Jump to content

andy1856

Members
 • Posts

  150
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by andy1856

 1. W przypadku sterowników temperatury histerezę ustawia się w stopniach, a nie w minutach. Histereza określa przy jakiej temperaturze sterownik uruchomi chłodzenie, a przy jakiej temperaturze grzanie. Jeśli ustawiłeś temperaturę na sterowniku na 10 stopni, a histerezę masz ustawioną na 0,5 stopnia, to sterownik uruchomi chłodzenie gdy temperatura wzrośnie do 10,5. Jeśli masz skonfigurowane grzanie, to włączy się ono przy 9,5 st. To o czym piszesz nazywa się różnie. Np. Opóźnienie sprężarki lub Minimalny czas postoju wyjścia głównego. Ustawia się je w minutach i określa ono po jakim czasie sprężarka będzie mogła się włączyć ponownie po zakończonym cyklu pracy.
 2. Korzuch na ekstrakcie pszenicznym Tytuł tego wątku wygląda dużo gorzej niż to co widać na zdjęciach. Litości.
 3. Mam pytanie do kolegów użytkujących taki nalewak w wersji z kompresorem. Jak szybko trzeba opróżnić/wypić kega, zanim piwo zacznie się utleniać? Keg będzie stał w temp. pokojowej. Zastanawiam się czy kupić z kompresorem czy bez. Nie jestem w stanie opróżnić kega w czasie krótszym niż 4-6 tygodni i dlatego to pytanie.
 4. Zrobiłem to (przeliczenie) za niego. Wyszło mi (minus) -4,2 Plato. Rada dobra, ale troche nieadekwatna do okoliczności. Jeszcze nie widziałem, żeby refraktometr pokazał 2 Brix (bez przeliczenia).
 5. Dla chętnych app MrMalty na aplowskie urządzenia mobline dostepny w AppStorze za jedyne 13,99 PLN.
 6. Wielu kolegów przy różnych okazjach podaje ten link. Powiem tak: albo jestem ślepy, albo już czas przestać używać komputera, ale pod tym linkiem znajduję jedynie informację o możliwości zakupienia aplikacji na iOS'a lub Androida ( zresztą na Androida raczej nie bardzo). Kalkulatora na desktopie tam nie ma (? ). Nie załamujcie mnie. Tak na prawdę tam nie ma tego kalkulatora. Prawda? 🤪
 7. Spróbuj dotrzeć do Kwartalnika Piwowar Nr 2 (Wiosna 2011). Jest w nim bardzo interesujący artykuł Andrzeja Sadownika o warzeniu Koelscha. Natomiast w numerze 9 Piwowara znajdziesz artykuł na temat warzenia Alt'a.
 8. https://byo.com/article/first-wort-hopping-techniques/
 9. andy1856

  Wyszynk

  Troche się miotam. Nie wiem czy zainwestować w Lindra, czy w kegerator. Twoje informacje bardzo mi pomogły. Dzięki.
 10. andy1856

  Wyszynk

  Dzięki za odpowiedź. To jeszcze jedno pytanko. W jakiej temperaturze trzymasz kegi podczas wyszynku przez Lindra?
 11. andy1856

  Wyszynk

  We wszystkich metodach podanych przez autora tego blogu, kegi są chłodzone do ok. 7 stopni C. Ty używasz Lindra, więc do wyszynku nie musisz schładzać kega. W jakiej temperaturze nagazowujesz piwa? Czy ew. korygujesz jakoś ciśnienie, w porównaniu do tego podanego w blogu?
 12. Chyba nie rozumiem Twoich zarzutów. Jaka, wg Ciebie, powinna być temperatura, żeby pomysł wysyłki okazał się mocny/silny? Może nie zamawiaj chmielu latem?
 13. OT Całe swoje piwowarskie życie używałem chłodnicy, a okazuje się, że używałem agregatu chłodniczego. Czuję się lepiej.
 14. Ale z tego nie wynika, jaki gar wybrałeś. Wybierz gar i oblicz jakiej wysokości chłodnica będzie najlepsza dla Ciebie. Wzór na objętość walca jest prosty 😋
 15. Myślę, że jaki gar, taka chłodnica. Odwrotnie to chyba bez sensu.
 16. Dzięki za info, butla jest opisana jako CO2 do celów spożywczych, więc być może podany rozmiar to, to samo, o czym piszesz. Wiem już czego szukać. Dzięki.
 17. Cześć, planuję kupić butlę CO2. Potencjalany sprzedawca podał mi, że gwint na wylocie butli ma rozmiar G1/4. Pytanie: czy ten gwint będzie pasował do reduktorów Firmy ODL (taki planuję kupić)? Jeśli nie, to jaki rozmiar gwintu powinna mieć butla, żeby bez problemu połączyć ją z takim reduktorem? Pozdrawiam
 18. Nie ma gwintu. Otwór w Weck 14A jest o ok. 1 mm węższy niż 1/2 cala. @Muchomorjak udało Ci się rozwiercić otwór bez uszkodzenia emalii?
 19. Nie szkoda Wam czasu na bezsensowne targanie się po uszach? Pytanie chyba trochę nieprecyzyjnie postawione? Jak mamy je rozumieć? Co prawda trudno sobie wyobrazić zrobienie cydru z kwiatów czarnego bzu, to jednak technika idzie do przodu i być może da się. Zakładam, że chciałbyś zrobić cydr aromatyzowany kwiatami czarnego bzu. Czy tak? Nie mam doświadczenia w robieniu cydru, ale kiedyś zrobiłem Ale'a aromatyzowanego tymi kwiatami. Wyszedł bardzo smaczny, bo zarówno w aromacie jak i w smaku czuło się specyficzny zapach/aromat tych kwiatów. Na 20 l warkę dodałem ok. 30 baldachów na ostatnie 10 minut gotowania brzeczki. Robiłem też Ale'a z dodatkiem syropu z tych kwiatów i to nie było to. Podobnie jak kolega @Nazwa użytkownika uważam, że nie tędy droga. PS. Piłem też dobry cydr z dodatkiem syropu z tych kwiatów - pycha. Mówię oczywiście o dodaniu syropu na etapie serwowania napoju.
 20. andy1856

  Nowe butelki

  Okazuje się, że wirus atakuje także głowę.
 21. Szkoda, że nie spytałeś wcześniej. Mógłbyś podczas gotowania dodać chmiel El Dorado. Smak ananasa jest bardzo wyczuwalny. Możesz spróbować dać go na zimno, ale nie wiem, czy uzyskasz to czego oczekujesz.
 22. Podobnie jak kolega @SwiniakCHużywam pamela PRM+. Już od kilku lat. Powiem tak. Jeśli masz anielską cierpliwość i nie masz odruchu rzucania rzeczami o ścianę lub wdeptywania ich w podłogę - bedziesz zadowolony. Urządzenie jest wykonane i oprogramowane bardzo topornie, ale działa. Jak opanujesz trudną sztukę naciskania przycisków w odpowiednim momencie, to to coś naprawdę zdaje egzamin. Potwierdzam wszystko to co napisał kolega @SwiniakCH, ale rozumiem wypowiedź kolegi @jac007.
 23. Nigdy nie robiłem Scottish Ale'a. To co chcesz uwarzyć ociera się już o Scotch Ale'a, czyli Wee Heavy. Ale w tym przypadku, tak jak napisał kolega @zasada, to bez znaczenia, bo dodając wędzony słód i tak jesteś poza stylem. Powiem tak. Uwielbiam Scotch Ale'a. Robie go 1-2 razy w roku. Parę lat temu też podkusiło mnie, żeby dodać słodu wędzonego. O ile pamiętam, to w zasypie 7kg miałem 1 kg słodu Whisky (niestety nie pamiętam, który dokładnie słód to był). Dla mnie to była porażka. Nie dało się pić tego piwa. Wędzonka zabiła wszystko. Być może po części wynikało to z tego, że przy BLG 22 wszystkie smaki były bardzo skoncentrowane i to potęgowało tę wędzonkę. Może przy 17 BLG nie będzie tak strasznie. Nie wiem. Sugeruję, żebyś zrobił po prostu porządnego, klasycznego Scotch Ale'a. Oprzyj recepturę na dobrym słodzie Pale Ale np. Maris Otter, dodaj odrobinę jakiegoś karmelowego i szczyptę palonego. Przy 7 kg zasypie i odpowiednim gotowaniu brzeczki powinieneś bez problemu uzyskać około 20 BLG i wspaniały, pełny - ale i delikatny karmel. A po paru miesiącach (a może po roku) pojawić się powinna lekka wędzonka. Zacieraj w 66-67 st. Chmiele masz OK. Drożdże też (ja czasami zamiennie stosuję drożdże Danstar Nottingham).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.