Jump to content

VeryBerry

Members
 • Posts

  309
 • Joined

 • Last visited

About VeryBerry

 • Birthday 02/15/1985

Kontakt

 • Imię
  Olek

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  16
 • Miasto
  Lusowo k/Poznania

Recent Profile Visitors

1795 profile views

VeryBerry's Achievements

 1. Warka #15 Piwko rozlane 3 tygodnie temu, i zdegustowane. Wyszło mało "red" ale w smaku przyjemne:) Co do wiadra z Clarexem i bez - oba piwa nie różnią się absolutnie niczym. Fermentacja przebiegała tak samo (oba wiadra zadane paczką sucharów), fermentacja skończyła się w tym samym czasie - osad drożdżowy był podobny. Kolor i smak piwa w obu przypadkach jest identyczny (przynajmniej jak na moje amatorskie kubki smakowe). Wniosek - Clarex faktycznie nie ma wpływu na smak piwa - a co do jego skuteczności to mogę jedynie wierzyć producentowi bo nie planuję robić badań na zawartość glutenu.
 2. wg mnie albo infekcja - możliwe, że kranik był zabrudzony i coś się wdarło, albo druga przyczyna w formie pytania: Dałeś cukier na refermentację? otworzyć trzeba żeby dodać roztwór cukru do refermentacji w butelkach - jeśli ktoś miesza w fermentatorze. wg. mnie drożdże podołają - są przeznaczone na 1 fermentator - ja używam paczkę sucharów na 1 wiadro - niezależnie od tego czy mam w środku 18 czy 24l. Pamiętaj po prostu żeby drożdże nawodnić przed dodaniem, żeby dobrze natlenić brzeczkę przed zadaniem drożdży i żeby odpowiednio schłodzić zawartość przed zadaniem drożdży.
 3. Warka w fermentatorach. Za miesiąc relacja:)
 4. Warka #15 IRA Bezglutenowa(Czerwony Topór#2 - wiki.org) - słód pilzneński - 7,300kg - słód monachijski - 0,750kg - Słód Carared - 0,700kg - Słód Caraamber - 0,420kg Zacieranie: 52-54°C - 20min 64-66°C - 40min 70-72°C - 30 min Chmielenie (60min) - Marynka - 32g (chmiel z 2016r)- 60min - Challenger - 34g - 30min - Mech irlandzki - 10g - 15min - Challenger - 24g - 10min Wyszło 44l (wydajność 81%-wysładzanie ciągłe) 12,0Blg Drożdże: Mauribrew Ale 1 wiadro: Brewers Clarex: 5 kropli drożdże zadane do dość wysokiej temperatury 26°C. Na szczęście już hulają. Wyszły łącznie 2 wiadra po 22l. Do jednego dodany Brewers Clarex do drugiego nie. Za miesiąc degustacja i porównanie bezglutenowca z piwem bez enzymu klarującego.
 5. Podkładki pod piwo (10szt) z dowolną grafiką za 3,50 z dostawą:) Ciekawa promocja na pepper.pl https://www.pepper.pl/promocje/10-podstawek-z-dowolna-grafika-na-stickermule-169871
 6. Oczywiście prześlę relację ze zdjęciami, ale to na początku sierpnia jak sobie piwko trochę odleży. Produkt kupiony w firmie biochem-art https://biochem-art.pl/piwo/preparaty-enzymatyczne/brewers-clarex/ mają też czyste enzymy (alfa-amylazę) do produkcji piwa, więc można sobie piwo bezglutenowe zrobić z ziarna o braku, lub o niskiej aktywności enzymatycznej np. sorgo
 7. Po dłuższym czasie wracam do warzenia, a pierwszą warką po przerwie będzie właśnie piwo bezglutenowe. Udało mi się znaleźć na rynku Polski Brewers Clarex w małych ilościach po 100ml. Będę warzył 2 wiadra IRA na początku lipca. Jedno będzie z Clarexem drugie bez - zobaczymy jak preparat wpłynie na smak i wygląd piwa - co do zawartości glutenu będę musiał przyjąć że działa.
 8. Dzięki za odpowiedzi. Odnośnie używania zbóż niezawierających glutenu to zastanawiałem się nad tym tematem, ale nie o to mi chodziło. Chcę po prostu warzyć piwo wg. własnego pomysłu a następnie pozbyć się glutenu. I wiecie co? Znalazłem rozwiązanie! :) Znalazłem enzymy, a raczej środek stabilizujący do produkcji piwa który m.in pozbywa się glutenu podczas fermentacji. Jedyny problem w tym, że najmniejsza paczka to 1kg, koszt 1kg to prawie 200Funtów. Fakt, że ten 1kg starcza na około 5000l piwa, ale ja raczej nie mam w planach tyle uwarzyć w ciągu 1 roku;) szczegółu poniżej: https://murphyandson.co.uk/store/brewhouse-enzymes/58-brewers-clarity.html
 9. Witam Wszystkich. Wraca do mnie jak boomerang tematyka piwa bezglutenowego ze względu na to, że w najbliższej rodzinie mam osobę chorą na celiakie. Na rynku pojawiło się wiele piw bezglutenowych, jednak chciałabym takie piwo uwarzyć osobiście. A teraz sedno sprawy - czy ktoś z was, posiada albo wie gdzie można kupić enzymy proteolitycze rozkładające gluten? A może to jakiś składnik wymagający jakiś specjalnych licencji na zakup? Starałem się to gdzieś znaleźć ale jedyne co znalazłem to suplementy diety:)
 10. VeryBerry

  VeryBerry

 11. Fajne kategorie, fajny konkurs i nagrody, ALE dlaczego tak późno ogłoszony? Nawet jakbym się zabrał za warzenie w weekend, piwko na spokojnie robiło by się ~3 tygodnie, to na ułożenie miało by jakieś 6 tygodni wiec za dużo nie da się zwojować jeśli ktoś nie ma już piwa w tych kategoriach.
 12. kiedyś też mi się wydawało że moje piwa są dobre, pokaż mi jakieś piwo które wygrało konkurs i było zrobione na połowie paczki drożdży,albo miało 25blg i była jedna paczka,albo na płynnych bez startera Proszę bardzo: http://www.wiki.piwo.org/Hefe-Weizen_(Cat_in_the_wheat)_Krzysztof_Juszczak_(josefik)- 1 paczka na 94l http://www.wiki.piwo.org/Hefe-Weizen_Krzysztof_Juszczak_(josefik)- 1 paczka na 46l http://www.piwo.org/topic/11170-maksymalne-blg-brzeczki-suche-drozdze/- post kamilo - RIS 24BLG zadany jedną paczką sucharów - 2 miesjce tak na marginesie to chyba trochę uciekliśmy już od tematu tego postu.
 13. to że przefermentowały to jeszcze nic nie znaczy, kwestia jak to zrobiły, dają drożdże babuni też zjedzą, stawiając wiadro w 40C też zjedzą, przecież wiadomo od dawna że ilość i kondycja drożdży wraz z temperaturą to podstawa i chyba więcej jak połowa sukcesu Nie wyciągajmy jakiś skrajnych przypadków tylko takie które zgodne są ze sztuką piwowarską. W kwestii którą opisałeś zgadzam się z Tobą ale tylko po części - teoria mówi jedno a praktyka, zawarta w postach poniżej, mówi że podzielone drożdże (albo zadane do bardzo mocnej brzeczki) dadzą radę i wychodzą z tego bardzo dobre piwa. http://www.piwo.org/topic/2739-dzielenie-drozdzy-suchych/page-2 http://www.piwo.org/topic/18224-dro%C5%BCdze-do-risa-30blg-i-spos%C3%B3b-ich-przygotowania/ http://www.piwo.org/topic/1083-u-bnp/page-19 http://www.piwo.org/topic/11170-maksymalne-blg-brzeczki-suche-drozdze/
 14. otwarte wiadro to nie tragedia - nie należy go otwierać zbyt często, ale czasami receptury wymagają otwarcia i trzeba to zrobić. W twoim przypadku dałbym jednak cukier do gotowania jak już musisz go dawać, bo Twój ekstrakt nie będzie aż tak wysoki. Co do drożdżaków - ostatnio warzyłem biere de grande 16.4blg i okazało się że zapomniałem kupić drożdzę i została mi tylko 1 paczka na 2 wiadra po 21l. Użyłem po pół paczki na wiadro i zjadły piwko aż miło (do 3.1 blg)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.