Jump to content

gwzd

Members
 • Posts

  303
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by gwzd

 1. Dobra rada - wybierz browar znajdujący się jak najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Im częściej będziesz wpadać na kontrolę, tym masz większą szansę na dobre piwo.
 2. gwzd

  gwzd

 3. Raczej nie bo była to jego pierwsza etykieta.
 4. Cześć, Nazywamy się Big Chill, jesteśmy oczywiście browarem kontraktowym i naturalnie tak jak każdy inny kontrakt mamy plany na budowę własnego browaru w niedalekiej przyszłości A już nieco na poważniej zachęcam do zapoznania się z naszym pierwszym piwem, którym jest Wit Saison - saison uwarzony na zasypie i dodatkach przyprawowych klasycznych dla witbiera. Pierwszą warkę uwarzyliśmy w Browarze Przystanek Tleń. Współpracujemy także z Browarem Księży Młyn (nasze drugie piwo już fermentuje) oraz Szczyrzycem (Gryf), gdzie startujemy jeszcze w tym tygodniu. Oba piwa wypuścimy do sprzedaży w okolicach połowy kwietnia. Zapraszam także na naszą stronę na Facebooku: https://web.facebook.com/browarbigchill/
 5. Tenczynek rekonstruuje XV-wieczny browar. Na fb Marka Jakubiaka pojawilo sie zdjęcie XV-wiecznego pieca wraz z zapowiedzią odtworzenia całego procesu.
 6. Przecież już było pełno tego typu konkursów, gdzie nagroda główna to warzenie piwa w browarze na podstawie receptury piwowara domowego. Więc czemu akurat ten cię tak rozśmieszył?
 7. Wystarczy umyć, zdezynfekować i po problemie. Z ekstraktem w środku nie dzieje się nic złego. Przetestowane na własnej skórze.
 8. Podstawowe pytanie - jak długo masz zamiar przechowywać otwarty ekstrakt? Na przestrzeni kilku miesięcy nic złego się z nim nie stanie, zwłaszcza, jeśli będziesz go przetrzymywać w "suchym i chłodnym pomieszczeniu"
 9. Ja bym raczej obwinił drożdże, S-33 nie tworzą w butelce zbitego osadu na dnie. W jakiej temperaturze leżakuje twoje piwo? Spróbuj schować kilka butelek na parę dni do możliwie jak najniższej temperatury (byle więcej niż 0) i porównaj z tymi przechowywanymi w cieplejszym miejscu.
 10. Przepraszam, że się wtrącę, ale kolegę się gani, a samemu stawia dość dyskusyjne tezy... Goryczka maleje z czasem i to jest fakt niezaprzeczalny - ale ten czas liczy się raczej w miesiącach, niż tygodniach. Po trzech tygodniach piwo w zasadzie ładnie nam się układa, czasami jest to czas po którym dopiero wychodzą na wierzch pewne aromaty chmielu. Goryczka zaczyna maleć zauważalnie dopiero po ok. pół roku leżakowania (w zależności od gatunku piwa, początkowego poziomu goryczki, itp.) Jeżeli chodzi o odczucia 603przemek - przy próbowaniu piwa w trakcie przelewania na cichą najprawdopodobniej w piwie mogły unosić się chmieliny (często niewielka część chmielin z warzenia przedostaje się do burzliwej np. w trakcie zlewania znad whirpoola), co znacznie podnosi wrażenie goryczki. Raczej nie powinno się oceniać poziomu goryczki w brzeczce/zielonym piwie - to właśnie test po ok. dwóch tygodniach od rozlewu jest pierwszym miarodajnym jaki możemy mieć. Temat za to działa w drugą stronę - jeżeli zielone piwo wydaje nam się zbyt słodkie - to niestety raczej w gorzkie już się nie zamieni i można pomyśleć np. o herbatce chmielowej na cichą. Z mojego doświadczenia tak temat wygląda i często podobne objawy obserwowałem w swoich piwach. W drugim akapicie piszesz dokładnie to, o co mi chodziło. Ponadto po przelaniu do butelek w piwie również unoszą się różne osady (głównie drożdże, ale nie tylko) i dopóki nie wysedymentują - także mają wpływ na odczuwanie poziomu goryczki. To także miałem na myśli pisząc, że goryczka maleje wraz z czasem. W domowym warzeniu nie ma takich możliwości pozbywania się niechcianych osadów jak choćby w piwowarstwie rzemieślniczym.
 11. Wybacz, ale najwyraźniej sam masz zbyt małą wiedzę o procesach zachodzących w piwie, więc uprzejmie cię proszę - nie dawaj rad innym. Bo nie masz jeszcze na tyle dużego doświadczenia. Tu nie ma żadnego problemu, po prostu goryczka maleje wraz z czasem. To żadne czary mary ani wynik jakiegokolwiek błędu, najzwyczajniej w świecie każde piwo się tak zachowuje.
 12. Co ty pierdzielisz za przeproszeniem Przecież goryczka maleje wraz z czasem, a dodatkowo po fermentacji w piwie mogły się jeszcze unosić fizycznie drobinki chmielu.
 13. Patrząc po recepturze (zacierane na słodko, dość wysokie blg początkowe, roczny chmiel) nie widzę nic dziwnego w tym, że odczuwalna goryczka jest niska.
 14. Skąd się wziął taki pogląd? Można to zrobić kilka razy, naturalnie o ile nie ma zakażeń ani innych infekcji. Rzekłbym nawet, że gęstwa z 4/5 pokolenia jest o wiele lepsza niż nowa paczka sucharków.
 15. Nawet 6 zagotuje, tyle że podgrzewanie będzie trwało bardzo długo i wrzenie nie będzie zbyt mocne (dms'y i te sprawy).
 16. Ma zapewne tyle wspólnego, że 6-go stycznie to dzień wolny od pracy
 17. Warka nr 61 (30 XI 2015) - "Helles" 5kg Pilzneński Steinbach 0,2kg Zakwaszający Castle Malting 0,35 kg Carapils Zacieranie: słody wrzucone do 15l wody o temp. ok. 63°C 64°C -> 58,5°C - 40 min 73°C -> °C - 20 min -> wygrzew Wysładzanie: 3 x 5l + 3l Czas gotowania: 90 min Chmielenie: +5l wody (zbyt wysoki ekstrakt przed gotowaniem - 13,5° Blg) 20g Polaris 60 min 30g Hallertau Mittlefruh 17 min 30g Hallertau Mittelfruh 5 min 40g Hallertau Mittelfruh podczas wychładzania Blg po gotowaniu - 14° W fermentorze 25l piwa + 2,5l chmielin. Dodałem do tego 2l wody + 1l startera, przed fermentacją - 12,5° Blg ok. 28l. Drożdże Wyeast 2308 Munich Lager - 2-dniowy starter na mieszadle magnetycznym z 1l wody i 100g suchego ekstraktu słodowego WES (temp. ok 23-24°C) Drożdże dodano w temp 22°C, po 12h temperatura spadła do 14°C Drugiego dnia fermentacji obniżyłem temperaturę do około 10-12°C Dzień trzeci - 10-11°C Dzień czwarty - 8-9°C Dzień piąty - 9°C Dzień szósty - 8°C Dzień ósmy i kolejne - 7-8°C 13 XII - obniżenie temperatury do 3-4°C w celu sklarowania piwa przed rozlewem Zabutelkowano 13 I 2016 z dodatkiem 175g cukru. Wyszło 56 x 0,5l + 1l "zlewek" na pomiar Blg i degustację. Blg końcowe - 2,5°
 18. Może skwaśnieć (wątpliwe przy takim ekstrakcie) i się przegazować (dość prawdopodobne).
 19. Niestety i drugi fermentor z warki #59 padł przez chlorofenole. Ciekaw jestem skąd się one wzięły, zwłaszcza, że podpiwek, który nawet nie był zagotowany wyszedł bez żadnej infekcji... Teraz czekam na mieszadło i po weekendzie startuje z serią lagerów, plus jakieś piwo świąteczne na szybko.
 20. Sklep jak najbardziej też mogę polecić, ale czasem jak potrzebuje kupić konkretną rzecz to akurat jest jej chwilowy brak.... Tak to już jest. Ja swoje ostatnie zakupy piwowarskie musiałem rozbić na 3 zakupy, bo wszędzie czegoś nie ma. A to rdzenia do mieszadła, a to płynnych drożdży lagerowych z przyzwoitym terminem ważności itp. itd. Piwny kraft jest całkiem przyzwoicie wyposażony, ale ostatnio nie było np. menzurek do cukromierzy.
 21. Od marcowego do końca kolejki Wyeast 2308 Munich Lager, a i dwa pierwsze też na nich zrobisz. Dziś rano zamówiłem drożdże i są to właśnie te, o których wspomniałeś Zgoda - wolę już jednak korzystać z płynnych drożdzy, kupiłem kolbę do propagacji etc. więc wolę się pobawić czymś lepszym niż sucharki.
 22. Chyba rozkręciłem się na dobre Warka nr 60 (12 XI 2015) Black IPA 4,85kg Pilzneński Strzegom 1kg Monachijski I Strzegom 0,2kg Carafa Special III Weyermann 0,2kg Karmelowy Ciemny 400-800 EBC Strzegom Zasyp: 18L + słody jasne w 56°C podgrzewanie 68°C -> 58°C - 120 min słody palone dodane po zacieraniu, na wygrzew do 78°C Drożdże: uwodnione BRY-97 American west Coast Chmielenie: 40g Chinook 60 min 25g Amarillo 10 min 25g Amarillo 5 min 25g Simcoe podczas wychładzania 25g Amarillo podczas wychładzania 25g Chinook podczas wychładzania 25g Simcoe na cichą 25g Amarillo na cichą 25g Cascade na cichą Blg po chmieleniu: 16° Objętość brzeczki nastawnej: 20l (+ ok. 2-2,5l wylane z chmielinami) Drożdże dodano w temp: 30°C Temperatura fermentacji: ok. 20°C Chmielenie na cicho od 29 XI 2015, pierwsze 4-5 dni w temperaturze pokojowej, po czym przestawiłem na balkon (zakres temperatur w tym czasie wynosił od 0°C do 12°C) Zabutelkowano 10 XII 2015 z dodatkiem 90g cukru (32x0,5l). Dalsze plany: 1) Wędzone słodem pszenicznym piwo świąteczne z dodatkiem cynamonu, skórki słodkiej pomarańczy i imbiru 2) Seria lagerów: helles, pils, marcowe, koźlak, koźlak wędzony, porter bałtycki i imperialny porter. Zobaczymy co się z tego uda zrealizować Jeśli ktoś zna dobre drożdże płynne dolnej fermentacji, na gęstwie której mógłbym pojechać taką serię piw to byłbym wdzięczny za polecenie. W dolnej fermentacji jestem ciemną masą na chwilę obecną.
 23. Ja będę całą sobotę (z 2-3h przerwą na obejrzenie RM-FCB)
 24. Pora powrócić do domowego warzenia Jednocześnie jest to pierwsza warka, którą wykonałem po przeprowadzce i na "nowej instalacji", tj. wysładzanie na 2 fermentory ze sraczrurkami, z powodu braku większego pojemnika nadającego się do tego celu. No i mój pierwszy, prawdziwy lager, fermentowany w normalnej lodówce Warka nr 59 (8/9 XI 2015) - Nelson Sauvin Pale Ale / Lager - Hospital Ale 5kg Pilzneński Castle Malting 3,5kg Pilzneński Strzegom 2kg Wędzony Weyermann 1kg Carahell Weyermann 0,5kg Zakwaszający Weyermann Drożdże: 1056 American Ale (fermentor #1) - infekcja fenolowa, zawartość fermentora do kibla 2042 Danish Lager (fermentor #2) - umarły, w zastępstwie przerzuciłem pianę z #60 (BRY-97), niestety również wyszła infekcja fenolowa WB-06 (Wysłodki) Zacieranie: 36l 67-68°C -> 50°C - ok. 400-500 min Wysładzanie: 3 x 20l Chmielenie: 50g Chinook 60 min 100g Nelson Sauvin 15 min 100g Nelson Sauvin 5 min 100g Nelson Sauvin podczas chłodzenia 2 x 100g Nelson Sauvin na cichą Blg po chmieleniu: 14,5-15° Objętość brzeczki nastawnej: 46l (2x23l) + wysłodki z dodatkiem miodu (ok. 250g) i ziaren jałowca -> zobaczymy, co z tego wyjdzie ekstraktu nie mierzyłem, liczę na fajny podpiwek Drożdże dodano w temp. 22,5°C Temperatura fermentacji: 18-20°C Ale: 19-20°C Lager: 9-11°C Podpiwek: nie sprawdzałem, mało istotne Podpiwek zabutelkowany 29 XI 2015 z dodatkiem 40g cukru (19 x 0,5l + niecałe 0,5l zlewek)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.