Jump to content

mamdobreklapki

Members
 • Content Count

  271
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

About mamdobreklapki

 • Birthday 05/25/1986

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  cHmiELL yeah!
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  85
 • Miasto
  Gdańsk

Recent Profile Visitors

768 profile views
 1. Cześć. Jak z temperaturami fermentacji u Ciebie? Podnosiłeś pod koniec? Jaka kondycja grzybków?
 2. Faktycznie - nawet te nierdzewne po jakimś czasie rdzewieją na wylocie co 4-5 użyć trzeba wymienić bo pojawia się żelazistość w piwie. Mi bier max przypadł do gustu (miałem wersje ze schładzaniem) i sobie chwalę bo mały gadżet a pozwala osiągnąć efekt wow na przyjęciach Jeśli chodzi o nagazowanie to daję tyle cukru co do butelek, a CO2 używam tylko do wypychania trunku.
 3. W przypadku piw pszenicznych, można się pokusić o zadanie dużo mniejszej ilości kultur niż standardowo.
 4. do uzyskania barwy czerwonej bardzo pomaga użycie śladowej ilości słodów palonych ~50g/20l
 5. Ja mam problem z tymi drożdżami w koźlaku majowym 12*, 15* po dodaniu ekstraktu słodowego w drugim tygodniu fermentacji (długa historia ;p).. Robiłem starter tylko 1L (głupi), drożdże ruszyły bez większego lag'a, ale zeszły przez 3tyg tylko do 8,5°Blg. Przez prawie 7dni dawałem im szansę w temp pokojowej, dojadły może 1blg.. Teraz lagerują (0-3°C). Mam nadzieję że butelki nie po wybuchają.. zastanawiam się nad ilością cukru do refermentacji..
 6. Źle Ci się wydaje Sprawdź pod pachą - mój patent
 7. Jaki schemat masz na myśli? Schemat procesu? Będzie to zależne od wersji - jedno czy dwukomorowa. Ogólnie będzie to klasyczny BIAB. Tak, chodzi mi o schemat procesu. Jestem ciekaw jak sobie wymyśliłeś tą automatyzację. W jaki sposób będzie odbywał się pomiar napełnienia?
 8. Schemat, schemat, schemat ! Szacun za ambicje
 9. Taa.. wszystko super. Tylko tą sondę trzeba skalibrować Może sam sobie kupię
 10. Proponuję zakupić zestaw: 2x moduł przekaźnika 2x DS18B20 + dwa rezystory 5K Arduino UNO oryginał bądź klon wyświetlacz LCD 16x2 z magstralą I2C (bądź bez, ale to zaoszczędzi pracy) potencjometr obojętnie jaki + gałka jakieś przyciski.. ewentualnie jakieś diody do sygnalizacji, ładowarka 5v i obudowa Kilka dni i zrobione:) A jeszcze się człowiek czegoś nauczy...
 11. Taki czujnik zaprogramowałem sobie samodzielnie na Arduino i próbowałem go używać jak miernik poziomu w kadzi zaciernej i kadzi gorącej wody. Problem jest tego typu, że prędkość dźwięku zależy niestety od temperatury powietrza i od wilgotności (w mniejszym stopniu). Jeśli nawet wyskalujesz taki miernik dobrze w temp pokojowej to będzie on pokazywał złe wartości (z tego co pamiętam do 3l błędu) przy zmianie temp i wilgotności powietrza. Pomysł z pompką jest chyba najlepszy z wcześniej proponowanych tutaj.
 12. Używam jako kadź zacierną - żyję i mam się dobrze
 13. Dokładnie, nie wiem jakim cudem osiągniesz te 25l 20blg... Chyba że planujesz jakąś rekordową wydajność warzelni Procentowo udział zasypu ok. Laktozę bym albo wyrzucił w ogóle albo znacznie zredukował, bo będzie stanowczo zbyt słodko. Co do ekstraktu to się nie wypowiem bo nie stosowałem, prędzej użyłbym lasek wanilii na cichą.
 14. Słód trzymam w trochę chłodniejszym.. poza tym nie zacieram w garnku wiec przez cały czas mieszania zacier mi się wychładza. Zacieranie angielskie. Używam takiego wzoru na temp. wody. Sprawdza się dobrze. =temp. docelowa[°C]+(0.5*(temp.docelowa[°C]-temp.słodu[°C])*ilość_słodu[kg]/ilość_wody[l]) przykład: Temp wody pierwszej temp docel 67.5 temp słodu 19 ilosc slodu 5 ilosc wody 15 temp wody 75.6 "Domowe Warzenie Piwa", R. Lehr Więcej potrzebnych kalkulatorów w moim arkuszu
 15. Jeżeli chcesz zacierać jedno-temperaturowo, to w zależności od tego jakiej temp masz słód i jak gęsty zacier chcesz mieć.. średnio temp wody spada o 10°C. Polecam podgrzać wodę (3:1) do 76-77°C i wtedy wykonać zasyp.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.