Skocz do zawartości

telek

Members
  • Postów

    129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla korzen16 w IX Międzynarodowy Cieszyński KPD 2019   
    Myślę dokładnie tak samo. Działam podobnie. Przez pierwsze trzydzieści warek, w ogóle nie myślałem o wysyłaniu swojego piwa na jakiekolwiek konkursy, swego czasu działały wymiany depozytowe i wysyłkowe, to można było poczytać o swoich piwach.
    W tym sezonie spróbuję coś wysłać i liczę przede wszystkim na jakąś ocenę i wytknięciem błędów oraz wad, bo to pozwoli na wyeliminowanie ich przy kolejnych warzeniach. Jeśli dostałbym się do rundy finałowej, to postrzegam to raczej jako szczęście początkującego, a nie wypracowaną pozycję piwowara z mocnym warsztatem i umiejętnościami.
    Myślę że do poziomu konkursowego dochodzi się w ciągu kilku lat z bagażem kilkudziesięciu samodzielnych warek na koncie - mam na myśli umiejętności, które pozwalają uwarzyć piwo mniej więcej w stylu, nadające się do oceny, na pewno w wadami, ale nie tragiczne.
     
    Nie bardzo rozumiem , skąd takie larum o te pilsy - tu musi wszystko pójść tak jak trzeba, nie wystarczy 30 litrowy gar i lodówa ze sterowaniem. Takie piwa nie wybaczają nawet najmniejszych błędów. Trzeba być perfekcyjnym na każdym etapie warzenie, bo nie ma ty kilograma chmieli do przykrycia potencjalnych wad. Skoro przeszły tylko dwa, to pewnie tylko te dwa spełniały warunki brzegowe stylu. 
  2. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Barczyko w IX Międzynarodowy Cieszyński KPD 2019   
    Nie wierzę w to, że tylko 2 piwa były stylowe. Reszta out, do niczego. Nie dało się z tego 2-3 wybrać. 
    Dla mnie to przesada, żeby w konkursie dla piwowarów amatorów był taki przesiew, że z 15 piw do finału nie wchodzi chociaż 4-5. Ba, nawet podium nie udało się obstawić. W tym dążeniu do maksymalnego profesjonalizmu, gdzieś zapomniano, że to tylko zabawa.
    Po raz kolejny napisze, że to zniechęca. Powinno być zupełnie odwrotnie.  Jeśli takie będą wszystkie konkursy, piwa będzie wysyłać tylko grupa ciągle tych samych osób z większymi ambicjami, plus kilku nawicjuszy, reszta to oleje. Tak ma to wyglądać?
    Takie jest moje zdanie i nie zamierzam go zmieniać. Pozdro
  3. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Dazhdbog w IX Międzynarodowy Cieszyński KPD 2019   
    Sędziowałem eliminacje czeskiego pilsa i finały portera bałtyckiego, więc się wypowiem. Widzę, też że jesteś w świeży w temacie więc ważne byś dostał rzetelne odpowiedzi, a nie takie które mówią o znajomościach, bo jeszcze odbierzesz to na serio i się zniechęcisz.
     
    Ideą konkursów PSPD nie jest wybór najlepszego piwa tylko piwa najbardziej zgodnego ze stylem. Jeżeli do finałów przechodzą dwa piwa to oznacza tylko i wyłącznie tyle, że pozostałe piwa tak mocno odbiegały od stylu (głównie przez wady fermentacyjne - estry owocowe, rozpuszczalnikowe), że ciężko było je nazwać przynajmniej poprawnym czeskim pilsem.
     
    Z tego co widzę jesteś z Wrocławia. W tym mieście nietrudno spotkać bardziej doświadczonych piwowarów lub sędziów przy różnych spotkaniach. Są festiwale, warsztaty sensoryczne. Dolnośląski oddział PSPD działa prężnie. Zabierz swoje piwo gdzieś, wymień się z innymi piwowarami, poproś o szczerą opinię. Kiedy dostaniesz metryczkę z pilsa przeanalizuj wady,  skąd się mogły wziąć, jak je wyeliminować.
     
    A jeżeli niemal wszystkie piwa mają dyskwalifikujące wady? Weź pod uwagę, że mówimy o jednym z najtrudniejszych styli do uwarzenia. Czeski Pils to piwo, w którym na prawdę dużo rzeczy może pójść nie tak.
     
    Jeżeli byłby stylowy to zakwalifikowałby się do finału a tam dostał adekwatną ocenę. Jeżeli nie odpadłby w eliminacjach.
     
    Powiedz tak szczerze czy chciałbyś, żeby Twoje piwo trafiło do finału i dostało na przykład 18 punktów? Czy to coś by zmieniło jeżeli dowiedziałbyś się, że zająłeś ósme, dziesiąte albo czternaste miejsce? I tu i tu dowiedziałbyś się, że Twoje piwo nie jest czeskim pilsem.
     
    Przy kategoriach lagerowych i ciężkich do warzenia stylach jest to całkiem normalny poziom. Przejrzyj sobie wyniki tegorocznych Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych. Najbardziej prestiżowego konkursu.
  4. Super!
    telek otrzymał(a) reputację od Mibor w IV Flisacki KPD: Toruń, 12-14.10.2018   
    W tym miejscu chciałbym podziękować za pomoc i wsparcie:
    Koleżankom i Kolegom z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Terenowego PSPD (wraz z przyległościami) za pracę przy Konkursie
    Carpe Karft za ugoszczenie i współorganizację
    Viking Malt za sponsoring strategiczny
    Browarowi Staromiejskiemu Jan Olbracht za patronat nad FESem (oraz ugoszczenie sędziów)
    Samym sędziom za 2 dni pracy:
    Albae C.:
    Michał Krzysztofik
    Michał Kordek
    Magda Bergmann
    Marcin Stefaniak
    FES:
    Przemek Szczepańczyk
    Michał Gasewicz
    Adam Kapturski
    Maciej Branicki
    Łukasz Śledziński

    Jeśli kogoś pominąłem - również dziękuję i przepraszam.
     
    Zapraszamy za rok (gdziekolwiek dopłynie wtedy nasza tratwa)!
  5. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla krfk w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Cześć,
    Jeśli dobrze określam finalistę na podstawie nicka na forum to metryczka z portera została wysłana 17/09 na adres podany w zgłoszeniu. Przesłałem ją ponownie przed chwilą. Proszę o sprawdzenie folderu spam, ewentualnie podanie aktualnego adresu mailowego.

    Pozdrawiam
    Krzysiek
  6. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla zielu w 08.12.2018 I Konkurs Piw Domowych Aleksandrowa Łódzkiego   
    Tak jak stoi napisane w regulaminie ? Czyli do 26.11.2018 czekamy na wpisowe, zaś między 12.11.2018 a 25.11.2018 będziemy przyjmować zgłoszenia.
     
    Dopinamy ostatnie szczegóły rejestracji oraz tematy nagród, także proszę o cierpliwość.
     
    W razie kolejnych pytań, pozostaję do dyspozycji.
  7. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla krfk w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Listy finalistów (w losowej kolejności):
     
    Czeski Pilsner
     
    1. Rafał Nazarewicz
    2. František Sýkora
    3. Sławomir Zakrzewski
    4. Marek Kawecki
    5. Krzysztof Zach
    6. Łukasz Ulatowski
    7. Bartosz Markowski
     
    Porter Bałtycki
     
    1. Iwona Pidzik
    2. Dariusz Dul
    3. Rafał Krzywicki
    4. Dorota Przybyłko
    5. Krzysztof Zach
    6. Jacek Stachowski
    7. Marcin Sibilski
    8. Jan Krysiak
     
    Gratulacje i powodzenia w jutrzejszych finałach
  8. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla panszpik w 22-23.06.2018 - Grodziski Konkurs Piw Domowych   
    Kolejna edycja konkursu jak zwykle w czerwcu, zgłoszenia otwierają się za parę dni. Żeby było prościej komplet informacji oraz formularz rejestracyjny online są na dedykowanej stronie: grodziskikpd.org
     
    Kategorie jak co roku:
    1) Piwo grodziskie
    2) Wariacja na temat grodzisza (tu jedyna zmiana to od tego roku jest zgoda na kettle sour w tej kategorii, bretty z uwagi na bezpieczeństwo i otwarte kadzie zabronione).
    Nagrody jak co roku dość atrakcyjne, w tym 2000 pln plus warzenie piwa zwycięzcy na warzelni w Grodzisku
     
    Zgłoszenia są bezpłatne.
    P.S. Nie wiem jakim cudem, ale mimo konkursu na liście PSPD od września zeszłego roku informację na piwo.org piszę dopiero teraz. Mea culpa, przejąłem sprawy w kwietniu, najpierw stawiałem stronę
  9. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Shad w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Jeśli się nie mylę to wpłaty zostaną zaktualizowane na koniec etapu zgłoszeń, taka informacja jest gdzieś na stronie.
     
    prosze:
    Termin wpłat: 28 sierpnia 2018 r. Wszystkie wpłaty będą weryfikowane w systemie jednocześnie po tej dacie, na podstawie wyciągu bankowego.
     
  10. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla janusz76 w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Najprawdopodobniej regulamin będzie podany do końca tygodnia. Jest prawie gotowy, brakuje adresu na który będzie można wysłać piwa. Organizator czeka na odpowiedź browaru w tej sprawie.
  11. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla NervGal w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Chyba, że nie przejdziesz eliminacji - wtedy otrzymujesz skrótową metryczkę, w której zawarte są informacje o wadach w Twoim piwie, ogólnym jego odbiorze i powodach odrzucenia. Bez klasyfikowania oraz przyznawania punktacji.
  12. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla anteks w TWA a Konkursy Piw Domowych   
    Na podstawie filmów Kopyra wywnioskowałeś że finaliści to TWA? Trochę pokory, może powinieneś jednak sie zintegrować, poznań innych piwowarów. Posłuchać opinii i swoim piwie? Może warto zrobic jakiś kurs sensoryczny?
    ps Jeśli Twoim znajomym piwo smakuje to GCH sie tobie po prostu należy i kropka
  13. Dzięki!
    telek otrzymał(a) reputację od janusz76 w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Dzień Dobry,
     
    Nie jest to zabronione, natomiast sędziowie będą oceniać według poniższych opisów stylu i cechy które nie wpiszą się w opis będą oceniane negatywnie (jako wady).
    Wszystkich zainteresowanych "podrasowanymi" wersjami portera bałtyckiego zapraszam do głosowania w "ankiecie" na Flisacki KPD (w zeszłym roku był porter z dodatkami): https://www.facebook.com/pg/kpot.pspd/posts/
     
    Porter Bałtycki (według 12C - BJCP 2008) (UWAGA! AKTUALNY / PRAWIDŁOWY OPIS PONIŻEJ: 475219 )
    Podstawowe informacje
    OG 1.060–1.090
    FG 1.016–1.024
    Ekstrakt początkowy: 14,7 - 22°Blg
    Goryczka: 20–40 IBU
    Ekstrakt końcowy (pozorny): 4,2 – 6°Blg
    Kolor: 34 – 60 EBC
    Alkohol objętościowo: 5.5 – 9.5%
    Temperatura serwowania - 12-14 °C
    Nagazowanie: 2,3-2,8 vol
    Aromat
    Bogate aromaty słodowej słodkości, często z nutami karmelowymi, toffi, orzechowymi, głęboko tostowymi i/albo lukrecji. Profil estrowy i alkoholowy umiarkowany, oraz aromaty przypominające śliwki, suszone śliwki, rodzynki, wiśnie, porzeczki, okazjonalnie wina i porto. Troszkę cech ciemnych słodów takich jak głęboko czekoladowy, kawowy albo melasy,
    ale nigdy spalenizny. Brak aromatów chmielowych, Brak kwaskowatości, Bardzo gładki.
    Wygląd
    Ciemno czerwono miedziany do nieprzejrzystego ciemno brązowego (nie czarnego) koloru.
    Lepka, długo utrzymująca się piana koloru żółtobrązowego. Klarowne, aczkolwiek ciemniejsze wersje mogą być nieprzeźroczyste.
    Smak
    Tak jak w aromacie, posiada bogatą słodkość słodową wraz z złożoną mieszaniną smaków: głębokiego słodu, estrów suszonych owoców oraz alkoholu. Ma mocne, ale gładkie smaki
    palone jak w piwie Schwarzbier, które zbliżają się do smaków spalenizny. Bardzo treściwe i bardzo gładkie. Czysty charakter lagerowy; brak dwuacetylu. Start jest słodki, ale smaki
    słodów ciemnych szybko dominują i utrzymują się do finiszu. Delikatnie wytrawny wraz z odrobiną palonej kawy i lukrecji na finiszu. Posmaki słodowe mogą być karmelowe, toffi,
    orzechowe, melasy i/albo lukrecji. Delikatne posmaki porzeczki i ciemnych owoców. Średnio niska do średnia goryczka wynikająca z słodu i chmielu, na tyle mocna by tylko zapewnić
    balans. Smaki chmielowe, które pochodzą od lekko przyprawowych odmian chmielu (lubelski albo saaz) jest w przedziale od brak do średnio niskich.
    Tekstura
    Generalnie pełna treściwość i gładkość, wraz z dobrze dojrzałym ciepłem alkoholowym (ale rzadkie, słabsze wersje Carnegie będą posiadały średnią treściwość i mniej rozgrzania).
    Średnie do średnio wysokie nagazowanie, co nadaje wrażenia jeszcze większej treściwości. Nie powinno być ciężkie na języku w wyniku nagazowania. Większość wersji w przedziale 7-
    8.5% ABV.
    Ogólne wrażenie
    Baltic Porter ma smaki i zapachy słodowe przypominające English Brown Portera i umiarkowany smak palony taki jak Schwarzbier, ale wyższe OG i zawartość alkoholu, niż
    obydwa poprzednie. Bardzo złożone wraz z wielowarstwowym smakiem i zapachem.
    Surowce
    Generalnie drożdże dolnej fermentacji (fermentowane w niskich temperaturach jeśli użyte są drożdże górnej fermentacji). Słód czekoladowy albo czarny (barwiący) przetworzony tak by
    usunąć gorycz. Monachijski, albo wiedeński słód jako podstawa zasypu. Chmiele kontynentalne. Może zawierać słód crystal i/albo dodatki niesłodowe. Słód brown albo amber powszechnie używane były w historycznych recepturach.
     
    Czeski pilzner
    Prekursorem stylu było piwo uwarzone w Pilźnie w 1842 roku. Na jego powstanie złożyło się doświadczenie bawarskiego piwowara Josefa Grolla w użyciu drożdży dolnej fermentacji oraz użycie specjalnych surowców: czeskiego chmielu odmiany Żatec (saaz) i jasnego słodu suszonego w niskiej temperaturze, zwanego pilzneńskim. Swoją rolę odegrał także skład chemiczny bardzo miękkiej, tamtejszej wody. Bardzo popularne piwo, nie tylko w Czechach, gdzie jest warzone przez duże i małe browary. Czesi często nazywają piwo w zależności do wysokości ekstraktu jedenastką, dwunastką lub trzynastką.
    Parametry:
    Ekstrakt początkowy 11-13,5 ºBlg
    Ekstrakt końcowy 2-4 ºBlg
    Zawartość alkoholu: 4,4-5,5 % obj.
    Goryczka: 30-45 IBU
    Barwa: 6-14 EBC
    Surowce i technologia: słód pilzneński, czasem z niewielkim dodatkiem jasnego słodu karmelowego, czeska odmiana chmielu Żatec (Saaz), miękka woda. Tradycyjnie stosuje się zacieranie dekokcyjne (oryginalnie trójwarowe), czeskie szczepy drożdży dolnej fermentacji, piwo jest lagerowane w niskich temperaturach.
    Aromat: na pierwszym planie aromat czeskiego chmielu (korzenno-ziołowy), potem aromaty słodowe, herbatnikowe, słodkie, czasem karmelowe. Czysty lagerowy charakter, brak estrów i DMS, dopuszczalny niewielki diacetyl.
    Barwa: kolor od słomkowego przez jasnozłocisty do złotego, klarowność bardzo dobra.
    Piana: obfita, kremowa, drobno pęcherzykowa, trwała, koloru białego, pozostawia kręgi na szkle.
    Smak: na początku, w różnym natężeniu, wyczuwalna słodycz słodowa, czasem karmelowa; potem charakterystyczny, często mocny smak chmielu, wszystko to zakończone dobrze zaznaczoną goryczką. Na drugim planie możliwy (nie konieczny) niski diacetyl, czasem kwaskowate, rześkie, finisz półwytrawny.
    Goryczka: goryczka od średniej, do mocnej, często zalega po przełknięciu.
    Odczucie w ustach: najczęściej dobrze zbalansowane, bardzo pijalne, średnio wysycone - większość gazu traci podczas nalewania do kufla z dużej odległości, gładkie, średnio wytrawne,
    wytrawne.
    Wrażenie ogólne: rześkie, orzeźwiające piwo, którego znaczącą cechą jest goryczka i smak pochodzący ze szlachetnego czeskiego chmielu. Wyższe stężenie diacetylu, częste w piwach z
    małych browarów, jest wynikiem charakterystycznej dla Czechów pewnej niedbałości o szczegóły.
    Przykłady komercyjne: Pilzner Urquel, Budweiser, Staropramen, Bernard, Holba, Ćerna Hora, Litovel, Rychtar Premium, Svijany, Chodovar.
  14. Super!
    telek otrzymał(a) reputację od FurioSan w 2018.08.31 - 09.01 - VIII MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KPD PSPD PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI & CZESKI PILZNER   
    Dzień Dobry,
     
    Nie jest to zabronione, natomiast sędziowie będą oceniać według poniższych opisów stylu i cechy które nie wpiszą się w opis będą oceniane negatywnie (jako wady).
    Wszystkich zainteresowanych "podrasowanymi" wersjami portera bałtyckiego zapraszam do głosowania w "ankiecie" na Flisacki KPD (w zeszłym roku był porter z dodatkami): https://www.facebook.com/pg/kpot.pspd/posts/
     
    Porter Bałtycki (według 12C - BJCP 2008) (UWAGA! AKTUALNY / PRAWIDŁOWY OPIS PONIŻEJ: 475219 )
    Podstawowe informacje
    OG 1.060–1.090
    FG 1.016–1.024
    Ekstrakt początkowy: 14,7 - 22°Blg
    Goryczka: 20–40 IBU
    Ekstrakt końcowy (pozorny): 4,2 – 6°Blg
    Kolor: 34 – 60 EBC
    Alkohol objętościowo: 5.5 – 9.5%
    Temperatura serwowania - 12-14 °C
    Nagazowanie: 2,3-2,8 vol
    Aromat
    Bogate aromaty słodowej słodkości, często z nutami karmelowymi, toffi, orzechowymi, głęboko tostowymi i/albo lukrecji. Profil estrowy i alkoholowy umiarkowany, oraz aromaty przypominające śliwki, suszone śliwki, rodzynki, wiśnie, porzeczki, okazjonalnie wina i porto. Troszkę cech ciemnych słodów takich jak głęboko czekoladowy, kawowy albo melasy,
    ale nigdy spalenizny. Brak aromatów chmielowych, Brak kwaskowatości, Bardzo gładki.
    Wygląd
    Ciemno czerwono miedziany do nieprzejrzystego ciemno brązowego (nie czarnego) koloru.
    Lepka, długo utrzymująca się piana koloru żółtobrązowego. Klarowne, aczkolwiek ciemniejsze wersje mogą być nieprzeźroczyste.
    Smak
    Tak jak w aromacie, posiada bogatą słodkość słodową wraz z złożoną mieszaniną smaków: głębokiego słodu, estrów suszonych owoców oraz alkoholu. Ma mocne, ale gładkie smaki
    palone jak w piwie Schwarzbier, które zbliżają się do smaków spalenizny. Bardzo treściwe i bardzo gładkie. Czysty charakter lagerowy; brak dwuacetylu. Start jest słodki, ale smaki
    słodów ciemnych szybko dominują i utrzymują się do finiszu. Delikatnie wytrawny wraz z odrobiną palonej kawy i lukrecji na finiszu. Posmaki słodowe mogą być karmelowe, toffi,
    orzechowe, melasy i/albo lukrecji. Delikatne posmaki porzeczki i ciemnych owoców. Średnio niska do średnia goryczka wynikająca z słodu i chmielu, na tyle mocna by tylko zapewnić
    balans. Smaki chmielowe, które pochodzą od lekko przyprawowych odmian chmielu (lubelski albo saaz) jest w przedziale od brak do średnio niskich.
    Tekstura
    Generalnie pełna treściwość i gładkość, wraz z dobrze dojrzałym ciepłem alkoholowym (ale rzadkie, słabsze wersje Carnegie będą posiadały średnią treściwość i mniej rozgrzania).
    Średnie do średnio wysokie nagazowanie, co nadaje wrażenia jeszcze większej treściwości. Nie powinno być ciężkie na języku w wyniku nagazowania. Większość wersji w przedziale 7-
    8.5% ABV.
    Ogólne wrażenie
    Baltic Porter ma smaki i zapachy słodowe przypominające English Brown Portera i umiarkowany smak palony taki jak Schwarzbier, ale wyższe OG i zawartość alkoholu, niż
    obydwa poprzednie. Bardzo złożone wraz z wielowarstwowym smakiem i zapachem.
    Surowce
    Generalnie drożdże dolnej fermentacji (fermentowane w niskich temperaturach jeśli użyte są drożdże górnej fermentacji). Słód czekoladowy albo czarny (barwiący) przetworzony tak by
    usunąć gorycz. Monachijski, albo wiedeński słód jako podstawa zasypu. Chmiele kontynentalne. Może zawierać słód crystal i/albo dodatki niesłodowe. Słód brown albo amber powszechnie używane były w historycznych recepturach.
     
    Czeski pilzner
    Prekursorem stylu było piwo uwarzone w Pilźnie w 1842 roku. Na jego powstanie złożyło się doświadczenie bawarskiego piwowara Josefa Grolla w użyciu drożdży dolnej fermentacji oraz użycie specjalnych surowców: czeskiego chmielu odmiany Żatec (saaz) i jasnego słodu suszonego w niskiej temperaturze, zwanego pilzneńskim. Swoją rolę odegrał także skład chemiczny bardzo miękkiej, tamtejszej wody. Bardzo popularne piwo, nie tylko w Czechach, gdzie jest warzone przez duże i małe browary. Czesi często nazywają piwo w zależności do wysokości ekstraktu jedenastką, dwunastką lub trzynastką.
    Parametry:
    Ekstrakt początkowy 11-13,5 ºBlg
    Ekstrakt końcowy 2-4 ºBlg
    Zawartość alkoholu: 4,4-5,5 % obj.
    Goryczka: 30-45 IBU
    Barwa: 6-14 EBC
    Surowce i technologia: słód pilzneński, czasem z niewielkim dodatkiem jasnego słodu karmelowego, czeska odmiana chmielu Żatec (Saaz), miękka woda. Tradycyjnie stosuje się zacieranie dekokcyjne (oryginalnie trójwarowe), czeskie szczepy drożdży dolnej fermentacji, piwo jest lagerowane w niskich temperaturach.
    Aromat: na pierwszym planie aromat czeskiego chmielu (korzenno-ziołowy), potem aromaty słodowe, herbatnikowe, słodkie, czasem karmelowe. Czysty lagerowy charakter, brak estrów i DMS, dopuszczalny niewielki diacetyl.
    Barwa: kolor od słomkowego przez jasnozłocisty do złotego, klarowność bardzo dobra.
    Piana: obfita, kremowa, drobno pęcherzykowa, trwała, koloru białego, pozostawia kręgi na szkle.
    Smak: na początku, w różnym natężeniu, wyczuwalna słodycz słodowa, czasem karmelowa; potem charakterystyczny, często mocny smak chmielu, wszystko to zakończone dobrze zaznaczoną goryczką. Na drugim planie możliwy (nie konieczny) niski diacetyl, czasem kwaskowate, rześkie, finisz półwytrawny.
    Goryczka: goryczka od średniej, do mocnej, często zalega po przełknięciu.
    Odczucie w ustach: najczęściej dobrze zbalansowane, bardzo pijalne, średnio wysycone - większość gazu traci podczas nalewania do kufla z dużej odległości, gładkie, średnio wytrawne,
    wytrawne.
    Wrażenie ogólne: rześkie, orzeźwiające piwo, którego znaczącą cechą jest goryczka i smak pochodzący ze szlachetnego czeskiego chmielu. Wyższe stężenie diacetylu, częste w piwach z
    małych browarów, jest wynikiem charakterystycznej dla Czechów pewnej niedbałości o szczegóły.
    Przykłady komercyjne: Pilzner Urquel, Budweiser, Staropramen, Bernard, Holba, Ćerna Hora, Litovel, Rychtar Premium, Svijany, Chodovar.
  15. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Szalas85 w 2017.09.01-02 - VII KONKURS PIW DOMOWYCH PSPD „PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI”   
    Przed chwilą wysłałem metryczki finałowe. Jeszcze raz przepraszam bardzo, że tyle to trwało. Złożyło się na to kilka rzeczy, od zapieprzu w pracy, po masę innych piwnych zobowiązań, przez otwieranie browaru kontraktowego, aż po zaangażowanie w konkurs Warszawski. Starałem się żeby metryczki zbiorcze były wyładowane po brzegi informacjami, natomiast jeżeli macie jakieś wątpliwości, albo niedosyt, to dajcie mi znać, postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości, lub uzupełnić feedback.
     
    Z góry dzięki za wyrozumiałość.
  16. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Szalas85 w 2017.09.01-02 - VII KONKURS PIW DOMOWYCH PSPD „PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI”   
    Robim co możem Będą do końca tygodnia.
  17. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla wogosz w 18.11.2017 IX Poznański Konkurs Piw Domowych   
    Kantor, prosiłbym abyś czytał posty ze zrozumieniem. Nie jestem urzędnikiem dla którego najważniejszym jest wypełnienie wszystkich punktów instrukcji/regulaminu itp. Gdybym tak robił to np. wiele piw musiałbym w historii konkursów zdyskwalifikować, a przecież nie o to chodzi żeby tylko wypełnić procedurę. W kilku kolejnych postach piszę że jestem przeciwnikiem warzenia piwa tylko pod konkurs, lub żeby zwiększyć szansę wygrania nagród. A Ty swoje: że PSPD, że "Dobre Praktyki" itd. Dla mnie jest ważne że takie zapisy istnieją i że pomagają podnieść poziom organizowanych konkursów. To jest ważne i potrzebne, ale nie może stanowić przeszkód w organizacji. Jeżeli ja nie mogę planować konkursu na trzy lata do przodu, to w myśl Twojej interpretacji nigdy nie powinienem wystawiać np. lambika czy geuze do konkursu. A ja właśnie chciałbym w ten sposób zachęcać piwowarów domowych do warzenia również piw trudnych, rzadkich, niepopularnych aby podnosić dalej poprzeczkę i bardziej się doskonalić. Widać jestem bardziej romantykiem niż urzędnikiem.
    Mam dla Ciebie propozycję. Zamiast pisać po kilka postów z pretensjami czemu tak późno ogłoszono takie dziwne style, weź i uwarz portera, RIS-a, lambika, jopejskie quadrupla itp. piwa korzystając z tego że zaczęła się jesień i najlepszy czas dla piwowarów domowych. W przyszłym roku, lub za 2,3 lata będziesz miał piwa jak znalazł na wiele konkursów organizawanych w Polsce a może i zagranicą. I nie będziesz musiał się martwić czy organizator ogłosił dany styl do konkursu odpowiednio wcześnie. Ten konkurs jest dla tych którzy mają odpowiednie piwo i chęć do wzięcia w nim udziału. Jeżeli Ty nie możesz wziąć udziału w tym roku to trudno, zapraszam na kolejne edycje i życzę sukcesów.
  18. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Maryh w X/XI 2017 - III Flisacki Konkurs Piw Domowych   
    Nie wiem dlaczego tak mi się napisało, może będą to słowa prorocze
  19. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Mateusz Puślecki w 2017.09.01-02 - VII KONKURS PIW DOMOWYCH PSPD „PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI”   
    W sobotę od 16:00 zapraszamy na relację na żywo z ogłoszenia wyników VI Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych i Konkursu Piw Pracowniczych. Wszystko dzieje się podczas Bracka Jesień 2017 w Browar Zamkowy Cieszyn.

     
    Fan page: Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, 2.09, 16:00! :-)
  20. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Matz w Degustowanie piw przez sędziów lub osoby po kursach sensorycznych.   
    A może by się dogadać regionalnie z sędziami, odpada koszt transportu i dochodzi możliwość poznania ludzi z podobnymi zainteresowaniami z okolicy. Planuje dołączyć do PSPDjak znajdę wolna kasę na członkostwo, tam mogłoby to całkiem sprawnie działać.
     
    Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
  21. Super!
    telek otrzymał(a) reputację od Lasek w Degustowanie piw przez sędziów lub osoby po kursach sensorycznych.   
    Jako członek Sędziowskiej Komisji Szkoleniowej PSPD od pewnego czasu forsuję pomysł, by tego typu ocena stała sie czymś powszechnym oraz by dawała sedziom punkty za ich aktywność (trzeba usiąść, spróbowac piwa, wypełnić arkusz - "prawie jak" na konkursie). Takie docenie pomogłoby sedziom jak Kantor jednak zebrać się na ocenę (też czasem tak mam).
    Pytanie, ilu jest zainteresowanych piwowarów poza Lasek & Wisz.
  22. Super!
    telek otrzymał(a) reputację od Maryh w 2017.09.01-02 - MIĘDZYNARODOWY CIESZYŃSKI KONKURS PIW DOMOWYCH PSPD - CZESKI PILZNER   
    Tak, dam znać jak mi poszło (w końcu ogłosiłem dzień za późno).Tak, postaram się wykorzystać doświadczenia Weny i kontakty Pfelixa.
  23. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla zielu w 2016.09/10 - Toruń, II Flisacki Konkurs Piw Domowych   
    Razem z metryczkami finałowymi, których jest aż 9 do opracowania.
  24. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla Szymon M. w Kategorie konkursów piw domowych 2017   
    Był taki temat w 2015 roku, w 2016 go brakowało. Robimy, więc na 2017. (kolejność alfabetyczna)
     
     
    Albae Cerevisiae - III Flisacki KPD American India Pale Ale - Podlaski Konkurs Piw Domowych;  IV Łódzki KPD New Zealand IPA - VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego American Russian Imperial Stout - II Jurajski KPD American Saison - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych American Stout - XV KPD PSPD American Wheat - II Beergoski KPD, Biała Wrona Belgian Blonde - Kuźnia Piwowarów 2017, Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Berliner Weisse z owocami/warzywami - III KPD o Puchar Probusa Biere de Brut - Podlaski Konkurs Piw Domowych Black IPA - Biała Wrona Bock - IV Międzynarodowy KPD Chorzów Brett Saison - XV KPD PSPD;  IV Łódzki KPD British Brown - Karpacki KPD; XI Pomorski KPD Czeska 10 - IV Lubuski KPD w Witnicy,  Dark Mild - Biała Wrona English Porter - XV KPD PSPD Foreign Extra Stout Barrel/Wood Aged - II Beergoski KPD Foreign Extra Stout Wędzony - VII Mikołajowy KPD Fruit Ale - XII KPD we Wrocławiu, X Toruński Zlot Piwowarów Domowych Gose - XV KPD PSPD Gose (z owocami) - II Beergoski KPD, Biała Wrona, Krakowski KPD, Grodziskie - Krakowski KPD, Grodziski KPD - Piwobranie 2017 Grodziskie (wariacje na temat Piwa Grodziskiego) - Grodziski KPD - Piwobranie 2017 Hefeweizen - IV Lubuski KPD w Witnicy, Piwo Roku Witnickich Piwowarów;  IX Poznański KPD Herbal Ale - Kuźnia Piwowarów 2017 India Pale Ale - Karpacki KPD Irish Red Ale - IV Międzynarodowy KPD Chorzów, III Flisacki KPD Jopejskie - VII Mikołajowy KPD Lager Wiedeński - XV KPD PSPD Lambik / Unblended Lambic - II Jurajski KPD; IX Poznański KPD Lichtenhainer - II Jurajski KPD Marcowe - IV Międzynarodowy KPD Chorzów Mild - XII KPD we Wrocławiu Milk Stout (z dodatkiem owoców) -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Munich Dunkel - Podlaski Konkurs Piw Domowych ; IV Łódzki KPD Northeast IPA/New England IPA/Juicy IPA - XV KPD PSPD, Krakowski KPD, VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego, I KPD Chmiel Fest 2017,  Oatmeal Stout - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych Old Ale - XII KPD we Wrocławiu Pils - X Toruński Zlot Piwowarów Domowych Pils Czeski - Międzynarodowy Cieszyński KPD PSPD Pils Niemiecki - XII KPD we Wrocławiu Pils Nowofalowy - XV KPD PSPD Pilsner (Single Polish Hops) - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych Polskie Pszeniczne - XV KPD PSPD Porter (Angielski) - V Warmiński KPD, Porter Bałtycki - VII KONKURS PIW DOMOWYCH PSPD „PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI”;  IV Łódzki KPD; IX Poznański KPD; XI Pomorski KPD Porter Bałtycki Wędzony -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Porter Bałtycki z dodatkami - III Flisacki KPD Rauch-Doppelbock - XV KPD PSPD Smoked Stout - Gwiazdkowy KPD Rosanke - V Warmiński KPD,  Russian Imperial Stout - IV Międzynarodowy KPD Chorzów Rye Wine - XV KPD PSPD Saison - X Toruński Zlot Piwowarów Domowych Sour Ale -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego, VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego Special Bitter - III KPD o Puchar Probusa Session IPA - Kuźnia Piwowarów 2017 Świąteczne - VII Mikołajowy KPD; Gwiazdkowy KPD Tea Pale Ale - Kuźnia Piwowarów 2017 Tripel Wild - II Jurajski KPD Tropical Stout - Kuźnia Piwowarów 2017 Wee Heavy - VII Mikołajowy KPD Weizenbock -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego West Coast IPA - Kuźnia Piwowarów 2017,  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Witbier -  IV Łódzki KPD White IPA - III KPD w Zielonej Górze Quadrupel - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych  
    Kategorie otwarte:
    Owocowe, kwaśne - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych; II Jurajski KPD Owocowe pszeniczne - V Warmiński KPD, Piwo niskoalkoholowe - VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego Piwo z chili - VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego 19-24 Plato, 40-80 IBU, >35 EBC, możliwe dodatki: szafran, marcepan, wędzona kiełbasa i/lub boczek, wanilia, kapusta - Piwo Jepiwkowe + Cracow Beer Academy  Experimental Beer: "From Lager to Heaven" - Biała Wrona Piwo owocowe - Biała Wrona Chmielowa woda/lemoniada - Krakowski KPD,  
    Klony: 
    BrewDog: Hardcore IPA - Biała Wrona BrewDog: Punk IPA - V Warmiński KPD, Schneider Aventinus Weizen Eisbock - II Jurajski KPD
  25. Super!
    telek przyznał(a) reputację dla FurioSan w VI BRACKI KONKURS PIW DOMOWYCH 2-3 września 2016   
    Ekipa sedziowska tez silna, nie ma lipy, tylko merytoryka - zero gwiazdorzenia
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.