Jump to content

stach

Members
 • Content Count

  79
 • Joined

 • Last visited

About stach

 • Birthday 01/06/1955

Kontakt

 • Imię
  stach

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  111
 • Miasto
  chrzanów

Recent Profile Visitors

369 profile views
 1. stach

  stach

 2. 3 warki za dzień??? jasne. dwa gary , dwa żródła ciepła, wolny dzionek od wszystkich zajęc i dasz radę. w końcu to nasz hobby nieprawdaż? a co do pasaży to zwykle tak jest jak piszesz, ale zawsze gęstwę przegladam i oceniam nim ją użyje, jeśli cos nie pasuje to zlew.
 3. Używanie starej gęstwy??? temat wiecznie aktualny.Z mojego doświadczenia... warzę piwa w sesjach, tak więc z jednych drożdzy mam około 10 warek, po pierwszej warce wykonuje następne ,a gęstwa jest przenoszona z fermentatora do fermentatora po ok.140 warkach nie nastapiła jeszcze żadna wpadka. Praktycznie wygląda to tak . pierwsza warka, piwo idzie już na cichą , a ja wtym czasie uwarzę dwa lub trzy piwa i dzielę gęstwę na tyle fermentatorów (wtedy mam dniwóke browarną , bo zatrzeć 2 lub 3 piwa w ciagu jednego dzionka to jest wyzwanie ), i powtarzam to do zakończenia tzw. sesji. Po 3 miesiącach mam kilka skrzynek piwa i na całe lato starcza...W tej chwili na cichej mam bohemiana a jego gęstwy już "chodzi"krombacher,zajączek wielkanocny i lauenburger. za dwa tygodnie zatre jeszcze 3 piwa, prawdopodobnie kozlaki i wykorzystam te gęstwy , które ładniej będa wygladać.. ot i wszystko
 4. wtrącę swoje trzy grosze... pilznerka rozlej do butelek i niech sobie pobędzie w piwniczce 3 miesiace.. a co do portera zrób tak samo tylko zapomnij o nim na 6 miesięcy.. troche tego piwa zrobiłem i mam kolejna recepte... nie kombinować.. solidnie, tak jak ma być ale nie doszukiwać się w drobiazgach rzeczy ważnych..
 5. Dzien dobry. Spotkałem sie kiedyś na tym forum z określeniem "piwo winno być dobre do 18 miesięcy... " -nie wiem czy to prawda , ja ze swoje wiedzy , a trochę juz tych piw popełniłem wiem ,ze nieskazone piwo nie ma ograniczeń czasowych.W ubiegłym tygodniu otworzyłem dwuletniego portera - idealne.Ja trzymam piwo do roku , chyba że nie jestem pewien sterylności ... to powołuje "komisje sąsiadów " i problem znika...
 6. Dzięki za opinie.dla mnie jet to ważne, Co do słodowości lauenburgera - taki ma być. Starałem sie trafic w styl staroniemiecki, jeszcze kilka podejśc i może mi się uda.
 7. Cierpliwości, większość piw się u mnie gazuje ok tygodnia, do zakładanego poziomu lub lekko poniżej niego. Zdarza się, że piwa mogą nagazowywać się szybciej lub dłużej, wiele zależy od szczepu drożdży, ilości drożdży w butelkach (ostatnie butelki z większą ilością osadu zawsze zostawiam na spicie w pierwszej kolejności i zawsze są nagazowane najszybciej), ich kondycji, Blg piwa, kwasowości, temperatury i pewnie od kilku innych czynników. Daj piwu jeszcze kilka dni, a najlepiej o kilka więcej. Piwo na początku, dopóty gaz się nie rozpuści i drożdże jeszcze jako tako pracują w butli, potrafi wychodzić z butli mimo iż nie jest jeszcze mocno nagazowane. Jeśli skłądujesz piwo w piwnicy, w któej w większość z nas ma teraz pewnie z 15-20C, to możesz piwo wynieść za kilka dni do niej. Jeśli ma stać w lodówce to daj mu kilka dni więcej. Wsypałeś 140 glukozy na 19,5 l - wystarczajaca ilość.. po zakapslowaniu zostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej , a następnie wynieś do piwniczki i niech tam postoi chociaż 2 tygodnie. W pierwszym okresie temperatura ma najważniejszy wpływ, a poza tym piwo powinno leżakowć, conajmniej miesiąc(przy górnej fermentacj) piwa dolnej fermentacji ze 3 miesiace powinny postać,a portery do pól roku. Czekanie na włąściwe nagazowanie CAŁE DWA dni jest działaniem zbyt nerwowym
 8. Dzięki za przesłanie mi metryczki ( było to miesiąc temu... ale nie miałem czasu na odpisywanie).. dzięki za opinie. piwo nie zostało dopuszczone do finału, trudno, na pewno były lepsze, ale powodem odrzucenia tego piwa był ( ... dwukropek, dobre i to. Tak dowcipnej recenzji piwa się nie spodziewałem. Ukłony szanownemu jury.
 9. kolejne piwo .. belgian blond .. - jasne , klarowne. tak jak być powinno . - nasycenie dobre.. piana trwał.. ( miłe w piciu.. ) - goryczka - taka jaka ma byc.. nic nie trzeba zmieniać.. - wrażenie ogólne... piwo dobre.. niekombinować..
 10. dzien dobry.. otworzyłem wczoraj Polskie Pale Ale od Emigranta.. 1* Rzecz najważniejsza- PIWO JEST PIJALNE ! 2* Barwa - jasne . nieprzeżroczyste 3* Aromat.i smak miły i ciekawy dobrze dobrane chmiele aromatyczne, wyczuwałem wiele smaków. mozna sie było dopatrzeć nawet głogu (jakżeś to chopie zrobił to nie wiem) 4* Piana- brak, nasycenie małe 5*Goryczka wydaje mi się ze chmieli goryczkowych jest odrobine za dużo. (ale jak kto lubi) , ale taki ma być charakter tego piwa 6* Wrażenia ogólne : Piwo poprawne ,ale nie powala, przeznaczone głownie amatorom IPA i podobnych. jak zaznaczyłem ścieżka chmieli aromatycznych miła dla podniebienia i ciekawa. Dzięki za udostępnienie
 11. Dzień dobry. Zostawiłem dzisiaj w depozycie 2 Czerwone , 2 Zacherboki , 2 Lauenburgery ,Pobrałem A.Amber ale Żarkansa , IPA i Inwentor od Fryna , Withe IPA z QV birra , Belgian blond z browaru Nunc oraz Polskie Pale Ale od Emigranta. Proszę o komentarze do moich wyrobów, a pobrane piwa spróbuje w przyszłym tygodniu i też je opisze.
 12. Trochę to "dzisiaj" trwa.... ale czas też jest względny
 13. Takie podejście do warzenia piwa pokrywa się też z moim . warzę dla siebie i przyjaciól, I nadal cierpliwie czekam na metryczke od organizatorów. MOZE SIĘ KIEDYŚ DOCZEKAM !
 14. Przed mesiącem zacierałem kożlaka , kolega przywlókł ok 3 kg suszonych sliwek, to wrzuciłem je do gotujacej się brzeczki , wyszło bardzo metne piwo , ale za wcześnie na ocenę co z tego wyszło. Jestem zwolennikiem dodawania owoców do gotującej się brzeczki.
 15. Dzien dobry , a gdzie można przeczytać regulamin tegoz konkursu?
×
×
 • Create New...