Jump to content

gacek

Members
 • Content Count

  190
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  PLECOTUS
 • Rok założenia
  2007
 • Liczba warek
  za mało
 • Miasto
  Gdańsk

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. 1. Elroy - Tomek (sobota) 2. BuDeX - Łukasz (piątek + sobota) 3. Undeath - Krzysztof (piątek + sobota) 4. Bimbełt - Marcin (piątek + sobota) 5. Tadzik - Piotrek (piątek + sobota) 6. Qxa - Adrian (piątek + sobota). 7. wyvern - Marek (piątek + sobota) 8. Quentin - Tomek ( piątek i sobota ) 9. maku13 - Maku (piątek i sobota) 10. DonZ - Maciek (sobota) 11. Usiu - Łukasz (piątek + sobota) 12. Ben3dikT - Krzysiek (sobota) 13. Voitas - Wojtek (sobota) 14. Czejen - Radek (piątek i subota) 15. Przemyss -Przemek (piątek, sobota) 16. Ściana - Wojtek (piątek, sobota) 17. Goral89 - Mateusz
 2. Tak dla pewności - prosto z saszetki, bez aktywacji ? Możesz podać szczep i ew temperaturę ?
 3. U mnie to była głównie kwestia czasu poświęcanego na warzenie. Przy gazie konieczne było pilnowanie cały czas, przy elektryce ze sterownikiem mogę " zapuścić" i zająć się czymś innym łypiąc jednym okiem ( tym które konia tuczy ;-)). Dzięki temu nie muszę na przykład przygotowywać wszystkiego przed rozpoczęciem procesu, wystarczy że mam słód i wodę, potem mam czas na przytarganie z piwnicy fermentora, kadzi filtracyjnej,umycie tego, odważenie chmielu itd. Warkę robię teraz w 4 godziny i 30 minut z myciem podłogi. Mniej znacząca była sprawa mobilności - zacieram w kuchni, gotuję na balkonie. Wyn
 4. Samsung, mam SCX-3405 W i jest szał, zapłaciłem 385 PLN. Mam w domu wifi więc drukarka stoi "gdziekolwiek" i na zawołanie drukuje. Ale tutaj trzeba zdefiniować co to znaczy "dużo drukować" - bo to jednak sprzęt do domu bardziej niż do biura jest.
 5. Dla mnie niekwestionowany król to King of Hop, zielono się w oczach robiło od tego chmielu, może też dlatego że świetnie się komponował z szuwarowo-bagienną atmosferą :-P. Dalej Szczun, i Otomata Jipa ale lana z pompy. Kolejne ze zwzględu na atrakcję były lambiki i Gruit Kopernikowski - ten ostatni bardziej za odwagę twórców niż za rzeczyswiste walory smakowe choć nie da się ukryć że finisz tego piwa miał dla mnie coś urzekającego. Generalnie genialna w swej oprawie impreza, buty już wyrzuciłem, spodnie raczej sie dopiorą :-) Z technicznej strony brakowało mi myjek do kufli na stoiskach i
 6. a moim zdaniem problem nie istnieje wg mnie "mydlany smak" to mix diacetylu i najbardziej ostrych w smaku frakcji chmielu. Po jakimś czasie diacetyl się rozkłada a ostre frakcje się "układają" i piwo po kilku tygodniach smakuje "jak czeba". No chyba że mydlany smak jest pożądany wtedy dla pewności proponuje dodać np "Fa" ;-)
 7. Shayboos ma rację Poczytaj, trochę o tym już napisano. Generalna uwaga to brak możliwości dobrej zamiany pomiarów aerometr/refraktometr pomimo kalkulatorów/arkuszy/programów wyniki są "mocno" przybliżone. W twoim przypadku refraktometru można użyć do pomiarów względnych tzn żeby sprawdzić czy BRIX spada czy nie i jak przestanie spadać ( lub wyraźnie zwolni ) to jest informacja o zakończeniu fermentacji burzliwej. Do konkretnego wyniku w BRIX po przeliczeniu na BLG radzę się nie przywiązywać.
 8. Aloha A z nad jakiego morza Jesteś ? może z nad tego co ja ? niezależnie od tego witam jako krajana i czymam kciuki za udane warki.
 9. Dokładnie taką metodę również polecam. Użyjesz, wypłuczesz opcjonalnie psikniesz jakimś OXI i nawet jak o tym zapomnisz na kilka miesięcy to się nic złego nie wydarzy. Mam wprawdzie chłodniecę z gładkiej rury nierdzewnej więc nie wiem jak by to było z karbowaną ale moja po zwykłym przepłukaniu zaraz po użyciu od kilku lat wygląda jak nowa, przechowuję ją w piwnicy w fermentorze razem z oplotem i innymi wężami lekko popsikaną OXI,no i od kiedy ją używam infekcji nie miałem.
 10. Co za niefart, jak pisałem posta jeszcze było, zobacz tu: http://ultra-gastronomiczne.pl/szklanki-i-kieliszki/2764-szklanka-do-piwa-nonic-merx-team.html albo mailnij do TB może np za kilka dni mają dostawę.
 11. W tym poście http://www.piwo.org/topic/7169-chlodnica-zanurzeniowa-zrob-to-sam/page__st__40#entry186303 pokrótce rozwiewam te wątpliwości ( mam nadzieję ) .
 12. http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/szklo-do-piwa-kufle/685-angielska-szklanka-nonic-pint-glasses.html mam stąd, niebrandowane, skalowane tzn jest znaczek PINT
 13. Przerwa diacetylowa to osobny temat na doktorat - Masz rację jedna ze wskazówek mówi żeby robić ją po fermentacji burzliwej. To nie zmienia jednak faktu że aby dobrze odfermentować lagera trzeba mieć możliwość porządnego sterowania temperaturą.
 14. Napisałem o tym trochę wyżej ale może nie do końca jasno. Kolanko jest na stałe. Otwór oczywiście najniżej jak się da żeby maksymalnie wyciekło wszystko przez oplot podczas filtracji. A montaż przeprowadziłem tak: - najpierw odkręcam nakrętkę kontrującą by na zaworze odsłonić jak najwięcej gwintu - od środka wkładam kolanko - od zewnątrz przez otwór wkładam zawór i kręcąc zaworem skręcam całość do właściwej pozycji z lekkim luzem ( 0,5-1,5 zwoju ) - potem dokręcam nakrętkę kontrującą i koniec.
 15. Faktycznie, nie zauważyłem że masz już 37 warek na koncie :-) Tak mam to doświadczenie akurat miód gryczany czuć... popsułem nim kilkanaście litrów cydru , zwykły wielokwiatowy miód nie daje żadnych posmaków. To trochę tak brzmi jakbyś nie dość, że precyzyjnie zaplanował to jeszcze bardzo dokładnie zmierzył ale rozumiem że to raczej subiektywna ocena. W ilości miodu 300 ml /20 litrów piwa - tak "na oko " dodałeś jakieś 0,5% ABV więc faktycznie nie powinno być wyczuwalne szczególnie jeśli piwo nie było pierwotnie mocne.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.