Jump to content

Waldi

Members
 • Content Count

  37
 • Joined

 • Last visited

About Waldi

 • Birthday 08/21/1966

Kontakt

 • Imię
  Waldek

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  39
 • Miasto
  Opole
 1. Waldi

  Waldi

 2. Ludzie piszą, że nie musi jakoś przesadnie wrzeć ale jednak jednoznacznie wrzeć. Kiedyś padło określenie "rollig boil" (czy jakoś tak). W moim poprzednim garze, na gazie zawsze zastanawiałem się cóż to znaczy owo "rolling boil" choć tam miałem nadmiar mocy. Teraz w kociołku lidlowym wszystko się pięknie roluje. Dwoma szerokimi na 4 cm gumkami. Jak do majtek tylko szerokimi. Chciałem aby ekran był zdejmowany. Jest delikatny i do mycia byłby zdejmowany. Jednak po pierwszej warce się... elegancko przykleił i został. Została jeszcze jedna kwestia. Nie mogąc bezpośrednio porównać trud
 3. Nie sprawdzałem - pierwsza warka w tym kociołku była już z przeróbką + ekran a było do spowodowane doczytaniem się, że w pobliżu temperatury docelowej grzanie jest słabsze. Rzeczywiście w praktyce okazalo się (przykładając ucho do gara) że 2-3 st. przed osiągnięciem nastawionej temperatury grzałka włączana jest cyklicznie.
 4. Ktoś już podawał ale przypomnę link do banalnej przeróbki kociołka aby było utrzymywane w miarę intensywne wrzenie. Polega to na oszukaniu układu, że jest niższa temperatura i grzałka grzeje cały czas z pełną mocą. U mnie takie rozwiązanie z ekranem grzejnikowym wokół gara sprawuje się znakomicie. Jeśli tylko ktoś potrafi utrzymać lutownicę w ręku na pewno sobie poradzi. http://www.brewuk.co.uk/forums/viewtopic.php?f=3&t=5997
 5. Waldi

  Chlebek

  Również zgadzam się z kolegami, że wiele zależy od mąki na zakwas. Co prawda nie mam tejże z młyna ale od dłuższego czasu używam mąki żurkowej z Gdańskich Młynów kupowanej po prostu w sklepie. Staram się piec nie rzadziej niż co 2 tyg. i wtedy żadnych kłopotów z wyrośnięciem. Co zrobić lepiej? Jeśli masz już młóto łatwiej będzie skoczyć na przeciwko do sklepu po drożdże i masz większy margines bezpieczeństwa, że ciasto wyrośnie prawidłowo. Równolegle możesz zacząć chodować zakwas. Więcej zachodu ale chlebek się odwdzięczy. Tym bardziej, jak wynika z moich doświadczeń, dopiero po kilkokrotn
 6. Waldi

  Chlebek

  Nie wiem dokładnie co masz na myśli "przygotowywać". Jeśli przygotowywanie od "zera" to najpierw (dwa, trzy, cztery razy) proponuję upiec chleb na lżejszych mąkach z dużym udziałem mąki pszennej. Dopiero wtedy, kiedy zakwas już jest mocniejszy nożna się bawić w mąki grusze, żytnie i z różnymi dodatkami np. młótem :-)
 7. Waldi

  Chlebek

  Ja daję 200 g młóta na 400 g mąki (100 żytniej + 300 pszennej) + 400 g zakwasu. Chleb wychodzi idealnie a w moim odczuciu za mało młóta nie jest. Chleb w 100% na zakwasie.
 8. PS Zboczenie zawodowe nakazuje zasugerować włodarzom forum poprawienie 'goroli' na 'Goroli'. Będzie elegancko :-)
 9. Mój właśnie przetestowałem 2 razy gotując w nim przez kilkadziesiąt minut wodę. Emalia nienaruszona, brak odprysków, wszystkie regulatory działają jak należy. Jeśli ktoś szczęśliwie uwarzy w garze z tej właśnie serii proszę o kontakt na PW.
 10. Nawet mnie nie straszcie... Też kupiłem w tej aukcji. A przynajmniej na razie zapłaciłem...
 11. Podpinając się pod temat zapytam czy ktoś ma z czymś takim doświadczenia: http://allegro.pl/show_item.php?item=2884545778 To nieco "szlachetniejsza" odmiana kociołka lidlowskiego. Dodatkowo interesująca jest 3-kilowatowa grzałka bo z tego co można wyczytać wersja lidlowska cierpi jednak na pewien niedomiar mocy.
 12. Hurrra! I mi udało się znaleźć w tak szacownym gronie w bądź co bądź w ulubionym przeze mnie stylu :-) Gratulacje dla wszystkich!
 13. Jako że ostatnio też się tym interesuję włączę się w temat. Nie jest to takie jednoznaczne. Dla dolniaków oczywiście to prawda. Jeśli zaś chcemy mieć uniwersalną komorę fermentacyjną idealna byłaby lodówka z zainstalowanym np. przewodem grzejnym lub innym elementem grzejnym niewielkiej mocy. I tak jak pisałem przy dolniakach tylko chłodzenie. Chyba... że mamy bardzo zimną piwnicę i efekt egzotermiczny fermentacji nie wystarczy aby podnieść temperaturę do ok. 10°. Zresztą w miarę postępu fermentacji wydzielanie ciepła maleje a temperaturę trzeba utrzymywać a w niektórych przypadkach ni
 14. Mmmm... Dzięki serdeczne :D
 15. KurJerzy znaczy najdroższy z podanych ale przeze mnie dwukrotnie sprawdzone jako osobę fizyczną. pzdr
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.