Jump to content

wik

Members
 • Content Count

  45
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Kotulak
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  29
 • Miasto
  Warszawa

Recent Profile Visitors

632 profile views
 1. wik

  wik

 2. Ostatnio siostra poczęstowała mnie takim syropem rozcieńczanym wodą gazowaną - kapitalna sprawa, lekko kwaskowaty, słodki, musujący. W przyszłym sezonie też sobie coś takiego zrobię Pierwsza rada - nie przerabiać, tylko pić tak jak jest! A jeśli chciałbym jednak fermentować, to sprawdziłbym ile tego cukru faktycznie jest - jeśli drożdże dadzą radę go dojeść do końca to może być niezły kwasior, a i niezła moc - z tego co widzę wytrzymują do 23%. Wszysto zależy od Twojego gustu - jeśli chcesz musujące pigwowe winko, możesz nie rozcieńczać, ja bym jednak celował w 15 blg i dał drożdżom zejś
 3. Jak dla mnie nie jest tak źle, o ile dobrze widzę, to w lewym górnym rogu liscia widać dorosłą mszycę, na mszyce jest bardzo wiele środków - wystarczy wizyta w jakimś sklepie ogrodniczym, zakupienie preparatu i oprysk. Przędziorek, o którym napisał Undeath, ma to do siebie, że dość szybko uodparnia się na chemię, więc jeśli w okolicy popularny jest jakiś pestycyd, to prędzej czy później przędziorek będzie na niego odporny. Dlatego radziłbym wykorzystać coś co w okolicy nie jest popularne, albo dawno nie było stosowane - kolejne pokolenia tracą odporność. polecam artykuł: http://www.ho.haslo.p
 4. Używałem tych drożdzy i byłem z nich zadowolony, osad był zwarty, a cydr klarowny, fermentowały w 21stC. Ich obecny stan może zależeć od tego czego używałeś do przygotowania nastawu, jaki był poziom cukrów, jaka wartość pH, w jakich warunkach oba nastawy fermentują. W wyższej temp osad nie będzie tak zbity jak w niższej i sam cydr nie będzie tak klarowny. Jeśli nie ma jakichś oznak pleśni, czy innych infekcji, to daj im spokojnie pracować i czekaj na zakończenie fermentacji.
 5. Jeśli nadal Cię to interesuje - w przepisach z których korzystałem, nie spotkałem się z kwaskiem cytrynowym, a jedyne co przychodzi mi do głowy, to ustalenie kwasowości soku. Optymalne pH dla fermentacji drożdzy to, o ile się dobrze orientuję, jest na poziomie 4,8-5, ale trzeba wziąć też pod uwagę balans smaku w przefermentowanym produkcie. Przy fermentacji cydru z samych jabłek chyba nie ma potrzeby dokwaszania soku, same z siebie jabłka zawierają dość kwasu jabłkowego. Gdy mieszasz jabłka z gruszkami, czy wręcz robisz perry, wówczas można o tym pomyśleć.
 6. z zazdrością patrze - u mnie Perle, Marynka i Lubelski dopiero ledwo z ziemi wyjrzały ktoś może przymierza się jeszcze do zakupu amerykańców? w kupie raźniej i taniej
 7. Jeśli Bóg da, a czas pozwoli, to zapewne się tam pojawię w sobotę.
 8. A czy masz szczelne drzwi do tej lodówki? Woda znikąd się nie bierze, gdyby tak było, nie byłoby problemów w afryce. Jeśli tam nie zaglądasz, to powinieneś mieć tam pewien stopień równowagi, więc jeśli po rozmrożeniu i usunięciu wody wstawiasz fermentor i zamykasz drzwi, to tej wody będziesz miał jakąś małą ilość, skroploną z powietrza zamkniętego w środku. Ale jeśli jej przybywa, to może masz wymianę powietrza z otoczeniem? Raz, że woda stoi i kwitnie, a dwa, że więcej prądu idzie na chłodzenie.
 9. Ja do rozdrabniania jabłek zaadoptowałem rozdrabniacz do gałęzi, z plastikowego wiadra dorobiłem kosz zasypowy i całkiem nieźle sieka jabłka. W tempie pracy nie ma porównania do sokowirówki, która i tak nie odsącza całego soku. - cena ok 270zł nowy rozdrabniacz plus do godziny pracy z demontażem pokrywy rozdrabniacza i zamocowaniem na jego miejscu wiadra. Ale zastanawia mnie stwierdzenie, że przez sokowirówkę tracimy jakieś tam składniki z soku. Mógłbyś to rozwinąć? Mi do głowy przychodzi jedynie napowietrzenie tak produkowanego soku, a więc szybsze utlenianie się.
 10. cml teraz wszystko ozonuje i jest w tym wiele sensu ja swoją lodówkę, którą dzielę ze spożywką, czyszczę środkiem na bazie chloru, mam taki sprej do odkażania stołów w restauracjach, rzeźniach, itp, chociaż takich wykwitów nie miałem. Ale czyszczenie to jedno, rozwiązaniem problemu mogłoby być wymuszenie ruchu powietrza na dole lodówki lub wstawienie tam pochłaniacza wilgoci, ew wycieranie co jakiś czas skroplonej wody. Skąd w ogóle bierze Ci się tam tyle pary?
 11. W dwóch różnych miejscach panują dwie różne temperatury, a więc mam różne warunki do rozwoju drożdży i konkurencji. Kuchnia - temp ok 21st, parapet okienny, temp ok 14st. Wczoraj zaczęło coś już się dziać i w jednym i w drugim przypadku, w wyższej temp oczywiście lepiej to idzie, pianka na powierzchni, sok zmętniał. Sprawdziłem również kwaśność wyciśniętego soku z klona odmiany Liberty, wyszło mi 7,2g/l Ekstraktywność takiego soku to 14blg Kontynuując: odmiana Spartan, 6,4g/l przy 16blg. z 95kg owoców, przy mojej sprawności, wyszło ok 40l soku. klon liberty dał 50% soku z ow
 12. Undeath, dzięki za rady, zamówiłem te drugie drożdże plus http://www.piwopiweczko.pl/Drozdze-aktywne-do-CYDRU,495.html. daj znać jak poszło z tymi pierwszymi - nie są dostępne, a właśnie o nich początkowo myślałem. jaras, tak też postanowiłem zrobić, nastawiłem dwie md na soku z resztkami jabłek, ustawiłem w dwóch różnych miejscach mieszkania, może w którejś zadomowią się drożdże, a nie bakterie. To, o czym pisał andy05, widziałem, ale ten rok był zdecydowanie gorszy jeśli chodzi o możliwości dojrzewania dla jabłek niż 2012, więc pewnie i kwasu więcej mieć będą, ale to sprawdzę po zaopatrz
 13. a ja zadam takie pytanko, na dniach będę cisnął sok na zimę i z części nastawiał cydra, kilka razy podchodziłem już do tego tematu z różnymi drożdżami biowinu, tokaj, uniwersalne, ale również z przypadkową dziką fermentacją i cydr z tej dzikiej najbardziej mi smakował, chociaż powtórzyć mi się go nie udało. jakich drożdży użyć tym razem, chodzi mi o płytkie i stabilne odfermentowanie. a może jest jakiś sposób na zadanie dzikusów prosto z sadu?
 14. Można, ale pamiętaj, że cukier zwiększy Ci moc piwa, drożdże przerobią go na alkohol nie zostawiając po sobie treści. Jeśli wyszła Ci zbyt cienka brzeczka i obawiasz się wodnistego piwa, to na etapie fermentacji chyba lepiej posiłkować się ekstraktem słodowym lub "dowarzyć" trochę mocniejszej brzeczki.
 15. Użyłem jednej saszetki, na opakowaniu jest napis "Dawka na 22l piwa", fakt, gramowo mało jak na taką ilość, dlatego zadałem je na ok 300ml wystudzonej wcześniej brzeczki - temp pokojowa, mieszając czas do czasu. Po tym jak zrobiło mi się ładne mleko i zaczęła powstawać piana, przelałem je do fermentora - również temp pokojowa. I całość w tej temp postała sobie jeszcze 12h. Po 12h wariowały już porządnie, więc uznałem, że starczy im wolności, czas wziąć się do pracy. Wczoraj, po przeniesieniu fermentora z lodówki do pokoju, 2h wystarczyły im na wznowienie działania i znów w rurce woda ożyła.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.