Jump to content

longmen

Members
 • Posts

  140
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About longmen

 • Birthday 07/06/1976

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Turniejowy
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  27
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Tomasz
 • Komunikator
  GG 1215806

Recent Profile Visitors

985 profile views

longmen's Achievements

 1. Bogi - myślę, że mógłbyś spokojnie zastąpić rzeczonego "znafcę" i diełać rzetelne recenzje piw. Ja mam identyczne odczucia ja Ty. W tym filmiku widać, że Kopyr jest już tak zadufany w swym "profesjonalizowanie", przemyca jakiś tam instagram czy cuś , nie wyjaśnia czemu się kojarzy IPA z żółtym a nie zielonym a tym bardziej różowym, chce coś powiedzieć o kapslach z wcześniejszych Birofilii i nie może znaleźć, sędziowałem to piwo i nie pamiętam tego piwa ale pamiętam to piwo, nieznajomość etykiety - nie napisali pełnego składu słodów, a są !, nieznajomość drożdży, no i smak piwa różny z innych szklanek - ja wiem to jest różnica, ale dla zawodowca. No nie ważne. Może się przypier.... ale wysłuchałem sporo innych video recenzji Kopyra ale tak jest tak daremna, że ją cięzko szukać po kilkoma metrami mułu. ps. piwo mi smakuje ale...jakby jakieś masełko.....
 2. O w morde, ale dyskusja. Co ciekawe zbrakło mi rok temu butelek na wino z jabłek. Bo wino było nie zaplanowane a skrzynka owoców się mogła zmarnować to wpadłem na pomysł - zrobię sok - pożyczyłem sokownik od kumpla i zrobiłem sok, drożdże z B...... i wino zrobione, Ale butelek brak. Więc pomysł w butelki po piwie. Zakapsluje i po kłopocie. Trochę było strachu, że jak nie dofermentuje to bedzie szampan a w najgorszym wypadku granaty. Ale jak ma nie dofermentować jak drożdże były w ilości na chyba 20-30L a wina było ze 3.5L. Wczoraj po roku leżakowania otworzyłem a właściwie odkapslowałem pierwszą butelkę wina po piwie i okazało się k.... wyśmienite. Więc jak możesz nie kapsluj a jak nie masz wyjścia kapsluj śmiało, Jak wiem, że są są świętości które trzeba szanować, ale sam winiarze zaczęli korkować butelki plastikowymi korkami to czemu my byśmy nie mieli ich kapslować ? Pozdrawiam ortodoksów i tych co mają lekko w czubie konwenanse....
 3. To chyba bardzo z grubsza liczysz... Nie chce mi się teraz liczyć ale wydaje mi się, że kolega zapomniał co najmniej o cieple topnienia lodu, nie mówiąc że trzeba wziąć po uwagę temperaturę zamrożonego lodu który ogrzewa się zanim stopi. Co do sposobu chłodzenia lodem się nie wypowiadam bo nie podoba mi się ten pomysł. Co najwyżej bym rozważył dochłodzenie brzeczki np. z kilkunastu do kilku stopni przy dolnej fermentacji.
 4. out: dubbel - AndrzejKu in: American Wheat inwentaryzacja: 1 x American Wheat - longmen 2 x Hefeweizen - longmen 1 x Polskie Ale - longmen 1 x Irish Red Ale - baradnor 1 x Grodziskie - baradnor 1 x Hefeweizen - pepek84 2 x Witbier - kantor 1 x belgian blond ale - baradnor 1 x wędzona śliwka - AndrzejKu 1 x belgian triple - B4RT 1 x BGSA (cokolwiek to oznacza ) AndrzejKu 1 x Oatmeal Stout - B4RT 2 x Saison - B4RT
 5. American Wheat - został zrobiony (wzorowany) wg przepisu scooby_brew : http://www.piwo.org/topic/3448-sunny-wheat/ Tylko zwróć uwagę że to zasyp na 41.6 litra. Więc trzeba przeliczyć na własne wybicie. To piwo które piłeś zrobiłem tak: - pale ale - 2,72 kg - pszeniczny - 1,82 kg - monachijski I - 0,23 kg - karmelowy 30 - 0,11 kg razem 4,88 kg (wszystkie słody strzegom) zacieranie: 60 minut w 66stC chmielenie: - cascade - 20g - 60 min - willamette 20g - 60 min - cascade - 16g - 10 min - willamette - 16g - 10 min - mech irlandzki 5g - 15 minut gotowanie - 60 minut brzeczka nastawna - 23 litry, IBU 29, 12,8 Blg, drożdże US 05. burzliwa 10 dni i cicha 16 dni - w temperaturze 20 stopni 130 gram cukru na ok. 22 litry piwa
 6. bierz teraz bo powinienem wrzucić znacznie wcześniej, aromaty uciekają...
 7. witamy również nowego kolegę piwowara koogoot'a - super, że dołączyłeś - ale mała prośba: pisz na forum co się wrzuciłeś a co wyjąłeś. inwentaryzacja skrzynki: 2 x hefe-weizen - longmen 1 x polskie ale - longmen 1 x hops after the rainbow - adamsky (imperial india pale ale) 2 x witbier - kantor 1 x hefe-weizen - pepek 84 1 x dry stout - pepek84 1 x belgian blond ale - baradnor 1 x irish red ale - baradnor 1 x grodziskie - baradnor 2 x belgian dubbel - koogoot 1 x simcoe IPA - pepek84 2 x american wheat - longmen (na bazie sunny wheat scobiego)
 8. out: light american bitter - kantor out: belgian dubbel - koogoot właśnie piję light american bitter - piwo w pierwszym odczuciu bardzo dobre i chce się wypić całe od razu. Aromat chmielu przyjemny, choć nie potrafię dokładnie określić co czuję (zasugerowany jałowcem - wydaje mi się że go wyczuwam). W połowie kufla wytrawność piwa zaczyna mi trochę przeszkadzać - eksponuje się dość mocno wytrawna goryczka. Zakładam, że właśnie takie to piwo miało być. Generalnie piwo smaczne, ale jak dla mnie wyłącznie na gorące dni. Dzisiejszy deszcz nie komponuje się z tym piwem.
 9. Dyskusja fajna, ciekawa i pouczająca. Ale moim zdaniem nie ma znaczenia co zaznaczysz czy corn sugar czy cane sugar bo to na wynik daje około 5% różnicy. A ze swojego doświadczenia dodam, że zdarzyło mi się zrobić dzień po dniu dwa różne piwa na różnych drożdżach. Fermentacja burzliwa 10 dni. Cicha 14 dni. Zabutelkowane oba z 120 g cukru na 22 litry. Oba były w tych samych warunkach fermentowane, refermentowane i przechowywane. Efekt: jedno słabo nagazowane (tak jakby było ze 70 gram cukru) a drugie mocno nagazowane (spodziewałem się mniejszego nagazowania - wyszło jakbym dał ze 150g). Więc 5% różnicy w wyniku w ilości cukru można sobie darować.
 10. Receptura na Polskie Ale 12Blg (IBU 33): - pilzneński 4kg zacieranie: 62stC - 30 minut 72stC - 30 minut podgrzanie do 76stC i filtracja chmielenie (gotowanie 60 minut): Marynka 7,8% - 60 minut - 26 gram Lubelski 3,8% - 30 minut - 30 gram Lubelski 3,8% - 5 minut - 60 gram dodatki: mech - 5 gram na 15 minut drożdże nottingham - 23 litry brzeczki nastawnej burzliwa: 20 stC cicha: 20 stC zabutelkowane z dodatkiem 130 gram cukru.
 11. Proszę bardzo na 23 litry brzeczki nastawnej (26-27 litrów filtratu przed gotowaniem): Marynka 7,8% - 60 minut - 26 gram Lubelski 3,8% - 30 minut - 30 gram Lubelski 3,8% - 5 minut - 60 gram Jeżeli masz ochotę na kolejne Polskie Ale - weź ze skrzynki - jak zejdą i będą chętni to podrzucę jeszcze. Żałuję jednego, że nie wrzuciłem tego piwa 3 tygodnie temu - aromat był super - sam byłem zaskoczony, że to Lubelski taki aromat daje. Piwko napewno powtórzę z dodatkiem słodu karmelowego i będzie mniejsze wysycenie. Po za tym taka ciekawostka dałem 130g cukru na 22 litry Polskie Ale (nottinghamy) - piwo dość mocno wysycone i również butelkowałem American Wheat (US-05) 130g na 22 litry i piwo leciutko wysycone (jak przy powiedzmy 80 gramach cukru. O to ci zagadka. Dodam, że oba po 1 tygodniu burzliwej i 2 tygodnie cichej.
 12. Gęstość końcowa: ok. 1,9 Blg Co do refermentacji: akurat nie zanotowałem, ale przypuszczam że poszło ok. 120g cukru na 23 litry piwa. Wysycenie z moich obserwacji jest różne przy różnych drożdżach w różnych piwach przy tej samej ilości cukru.
 13. też miałem problem z klarownością piwa - jedne był ok a inne porażka. Raz Irish Red Ale wyszło tak, że po nalaniu wyglądało jak błoto (smakowało OK). Sprawę załatwił mech irlandzki. Uwadniam łyżeczkę mchu w ciepłej wodzie i 15 minut przed końcem gotowania do gara. Ja na twoim miejscu zacząłbym od wypróbowania mchu.
 14. inwentaryzacja depozytu - 2013-08-30 - 17.00 2 x hefe-weizen - longmen 3 x polskie ale - longmen 1 x hops after the rainbow - adamsky (imperial india pale ale) 2 x witbier - kantor 1 x irish red ale - centzon 1 x hefe-weizen - pepek 84 1 x dry stout - pepek84 1 x belgian blond ale - baradnor 1 x irish red ale - baradnor 1 x grodziskie - baradnor 1 x dark india pale ale - baradnor
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.