Skocz do zawartości

andy1856

Members
 • Zawartość

  90
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Andrzej

Piwowarstwo

 • Miasto
  EU

Ostatnie wizyty

254 wyświetleń profilu
 1. andy1856

  Wydłużająca się fermentacja burzliwa

  Następnym razem, spróbuj zadać drożdże do brzeczki. Z brzęczkami różnie bywa. Trochę mało tych drożdży zadałeś (chociaż ich opis u dostawcy jest bardzo enigmatyczny). Hydratyzowane były? Może zacieranie było na słodko? Spróbuj podnieść temperaturę do ok. 14/15 stopni i po 2-3 dniach zmierz BLG. Czasami pomaga też zamieszanie zawartości fermentora. Skoro piszesz, że mogłeś nieodpowiednio napowietrzyć brzeczkę, to pewnie tak było. Spróbuj podnieść temperaturę i dostaniesz odpowiedź. Powodzenia.
 2. andy1856

  Witbier wybitnie nieortodoksyjny

  Szczerze mówiąc nigdy nie dawałem świerzego rumianku. Daję tylko świeży.
 3. andy1856

  grainfather

  Szanowny Kolego. W całej swojej, na szczęście krótkiej, wypowiedzi użyłeś tylko raz polskiej litery diakrytycznej, dzięki czemu udało Ci się zrobić błąd ortograficzny. To drugi błąd, bo pierwszy został w komórce.
 4. andy1856

  Miniwarka - czy jest sens?

  Jakie to są posmaki drzemu śliwkowego? Czy są podobne do dżemu śliwkowego?
 5. andy1856

  Sterownik zacierania

  Albo takie coś
 6. andy1856

  Drożdże WB-06

  Nigdy nie udało mi się kupić świerzych WB-06. Ale świeże - wielokrotnie.
 7. andy1856

  Warnik zacierno warzelny

  Zanim zapanowałem nad garnkiem zdarzyło mi się przypalić zacier. Po zainstalowaniu mieszadła było łatwiej, a po zastosowaniu regulatora mocy jeszcze łatwiej i przypalanie zacieru nie zdarzyło się. Wysładzam stosując połaczenie fly sparge i batch sparge - każde wysłodzone 5-6 l daję do gotowania. Przy tej metodzie całość zagotowuje się po ok. 15 minutach od momentu dodania ostatniej porcji (przy pełnej mocy grzałki). Najpierw stosowałem zwykły regulator mocy, teraz korzystam z PRM+ z sondą i oczywiście mieszadła.
 8. andy1856

  Warnik zacierno warzelny

  Witam Kolegę, mam taki warnik w wersji 30l (nominalna poj. - faktyczna max. 25l). Jak każde urządzenie, to też ma swoje plusy dodatnie i ujemne. Po pierwsze sprawdź, czy Twoja instalacja wytrzyma obciążenie 3kW. Moim zdaniem warnik wymaga doposażenia w regulator mocy (jakiś PAMEL). Bez tego zacier bardzo łatwo będzie się przypalał, a przy gotowaniu będzie kipiało. Termostat ma bezwładność +/- 3-4 stopnie. Opierając się na moich doświadczeniach uważam, że garnek o takiej mocy powinien być doposażony w mieszadło oraz co najmniej regulator mocy, a najlepiej Pamelowski PRM+ z sondą. Poza tym trzeba go dobrze zaizolować, bo straty ciepła są dosyć duże. Pozdrawiam.
 9. andy1856

  Wyeast 1728 - Scottish Ale

  Witam Kolegów, zrobiłem na tych drożdżach Irish Red'a. Zeszło z 11,8 do 2,7 BLG - czyli raczej OK. Przed zlaniem na cichą miałem w fermentorze mazisty kożuch na wierzchu i sporą warstwę drożdży na dole. Mam wątpliwośc dot. wyglądu tej gęstwy. Czy wg Was jest ona OK? Zapach jest dobry, Tylko ten kłaczkowaty wygląd trochę mnie niepokoi. Chcę na nich zrobić Wee Heavy.
 10. andy1856

  Ilość wody do ilości Słodu

  Tak, bardzo istotną. Ja filtruję na ostro, bo na tępo mi nie wychodzi.
 11. andy1856

  Problem ze starterem

  Rze się tak wyrarzę.
 12. andy1856

  PYGMY - jak nagazowac piwo w kegu?

  Dzięki za info.
 13. Witam Kolegów, zamierzam kupić schładzarkę PYGMY (bez kompresora) firmy Lindr i zastanawiam się jaką strategię przyjąć do nagazowywania piwa w kegu. Keg, z którego będzie serowowane piwo, będzie stał w temp. 18 - 22 stopnie. Czy nagazowywać piwo w temperaturze właśnie 18-22 stopnie, czy jednak w niższej? Jaki będzie skutek/efekt nagazowania w niższej temperaturze a opróżniana kega w wyższej temperaturze (różnica może dochodzić do nawet 10 - 15 stopni), ale serwowania przez Pygmę, więc ostatecznie z kranu będzie się lało piwo o temp. ca 8 - 10 stopni. Będę wdzięczny za wszelkie porady w tej kwestii.
×