Skocz do zawartości

mgomulcz

Members
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

2 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Dwakoty
 • Rok założenia
  2008
 • Liczba warek
  50+
 • Miasto
  Kraków
 1. mgomulcz

  Automat warzelniczy 40l

  Genialne! Jak uda nam się w końcu spotkać w realu, to poproszę jeszcze schemat! Naprawdę stary, brak mi słów!
 2. mgomulcz

  Co można zrobić z kociołkiem z lidla :)

  Wygląda super! Pomyśl może nad ponacinaniem tych rurek na dole, żeby zrobić filtrator.
 3. mgomulcz

  Porter pszeniczny

  Cześć, Robiłem kiedyś cos podobnego, na nieco prostszym zasypie: 3 kg pszeniczny ciemny, 2,5 kg monachijski, 0,5 kg melanoidynowy, 0,2 kg czekoladowy. Chmielone Iungą i Lubelskim (po 15g). Drożdże WB-06, 16,5 blg. Wyszło dość dziwne ( w sensie że "niestylowe"), ale super pijalne piwo. Aromat kawowo-karmelowy, w smaku - banany i czekolada. Kolor niemal idealnie czarny, piana typowo "pszeniczna", obfita i trwała. Doskonałe na święta. Jedyny problem jaki z nim miałem, to przy próbach powtórzenia warki - nie udało mi się uzyskać tak silnego smaku bananów. Ale warto spróbować. Pozdrawiam!
 4. mgomulcz

  Hurtowe mycie / dezynfekcja / płukanie butelek

  Rękawice to dobra rada, ale zwłaszcza przy dużych stężeniach radzę przede wszystkim uważać na oczy! NaOH może spowodować nieodwracalne uszkodzenie wzroku. Zawsze wbijali mi to do głowy na laborkach. Po dostaniu się roztworu do oczu należy je bardzo dokładnie płukać wodą. Na szczęście nigdy mi się to nie zdarzyło, natomiast potwierdzam, że można poparzyć sobie ręce
 5. mgomulcz

  Poprawna wymowa niektórych określeń w piwowarstwie

  USA wymawiam jako [u es a], chyba tylko z przymrużeniem oka używa się wymowy [usa]. Zgadzam się, że nie ma jakichś sztywnych reguł co do polskiej wymowy takich skrótowców. Co do AIPA - osobiście najbardziel "leży mi" wymowa [ej aj pi ej], potem [a i pe a] a jakoś najmniej [ajpa]. Ale która z nich się z czasem przyjmie, zobaczymy. Jeżeli na rynku pojawi się takie zatrzęsienie gatunków AIPA, że wymowa się maksymalnie spolszczy, z radościa będę kupował "ajpy". A na UOKiK mówisz "u o ka i ka"? Hmmm, nie zastanawiałem się nad tym wcześniej, ale chyba w sumie tak. [uokik]? W sumie też fajne. Jako przykład skrótu, wymawianego "jednym tchem", chyba lepiej pasuje np. ZBoWiD . Chociaż młodsi użytkownicy mogą nie pamiętać o co chodziło .
 6. mgomulcz

  Poprawna wymowa niektórych określeń w piwowarstwie

  Właśnie dlatego że to skrót, w najlepszym wypadku powinno sie wymawiać [i pe a]. Poza tym wymawiamy przecież np. CIA jako [si aj ej] a nie jako [cia] albo [ce i a], czy FBI jako [ef bi aj] a nie [ef be i]. Jednak pozostałbym przy [aj pi ej]. To samo dotyczy zresztą IBU - wymowa [aj bi ju] podoba mi się nieco bardziej niż [i be u].
 7. mgomulcz

  charakterystyka chmielu użytego na zimno

  Używałem Apolla, ale niezupełnie do chmielenia na zimno, mianowicie w postaci "herbatki chmielowej" dodanej na etapie butelkowania do warki IPA. Na aromat nie miał wielkiego wpływu, natomiast dobrze był wyczuwalny w smaku (grejpfruty, odrobinę cierpki). Początkowo była też wyczuwalna lekka trawiastość, ale zanikła po jakimś czasie.
 8. Kolega ze Stanów podesłał mi linka. Kiedyż my się tego doczekamy? Na razie przyłaczam się do ichniego święta, choć u nas już późno. M
×