Jump to content

Dominik_Bydgoszcz

Members
 • Content Count

  75
 • Joined

 • Last visited

 1. Zrobiłeś trochę na opak... trzeba było zacząć niżej i podwyższać temperaturę stopniowo. No ale jak nie mogłeś czekać to nie mogłeś... Miejmy nadzieję, że mimo wszystko wyjdzie dobre! Zacząłem wszystko od razu po pracy i do 22.30 mimo wystawienia fermentora na zawnątrz oraz (w akcie desperacji) chłodzeniu w zlewie w pomieszczeniu użytkowym zimną wodą - tylko tak udało mi się zjechać. Sprawdziłęm teraz temperaturę w schowku - okolice 16 stopni. Brzeczka wygląda jakby nic się tam specjalnego nie działo, ale poprzednia wyglądała tak samo. W zasadzie pierwszy brewkit dość ostro fermentował, ale tam chyba ogólnie temperatura startowa była jeszcze wyższa (słąbo przemieszałem). CZyli na warzenie tylko weekendy - i to ze wszesnym startem raczej zostają.
 2. Dzięki. Przeniosłem i czekam na start. Sent from my M5 using Tapatalk
 3. Właśnie zrobiłem pszeniczniaka z brewkitu Coopersa. Nie mogłem dłużej czekać na zbicie temperatury i dodałem drożdże w 24.5C. Nie mam żadnej informacji o temperaturze i stąd moje pytanie czy lepiej na te pierwsze dni zostawić w schowku gdzie mam około 16 czy 18 stopni, czy w domu gdzie jest około 20 do 21? Sent from my M5 using Tapatalk
 4. Wygotowanie wystarczy? Czy może np. sesyjka w oxi, tak na wszelki wypadek? Tym razem beer kit ma załączony cukier do refermantacji - także po prostu go użyję. Poprzednio w obawie przed granatami własnie wyliczyłem cukier na najniższym zalacanym poziomie - i biter był dość słabo nagazowany. Ale tak własnie lubię . Nie za dużo % i lekko gazowane.
 5. A czy nie lepiej "zatrudnić" pomocnika, który przytrzyma rajstopę podczas przelewania? I czy nie dodać cukru do drugiego fermentora - ale już po filtracji?
 6. Czy możecie mi podpowiedzieć jak lepiej odfiltrować dodany chmiel? We czwartek dodałem granulat (60g) i chcę go przetrzymać o jutra. Jutro planowałem rozlew, ale jedna rzecz mnie zastanawia - jak oddzielić ewentualne pozostałości chmielu unoszące się w piwie? Ponieważ fermentor nie posiada żadnego kranika od razu zrezygnowałęm ze wszelkich akcji typu filtr z oplotu czy inne bardziej zaawansowane sposoby, a nastawiłęm się na filtrację rajstopą . Zastanawiam się tylko jak to wszystko zrobić - tzn. czy lepiej przelać wszystko do innego fermentora (kupiłem 2gi) przez wyparzoną rajstopę i potem np. dodać syrop i rozlewać do butelek? To by było w sumie ułatwienie, bo ostatnio wyliczony cukier rozpuszczony w wodzie dodawałem na piechotę strzykawką do każdej butelki - było to nieco upierdliwe, ale tak akurat wyszło. Czy filtrować np. zakładając rajstopę gumką na koniec wężyka zanurzonego w piwie? Chyba to jest bardziej problematyczne, bo może się zapychać... Będę wdzięczny za wskazówki. Z góry dzięki.
 7. Dwa tygodnie fermentacji i SG obniżyło się z 1.042 do 1.01. Fermentor stoi w 17-18 stopniach w schowku i samo piwo ma 17.5C. Zostawiam je jeszcze na tydzień-półtora i dodam chmiel na te 3-4 dni. Smakowo całkiem akceptowalnie, smaczniej niż poprzedni bitter - chmielna goryczka jeszcze przed dadaniem chmielu jest wyczuwalna. Zauważyłem niewielkie unoszące się w piwie drobinki - może powiecie co to może być? Drożdze powinny już być na dnie, a jednak coś się tam zawieruszyło. NA powierzchni wszystko wygląda spoko, raczej zakażenia brak. Za chwilę wrzucę zdjęcie.
 8. Dzięki, to tak własnie zrobię. Zostawiam wszystko na 2 najbliższe tygodnie - no może dwa i pół. Akurat nie będzie mnie w domu przez tydzień i stąd moje pytanie. Zastanawiałem się, czy nie dodać przed wylotem i rozlać gdy wrócę. A tak wszystko jest oczywiste - cicha sobie potrwa jeszcze 2.5 tygodnia i dodam chmiel na te 3-5 dni i wtedy do butelek.
 9. Koledzy, Zaleca się jakiś szczególny moment dodania chmielu do fermentującej brzeczki? (Zdawkowa) instrukcja podaje, że chmiel mam dodać w okolicach osiągnięcia SG=1.02 - co osiągnąłem po tygodniu fermentacji. SG zjechał z 1.041 do 1.02, czyli teoretycznie już bym mógł dodać, ale wolę spytać bo może są jakieś przeciwskazania dodawania chmielu 2 tygodnie przed rozlewem?
 10. Dzięki. Nie wiedziałem, że za długie uwadnianie im szkodzi - zapamiętam to sobie.
 11. Tak, przepis wyraźnie podaje: uzupełnić do 23 litrów. A w opisie jest napisane "Each Beer Kit Makes 40 pints of Hoppy and Glorious" i to jest bliższe prawdy. Jakby zalać do 20 to było by bliżej na końcu do tych 5%. Niestety instrukcje w Brewkitach są pisane byle jak i od szablonu, więc trzeba brać na to poprawkę i samemu policzyć. Na mocy jakoś mi specjalnie nie zależy, ale chyba masz rację i warto by troszkę mniej rozwodnić. Dziękuję za to, że chce Ci się wskazać drogę początkującemu. A co myślisz o tych drożdzach? Szczerze mówiąc pierwszy raz obserwowałem ich zachowanie przy uwadnianiu. I jak widać na tych zdjęciach kilka etapów trochę się od siebie różniło.
 12. Chodziło mi o temperaturę brzeczki - zbijałem ją do 23.9 i wtedy dodałem drożdze. Drożdze wsypywałem do przegotowanej wcześniej wody - nakryta folią aluminiową szklanka z wodą i eletronicznym termometrem wetkniętym, żeby kontrolować temperaturę.
 13. Tak, przepis wyraźnie podaje: uzupełnić do 23 litrów. Generalnie instrukcja jest dość lakoniczna, bazuję sobie na wiki i wskazówkach z filmików w sieci. Wydaje mi się, że wszystko jest ok - niech sobie teraz postoi spokojnie ten tydzień i potem sprawdzę gęstość i zostawię na następny tydzień. Chmiel ma być dodany przy SG mniejszym/równym 1.02.
×
×
 • Create New...