Jump to content

Bogi

Members
 • Content Count

  2008
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Bogi last won the day on July 26

Bogi had the most liked content!

About Bogi

 • Birthday 09/13/1979

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Rychlak i Syn
 • Rok założenia
  2008/2009
 • Liczba warek
  80
 • Miasto
  Rzeszów

Kontakt

 • Imię
  Boguś

Recent Profile Visitors

2622 profile views
 1. Ale teraz jeśli masz już tę wodę, to musisz i nachmielić i nagazować, więc nie wiem jaki sens zadawać sobie tyle trudu, natomiast nie skupiać się na istocie freeze distillation i otrzymaniu produktu, który ma smak i aromat i potrzebuje tylko refermentacji i zabutelkowania?
 2. Zostaje lód, który nie ma smaku, jak odtaje, to będzie woda, ani do picia ani do pożytkowania dalej.
 3. Naprawdę wyczyn. Wzieli beczki od mocno skompromitowanego producenta i dodatkowo te, które już nic nie znaczą.
 4. Prawdziwy Destruktor przekroczył wszelkie normy, dlatego go tak nazwaliśmy. Uważajcie na podróbki! Żądajcie oryginału!
 5. Poszperałem trochę odnośnie bez i niskoalkoholowych i niestety z chmieleniem trzeba bardzo ostrożnie ze względu na nieadekwatne do chmielenia blg jak i również końcowe blg. Jedno podejście, na razie w wersji demo jest takie, w oparciu o liczne próby takich piw: 10blg=ibu 39,5, 8blg=ibu 41,3, 7,5blg=ibu 41,88, natomiast radziłbym popatrzeć dodatkowo jeszcze jak to robią w niemieckich naprawdę znanych browarach, np. 12,7 blg 0,5vol 14 IBU, ale już 11,6 blg 0,5vol 21 IBU, pierwsze osiągnięte dwoma chmielami, drugie tylko jednym. To też zawsze jakiś wyznacznik.
 6. Czyli pewnie dlatego poprosił Kopyra, żeby został tzw. "twarzą rajstop."😁 Jeśli nawet Calagione zabrał się za destylację i zwietrzył grosz, to już mnie nic nie dziwi (ta małpka na polskie o ile udałoby się kupić to koszt 15-30zł) . Natomiast w temacie alkoholu, w niektórych sklepach TKMAXX, w takim dziale niby-książek można dostać "Whisky Malt" Charles'a Maclean'a, wydanie 2017 w oryginale za 28zł (oficjalnie chodzi po 80zł), to chyba lepsza inwestycja jak ktoś nie posiada. W każdym razie w Rzeszowie jest jeden egzemplarz, to do innych TKMAXX'ów też powinno coś było trafić.
 7. Przecież już miał swoją okowitę. Była w Krakowskim Kredensie. Poza tym skoro chce robić white dog'a (vide Kozuba), to też już było, więc chybione po raz kolejny. Po trzecie, w staropolskiej nomenklaturze okowita, spolszczenie słowa aqua vitae odnosiło się do trzykrotnie destylowanego alkoholu, który pełnił podówczas rolę spirytusu (choć w porównaniu z obecnym było oczywiście dużo słabszy), ale nadal spirytusu, czyli bazy dla produktów, a nie samego produktu końcowego. Poza tym, kto jak kto, ale od kiedy Palikot nagle tak zbiedniał?
 8. Stare dzieje, zawsze zalecano, żeby łączyć kwaśne z gorzkim, archetypem była cytryna i piołun.
 9. Jak chcesz coś belgijskiego, to posiłkuj się tym: Na forum znajdziesz też recenzje tego piwa, bo wyjątkowo smakowało. Dlatego polecam je z czystym sumieniem. Tutaj np. było pite w większym gronie:
 10. Z księżną nigdy nie miałem problemu, jest ona bardziej cywilizowana, natomiast rodenbach potrafi dać do pieca i te posmaki octowe itd są jak najbardziej na miejscu. Każde piwo będzie się różniło od kolejnego. Mam teraz Windsor Ale, gdzie właśnie od beczki dostał wszystko to, co można odnaleźć w księżnej czy rodenbachu, ale posunięte do granicy ekstremy. Używam go do mieszanek albo do doprawiania trunków za słodkich, saute jest praktycznie nie do wypicia. Druga kwestia, flandersy są jak mocno smołowate whisky albo anyżówki, to jest tzw. "acquired taste" i albo pokochasz albo znienawidzisz
 11. Dwójniak fermentuje bardzo powoli i kończy tłusto. Potrzeba naprawdę dużo, dużo czasu i w przypadku tak gęstego miodu (jakie blg początkowe?) nigdy nie będzie tak jak w miodach lżejszych, trójniakach, czwórniakach, piątakach, szóstakach i siódmakach. Zasadniczo, należałoby właśnie przygodę z miodami zacząć od miodów fermentujących szybciej, bezpieczniej i gotowych w krótszym czasie, a na dwójniaki, półtoraki, pierwaki porwać się po nabraniu już doświadczenia. Na chwilę obecną, podaj blg początkowe, zmierz aktualne blg, jeśli miód już trochę stoi, a potem zostaw go w spokoju na parę miesięcy, ewentualnie zlewając znad osadu, jeśli takowy się pojawi. Nie można porównywać fermentacji miodu do fermentacji wina-która w porównaniu z Twoim dwójniakiem na pewno jest mocno cieńkie w uszach, więc i daje oznaki burzliwości fermentacji-w przypadku tak gęstego miodu, fermentacji nie będzie wcale widać, co nie znaczy, że jej nie ma.
 12. A może coś więcej o tej warce? Jakie składniki? Jakie zakładane blg początkowe? Polecam skorzystać z tego: https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator
 13. Od czasów Reinheitgebot, warzenia piw pszenicznych pozostawało w gestii browarów książęcych, które jako jedyne miały do tego prawo. Przykładem jest dobrze znany browar Hofbräu, który w latach 1602-1806 miał swoisty monopol na piwo pszeniczne (wydany przez księcia Wilhelma V), później przekazywany innym browarom na zasadzie licencji. Później, piwa pszeniczne mogły warzyć tylko rodziny królewskie w swoich Weisses Bräuhaus, czyli browarach pszenicznych. Np. Paulaner ma stosunek pszenicy do jęczmienia 55:45%, Schneider Weisse 58:42% itd. Piłem to piwo z Lidl'a, bardzo przyjemna pszenica, nie jakieś fajerwerki, ale wszystko ma na miejscu.
 14. Już w butelkach, 8,68vol, miód bardzo ładnie się zarysował.
 15. Dobry imbir jest w Lidl'u. Kupić, wysuszyć, pokroić, ewentualnie gotowy, ale taki w kawałkach, niemielony. Podobnie z laską cynamonu-po prostu połam na kawałki. Jakby skórka była swieża, to ok, ale suszonej, to dość dużo. Kardamonu zważ 3g, a potem wyłuskać ziarenka i tę ilość dodaj, w zupełności wystarczy. Goździków też w okolicach 3g, gałki też w okolicach cynamonu, czyli na kawałki nożem, natomiast wagowo 1/4 cynamonu. Przyprawy daj razem z Lubelskim i na 30 minut. S-04 jak najbardziej.
×
×
 • Create New...