Skocz do zawartości

depesz

Members
  • Postów

    164
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Browar Czarny Ryś   
    Jak się powarzy piwa parę dobrych lat to bywa, że są problemy z inspiracją. W zasadzie już wiadomo co człowiekowi smakuje, a co nie. Ale z drugiej strony warzenie tego samego w kółko to trochę przepis na nudę i piwowarską emeryturę. Okazuje się, że kupiona w zeszłym roku książka Mashmaker niespodziewania stała się dla mnie mocnym inspiratorem. Specyficzny tryb bycia oraz specyfika tekstów Michaela Dowsona (nieistniejący już Brewing TV czy teraz gościnie w Chop&Brew, sporadyczne artykuły w Gowler Magazine) zawsze przypadał mi do gustu. Już pisałem o jego książce w poprzednich postach. W sumie niby nic specjalnego, niecałe 70 receptur, dość prostych ale z wyszczególnieniem detali i kluczowych momentów dla danej receptury. Jak liczę "przerobiłem" z tej książki 5 przepisów a kilka jest na liście "do zrobienia". Nie wszystkie przepisy są 1:1, zazwyczaj lekko modyfikuje je pod siebie lub pod dostępne drożdże. Ale jak do tej pory wszystkie te piwa wyszły świetnie na czele z odkryciem poprzedniego sezonu - Mild z dzikim ryżem.
     
    Jutro kolejna warka-inspiracja z książki Mashmaker i receptura Steampunk Enitre Porter nazwany przeze mnie po prostu California Porter. Taka trochę hybryda California Common i American Porter. A dokładniej drożdże od tego pierwszego a zasyp i chmielenie od tego drugiego stylu. W książce autor piszę, że to piwo powinno nazywać się "Dlaczego nie warzysz tego cały czas?"  No właśnie będę próbował. Drożdże Lallemand Kolsch, OG 13,5°Blg, zasyp na Portera i chmielenie Chinook i Mosaic BBC. Po warzeniu cała receptura.
  2. Dzięki!
    depesz przyznał(a) reputację dla bogdan62 w Kolendra - mielona, gnieciona czy cała?   
    U nas przeważnie jest w sprzedaży niezmielone ziarno, gnieść lub mielić musimy sami - to nawet lepiej, gdyż niezmielone ziarno nie traci aromatów.
  3. Super!
    depesz otrzymał(a) reputację od Bielo w Jarzyn warzy...   
    Ja za to wypijam próbkę z próbówki, ale jak kto woli, jak komuś smakuje próbówka to nie widzę przeciwskazań ;-) ;-) ;-)
  4. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla zgoda w Tabela okresów kiedy piwo jest pijalne ?   
    Moje PA 12.5°Blg się zrobiło nieznośne po 6 miesiącach od rozlewu - płaskie, straciło całą fajną owocowość. To co początkowo było odczuwalne jako lekkie utlenienie chmielu teraz było już wyraźnie czuć starą skarpetą. Najlepsze było jak miało 6 tygodni do 4 miesięcy, potem już równia pochyła.
     
    Mają rację Angole, że tydzień na 0.01 SG wystarczy przy takich piwach. Mocniejsze mogą i powinny dłużej, ale te o umiarkowanej mocy lepiej jest wypić jak tylko się zrobią dobre.
  5. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla zgoda w Oddam / poszukuję gęstwę   
    Przecież to są us-05. No chyba że się snobujesz na płynne.
  6. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Ciekawe aukcje na allegro.   
    Jak przejdziesz na wybicie 40l nie zmieścisz filtratu w fermentorze. Albo na dwa razy albo większa kadź filtracyjna.
    Tu jest o tym temat, nie róbmy tu "off topu":
    http://www.piwo.org/...tyczne-aspekty/
  7. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla Seven w Refraktometr za trochę mniej niż 100pln   
    Do mnie refraktometr już przyszedł, jakby ktoś chciał porównać - oto historia statusów pocztowych
     
    2013.10.31 Zamówiony sprzęt
    Collection 2013.11.04 52311206 13:25
    Waiting for transit airline Space 51003100 2013.11.05 07:50
    Departure from China 51003100 2013.11.05 14:36
    Arrival at inward office of exchange PLWAWA 2013.11.23 20:03
     
    Dzisiaj 2013.11.25 paczka przyszła
  8. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla Fidel w depesz warzy - Black Violation Brewery   
    Ja korzystam z referma Jacka Kocurka. Co prawda wylicza ilość rezerwy, ale nigdy mnie nie zawiódł w wyliczeniach. Ja daje na 24 litry zielonego piwa 135 g cukru w litrze wody i to jest 2,4 nagazowanie.
  9. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla korzen16 w depesz warzy - Black Violation Brewery   
    Zakładając tem. 20C dla butelkowania to wyszło nawet 3,13 (jeżeli była niższa to jeszcze wyżej). Korzystam z tego
  10. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla manowar w Oddam / poszukuję gęstwę   
    Dzisiaj zlewam dunkela będę miał 3068 II pokolenie - podrzucę ci słoiczek.
  11. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla crosis w Artykuł: BYO: hop stand (chmielenie whirpoolowe)   
    http://byo.com/compo...2808-hop-stands
     
    Artykuł raczej nie zniknie, walę tłumaczenie (kontekstowe, nie dosłowne)
     
    Podczas gdy szum wokół przerwy chmielowej dotyczy głównie mocno chmielonych piw, jest w tej technice dużo więcej niż podkręcenie Waszej DIPy. (Będę nazywał tę technikę "chmielenie whirpoolowe", ale miejcie na uwadze, że nie wszyscy piwowarzy muszą utrzymywać brzeczkę w ciągłym ruchu aby on zadziałała).
     
    Co i dlaczego?
     
    Przerwa chmielowa to po prostu pozwolenie na przedłużony kontakt zagotowanej brzeczki z chmielem wrzuconym na wyłączenie palinka zanim przejdzie się do etapu chłodzenia. Zaawansowani piwowarzy po prostu robią whirpoola w garnku lub dedykowanym pojemniku, a następujący po tym wir formuje na środku pojemnika stożek niechcianego osadu oraz chmielin. Czy celowo, czy przypadkowo, piwowarzy ci dawali tym chmielom przedłużony kontakt z brzeczką. To dawało chmielom szansę na uwolnienie olejków do brzeczki, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ich odparowania. W skrócie: "chmielenie whirpoolowe" może w znaczący sposób podnieść chmielowy smak i aromat piwa.
     
    Olejki w chmielu
     
    Olejki spotykane w chmielu są lotne i dodają piwu smaku i aromatu tak poszukiwanego przez miłośników chmielu. Jakkolwiek istnieją setki olejków aromatycznych, w praktyce piwowarzy skupiają się na 4-8 głównych, które odgrywają największą rolę w charakterystyce danego chmielu. Ważnym elementem charakterystyki jest temperatura zapłonu, lub tez inaczej temperatura, w której olejek efektywnie wyparowuje aż do punktu, gdy oparu olejku mogłoby zapłonąć, gdyby było ich wystarczająco. Przy temperaturze wrzenia brzeczki wszystkie olejki przekroczyły już temperaturę zapłonu, a więc mocne wrzenie efektywnie ulotni je z brzeczki. Najlepsza metoda myślenia o procesie ulatniania się olejków to metoda czasu połowicznego rozpadu. Im niższa temperatura zapłonu, tym szybciej olejek ulatnia się i tym szybciej nastąpi ten czas. Im dłużej chmiel się gotuje i im niższa temperatura zapłonu tym mniej olejki eteryczne będą widoczne w piwie. W efekcce, "chmielenie whirpoolowe" pozbawia chmiel dodany na wyłączenie palnika efektu rolling boil, obniża temperaturę brzeczki a tym samym redukuje stopień ulatniania się olejków, pozwalając im naprawdę wniknąć w brzeczkę. Sama specyfika procesu wnikania jest jeszcze szarą strefą, ale generalną zasadą jest, że olejki będą zatrzymywane w piwie dłużej i wzmacniały chmielowy smak i aromat w gotowym piwie.
     
    Izomeryzacja alfa-kwasów
     
    Alfa-kwasy będą izomeryzowane po wyłączeniu palnika aż do momentu gdy temperatura brzeczki spadnie do 79°C. Piwowarzy, którzy starają się obliczyć IBU będą musieli wyestymować jak wiele izomeryzacji zajdzie. Im temperatura brzeczki bliższa 100°C, tym większa izomeryzacja a-k. Aby wykonać estymację, możemy zapytać profesjonalnych piwowarów o wskazówki. Jednakże różnice sprzętowe mogą spowodować, że porównanie można uznać najwyżej za "ogólne wskazówki".
     
    Matt Brynildson z Firestone Walker Brewing Company mówi: "Fakt, że zachodzi odrobina izomeryzacji a-k (około 15% w chmieleniu whirpoolowym vs 35% w kadzi) oznacza, że możemy osiągnąć nie tylko aromat i smak, ale też nieco goryczki".
    W Kiwanda Cream Ale z Pelica Pub & Brewery mistrz piwowarski Darron Welch dodaje chmiel tylko po wyłączeniu panika. Osiąga on ok 25 IBU przy dodanie 0,34 kg Mt. Hood na 119 litrów piwa i pozostawieniu przez 30 minut na etapie przerwy chmielowej (w artykule jest bbl, czyli barrel, co wg wiki daje 117l -> przp. tłum.). To oznacza, że Darron uzyskuje utylizację na poziomie około 16%, w swoim systemie o wybiciu 1755 l (15 bbl) dla brzeczki o SG: 1,049. Jak już było wspomniane, w browarze domowym, przy garze 19sto litrowym ochłodzenie brzeczki nastąpi dużo szybciej, co doprowadzi do mniejszej utylizacji. Brad Smith, twórca kalkulatora piwowarskiego BeerSmith daje taką radę: "Coś w okolicach 10% utylizacji nie jest złą estymacją, jeśli chmiel wrzuci się przy gotowaniu i pozostawi przez czas chłodzenia".
    Z mojego doświadczenia wynika, że estymacja 10% utylizacji przy przedłużonej przerwa chmielowa przy wybiciu 42l jest rozsądna.
     
    Kiedy i jak
     
    O ile mocno chmielone piwa mogą definitywnie być beneficjentami tej techniki, o tyle każde piwo, gdzie zapach chmielowy jest pożądany jest równie dobrym kandydatem. Dla piw o niższym poziomie IBU można w ogóle nie dawać chmielu do gotowania, lub dodać malutką ilość goryczkowego by przerwać napięcie powierzchniowe, a potem większość kontrybutorów IBU na wyłączeniu palnika (mając w pamięci utylizację około 10-15%).
    Jeśli Twój system ma pompę, możesz wybrać stworzenie stycznego wejścia do gara, aby pozwolić pompie stworzyć whirpool. Pamiętaj tylko, że nie potrzebujesz potężnego wiru, tylko prostego ruchu brzeczki. Jeśli nie masz pompy łyżka czy łyga w zupełności wystarczy.
     
    Drugim czynnikiem jaki trzeba wziąć pod uwagę jest długość przerwy chmielowej. Nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi, ale wszystko pomiędzy 10 a 90 minut (a nawet przestój przez noc) może zostać zastosowane. Dla moich najbardziej naładowanych, mocno chmielonych piw przerwa chmielowa trwa od 45 do 60 minut. Dla średnio chmielonych typów, jak APA lub piw, w których chcę uzyskać wyraźny wynik IBU - wtedy zazwyczaj skracam do 30 minut. Dla piw, które nie muszą być mocno chmielone ani mocno goryczkowe - 10 minut zazwyczaj wystarcza.
     
    Wśród piwowarów popularne są 3 przedziały temperatur, zaraz za temperaturą wrzenia: 88°C-100°C, zakres sub-izomeryzacji: 71°C-77°C, i chłodna przerwa chmielowa: 60°C-66°C.
    88°C-100°C - ten zakres pozwala olejkom z wysoką temperaturą zapłonu na spokojne rozpuszczenie się w brzeczce. Pozwala też na izomeryzację a-k, z najlepszą estymacją od 5 do 15% efektywności. Niektórzy piwowarzy podgrzewają lekko brzeczkę, aby utrzymać temperaturę powyżej 93°C, co pozwala lepiej emulować warunki komercyjne.
    Przerwa w temperaturach 71°C - 77°C praktycznie zamyka temat izomeryzacji a-k, a tak niska temperatura redukuje odparowanie olejków. Piwowarzy mogą użyć chłodnicy aby schłodzić brzeczkę do tej temperatury i tutaj dodać pierwszą porcję chmielu, albo dodać pierwszą po wyłączeniu palnika a tutaj drugą. Przedział 60°C-66°C zredukuje odparowanie olejków o najniższej temperaturze zapłonu, ale również rozpuszczenie olejków w brzeczce może zająć więcej czasu w tym przedziale.
     
    Nigdy nie miałem problemu z DMS w piwach, w których robiłem przerwę chmielową. W razie użycia dużej ilości słodu pilzneńskiego wskazane jest przedłużenie czasu gotowania do 90 minut.
     
    Uwzględnienie chmielenia na zimno
     
    Innym punktem do rozważenia jest jak potraktować chmielenie na zimno w mocno chmielonych piwach, w których zastosowano przerwę chmielową. Rock Bottom Restaurant & Brewery przeprowadziło szerokie badania nad przerwą chmielową i chmieleniem na zimno, pod kierownictwem mistrza piwowarskiego Portland (Oregon), w tym czasie był to Van Havig (obecnie Gigantic Brewing Co, Portland, Oregon). Badania zostały opublikowane przez Master Brewing Assosiation i zawierały testy piw chmielonych w 4 różne sposoby:
    krótka przerwa chmielowa (50 minut) i brak chmielenia na zimno
    długa przerwa chmielowa (80 minut) i brak chmielenia na zimno
    brak przerwy chmielowe i chmielenie na zimno
    połowa chmielu w długiej przerwie chmielowej (80 minut) i połowa do chmielenia na zimno

    Zarówno piwa chmielone tylko z przerwą chmielową i piwa tylko z chmieleniem na zimno charakteryzowały się bardzo dobrą charakterystyką chmielową, ale były pewne niuanse. Długa przerwa chmielowa pozwoliła uzyskać więcej aromatu i smaku niż krótka przerwa chmielowa, co prowadzi do konkluzji, że olejki wciąż rozpuszczają się w brzeczce po 50 minutach. Piwa chmielone tylko na zimno otrzymały dobre oceny za aromat, wyższe niż te chmielone tylko podczas przerwy chmielowej, ale gorsze za smak. Piwo chmielone pół na pół otrzymało za to wysokie noty zarówno za aromat jak i smak. Badania Haviga pokazały również, że dodanie na zimno 0,45kg Amarillo na 117l daje taki sam poziom aromatu jak 0,23kg na 117l - co wskazuje na zmniejszanie efektu przy zwiększaniu ilości chmielu dodawanego na zimno.
     
    A więc, jeśli zdecydujesz się spróbować tej techniki, oto co proponuję na podstawie powyższych rezultatów: weź cały chmiel jak chcesz dodać na późne chmielenie i chmielenie na zimno i podziel na pół. Połowę dodaj po wyłączeniu palnika, połowę na zimno. I nie czuj potrzeby przesadzania w ilościach.
     
    Jeśli chcesz użyć tych technik, oto kilka receptur (sorry, do tłumaczenia we własnym zakresie). Założyłem 10% utylizacji podczas przerwy chmielowej. Następnym testem będą przyprawy i przerwa przyprawowa. Bo jeśli działa dla chmieli, to dlaczego nie dla przypraw w piwie świątecznym? Miłego warzenia!
  12. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla Anginsan w Dlaczego warki wszyscy robią po 20L? Czy można 10L?   
    Możesz robić dziesiątki ale ja proponuje gromadzić sprzet na co najmniej 30l. Zaręczam ze piwo warzone metodą zacierania będzie Ci smakowało i zaraz okaże się ze warki 20l to za mało. Ja tam miałem. .Dlatego kupuj gar 50l z nierdzewki, conajlmniej 2 beczki 50l- 60l z allegro, fermentator 30l z kranikiem i filtratorem z oplotu do filtracji i chłodnice zanurzeniową i zaczynaj.
  13. Super!
    depesz otrzymał(a) reputację od smiechowsky w depesz warzy - Black Violation Brewery   
    Poniżej, dla zachowania ciągłości, moje dotychczasowe zapiski z warzenia z BrewKitów, przechowywane do tej pory w dokumencie google docs:
     
     
     
    Warka I:
     
    India Pale Ale, z Brewkita Better Brew 2,1 kg
     
    Nastawione 9go lipca 2012
     
    1000g słód jasny w proszku
     
    Dodałem 20 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Fermentacja burzliwa trwała niecałe 2 doby.
     
    Butelkowanie: 17 lipca 2012
     
     
    Warka Ia:
     
    Piwo Malinowe domowe
     
    Gęstwa + ~ 2litra piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem 1,2 litra soku Malinowego + 5 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 17 lipca 2012
     
     
    Warka II:
     
    Irish Stout, z Brewkita Better Brew 2,1 kg
     
    Nastawione 8go sierpnia 2012
     
    1000g słód jasny w proszku
     
    Dodałem 21,5 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Fermentacja burzliwa trwała niecałe 3 doby.
     
    Butelkowanie: 19go sierpnia 2012 (44 butelki)
     
    Przy tej Warce po raz pierwszy dokładnie odkażałem (piro) CAŁY sprzęt...
     
     
     
    Warka IIa:
     
    Piwo Wiśniowe domowe
     
    Gęstwa + ~ 3litrów piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem litr soku Wiśniowego + 5 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 14 sierpnia 2012
     
    Butelkowanie 19go sierpnia 2012 (17 butelek)
     
    (na przyszłość można dodać ciut więcej soku Wiśniowego - Stout się wyraźnie przebija)
     
     
    Warka III:
     
    Midland Mild Ale, z Brewkita Better Brew 1,8 kg
     
    Nastawione 20 sierpnia 2012
     
    1000g glukozy + 100g słód w proszku jasny
     
    Dodałem 21,5 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Ekstrakt początkowy 12 BLG
     
    Butelkowanie: 2 września 2012 (44 butelki)
     
     
    Warka IIIa:
     
    Piwo Malinowe domowe
     
    Gęstwa + ~ 3litrów piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem 1,2 litra soku Malinowego +5 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 2 września 2012
     
    Butelkowanie 12 września 2012 (19 butelek 0,4 l)
     
     
    Warka IV:
     
    Coopers Wheat, z Brewkita 1,7 kg
     
    Nastawione 6 września 2012
     
    Puszka 1,2l Jasny Ekstrakt Słodowy WES
     
    Dodałem 21 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Ekstrakt początkowy nie zmierzony...
     
    Ekstrakt końcowy 2,5 BLG
     
    Butelkowanie: 11 września 2012 (białe kapsle) - 43 butelki 0,5 l
     
    Uwagi: BARDZO intensywna fermentacja burzliwa
     
     
    Warka IVa:
     
    Piwo Imbirowe domowe (z cynamonem i goździkami)
     
    Gęstwa + ~ 2,5litra piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem 1 litr soku Imbirowego z cynamonem i goździkami +5,5 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 11 września 2012
     
    Butelkowanie 17 września 2012 (19 butelek 0,4 l)
     
     
    Warka V:
     
    Black Rock - WHISPERING WHEAT - 1,7kg
     
    Nastawione 11 października 2012
     
    Puszka Ekstrakt słodowy WES 1,2kg - PSZENICZNY
     
    Dodałem 21 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Ekstrakt początkowy nie zmierzony...
     
    Ekstrakt końcowy 4,5 BLG
     
    Butelkowanie: 17 października 2012 (białe kapsle) - 40 butelek 0,5 l
     
    Uwagi: BARDZO intensywna fermentacja burzliwa. https://www.dropbox.com/s/z2dp6xzgkbhidwl/2012-10-12%2007.30.21.mp4
    Po butelkowaniu butelka kontrolna PET nadmuchała się w przeciągu nocy...
     
     
    Warka Va:
     
    Piwo Imbirowe domowe (z cynamonem i goździkami)
     
    Gęstwa + ~ 3,5litra piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem 1 litr soku Imbirowego z cynamonem i goździkami +7 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 17 października 2012
     
    Butelkowanie 24 października 2012 (26 butelek 0,4 l)
     
     
     
    Warka VI:
     
    Yorkshire Bitter (Better Brew) z Brewkita 1,8 kg
     
    Nastawione 9 listopada 2012
     
    Puszka 1,2l Jasny Ekstrakt Słodowy WES
     
    Dodałem 21 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Ekstrakt początkowy nie zmierzony...
     
    Ekstrakt końcowy 2,8 BLG
     
    Butelkowanie: 18 listopada 2012 (40 butelek 0,5 litra (kapsle 30 czerwone, 10 białe, oznaczone literą Y) plus 2 sztuki 0,5 l Grolsh)
     
     
    Warka VIa:
     
    Piwo Truskawkowe domowe
     
    Gęstwa + ~ 3,5litra piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem 880 ml syropu Truskawkowego Herbapol 5 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 18 listopada 2012
     
    Butelkowanie 26 listopada 2012 (16 butelek 0,4 litra + 2 butelki litrowe IKEA)
     
     
    Warka VII:
     
    Muntons --- Wheat (pszeniczne) 1,8 kg --- Klasa Connoisseurs
     
    Nastawione 21 stycznia 2013
     
    Ekstrakt słodowy niechmielony w syropie JASNY - 1,7 kg
     
    Dodałem 20 l wody (źródlana, Biedronka)
     
    Ekstrakt początkowy 15 BLG
     
    Ekstrakt końcowy
     
    Butelkowanie: 25 styczeń 2013, 40 butelek 0,5 litra, kapsle złote
     
     
    Warka VIIa:
     
    Piwo o smaku Owoców leśnych
     
    Gęstwa + ~ 3,5litra piwa z powyższej Warki
     
    Do tego dodałem 880 ml syropu Owoce Leśne z Lidla, 5 litrów wody (źródlana, Biedronka)
     
    Nastawione 25 stycznia 2013
     
    Butelkowanie 5 luty 2013
     
    Uwagi: NIGDY więcej soku z Lidla! To jakaś ściema, po fermentacji nadal słodki jak ulepek - wniosek prosty, słodzone słodzikiem;D
     
     
    P.S.
    Poniżej fotki z "ery BrewKitów" ;-)










  14. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla Undeath w Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
    No to dzisiaj opiszę przed ostatnią czynność z kegowania - rozlew do umytego kega. Piwo do rozlewu to Warka nr 54 Czeska 10. Po przekopaniu się przez różne wątki i wyczytaniu odpowiednich metod wykonałem następujące czynności (wypiszę w punktach):
    1. Wcześniej umyty keg, dezynfekuje pirosiarczanem przez około godzinę, w tym czasie też szykuję butelki na to co nie wejdzie do kega.
    2. Po zdezynfekowaniu kega, wylewam wodę i przepłukuję i gotowy keg idzie do rozlewu. Teraz też musimy zdecydować czy będziemy gazować sztucznie czy naturalnie, z tego co wyczytałem naturalne gazowanie przez cukier stosujemy do piw które chcemy dłużej trzymać, daje się wtedy 1/3 surowca tego co do butelek i dobija gazem (wcześniej rozpuszcza w wodzie). Ja stwierdziłem że nagazuje sztucznie o czym później. Przelewam gotowe już piwo do kega przez wężyk, starając się nie zgarnąć osadów i później zamykam pokrywę, czynności tak banalne że nie ma co pisać...
    3. Potem podłączam złączkę od gazu do zamkniętego kega i nabijam ciśnienie na początek dałem 2 bary (kręcąc śrubą na reduktorze w prawo), żeby pozbyć się resztek tlenu, pociągam za zawór bezpieczeństwa (zamykając wcześniej butlę z gazem) i wypuszczam gaz z kega. Czynność tą powtórzyłem dwukrotnie.
    4. Następnie ustawiam ciśnienie 3 bary i do piwnicy do 10C za radą kolegów. Normalnie wylicza się ciśnienie za pomocą kalkulatorów:
     
    http://www.asknumber...?fb_xd_fragment
    http://hbd.org/cgi-b...ml?15911412#tag
    http://www.brewersfr...ion-calculator/
    5. Dla mojego stylu wyszło ciśnienie około 1,4 bara dla v 2.6 CO2 (czeska 10), ciśnienie to ustawię za 2-3 upuszczając wcześniej to wyższe do sztucznego nagazowania. To ciśnienie też będzie stosowane do rozlewu piwa z kega, albo inne odpowiednie zależy czy będzie się pienić itp. Pierwszy rozlew 23-24 Marca wtedy też wrzucę kilka zdjęć z degustacji
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     
    No to dzisiaj rozlana została Warka nr 54 Czeska 10 przy 2 Blg do 12*0,5l butelek i 16 litrów do kega. W smaku bardzo fajna orzeźwiająca z ciekawym akcentem chmielowym Premiant i Żatecki to ciekawe połączenie do powtórzenia napewno kiedyś. Butelki do przechowania na spotkanie piwowarów, a z kega wychliptam pierwszego kufla tak jak powyżej napisałem coś czuję że go szybko opróżnię.







  15. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla Szwed w Rankig swoich piw - czyli pochwal się recepturą :)   
    Mi to piwo wyjątkowo wyszło
    Tmave
    Zasyp 5,4 kg
    - pilzneński Litrovel 2,5
    - monachijski Litrovel 2,5
    - Czekoladowy 900 EBC 0,25
    - Słód Black 1500 EBC 0,15
    Zacieranie
    20 L wody
    52°C 10 minut
    63°C 45 minut
    72°C 20 minut
    78°C filtracja
     
    Chmielenie 60 minut
    5 minuta 30g Premiant granulat
    50 minuta 30g lubelski granulat
     
    Drożdże gęstwa Wyeast 2124 Bohemian Lager
    Uzyskałem 30,5 L 12,5°Blg
  16. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla gacek w gęstwa górnej fermentacji   
    Generalnie : po burzliwej fermentacji zlewasz piwo z nad osadu a do osadu dodajesz 1-2 litry wody ( w zależności od naczynia jakim dysponujesz. Dobrze mieszasz i przelewasz do kolejnego naczynia ( słoja, kolby ). Po ok 1-2 godzinach powstają warstwy : od góry :
    - piwo - lekko przezroczysta ciecz w kolorze piwa
    - woda z dobrymi drożdżami - mleczna ciecz przypominająca herbatę z mlekiem
    - drożdże - jasne błotko na dnie
    - śmieci ( obumarłe drożdże , chmiel itd ) - ciemne błotko na dnie
     
    Odlewasz wodę z dobrymi drożdżami do innego zdezynfekowanego słoja i możesz tak trzymać w lodówce. Po 1 -2 dniach drożdże osiądą na dnie w postaci jasnej warstwy błotka a woda się sklaruje. Takie drożdże możesz wykorzystać od razu zlewając tylko wodę a błotko zadając do piwa, lub zrobić z nich starter. Jeśli trzymasz w lodówce to kilka godzin przed zadaniem należy je wyjąć z lodówki aby wyrównać temperatury.
    To w skrócie, w szczegółach najlepiej na youtube wklepać "yeast washing" i pierwsze 30 wyników zobrazuje Ci to co napisałem powyżej
  17. Super!
    depesz otrzymał(a) reputację od Posulus w czystość, dezynfekcja, a zakażenie   
    Piana rzecz normalna, przeważnie wygląda brudnie/nieestetycznie, z ciemniejszymi farfoclami, paskudnie oblepia pokrywę i boki - taki urok, tak ma być. Po pierwsze - NIE ZAGLĄDAĆ
     
    Łyżka ze zmywarki to dużo mniejsze (praktycznie żadne) potencjalne źródło zakażenia, otwarta pokrywa - całkiem spore.
     
    Daj piwku popracować, weź na wstrzymanie - jak nie masz zamiaru robić cichej (moim zdaniem nie ma sensu) to poczekaj minimum tydzień i można butelkować (przy brewkitach, pod warunkiem prawidłowej temperatury raczej nie zdarza się niedofermentowanie).
     
    Jak chcesz być przesadnie ostrożny - po tym tygodniu zbadaj BLG, po dniu-dwóch znowu - jeśli nie spada, butelkować!
  18. Super!
    depesz przyznał(a) reputację dla Stolarz w Browar Stolarza   
    Podobno o tym marzy każdy mężczyzna
    Mam i Ja :lol:



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.