Jump to content

szybowiak

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Ryszard

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  31
 • Miasto
  Szybowice

Recent Profile Visitors

415 profile views
 1. Panowie,robię tak od wielu lat.W punkcie gdzie zrobiono mi pieczątkę kupiłem też tusz.Tusz do metalu,nic go nie rusza,jest wieczny.
 2. Powiem tak.Chmiel to pani i pan chmiel.Do piwa dajemy panią,ale nie zapyloną,dlatego w pobliżu nie może rosnąć pan chmiel,bo zapyli i szyszki nie będą się nadawały do piwa. Więc to co rośnie w ogródku jest zapylone i już ma w środku zielone nasionka.Ja kiedyś na początku eksperymentowałem z takim chmielem i powiem tak że możesz dać,ale trudno powiedzieć ile.I nie wiadomo też czy to jest chmiel goryczkowy,czy aromatyczny.A jeżeli dasz to daj go nieco więcej niż w recepturze.I rada na następny rok,to zlikwiduj męskie rośliny z korzeniami,to te które nie mają szyszek.
 3. szybowiak

  szybowiak

 4. Wydaje się że pieczątka jest droga.Ja zamówiłem i byłem przy jej wykonaniu,trwało to z 5 minut.Pieczątka była wypalana laserowo i przyklejona do uchwytu.Pieczątka kosztowała 6 zł,a tusz do metalu(buteleczka)24 zł.Tusz jest nie zmywalny nawet podczas dezynfekcji we wrzątku.Acha,na pieczątce umieściłem swoją podobiznę jak jest na piwie Książęce.
 5. Ja co prawda mam zamontowane do bańki metalowej,ale jestem pewien że do wiadra z plastiku będzie pasowała.Zamontowałem grzałkę ze starej pralki .Grzałka ma ten plus że styk grzałki i wiadra znajduje się w otulinie gumowej(uszczelce).Ta guma nie dopuści do nagrzania się plastiku.Przy wycinaniu otworu(podłużnego) pod grzałkę trzeba bardzo uważać aby nie wyciąć otworu zbyt lużnego.Dlatego radzę zrobić próbę na innym naczyniu plastikowym.A moja grzałka jest podwójna,czyli 2 w jednym.Jedna ma większą moc,a druga o połowę mniejszą.Jeżeli chcę szybko podgrzać podłączam dwie,a jak już jest podgrzane to wyłączam mocniejszą.Zapewniam że jest to dobra sprawa.No i taka grzałka ma już gotową uszczelkę.Na złomie znajdziesz bez problemu.
 6. W 85 C jest wygrzewany słód pilznieński,w 95 C jest wygrzewany słód wiedeński,a w 105 C słód monachijski.Czy słód pszeniczny się wygrzewa w jakiejś temperaturze to nie wiem,ale myślę że suszenie na kaloryferze powinno wystarczyć.Jeżeli chodzi o skrzynię do kiełkowania to siatka na dnie nie jest konieczna.Ja dałem ją po to, aby była lepsza cyrkulacja powietrza.Nie życzę powodzenia bo wiem że będzie dobrze.I na koniec rada aby przestrzegać higieny.To jest tak jak z raną,tylko czystość i higiena.Zarazisz brzeczkę i wszystko będziesz musiał wylać w kanał.Jak zrobisz to się pochwal.
 7. Od kilku lat słód robię sam.Potem do piekarnika,nastawiam temperaturę 85 stopni i mam słód pilznieński itd.Ziarno moczę tak,woda 7 godz,bez wody14godz,potem woda 5godz,bez wody5 godz i woda 1 godz.Na początku trzeba z pięć razy wypłukać.Mam zbitą skrzynię w kształcie szuflady około 1,20 m x0,80cm. Wysokośc skrzyni to około 15 cm..Zamiast dna jest gęsta metalowa siatka miedziana.Na siatke wsypuję namoczone ziarno około 5 cm.grubości i przykrywam to płytą ze sklejki.2 razy dziennie trzeba mieszać bo się grzeje,rośnie i potrzebuje powietrza.Suszę gdy kiełek ma długość pół długości ziarna,ale są różne szkoły co do długości.Dobrze jest jeżeli ziarno jest przemłynkowane,tak by ziarna były podobnej wielkości.Chodzi o to by równocześnie zaczęły kiełkować.Ziarno suszę w zimie suszarką do owoców i grzybów w lecie na słońcu.Kiełkowanie musi odbywać się w ciemności.W razie Wątpliwości pytaj.
 8. Szkoda że nie ma informacji przy recepturach na ile to jest litrów.Szkoda.
 9. Spoko, jako jedyny przynajmniej starałeś się pomóc i w jakikolwiek sposób sprawdzić. Mi tak się wydawało, że poprzedni sposób jest błędny ale sam zgłupiałem i nie potrafiłem tego wyjaśnić jak to zrobił rot. W takim razie muszę zweryfikować plany i niestety konieczna będzie inwestycja w nowy siłownik z naciskiem co najmniej 100kg. A miało być tak pięknie Aż sam pokusiłem się o eksperyment i jedynie co mogę, to częściowo potwierdzić wynik Dr2 (częściowo, bo eksperyment nie do końca mi się udał) Użyłem kapslownicy młotkowej. Położyłem butelkę na wadze, wytarowałem więc waga nie uwzględniała butelki. Nałożyłem kapselek i zacząłem powoli napierać na butelkę kapslownicą. Nie jestem zbyt ciężkim człowiekiem, więc ostatecznie napierałem prawie całą wagą mojego ciała. Doszedłem do 60 kg na wadze i już niestety moje zasoby "ciężkości" sie skończyły, ale kapselek ani drgnął Wychodzi na to, że ten nacisk 100 kg to rzeczywiście minimum. szybowiak Wydaje mi się że najważniejszy jest moment początkowy(szybkość i siła).wydaje mi się że 10 kilogramów powinna wystarczyć.Jako przykład podam pokazy holowania samochodu przez samochód.Liną holowniczą w tym wypadku jest normalny spinacz biurowy.Chodzi o to,aby w czasie holowania spinacz się nie wyprostował.I to tyle.
 10. Pamiętam że kiedyś piwo nalewane z beczki w knajpie przepływało przez zawór mosiężny.I tak było w każdej knajpie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.