Jump to content

scooby_brew

Members
 • Posts

  1680
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by scooby_brew

 1. W alkoholu destylowanym, w przeciwienstwie do piwowarstwa, smak początkowego alkoholu przed destylowaniem nie ma dużego wpływu na smak końcowy alkoholu. Dlatego że ma to mało znaczenia, często fermentuje się cały zacier na kwaśno, razem z zacierem, etc, etc. Takiego "piwa" byś nie wypił z powodu obrzydliwego smaku.
 2. Batch sparge jest szybsza, bo nie trzeba spuszczać brzeczki powoli. Po zamieszaniu spuszczasz ją na całym tempie. Także, nie trzeba czekać żeby się brzeczka "ułożyła" jeżeli zrobisz vorlauf. Dobra fly sparge powinna trwać 30-45 min. Moja batch sparge zabiera mi ok 10-15 min. Przy fly sparge otrzymasz słabą wydajność jeżeli masz kwadratowy cooler, nie używasz fałszywego dna tylko filtr, etc. Te rzeczy nie mają żadnego wpływu na batch sparge, tylko trzeba dobrze zamieszać, to wszystko.
 3. Kiedyś robiłem fly sparge, ale po czasie się przekonałem że batch sparge jest prostrza, szybsza i po prostu bardziej pasuje kiedy zacierasz w coolerze. Wydajność wychodzi mi taka sama albo nawet lepsza z batch sparge.
 4. Ernest, zrobiłeś już ten pojemnik do zacierania i wysładzania z coolera czy nie?
 5. Na mszyce działa woda z płynem do mycia naczyń. Wybierz naturalny płyn bez chemii.
 6. Obecnie manadżer gier stołowych w kasynie. Zawód "wyuczony": Bachelor of Business Administration.
 7. Pytanie w sprawie kiszenia: jak sobie radzicie z pleśnią na górze ogórków? Czy tylko ja mam ten problem? Najlepsze rozwiązanie jakie znalazłem to użycie listka kapusty, który przykrywa wszystko i trzyma ogórki pod wodą. Jeżeli fermentuję ogórki więcej niż kilka dni, to pleśń pojawia się na górze. Wyrzucam wtedy liść kapusty z pleśnią i myje nakrętkę od środka, ale czy jest jeszcze jakiś inny sposód na to? https://lh3.googleusercontent.com/X9d8DzSIUwZGG2EqhJrXYEWKqisxZLarjbQTU6irHgU=w376-h667-no
 8. Może być Tabasco, Red Hot, Cholula, albo inny sos chili. Mąka jest pszenna. Cayenne pepper to suszona wędzona papryka. Lawry's Salt to po prostu mieszanka soli, suszonej cebuli etc.
 9. Buffalo wings! Do worka wrzuć 1/2 kubka mąki, 1 łyżeczkę cayenne pepper, 1 łyżeczkę Lawry's Salt. Dodaj kilka skrzydełek kury i wymieszaj. Usmaż albo upiecz to na grillu, na patelni albo w piekarniku, Buffalo sos: zagrzej 1/4 kubka (4 tblsp) masła i dodaj 3/4 kubka hot sauce. Dodaj sos do skrzydełek. Serwuj buffalo wings z blue cheese dressing i z świeżym selerem. Historia buffalo wings:
 10. Bogi, to nie jest "taka mała ściąga", tylko żart. Po prostu żartują sobie z tzw. "znawców piwnych"
 11. Można to zrobić, musisz po prostu rozebrać zamrażalnik tak że zostanie tylko element chłodzący i potem wygiąć go pod tylną ścianę. Ja tutaj tak właśnie zrobiłem. Oczywiście, bądź ostrożny wyginając rurkę żeby się nie złamała albo nie "zmarszczyła", bo wtedy zablokuje dopływ freonu. Najlepiej w czasie wyginania podłóż coś pod rurkę, i.e. kombinerki, etc.
 12. Właściwie chciałem zbudować "typowy" tun z ball valve, ale nie mogłem znaleźć 3/4 śruby i i washers ani w Home Depot ani w Lowes. Ale wpadłem na pomysł, żeby użyć kranik z wiadra do butelkowania i z drugiej strony 3/4 inch Water Heater Line, bo akurat pasuje w wielkości. Całość wyniosła mnie tylko 15 min czasu i $35
 13. Ja wczoraj zbudowałem nowy mash tun: http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=526310 Właściwie chciałem zbudować "typowy" tun z ball valve, ale nie mogłem znaleźć 3/4 śruby i i washers ani w Home Depot ani w Lowes. Ale wpadłem na pomysł, żeby użyć kranik z wiadra do butelkowania i z drugiej strony 3/4 inch Water Heater Line, bo akurat posuje w wielkości. Całość wyniosła mnie tylko 15 min czasu i $35
 14. Czy zamierzasz zbudować sobie mash tun czy będziesz zacierał i gotował w garnku? Z butelkami to się tak nie spiesz, wcześniej czy później i tak przejdziesz na kegi
 15. Odkopuję stary temat. Oto moje grzechy piwowarskie: Tej zimy ponownie popełniłem kilka warek bez chłodzenia. Teraz mnie korci, żeby zrobić to samo latem. Warkę 20L wstawił bym na noc w basenik dla dzieci... Aha, korci mnie jeszcze jedno: przenieść się całkowicie na BIAB bez wysładzania i bez chłodzenia. Często nie sprawdzam temperatury zacieru po wsypaniu zasypu ani gęstości brzeczki przed lub po gotowaniu. Nigdy nie sprawdzam gęstości piwa podczas albo po fermentacji. Ale te rzeczy to głównie dlatego, że teraz już wiem jakie będą wyniki tych pomiarów. Nie robię mash-outu. Nigdy nie robiłem filtracjii chmielin. To wszystkie moje grzechy piwowarskie, które teraz przychodzą mi do głowy.
 16. Ja kupuję nie RO (Reverse Osmosis), tylko wodę destylowaną, ok $0.88/gallon w każdym sklepie spożywczym, w Walmart też. Do tego mierzysz i wlewasz 1/4 oz. Starsanu, miarka jest na butelce. I jest gotowe. aha, kup sobie butelkę do sprejowania w sklepie za $1, przydaje się do Starsanu.
 17. Ktoś tu kiedyś pisał, że można używać zwykłej wazeliny bo to jest to samo chemicznie jak spożywcza i że i tak jest sterylna po wyprodukowaniu. Ale na 100% pewny nie jestem.
 18. Ja bym twarzą nie zaciągał, bo to łatwy sposób na załapanie kwasa w piwie. Jeżeli jesteś zdrowy, to masz w systemie pokarmowym lactobacillus, czyli bakterie używane do lambików. One są anaeroby, czyli działają bez tlenu nawet lepiej niż z tlenem. Teraz jeżeli gazujesz piwo naturalnie w kegu, tzn. cukrem: ważna sprawa jest ilość dodawanego cukru do kega. Do kega dajesz ok. połowę mniej cukru niż do butelek. Ja warzę głównie style amerykańskie i belgijskie i ja daję 2.5 oz = 70g cukru kuchennego na keg. Po dodaniu cukru uderz w keg gazem z butli, żeby uszczelnić zamknięcie. Nie zapomnij nasmarować o-ring pod zamknieciem wazeliną spożywczą, dla szczelności. Gdy piwo jest nagazowane, przed podpięciem gotowego kega daj mu czas żeby doszedł do odpowiedniej temperatury. Potem wypuść gaz z kega i otwórz gaz z butli. Ja daję 10 PSI=0.7 bara. Pierwszą szklankę wylewasz i masz potem czyste, klarowne piwo, chciaż na początku (pierwsze 1-2 dni) będzie nieco mniej nagazowane, ale potem się wyrówna. Na początku piwo refermentowane w kegu musi być nieco mniej gazowane, bo jakby było bardziej gazowane niż ciśnienie z butli, to osady drożdy się podnoszą i masz mętne (i przegazowane) piwo.
 19. To jest ciekawy pomysł na biznes w naszym hobby i dzielenie się recepturami. Powstaje strona, gdzie możesz podzielić się swoją recepturą, a także kupić składniki do receptury kogoś innego. Możesz wybrać sobie czyjąś recepturę, tak jak na wielu innych stronach dla homebrewers, ale też kupić tą recepturę jednym kliknięciem. Kit przyślą ci pocztą i strona Kit Lab podzieli się kasą z autorem receptury. Kit Lab na Kickstarter: https://www.kickstarter.com/projects/993873893/kit-lab-sell-your-own-beer-kits-support-great-brew/comments Artykuł na temat Kit Lab: http://www.myfoxchicago.com/story/28903134/homebrewers-partner-with-website-to-make-cash PS chyba wystawie tam moj Darth Vader to chyba moj najpopularniejszy przepis
 20. Tak jak inni mówili: Marynka może być, palony i wszystko inne razem od początku, ilość wody do zacierania taka, jak zwykle sam używasz.
 21. Pewnie że da się uwarzyć bez chłodnicy, pewnie że to będzie piwo conajmniej na poziomie jakości piw z browarów rzemieślniczych, nie przejmuj się Udaar tylko warz. Browary rzemieślnicze robią 2-godzinne whirpoole po gotowaniu a potem zejdzie im godzina-2 żeby całą warkę przelać przez chłodnicę płytkową. Jak Udaar wystawi gar na balkon to po 2 godzinach warka będzire zimna także tym bym się najmniej przejmował. Warz, Udar, warz!
 22. Słuchaj, bez chłodnicy też uwarzysz dobre IPA, niczym się nie przejmuj. Przesuń wtedy chmielenie o 5 minut do przodu. Ja mam 3 chłodnice i czasami zimą chłodzę warkę w garażu, tak zupełnie dla jaj. Lodówka do fermentacji też jest zupełnie nie potrzebna.
 23. Give a man a beer, waste an hour. Teach a man to brew, and waste a lifetime! - Bill Owen

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.