Jump to content

andy1856

Members
 • Content Count

  125
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

andy1856 last won the day on September 11 2019

andy1856 had the most liked content!

Kontakt

 • Imię
  Andrzej

Piwowarstwo

 • Miasto
  EU

Recent Profile Visitors

598 profile views
 1. Podobnie jak kolega @SwiniakCHużywam pamela PRM+. Już od kilku lat. Powiem tak. Jeśli masz anielską cierpliwość i nie masz odruchu rzucania rzeczami o ścianę lub wdeptywania ich w podłogę - bedziesz zadowolony. Urządzenie jest wykonane i oprogramowane bardzo topornie, ale działa. Jak opanujesz trudną sztukę naciskania przycisków w odpowiednim momencie, to to coś naprawdę zdaje egzamin. Potwierdzam wszystko to co napisał kolega @SwiniakCH, ale rozumiem wypowiedź kolegi @jac007.
 2. Nigdy nie robiłem Scottish Ale'a. To co chcesz uwarzyć ociera się już o Scotch Ale'a, czyli Wee Heavy. Ale w tym przypadku, tak jak napisał kolega @zasada, to bez znaczenia, bo dodając wędzony słód i tak jesteś poza stylem. Powiem tak. Uwielbiam Scotch Ale'a. Robie go 1-2 razy w roku. Parę lat temu też podkusiło mnie, żeby dodać słodu wędzonego. O ile pamiętam, to w zasypie 7kg miałem 1 kg słodu Whisky (niestety nie pamiętam, który dokładnie słód to był). Dla mnie to była porażka. Nie dało się pić tego piwa. Wędzonka zabiła wszystko. Być może po części wynikało to z tego, że przy BLG 22 wszystkie smaki były bardzo skoncentrowane i to potęgowało tę wędzonkę. Może przy 17 BLG nie będzie tak strasznie. Nie wiem. Sugeruję, żebyś zrobił po prostu porządnego, klasycznego Scotch Ale'a. Oprzyj recepturę na dobrym słodzie Pale Ale np. Maris Otter, dodaj odrobinę jakiegoś karmelowego i szczyptę palonego. Przy 7 kg zasypie i odpowiednim gotowaniu brzeczki powinieneś bez problemu uzyskać około 20 BLG i wspaniały, pełny - ale i delikatny karmel. A po paru miesiącach (a może po roku) pojawić się powinna lekka wędzonka. Zacieraj w 66-67 st. Chmiele masz OK. Drożdże też (ja czasami zamiennie stosuję drożdże Danstar Nottingham).
 3. Jakiej wielkości warka? Jaki ekstrakt początkowy (BLG)?
 4. Kurcze. Podpowiedz mi, ale fachowo. Jak można użyć gęstwy do około miesiąca przed jej pobraniem?
 5. Czy jesteś pewień, że zrozumiałeś zadane pytanie?
 6. Tak jak pisali Koledzy, wygląda no to, że problem powstaje podczas butelkowania. Widzę, że korzystasz z tej samej chemii, więc opiszę jak ja przygotowuję butelki. 1. Chemipro Caustic na jedną godzinę - to raczej profilaktyka, bo staram się utrzymywać butelki w czystości - po opróżnieniu płukanie wodą. Robię roztwór w fermentorze z kranikiem, z którego będę później napełniał butelki. Do fermentora wrzucam także rurkę z zaworkiem do napełniania butelek. 2. Jednokrotne płukanie wodą - woda kranowa - a także płukanie fermentora po causticu. 3. Jednokrotne napełnianie butelek wodą zakwaszoną kwasem fosforowym - z ww. fermentora, w którym przygotowuję kwaśną wodę. 4. Jednokrotne płukanie wodą. - woda kranowa - a także fermentor. 5. Jednokrotne napełnianie butelek Chemipro OXI na ok. 10 minut - z ww. fermentora. Potem suszenie na stojaku. Dzięki temu mam sterylne butelki, fementor i rurkę grawitacyjną. Warzę od ok. 10 lat i stosuję cały czas ten sam schemat. Nigdy nie miałem problemów, o których piszesz. Mam nadzieję, że pomogłem. PS. Dodam, że w tym samym pomieszczeniu (czyli w kuchni) przygotowuję chleb na zakwasie, a czasami robię ser. Nigdy nie przygotowuję kuchni jakoś specjalnie przed warzeniem. Ot, normalne sprzątanie. Bez przesady. W całej swojej karierze miałem jedną infekcję. To było w czasach gdy jeszcze przelewałem na tzw. "cichą" poprzez niedomyty kranik. PS jeszcze jeden Edit. Woda z caustickiem ma 60 stopni. Woda z OXI też. Płukanie wodą o temp. ok. 40 stopni.
 7. Najprościej, to kupić wagę 😋
 8. Nawet przez moment było poprawnie. Najpierw "Z kad", potem "Skąd", a teraz "Zkąd". https://www.ortograf.pl/watpliwosci-jezykowe/jak-piszemy-zkad-skad- Trzymam kciuki.
 9. Kolega @LiwkoLiwko dobrze radzi. Nie dawaj monachijskiego. Rozważyłbym dodanie jakiegoś lekkiego karmelu. U mnie dobrze się sprawdza CaraPils i CaraRed. Dodaj po 300g obu i bedzie dobrze - wg mnie. Zacierałbym raczej jednotemperaturowo - 66 stopni na 60 minut plus mash-out - przy 66IBU powinno być dobrze. Na razie to nie widać tam 66IBU, więc tak jak kolega radzi - dodaj chmiel na goryczkę.
 10. Zaproponowałeś 8g cukru na litr piwa, co daje nagazowanie rzędu 3,0 vol. Bardzo zajebiście, a być może nawet rozrywkowo.
 11. Jakiego rodzaju lagera planujesz? Jakie BLG chcesz osiągnąć? Bo z 4 kg pilzneńskiego, przy 23 litrach gotowego piwa, to będzie niewiele ponad 10 BLG. Chyba, że masz jakąś kosmiczną wydajność warzelni. Poza tym, obawiam się, że przy takim sposobie zacierania i samym pilzneńskim, to będzie bardzo wytrawne (a nawet płaskie) i dosyć mocne piwo. Gorzko też będzie. Ale jeśli to Twój cel, to OK.
 12. Czuję się wywołany do tablicy, więc proszę o wyrozumiałość za kolejny OT. Staram się reagować na błędy ortograficzne w tekstach. Nie reaguję na powszechne błędy gramatyczne, składniowe czy interpunkcyjne, bo wtedy tych OT byłaby cała masa. Myślę, że od autorów cieszących się zasłużoną estymą na forum można wymagać więcej. Zapewne autorzy sami wyłapaliby swoję błędy, gdyby weryfikowali swoje wpisy. Myślę też, że kolega DanielN trochę przesadził w stwierdzeniu, iż takich reakcji na błędy ortograficzne nie należy akceptować. Smutne. Co jest złego w tym, że wytknąłem błąd ortograficzny we wpisie, który przeczytało kilkaset osób? Być może część z nich nawet nie wie, jak powinno się poprawnie odmieniać słowo pomoc i być może dzięki mojemu komentarzowi będą wiedzieć więcej. Nie jestem purystą językowym, ale jak mnie coś zaciekawi, to po prostu się tym dzielĘ. To mój ostatni wpis w tym wątku. Przepraszam za uwagę.
 13. Chyba pojadę na Pomorze. Może jod mi pomoże.
×
×
 • Create New...