Jump to content

WojtekW

Members
 • Content Count

  211
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

About WojtekW

 • Birthday 01/05/1981

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Przemyski Browar Domowy
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  28

Recent Profile Visitors

790 profile views
 1. WojtekW

  WojtekW

 2. Warka nr 28 zabutelkowana po 21 dniach fermentacji, z 80 g cukru. Wyszło 20 l. Piwo odfermentowało do 2 blg, czyli dość solidnie. Wstępnie jestem zadowolony z drożdży, piwo ma ciekawy smak i aromat. Zobaczymy, co będzie dalej.
 3. Słabo widać na zdjęciu, ale jak dla mnie piwo normalnie fermentuje...
 4. Te 4g na butelkę to chyba z instrukcji brewkita Coopersa. Jak dla mnie 2g na butelkę to wystarczająco dużo.
 5. Potwierdzam, że bardzo długo startują. U mnie fermentacja rozpoczęła się po 30 godzinach od zadania uwodnionej saszetki. Długie oczekiwanie rekompensuje wyjątkowo przyjemny zapach towarzyszący ich pracy oraz widok obfitej "czapy" piany w fermentorze.
 6. Dziś nadszedł czas na warkę nr 28. Poprzednie piwo (amerykańska pszenica) bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło i coś na ten wzór będę powtarzał jeszcze w tym sezonie. Łatwe, lekkie i przyjemne piwko. Warka 28 - Prawie Polskie Ale Zasyp: 3 kg pilzneński 1 kg monachijski jasny 0,2 kg karmelowy 30 Chmielenie: 25 g Magnum na 60 minut 30 g EKG na 15 minut 20 g Iunga przed samym wyłączeniem palnika Zacieranie: 64-68'C przez 60 min. 72'C przez 15 min. 78'C "wygrzew" Filtracja sprawna, wysładzanie ciągłe ponad 15 l wody do pożądanej objętości. Mam wrażenie słabej wydajności... Chłodzenie chłodnicą, bez przygód, przez około 35 minut. Gęstość:12,5 Zawsze jakiś problem zaburzy proces warzenia. Tym razem moja wysłużona igielitowa rurka, z powodu dużego "zesztywnienia" uciekła mi z wiadra w czasie przelewania, przez co trochę piwa zostało na płytkach w kuchni. Dużo kombinacji, panika i brak zachowania pełnej sterylności przy kolejnych próbach przelewania, mogło doprowadzić do infekcji Ostatecznie dużo piwa zmętnionego chmielinami (jakieś 3 l) zostało w garze, po kolejnej nieudanej próbie przelania. Nie ryzykowałem i wylałem do kibla. Czas na nową rurkę, albo potrzebna pomoc drugiej osoby przy przelewie, bo samemu za dużo kombinacji i ryzyka. Niby kilka warek już mam na koncie, a ten proces to dla mnie wielki problem Ostatecznie w wiadrze wylądowało 20 l piwa. Zadałem drożdże M79 Burton Ale, świeża saszetka, w temperaturze 20 'C. Czekam na rozwój wydarzeń... Fermentacja ruszyła dość późno, bo dopiero po 30 godzinach, ale to norma dla tych drożdży.
 7. Warka nr 27 zabutelkowana po 10 dniach burzliwej fermentacji, ze 100 g cukru. Wyszło 21,5 l. Dość słabo te drożdże odfermentowały, bo nie chciało zejść poniżej 3,5 blg, ale to chyba charakterystyczne dla S-04. Piwo jest mętne. Niepokojące były "bąble" w wiadrze, wyglądające na tlenowca, bo często je łapie... Chyba, że to te drożdże. Smak na razie dobry, zapach lekko alkoholowy, ale pewnie przez dość wysoką temperaturę fermentacji. Odczekam 2 tygodnie i rozpocznę konsumpcję. W międzyczasie nastawiłem pierwsze wino z czarnych winogron. Balon z 20 l napoju bulka mi za głową aż miło. Troszkę zabawy z czyszczeniem winogron było, do tego dużo brudnej roboty, ale mam nadzieję, że było warto. Są też plusy nowego przedsięwzięcia - żona zobaczyła, że produkcja piwa jest znacznie szybsza i czystsza. Poza tym liczy na dobry trunek. W ciągu dwóch tygodni planuję uwarzyć coś na styl Grodziskiego. Będzie ciężko, bo dużo produkcji sezonowej w kuchni.
 8. Warka 27 - Amerykańska pszenica Zasyp: 2 kg pilzneński 2 kg pszeniczny Chmielenie: 20 g Magnum na 60 minut 15 g Mandarin Bavarian na 15 minut 30 g Columbus po wyłączeniu palnika Wzorowałem się na przepisie Dori. Zacierałem przez godzinę w 12 l wody w temperaturze ok. 68' C. Podgrzałem do 76'C do filtracji. Filtracja szybka, wysładzanie ciągłe przy pomocy kociołka z Lidla. W wiadrze ląduje 22L piwa o gęstości 12 blg. Zadałem uwodnione drożdże S-04 przy temperaturze 23'C. Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze 21-22'C. Drożdże porządnie ruszyły po 7 godzinach od zadania. Warzenie zajęło mi ok. 4 godzin, ale miałem przerwę z powodu niesprawnej chłodnicy (puścił jeden z zacisków i woda chlapała po łazience). Podsumowując, jestem zadowolony z szybkiej i sprawnej pracy, po tak długiej przerwie. Planuję ok.10 dni fermentacji, po czym, pomijając cichą, rozlew do butelek. Następna warka to grodziskie albo jakiś Ale.
 9. Witam po rocznej przerwie. Zakupy w sklepie zrobione. W najbliższym czasie zamierzam uwarzyć amerykańską pszenicę, grodziskie i jakiegoś Ale.Spróbuje intensywnie spędzić jesień w moim browarze.
 10. Dzięki za cenne rady. Uwarzę AW według przepisu Dori. To wracam do gry...
 11. Podepnę się pod temat. Czy drożdże S-04 przejdą w tym stylu? Kończy się ich termin ważności, a obiecałem żonie właśnie amerykańską pszenicę. Bardzo jej posmakował ten styl.;-) Wracam po przerwie do warzenia i chcę nieco załagodzić sprawę zajętej kuchni na cały dzień.
 12. Warka nr 26 zabutelkowana z 80 g cukru. Wyszło 43 butelki. Fermentacja przebiegła wyjątkowo szybko i po tygodniu to już nawet po niej śladu nie było. Wiadomo, że temperatura u mnie nie jest optymalna, ale też może to być "wina" drożdży. Zebrałem gęstwę, której było wyjątkowo mało... Przyznaję, nie mierzyłem blg przed rozlewem.
 13. Warka 26 Zasyp: 2.7kg Słód Pilzneński 0.25kg słód karmelowy 30 0.1kg słód czekoladowy 0.1 kg słód prażony jęczmienny 0,4 kg płatki jęczmienne Zacierałem przez godzinę w 10 l wody w temperaturze 66' C. Filtracja bezproblemowa, wysładzanie przy pomocy kociołka z Lidla.Wyszło 21 L o gęstości 7,5 blg, czyli niedużo. Właśnie zadałem saszetkę drożdży Gozdawa Pay7 w temp. 24'C. Fermentacja będzie przebiegać w temperaturze 21-22' C.
 14. Witam wśród piwowarskiej braci. Gratuluję udanej warki i życzę kolejnych smacznych piw.Najważniejsze, że smakuje:-)
 15. Teraz super!Temat bardzo ciekawy i na pewno rozwojowy:-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.