Jump to content

Stasiek

Members
 • Posts

  2413
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Stasiek last won the day on September 13 2021

Stasiek had the most liked content!

About Stasiek

 • Birthday 06/24/1969

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  μBrowar Staśka
 • Rok założenia
  2007
 • Liczba warek
  223
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Jacek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Stasiek's Achievements

 1. Mam do oddania gęstwę Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen - przed chwilą zebrana po pszenicznym 12blg. Warszawa Wawer lub wieczorami okolice Konwiktorskiej przy Stadionie Polonii. Widzę że prawie równo rok temu też warzyłem pszeniczne na tych samych drożdżach... Nie ukrywam: to moje ulubione drożdże do piw pszenicznych (hefeweizen, weizenbock)
 2. Mam do oddania mały słoiczek (ok 100ml) gęstwy Wyeast 2565 Koelsch - pierwszy zbiór. Polecam: jeszcze jest szansa żeby zdążyć uwarzyć Koelscha na MPPD. Warszawa Wawer. Lub wieczorami okolice Konwiktorskiej.
 3. Do oddania gęstwa Wyeast 3787 Trappist High Gravity - zebrana wczoraj z dubbla 16,5blg (drugie pokolenie: wcześniej przerobiły BPA 13blg). Warszawa Wawer
 4. Z zagranicznych jeszcze nikt nie wymienił homebrewtalk. To wielkie forum i kopalnia receptur. Swego czasu przyznaję że to forum było dla mnie dużą inspiracją.
 5. Dziś dla odmiany, będzie... grodziskie, tym razem w wersji ciemnej. Takie piwo "chodziło za mną" od dawna, ale jakoś nie było kiedy go zrobić, ale jak zobaczyłem że we Flisackim KPD pojawiła się ta kategoria, to już wiedziałem że czas wdrożyć ten projekt. Grodziskie robię już od dawna - tu będzie mniej więcej moja standardowa receptura, tylko że część słodu pszenicznego wędzonego postanowiłem zastąpić czekoladowym pszenicznym. I tak powstała: warka 220 ciemne grodziskie - receptura na 20l 8,5°Blg. Data warzenia: 14.09.2019r. Zasyp: - pszeniczny wędzony dębem 2,8kg (92%) - słód z Grodziska (nagroda w konkursie) - pszeniczny czekoladowy 0,24kg (8%) - Weyerman. Zacieranie: - 10' 53°C - zasyp gęsty 1:2, żeby było miejsce w garnku na wrzątek (p. niżej). Uwaga, zasyp bez czekoladowego! - 30' 70°C - w dużej części podgrzanie uzyskane przez dodanie wrzątku. Po podgrzaniu dodane około połowy czekoladowego. - 30' 75°C - tu podgrzanie również częściowo przez dodanie wrzątku. - 5' 78°C - podgrzanie do filtracji Właściwie kopia z warki 215 - zresztą grodziskie robię już od dawna z podobnym schematem. Reszta czekoladowego dodana po przełożeniu do filtracji. Chmielenie: - 50' - Marynka granulat - 12g (8% ak) - 40' - Lubelski szyszka - 15g (ok 3% ak) - 30' - Marynka granulat - 10g (8% ak) - 20' - Lubelski szyszka - 10g (ok 3% ak) Na 10min przed końcem dodane ok pół tabletki (1,7g) Whirfloc. Brzeczka schłodzona do 18°C i zadana uwodnioną saszetką US-05. W tej temperaturze również fermentacja burzliwa. Po 7miu dniach przelane na cichą. Fermentacja cicha: 8 dni. Tym razem nie dodawałem żelatyny, a postanowiłem trochę schłodzić piwo. Po paru dniach udało mi się zejść do 11°C Butelkowane z dodatkiem 125g cukru (na 18l piwa). Piwo to wygrało w V Flisackim KPD w Bydgoszczy z wynikiem 43pkt. Było 2tyg od rozlewu. Sędziowie chwalili za balans, goryczkę, pijalność, a czepnęli się jedynie zbyt wysokich estrów. Szkoda że nie udało mi się zbić niżej temperatury fermentacji. Ciekawe ile punktów by zdobyło gdyby estry były mniejsze. 😮 Polecam to piwo wszystkim wielbicielom grodziskich! Tak jak w 215 cytrusy z chmielu ładnie się skomponowały z wędzonką, tak tutaj z kolei czekoladowe nuty ciekawie ją złamały.
 6. Dlaczego ma się nie zatrzeć? Przecież to "normalny" słód. Można się za to obawiać filtracji - w koncu 100% pszenicy oznacza brak łuski w złożu filtracyjnym. I fakt, trwa trochę dłużej, ale daje radę.
 7. Słód był z Grodziska. To była nagroda z poprzednich konkursów. A dzięki.
 8. Zacznę prawie od końca, bo od hoppy grodziskiego, ale to piwo jest aktualnie "na topie", ze względu na uwarzenie wg tej receptury warki w Grodzisku. A była to: warka 215 hoppy grodziskie - receptura na 13l 8°Blg. Data warzenia: 24.04.2019r. Zasyp: - pszeniczny wędzony dębem 1,8kg (100%) Jak widać zasyp nie jest skomplikowany. Tak naprawdę to zasyp był dwukrotnie większy, bo robiłem wtedy też zwykłe grodziskie, ale żeby nie mieszać to tu wrzucę już tylko wersję chmieloną po amerykańsku. Zacieranie: - 10' 53°C - zasyp gęsty 1:2, żeby było miejsce w garnku na wrzątek (p. niżej) - 30' 70°C - w dużej części podgrzanie uzyskane przez dodanie wrzątku, taka "kombinacja" żeby beta-amylaza nie miała szansy, za bardzo poszaleć. - 35' 75°C - tu podgrzanie również częściowo przez dodanie wrzątku. - 5' 78°C - podgrzanie do filtracji Chmielenie: - 50' - Citra granulat - 5g (13,3% ak) - 15' - Amarillo granulat - 10g (8,3% ak) - 0' - Amarillo granulat - 16g (8,3% ak) - chmiel dodany po schłodzeniu do 80°C i przetrzymany w tej temp ok 10min - potem wznowiłem chłodzenie. Na 10min przed końcem gotowania dodane 3g mchu irlandzkiego (wcześniej uwodniony). Brzeczka schłodzona do 17°C i zadana pół paczki drożdży US-05 (wcześniej uwodnione). Fermentacja w ok 17°C (temperatura otoczenia) wyjątkowo długa, bo 12dni, ale to nie z wyboru, tylko ze względu na różne wyjazdy. Fermentacja cicha 6 dni w tej samej temperaturze z dodatkiem 4g żelatyny. Na ostatnie 3 dni dodany chmiel: - 10g Amarillo granulat - 10g Citra granulat Butelkowanie z 80g cukru (na ok 11l). Piwo to wygrało w kategorii "wariacja nt grodziskiego" w KPD w Grodzisku - było wtedy 42 dni od rozlewu. To samo piwo wygrało również w X KPD w Częstochowie w kategorii piwo niskalkoholowe - było wtedy już prawie 4 miesiące od rozlewu, czyli dość "stare" jak na "amerykę", ale jak widać na wędzonkę było akurat. Nagrodą w KPD w Grodzisku było warzenie piwa wg tej receptury w dużej skali - miało być gotowe na Piwobranie 2019 ale ze względu na zawirowania covidowe wszystko się przeciągnęło i ostatecznie było warzone w grudniu 2020 i jest dostępne w sklepach specjalistycznych pod nazwą Hoppy Grodzisk. Polecam! Piwo jest naprawdę bardzo podobne do tego warzonego przeze mnie w domu! Naprawdę - jestem pełen uznania dla ekipy z Browaru w Grodzisku - dobra robota!
 9. Jej! "Trochę" zaniedbałem zapiski 😮 Przeszło 7lat i żadnego wpisu. Ale trochę się działo: warzyłem domowo, warzyłem kontraktowo, potem znów domowo... Na KPD dalej wysyłałem, czasami nawet wygrywałem... Przez te 7lat na moim koncie piwowarskim przybyło 123 warki - 33 z nich były na podium KPD, z czego 11 na 1szym miejscu. A sobie przypomniałem o tym wątku, bo dużo osób mnie pytało o receptury - jakoś dziwnym przypadkiem szczególnie dużo pytań było o te zwycięskie. I może się zmobilizuję i zamieszczę, chociaż te ciekawsze...
 10. Do oddania gęstwa Wyeast3068 Weihenstephan Weizen - zebrana wczoraj, po pszenicy 13blg. Warszawa.
 11. Zostało mi trochę (ok 50-60ml) gęstwy brettów (Wyeast 5112 Brettanomyces bruxellensis) - wczoraj zebrana po 100% brett grodziskim. Może ktoś chce sobie zbrecic jakieś piwo? Szkoda wylać, bo drożdże fajne...
 12. Może i fakt - potraktowałem te bretty jak zwykłe drożdże: starter 1,5l i po 2 dniach od nastawienia planowałem warzenie. :) Ale poprzednio zadziałało na tych samych drożdżach, a tym razem zonk... Ale wiesz... jeśli po 5 dniach nie widać żadnego zmętnienia (jak wyłączylem mieszadło to brzeczka po paru godzinach była idealnie klarowna) a i blg ani drgnie, to chyba nawet jak na bretty to coś jest nie tak. :( Pisałeś do TB? Ja napisałem wczoraj i właśnie mi odpisali, że jeszcze nie mieli przypadku żeby klientowi nie wystartowały drożdze które nie były przeterminowane. Co się trochę nie zgadza z tym:
 13. Podłączam się pod to pytanie. Bo tym razem trafiło na mnie. Drożdże to WLP650 Brettanomyces bruxellensis kupione w listopadzie 2019 z terminem do 08.12.2019. Dopiero teraz mogłem je użyć, więc na wszelki wypadek nastawiłem starter. Starter kręci się już 5ty dzień i niestety NIC. Zero pracy dożdży, zero zmętnienia, piany, blg bez zmian... Wiem, że bretty mogą się wolniej rozkręcać, ale 5 dni, to już chyba jakąś oznakę żywotności powinny pokazać. Ech... a takie ciekawe miałem plany brettowe.
 14. Na fastpost.pl kurier DPD kosztuje 68zł (paczka do 30kg). Jak się zrzuci 4 osoby to wychodzi tyle ile paczka po Polsce.
 15. Ja też miałbym może coś w jednej kategorii do wysłania. I jakby ktoś zawoził/wysyłał paczkę to z chęcią się dorzucę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.