Jump to content

colkurtz

Members
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2011
 • Miasto
  Gdańsk

Recent Profile Visitors

394 profile views
 1. Na drożdżach K-97 zrobiłem 3 warki (wit, koelsch i alt), oto moje obserwacje: Drożdże świetnie się sprawdziły w wicie i kolszu, co do alta mam wątpliwości, aczkolwiek źle przeliczyłem ilości i zawaliłem go barwiącym K. Profil czysty, lekko owocowy, piwa wytrawne. U mnie wyszła bardzo przyjemna delikatna cierpkość, coś jak przy białym wytrawnym winie. Na pewno będę jeszcze używał i mogę je polecić; chyba jedne z lepszych sucharów.
 2. Wczoraj wyjąłem spławik, umyłem i przy okazji rozbełtałem "czapę". Jak się okazało, było to coś bardziej w typie "kożucha" - tak z 2mm grubości i miejscami delikatnie chrupało . Zaiste, dziwna sprawa... Piwo zeszło do 2blg, w smaku dobre, jak nie będzie dalej spadać, to butelkuję.
 3. Tak sobie fermentuję pale ale 13blg na FM12 już 3ci tydzień (~19*) i pomyslałem coby rozlać do butelek. Zajrzałem kontrolnie do wiadra, a tam czapa z drożdża na powierzchni na jakieś 0,5cm. Nawet spławik cały w brei, nie widzę do ilu zeszło, na oko będzie z 3-4blg. Czy te drożdże tak mają? W poprzednim piwie (stout 11blg) też się długo osadzały, ale nie aż tak... Rozlewać pomimo "czapy", czy dać jeszcze z tydzień?
 4. aż tak źle? śpiwór lub koc nie wystarczy? Może i wystarczy, nie chciało mi się w to mieszać koca, wolałem podgrzać ze 2x. Rzecz w tym, że przy podgrzewaniu, nawet mieszając, były spore różnice temperatur - zacier jest dość gęsty. Prawdopodobnie grzałem ze zbyt dużą mocą...
 5. Ponieważ zrobiłem z zacieraniem 2 miniwarki, dorzucę swoje doświadczenia. Zacieram w garnku 5L, raz użyłem 1,4kg słodów, drugi raz 1kg. Te 1,4kg to był taki max, no może bym zmieścił 1,5, ale niekomfortowo się mieszało. Za drugim razem zacierałem w pielusze tetrowej (tak, czystej) i było OK, taki BIAB . Zacierałem w 30min, potem chmieliłem też 30min, więc cały proces zajął mi 90-120 min i to jest właśnie fajne, można machnąć piwko po kolacji (albo przed obiadem ). Problemem jest kiepska wydajność - z 1kg słodów otrzymałem trochę ponad 4L brzeczki 11BLG, pewnie wyjdzie coś koło 3,8L pi
 6. Tak się zastanawiam... Czy ktoś może przerabiał klarowanie w butelkach? Tzn. Rozlewam do butelek i dodaję roztwór cukru razem z żelatyną, po czym butelki przetrzymuję kilka dni w chłodnym. Jakieś doświadczenia?
 7. Tak tylko, żebyście nie odjechali za bardzo z tą "wolnością" Kolega prawdopodobnie sprzedaje piwo nieoficjalnie, bądź spełnił te wymagania: https://www.gov.uk/government/publications/excise-notice-226-beer-duty/excise-notice-226-beer-duty--2 Oczywiście, nie zmienia to faktu, że w UK łatwiej prowadzić jakąkolwiek działalność.
 8. dzięki za słowa otuchy, jednak chodziło mi o coś innego... Panie, ja słyszałem co ludzie robią - oni szkło żrą!
 9. Ostatnio zacząłem zacierać w fermentorze (biały "standard" PP 33litry) i tak mnie naszło… To są temperatury dochodzące do 75-80*, czasem nawet zdarza mi się przelać pod-wrzącą brzeczkę ~95*. Czy ktoś może wie, jak to wpływa na plastik? W sensie, mam gdzieś ew. odkształcenia, ale czy przypadkiem jakieś paskudztwo nie przenika do piwa? Z tego co wiem, polipropylen ogólnie jest dość odporny na temperaturę, bardziej „wrażliwe” są dodatki (plastyfikator?). Czy ktoś wie więcej? Mam się bać? Mam nie pić?
 10. Użyłem Taurusa dwukrotnie, w grodziskim (ibu20) i golden ale (ibu35). Niby nie jest jakis zły, ale chyba więcej nie użyję... Goryczka intensywna i krótka, z tym że jakaś kanciasta, nie do końca przyjemna, ostra.
 11. Uchhh, dodałem swoje wrażenia w dziale SUROWCE, może jednak lepiej będzie tu... Zrobiłem ostatnimi czasy na drożdżach FM13 kilka piw, więc podzielę się wrażeniami. Od razu zaznaczam, że fermentuję w temp. jaką mam, a nie w jakiej bym chciał J Wskazania z ballingometru, więc +/-0,5blg Oczywiście dry stout Zacierane 67-65*, starter z ok 1 litra brzeczki i fiolki drożdży Fermentacja 16 dni, 18-16*, zeszło z 10 do 2 blg Fantastyczne piwo! Drożdże uwypuklają smaki palone, więc mimo że dałem ok 8% palonego, jest wyraziste, mocno palone. 2. Altbier Zacierane 67-64*, gęst
 12. Zrobiłem ostatnimi czasy na drożdżach FM13 kilka piw, więc podzielę się wrażeniami. Od razu zaznaczam, że fermentuję w temp. jaką mam, a nie w jakiej bym chciał J Wskazania z ballingometru, więc +/-0,5blg Oczywiście dry stout Zacierane 67-65*, starter z ok 1 litra brzeczki i fiolki drożdży Fermentacja 16 dni, 18-16*, zeszło z 10 do 2 blg Fantastyczne piwo! Drożdże uwypuklają smaki palone, więc mimo że dałem ok 8% palonego, jest wyraziste, mocno palone. 2. Altbier Zacierane 67-64*, gęstwa Fermentacja 22 dni, 20*, zeszło z 13 do 1,5 blg Ewidentnie za wysoka temperatu
 13. Mi się przydarzyło. Dwukrotnie . Piwo wyszło zauważalnie bardziej "owocowe", ale nadal miało charakter dolniaka. I, o ile pilsa więcej bym nie nastawił (chociaż wtedy testowałem Iungę - też podobno jest "owocowa"), to porter wyszedł całkiem wpytkę. W każdym razie, piwa wypite i to nawet ze smakiem
 14. Dodałem kiedyś herbatkę (płatki + woda, 10-15min gotowania) z 20g płatków śr. opiekanych do kellera. Wyszły jakieś obrzydliwe taniny, taka przyciężka gorycz. Wydaje mi się, że to przez gotowanie. Jeślibym używał płatków następnym razem, to bez gotowania.
 15. No ja robiłem. Fakt, to było ponad 2 lata temu, ale zapamiętałem jako bardzo fajne lekkie piwo. Drożdże "neutralne". Fermentacja w 18*, potem cicha w 16*. Z notatek: lekkie, czyste w smaku. Potem dopisek: czas służy Twoje zdrowie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.