Skocz do zawartości

manowar

Members
 • Zawartość

  243
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

5 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Piwnice Redutowe
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  31
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Michał
 • Komunikator
  8085370
 • Strona www
  https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/

Ostatnie wizyty

824 wyświetleń profilu
 1. To i ja się podepnę - bo pewnie łatwiej tu uzyskam odpowiedź niż w temacie swoich zapisków... Zakupiłem dość okazyjnie (175 z przesyłką) taki kociołek elektryczny: Jak widać typowy nierdzewny gar elektryczny o pojemności 30l i mocy grzewczej 1800W. Chciałbym, żeby stał się on podstawią mojej nowej warzelni - trochę na kształt prezentowanych w temacie rozwiązań. Moje pomysły co należy zrobić: dziura na nypel i montaż kranika nierdzewnego 1/2 cala - rzecz niezbędna absolutnie wytrawienie skali wewnątrz / montaż płynowskazu wmontowanie na stałe małej grzałki od czajnika 800W w celu trzymania temperatury i szybszego grzania drugi nypel 1/2 cala na port whirpool / wykonanie samodzielnie ramienia whirpool kosz na słód - myślę na początek o przeróbce taniego nierdzewnego garnka - nawiercenie dna (ewentualnie pocięcie diaxem) dokręcenie nóżek + kątowniki nierdzewne na dwóch poziomach jako podparcie przy wyciąganiu kosza - oczywiście stosowne wsporniki przytwierdzone do garnka przewiercenie pokrywy i zrobienie deszczownicy (pex / miedź) ewentualnie jakaś forma ramienia do wysładzania montaż w garze sondy termometru - drugi w koszu boczna zgięta rurka do zlewania z brzegu garnka do whirpoolu / miedziany filtrator nacięty diaxem i owinięty druciakami na początek całość napędzana pompką do pralki zacieranie "ręczne" - jedynie termostat do odpalania małej grzałki przeróbka oryginalnego starowania garem by się nie wyłączał No i prośba o weryfikację pomysłów - dodanie czegoś / ujęcie - a może sugestia zrobienia czegoś zupełnie innego?
 2. manowar

  Manufaktura Piwnice Redutowe

  Prośba o rady. Zakupiłem dość okazyjnie (175 z przesyłką) taki kociołek elektryczny: Jak widać typowy nierdzewny gar elektryczny o pojemności 30l i mocy grzewczej 1800W. Chciałbym, żeby stał się on podstawią mojej nowej warzelni - poważnie myślę o zrobieniu w nim klona COOBRY (może bardziej manualnej) i w związku z tym kilka wątpliwości w którą stronę iść. Moje pomysły co należy zrobić: dziura na nypel i montaż kranika nierdzewnego 1/2 cala - rzecz niezbędna absolutnie wytrawienie skali wewnątrz / montaż płynowskazu wmontowanie na stałe małej grzałki od czajnika 800W w celu trzymania temperatury i szybszego grzania drugi nypel 1/2 cala na port whirpool / wykonanie samodzielnie ramienia whirpool kosz na słód - myślę na początek o przeróbce taniego nierdzewnego garnka - nawiercenie dna (ewentualnie pocięcie diaxem) dokręcenie nóżek + kątowniki nierdzewne na dwóch poziomach jako podparcie przy wyciąganiu kosza - oczywiście stosowne wsporniki przytwierdzone do garnka przewiercenie pokrywy i zrobienie deszczownicy (pex / miedź) ewentualnie jakaś forma ramienia do wysładzania montaż w garze sondy termometru - drugi w koszu boczna zgięta rurka do zlewania z brzegu garnka do whirpoolu / miedziany filtrator nacięty diaxem i owinięty druciakami na początek całość napędzana pompką do pralki zacieranie "ręczne" - jedynie termostat do odpalania małej grzałki przeróbka oryginalnego starowania garem by się nie wyłączał No i prośba o weryfikację pomysłów - dodanie czegoś / ujęcie - a może sugestia zrobienia czegoś zupełnie innego?
 3. manowar

  Piwo Kwaśne-pomoc w ogarnięciu tematu

  Ja używałem L.Plantarum (Sanprobi) z zakwaszaniem w kotle. Zacierasz, czekasz jak ostygnie - dajesz bakterie. Po 48h normalnie gotujesz, chmielisz, chłodzisz i zadajesz drożdże. Dałem pół paczki na 15l.
 4. manowar

  Oddam / poszukuję gęstwę

  M84 po "11" klarowanej żelatyną. Nie płukane - dziś zbierane. Odbiór Warszawa Centrum / Wola - mam 3 x 100ml
 5. manowar

  Manufaktura Piwnice Redutowe

  a'la Marcowe uwarzone - wyszło 12l SG:1052 chmieliłem tak jak pisałem FWH - 7,5g Oktawii + 7,5g Iungi 15 minut - 2g mech irlandzki 3 minuty - 15g Oktawii + 15g Cascade zadane 300 ml gęstwy M84 - temperatura 12C "11" zeszła do 1.012 mi tak pokazało - ale chyba próbka była chłodniejsza niż 20C więc zróbmy korektę i będzie 1,01 czyli odfermentowanie jakieś 76%, Klarowałem żelatyną potem 3 dni w temperaturze 2,5C. Piwo bardzo klarowne, młode bardzo ładnie smakuje - pełne, miła gorycz. Schemat fermentacji "na szybko", ale moje upośledzone kubki smakowe nie stwierdzają nic niepokojącego w smaku czy zapachu.
 6. manowar

  Manufaktura Piwnice Redutowe

  Na raty wariacja na temat Marcowego - przepis z wiki - pilzneński - 1kg - monachijski - 1kg - wiedeński - 1kg - caraamber - 350g Zacieranie 68 -> 1h 50 mashout 20 minut Jutro gotowanie - dylemat jak chmielić?? Na stanie Iunga, Oktawia, ChinookPL Cascade PL. Myślałem Iunga + Oktawia na goryczkę i Oktawia + Cascade na aromat - co myślicie?
 7. manowar

  10 BLG - jak podbić pełnie w smaku

  - wyższa temperatura zacierania - płatki owsiane do zacieru - dłuższe gotowanie - drożdże typowo angielskie Też robię piwa w przedziale 10-13 i też nie czuję, żeby były wodniste...
 8. manowar

  Manufaktura Piwnice Redutowe

  W tak zwanym międzyczasie zrobiłem Pumkin Ale 14blg, oraz Christmas Ale 15blg - oba na drożdżach WLP590. Pumpkin z dodatkiem przyprawy do szarlotki - czeka w butelce. Christmas z dodatkiem przyprawy do piernika - zaraz będę zlewał. Mogę powiedzieć, że inauguruję nowy sezon: - pilzneński 2,3 kg - monachijski 0,25 kg - carapils - 0,25 kg Zacieranie tradycyjnie na lenia 66 -> 1h potem mashout -> 15minut Chmielenie: 10g Iungi + 10g Oktawii - FWH 25g Saaz + 2g mchu - 15 minut 25g Saaz - 2 minuty Efekt 12l SG:1,044 czyli typowa 11 - mniej więcej to miało wyjść. Drożdże Mangrove Jack M84 Bohemian Lager - przygotowany wcześniej 36h starter + cold crush by zadać tylko gęstwę Fermentację chcę prowadzić w lodówce - temperatura 12,5C - według schematy na szybką fermentację lagerową - zobaczymy co z tego będzie. W każdym razie - brzeczka smakowała po prostu cudownie - dawno takiej dobrej nie piłem, więc mam nadzieję, że piwo też będzie OK.
 9. manowar

  Śrutownik Zelmer

  Dobra APA, IPA, jasne piwa - raczej lekkie i raczej w stronę chmielu niż słodu.
 10. manowar

  Śrutownik Zelmer

  Mam - nie potrzebuję - oddam za dobre piwo - odbiór w Warszawie.
 11. manowar

  Lodówka do fermentacji - zlecę

  W1209 - w Polsce z obudową 18PLN z ali 2,5$ - też spełnia swoją rolę
 12. manowar

  Lodówka do fermentacji - zlecę

  Butelki plastikowe - wkładasz w domu do zamrażalnika a potem przenosisz do lodówki fermentacyjnej - no czymś musisz zbić temperaturę...
 13. manowar

  Lodówka do fermentacji - zlecę

  Lodówka za free. Jak masz prąd to bajka jak nie schłodzisz PETami
 14. manowar

  Manufaktura Piwnice Redutowe

  Na gęstwie po Nottach od Gozdawy postanowiłem zrobić American Wheat - 2 podejście bo pierwsze wyszło jakieś mega siarkowe - coś złapało najwyraźniej. Zasyp: 1,5 kg pale ale 1,5 kg pszeniczny no i pierwsze schody przy śrutowaniu. Jęczmień szedł bardzo ładnie, ale pszenica to porażka. Za słaby silnik w efekcie czego co chwilę się zacinał. Zanim wpadłem jak to ześrutować - na dwa razy - najpierw na maksymalnej szczelinie, żeby tylko musnąć i drugi raz już drobniej - ale nadal na większym rozstawie niż jęczmień - minęło sporo czasu. Na szczęście samo zacieranie poszło gładko - z filtracją żadnych problemów. Zacieranie: 68 -> .... 1h (3kg słodu + 9l wody) 78 ->... 15 minut (7,5l wrzątku) po rozpoczęciu filtracji + 3l w temp. ok 45-50C Odebrałem 15,5l brzeczki - gotowanie 60 min. chmielenie: 20g Sybilla - FWH 15g CascadePL - 0 Po chłodzeniu zlałem 12,5l o blg... 10 (WTF)... albo mój refraktometr robi sobie ze mnie jaja... Zadane 100ml rzadkiej gęstwy.
 15. manowar

  Cydr nie ruszył

  Głupie pytanie, ale mierzyłeś BLG? Bo może już jest przefermentowane a ty nie zauważyłeś? Bayanus są bardzo ciężkie do ubicia, więc jeśli nie ugotowałeś ich przy rehydracji to nie powinno być problemu.
×