiego pilsa i finały portera bałtyckiego, więc się wypowiem. Widzę, też że jesteś w świeży w temacie więc ważne byś dostał rzetelne odpowiedzi, a nie takie które mówią o znajomościach, bo jeszcze odbierzesz to na serio i się zniechęcisz.
     
    Ideą konkursów PSPD nie jest wybór najlepszego piwa tylko piwa najbardziej zgodnego ze stylem. Jeżeli do finałów przechodzą dwa piwa to oznacza tylko i wyłącznie tyle, że pozostałe piwa tak mocno odbiegały od stylu (głównie przez wady fermentacyjne - estry owocowe, rozpuszczalnikowe), że ciężko było je nazwać przynajmniej poprawnym czeskim pilsem.
     
    Z tego co widzę jesteś z Wrocławia. W tym mieście nietrudno spotkać bardziej doświadczonych piwowarów lub sędziów przy różnych spotkaniach. Są festiwale, warsztaty sensoryczne. Dolnośląski oddział PSPD działa prężnie. Zabierz swoje piwo gdzieś, wymień się z innymi piwowarami, poproś o szczerą opinię. Kiedy dostaniesz metryczkę z pilsa przeanalizuj wady,  skąd się mogły wziąć, jak je wyeliminować.
     
    A jeżeli niemal wszystkie piwa mają dyskwalifikujące wady? Weź pod uwagę, że mówimy o jednym z najtrudniejszych styli do uwarzenia. Czeski Pils to piwo, w którym na prawdę dużo rzeczy może pójść nie tak.
     
    Jeżeli byłby stylowy to zakwalifikowałby się do finału a tam dostał adekwatną ocenę. Jeżeli nie odpadłby w eliminacjach.
     
    Powiedz tak szczerze czy chciałbyś, żeby Twoje piwo trafiło do finału i dostało na przykład 18 punktów? Czy to coś by zmieniło jeżeli dowiedziałbyś się, że zająłeś ósme, dziesiąte albo czternaste miejsce? I tu i tu dowiedziałbyś się, że Twoje piwo nie jest czeskim pilsem.
     
    Przy kategoriach lagerowych i ciężkich do warzenia stylach jest to całkiem normalny poziom. Przejrzyj sobie wyniki tegorocznych Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych. Najbardziej prestiżowego konkursu.
  9. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Seb w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Wejdź na http://brewpiless.local/testcmd.htm i na samym dole wpisz: j{"tempSetMax":"x"} Za x wstaw temperaturę do jakiej maksymalnie będziesz chciał dojść. Wciskasz "send" i tyle. 
  10. Super!
    Veniek otrzymał(a) reputację od Muchor w Do 3 razy sztuka, jaki popełniam błąd ?   
    Dla mnie lepszym rozwiązaniem byłoby:
    1) Piwnica (temp 15-16'C) ok. tygodnia fermentacji burzliwej, później przelanie i zostawienie w tym samym miejscu przez 2tyg. na fermentację cichą. Jak jesteś hardcore to możesz zbijać przy fermentacji cichej temp. poprzez owinięcie kocem i wymieniane zmrożonych wkładów/butelek celem obniżenia temp i lepszego sklarowania brzeczki.
    2) zostawić w cieplejszym miejscu, o którym wcześniej pisałeś. Kwestia ile tam dokładnie jest stopni. Jeżeli temp otoczenia to 18'C to bym w niej fermentował i później cicha w piwnicy. Jeżeli temp jest wyższa to pkt. 1.
  11. Super!
    Veniek otrzymał(a) reputację od Muchor w Do 3 razy sztuka, jaki popełniam błąd ?   
    Wtrącę się trochę do dyskusji.
    Drożdze po tym czasie już nic nie dojadają, szczególnie po dwóch tygodniach. Jeżeli to jest piwo o ekstrakcie jakim kolega pisał to przy fermentacji ponad dwutygodniowej obstawiałbym zakażenie. Piwo po przeniesieniu do ciepłego już nie fermentuje - podnosi się temperatura, rozpuszczalność gazów się zmienia i stąd bulka. 
     
    Co do zadawania drożdży lepiej faktycznie zadawać w niższych temp i stopniowo podnosić. W warunkach domowych można to zrobić za pomocą chłodnicy. 
     
    Co do temp fermentacji i piwnicy to może to będzie nie fachowe co napisze i mnie wiele osób zjedzie ale ja przelewam piwo w piwnicy. Mieszkam w bloku, mam dużo warek na koncie i nigdy nie złapałem (chyba?) zakażenia przez przelewanie w tym miejscu. 
    Zanim wyposażyłem się w lodówkę do piwa ze sterownikiem to fermentowałem w temp otoczenia ok. 19-23'C, przelewałem na cichą, znosiłem do piwnicy (temp. 14-18'C) i po fermentacji cichej znosiłem wiadro z kranem i wlanym roztworem glukozy, przelewałem i wnosiłem z powrotem do góry żeby butelkować. Eliminuje to ryzyko wzburzenia osadu. Niższa temp również lepiej klaruje piwo więc wg. mnie nie ma sensu tego wnosić do góry z drożdżami. 
     
  12. Super!
    Veniek przyznał(a) reputację dla quadi w Odgazowanie... korków (?!)   
    Cienkie wiertło może być za krótkie żeby przewiercić korek. Grubego bym nie stosował, bo efekt będzie taki sam jak przy otwieraniu, nagle uwolniony gaz spieni piwo i wszystko poleci otworem.
    Igła do strzykawki to dobry pomysł. Tyle ze zmodyfikowałbym nieco podejscie. Na czas wbijania w korek włozyłbym do środka drut (najlepiej stalowy) o w miarę dopasowanej średnicy zewnętrznej do średnicy wewnętrznej igły. Zapobiegnie to zapchaniu się igły.
    Żeby ciśnienie powoli zeszło zastosowałbym drut 0,4mm i igłę o takiej samej lub minimlnie większej średnicy wewnętrznej (0,5mm).
    Długość drutu powinna byc taka aby wychodził częścią ostro zakończoną igły do połowy długości ostrza.
    Jak cały zestaw będzie zbyt opornie wchodził w korek to nawierciłbym go do takiej głębokości aby zostawić 5-10mm nienaruszonego korka. Przez te zostawione 5-10mm zestaw igła-drut powinien już przejść bez większych problemów.
     
    PS. Do tej zabawy założyłbym rękawice i okulary żeby sobie nie uczynić krzywdy - to taka mała uwaga na marginesie.
  13. Super!
    Veniek przyznał(a) reputację dla anteks w V Międzynarodowy KPD w Chorzowie   
    Janku, jedno piwo wg arkusza PSPD trochę lepsze niż poprawne a drugie prawie wzorowe. Zrozumiał bym gdyby o zwycięstwie decydowały niuanse ale 11pkt to przepaść!! Konkurs należy do pucharu PSPD to oceniali na każdym etapie certyfikowani sędziowie
  14. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla kantor w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Jak póki co jest ok, to przelałbym do balona i doszczepił jeszcze lambikami (np. po 20ml) które masz obok 
  15. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Forum pspd.org   
    Info z linku:
     
    Przypominam o wysyłce piw na Białą Vranę. Termin do 21.02.2018
    Przypominam również o wysyłce piw do Budapesztu. Piwa przyjmuję do 21.02.2018 u mnie w domu lub w sklepie Centrum Warzenia Piwa Domowego ul. 3 maja w Chorzowie. Rejestracja już działa. Najważniejsze, że jeden piwowar może wysłać tylko jedno piwo w danym stylu.

    Konkurs odbędzie się 17 marca.

    Rejestracja odbywać się będzie na stronie competition.elsosor.hu . Zostaniemy poinformowani jak rejestracja zostanie otwarta.

    Rejestracja odbywać się będzie do 4 marca, ale jeżeli liczba zgłoszonych piw przekroczy 300 to rejestracja zostanie zakończona wcześniej.

    Piwa należy dostarczać od 4 do 15 marca. Opłata rejestracyjna może być przesłana w paczce razem z piwami i formularzem rejestracyjnym.

    Butelki muszą mieć przyklejone etykietki wygenerowane przez stronę rejestracyjną. Żadne inne oznaczenia nie będą akceptowane. Kapsle nie mogą być oznaczone.

    Należy dostarczyć 3 butelki 0.5l lub 5 butelek 0.33l.

    Opłata rejestracyjna to 2 EUR za pierwsze piwo oraz 5 EUR za każde kolejne.

    Sędziowanie rozpocznie się 15 marca i zakończy 17 marca. Sędziowie będą kierowali się opisami BJCP z 2015 roku.

    Rejestrując piwa na stronie należy umieścić je w odpowiednich kategoriach wymienionych i pogrupowanych poniżej.

    Tylko piwa z poniższych kategorii będą akceptowane. Jeżeli zarejestrowane piwo zostanie przypisane do złej kategorii może zostać odrzucone.



    Kategorie:

    I. Lager (2, 2A, 2B, 2C, 3, 3A, 3B, 3C, 3D, 4, 4A, 4B, 4C, 5, 5A, 5B, 5C, 5D)



    II. Porter/Stout (9C, 13C, 20A, 15B, 15C, 16A, 16B, 16C, 16D, 20B, 20C)



    III. Belgian (24, 24A, 24B, 24C, 25, 25A, 25B, 25C, 26, 26A, 26B, 26C, 26D)



    IV. IPA (12C, 21A, 21B (Belgian, Black, Brown, Red, Rye, White), 22A)



    V. Flavoured beers (FRUIT (29A, 29B, 29C), SPICED (30A, 30B, 30C), SMOKED (32A, 32B), WOOD (33A, 33B) 



    VI. Sour/Brett (23, 23A, 23B, 23C, 23D, 23E, 23F, 28, 28A, 28B, 28C)



    +1 category: SMaSH (Single Malt and Single Hop) – dowolna kategoria BJCP2015, ale należy podać dokładnie jaka podkategoria. Należy podać nazwę użytego słodu i chmielu.

    Piwa z tej kategorii mogą zawierać tylko jeden rodzaj słodu i jeden rodzaj chmielu. Nie mogą zawierać owoców, przypraw lub innych dodatków. Nie mogą być leżakowane na płatkach dębowych lub w beczce.



    Podajemy również kategorie na rok 2019, do których można już zacząć się przygotowywać:



    Smoked beer

    32A. Classic Style Smoked Beer

    32B. Specialty Smoked Beer.



    WOOD BEER

    33A. Wood-Aged Beer

    33B. Specialty Wood-Aged Beer

    poprawiłem datę odbioru piwa na 21.02.2018
  16. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Undeath w Lambic - fermentacja po 9 miesiącach   
    Cześć, sam warzę lambiki i piwa na dzikusach to czasem jest mega zagadka  W zależności od partii blendu i rodzaju jego różne cuda wianki u siebie w lambiorach widziałem
     
    AD.1. Zdjęcia i film są nie dokładne ale moim zdaniem to nic złego - to nie jest pleśń nie masz co się bać. Wygląda to na pozostałości po dzikich drożdżach albo sacharomyces, jakby Ci normalnie czapa drożdżowa zalegała na powierzchni jak po US-05. Ja bym to jeszcze ewentualnie do klarowania zlał bo raczej nie da rady tego na czysto zlać do butelek. 
    Ad.2.  Są to piwa dzikie -  w jednym bardziej zagrał jakiś szczep drożdży dzikich albo bakterii i stąd różnica w odfermentowaniu.
    Ad.3. Tlen ma wpływ na rozwój pleśni jeżeli w drugiej warce był jego większy dostęp to nie dziwne że piwo zbudowało sobie zabezpieczenie w postaci błony. Poczytaj na Milk the Funk co potrafią zrobić dzikie drożdże. 
    Ad.4. Nie koniecznie każda fermentacja spontanicznie może przebiegać w różny sposób. Sam mam teraz takiego lambika gdzie przez cały okres fermentacji  nie było ani błony ani zbytnio oznak jej. Brzeczka się zrobiła mętna po paru miesiącach jest super klarowna  W drugim balonie natomiast najpierw 2-3 cm piana drożdży, potem z miesiąc bez na koniec zbudowała się błona i piwo zmętniło. Teraz po 7 miesiacach zaczyna się to klarować powoli. Więc widzisz fermentacja fermentacji dzikiej nie równa. 
     
    Co bym zrobił zlał to piwo do klarowania na kilka godzin do pojemnika do rozlewu i schłodził. Osad powinien w tym czasie opaść - następnie zabutelkować i tyle  
  17. Dzięki!
    Veniek przyznał(a) reputację dla koholet w Glukoza (syrop glukozowy) - Plato   
    500ml wody waży ok 0,5kg. Więc obliczamy wagowo:
    1 / (1+0,5) = 0,66(6)
    Czyli zawartość cukru w roztworze to około 67% wagowo.
  18. Super!
    Veniek przyznał(a) reputację dla Celdur w Butelkowanie a wyższa temperatura i odnowiona fermentacja   
    Ja bym butelkował. Gęstość się nie zmienia, więc można spokojnie założyć, że drożdże zjadły wszystko co miały zjeść. Wraz z podnoszeniem się temperatury piwa zwiększa się jego objętość, nieznacznie ale wystarczająco by rurka zaczęła bulkać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.