
copytko
Members-
Content Count
68 -
Joined
-
Last visited
Recent Profile Visitors
623 profile views
-
-
copytko started following Komora fermentacyjna z regulacją temperatury na bazie dystrybutora wody, prosty kegerator, Kegerator and and 3 others
-
Może odkopuję temat po pół roku, ale kiedyś zacząłem pisać oprogramowanie do swojego serownika bazowanego na ArdBir, ale nie za bardzo znam się na elektronice żeby to złożyć. Dołożyłem komunikację z serwerem, więc dochodzi moduł wifi. SKoro Cię jara bardziej składanie sterowników, to może chciałbyś pomóc w czymś takim?
-
OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !
copytko replied to coder's topic in Wsparcie piwowarskie
Cześć, wsypując słód do gara zauważyłem kilka ziarenek z czerwonymi kropkami - od razu pomyślałem o Fusarium. Mieliście kiedyś takie zjawisko? Zastanawiam się, czy zacier nie jest do wywalenia a tym momencie. Słód zamawiałem śrutowany, lecz znaleziska są w formie ziaren, więc były zbyt małe, żeby się ześrutować. Znaleziska wyglądały podobnie do ziarna najbardziej z prawej. Proszę o jakiś komentarz, bo nie wiem, czy zacierać dalej. -
jokatorun, znając naszą pocztę wiele z tych piw by nie zostało. Ja w takim razie czekam na paczkę z grzałkami jako na spóźnionego Mikołaja.
-
I jak tam, grzałki się już wyginają?
-
Żeby nie wstrzymywać zamówienia - wysłałem potwierdzenie mailem, ale potwierdzam i tutaj.
-
Przy sporej ilości potwierdzonych zamówień jaki jest plan dalej? Kiedy mniej więcej można się spodziewać, że grzałki będą już gotowe?
-
Dobra, dopisałem się do listy i też potwierdzam zamówienie.
-
Dzięki za odpowiedzi. Rysunki widziałem, bardziej chodziło mi o "user experience" płynący z użytkowania takich grzałek. Pod garem będę miał zamontowany sterownik i pompę, więc i tak będę musiał dorobić odpowiednie nóżki, coby się wszystko zmieściło, dlatego myślałem o zamontowaniu grzałek na spodzie (podpatrzone z anglojęzycznych forów), ale faktycznie, można tam w sumie jakąś puszkę wrzucić i się nie przejmować. Te grzałki do modelowania, które widziałem, to też z firmy Gwarant są, tylko, że oni te wyginane robią maksymalnie 2 kW, co mi nijak do koncepcji nie pasuje.
-
Ja się właśnie zastanawiam, czy nie wziąć 2, czy kupić te do modelowania i samemu sobie ułożyć jak bym chciał. Dlatego też zadałem pytania powyżej do użytkowników grzałek, ale na razie nikt się nie kwapił z odpowiedzią.
-
Mógłby ktoś napisać jaka jest średnica elementu grzejnego w grzałkach od kolegi Sprawka? Wiadomo kiedy będzie kolejne zamówienie składane? Wziąłbym ze 2. I jeszcze jedna sprawa: nikomu nie przeszkadza, że podłączenia wychodzą na bok gara, a nie na spód? Nie ma problemów z opatulaniem gara?
-
Ma ktoś może doświadczenie z pompą TL-B08H? Zastanawiam się nad jej zakupem. Droga nie jest, food grade podobno też ma, zasilanie 12V i jeszcze podnosi słup wody do 6 m. Nie chcę kupować czegoś, co jest wielkie i ciężkie, bo mi się pod garem nie zmieści.
-
Kadź zacierno-filtracyjna (warzelna też) z kega
copytko replied to 101k's topic in Projekty "Zrób to sam"
Mnie ciekawi jak się nazywają po polsku te wyloty na spodzie gara, którymi zasysana i wypompowywana jest brzeczka. Po angielsku widziałem je oznaczone jako "skin fittings". Poniżej zdjęcie dla zobrazowania. -
Zamiast skupiać się na tak ironicznej ripoście, powinieneś raczej zgłębić czeluście tego forum. Tematów traktujących o zaletach i wadach fermentacji z rurką jest bez liku, wystarczy trochę poszperać. Moja krótka odpowiedź miała na celu skłonienie Cię do takich właśnie poszukiwań. Nie ze złośliwości, tylko i wyłącznie z przekonania, że szukając w wielu tematach, nauczysz się o wiele więcej niż z jednej krótkiej wypowiedzi. Poszukiwania poczyniłem zawczasu - kiedyś już czytałem o bulbulkach i część z tych informacji jest wiarygodna, a część można pomiędzy mity włożyć. Fizycznie pewna część CO2 się rozpuści. W momencie kiedy nie będzie rurki i wieko będzie zamknięte, to najpierw piwo się nagazuje, a potem wywali przykrywkę. Dlatego też uważam rurkę za bardzo pożyteczne narzędzie.
-
Bo nie nasyci się mocniej, jeśli zamkniesz fermentor szczelnie wiekiem bez otworu, to gwarantuję Ci, że drożdże sobie same wiadro otworzą . Natomiast jeśli zamkniesz wiekiem z otworem zapchanym np. zdezynfekowaną gazą to produkowany przez drożdże gaz i tak będzie uchodził z wiadra. Czasami prowadzę fermentację z rurką, czasami bez. Fermentacja bez rurki na pewno ma taką zaletę, że można stawiać wiadra na sobie i zajmują one mniej miejsca. Dokładnie, chodziło mi o to, że gdzieś to wytworzone CO2 sobie pójdzie. Brzeczka ma stałą rozpuszczalność tego gazu w danej temperaturze, a reszta gdzieś sobie musi ulecieć. udarr, niestety mam możliwość albo rozlać je teraz, albo za 2 tygodnie. Dlatego też wolę teraz i dam po prostu mniej cukru do refermentacji.
-
Dzięki za racjonalne uzasadnienie swojego sprzeciwu względem prezentowanej przeze mnie opinii - rzeczowe podejście do sprawy. Piwo ma 4,5 °P i zaraz leci w butelki, dziękuję wszystkim za wkład w wątek.