Jump to content

Mikołaj

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

About Mikołaj

 • Birthday 01/26/1990

Kontakt

 • Imię
  Łukasz
 • Komunikator
  2671631
 • Strona www
  http://www.lubiepiwo.blogspot.com

Piwowarstwo

 • Miasto
  Kielce
 1. Nie czuję potrzeby bycia autorytetem. Wystarczy, że będziesz szanował mnie tak, jak każdego początkującego. Ja ze swojej strony mogę obiecać poprawę i tyle tematem offtopu.
 2. Faktycznie, przecież napić się z ojcem browara to wstyd, no patrzcie, patrzcie. edit: A i nie wiem jak Ty, wiązać buty umiem. Jeżeli chcesz, to Cię nauczę. Obiecuję nie obrzucać Cię komentarzami: Poczytaj, w Internecie jest tego masa. Jeżeli wszystko jest tu wszędzie tak wprost napisane, a "kotom" nie wolno pytać, pada pytanie - po co się tu w ogóle mam rejestrować? Chcę uwarzyć własne piwo. Zadaję proste pytania. Nie prosiłem nikogo o uszczypliwe uwagi, w zasadzie nie mam ochoty ich nawet czytać. Doceniam trud użytkowników, którzy piszą, a potem komentują. Nie rozumiem natomiast k
 3. Panie Mcpol1, ale tak naprawdę nie wiem od czego mam zacząć! Jest i owszem dużo ciekawych rzeczy, ale niepotrzebny mi temat o Milkstoucie, gdyż ja chcę uwarzyć pierwsze piwo. Interesuję się tematem piwa od trzech lat dopiero. Pomysł uwarzenia piwa zrodził się zupełnie przypadkiem, ale już nawet z ojcem rozmawiałem i on sam nawet mi przyklaskuje. Mam poparcie rodzica, a to już dużo. Zwłaszcza, że potem miło będzie zasiąść przy własnym piwku w gronie przyjaciół. Myślę, że gdy uwarzę swoje pierwsze piwo, moje pytania wynikające z ignorancji miną, a będę zadawał bardziej zaawansowane. W chwili ob
 4. Ja się nie obrażam, ja żywcem robię sobie jaja! ... Rozumiem, gdybym pytał: Co to jest piwo... No ale, ale.
 5. Drugi pana post, który jest *jakże konstruktywny*. No nie ma to tamto, wiele się dowiedziałem, dziękuję za taką pomoc, ale nie musiał Pan tracić czasu, ależ dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi - W skrócie, nie wiem co bym bez Pana począł O chmieleniu czytałem. Piwo należy chmielić do sześćdziesięciu minut. Powyżej sześćdziesięciu minut nie ma to korzystnego wpływu na smak, a przesadne "chmielenie" może sprawić, że piwo będzie zalatywało taniną, lub innymi aromatami niechcianymi. Słomiany zapał? Niekoniecznie. Odkładam pieniądze, gospodaruję miejsce i zaczynam warzenie. Dostęp do bu
 6. Dziękuję za odpowiedź. Znalazłem Rondel emaliowany 30 litrowy o średnicy 40 cm. Nada się? Potrzebny będzie do chmielenia, mam rozumieć? Zamierzam warzyć przy użyciu ekstraktów słodowych. Fermentacja zachodzi w brewkicie, tak? Edit: Faktów nie oglądałem. Dlaczego Pan pyta, Panie Tomku?
 7. Jestem goły i wesoły, nie mam nic. Chciałbym zabrać się za warzenie piwa, czego będę potrzebował? Garnek? Najzwyklejszy garnek, mam rozumieć? Ile litrów pojemności musi mieć ów garnek? Dodam tylko, że nie dysponuję żadnym większym garem i może być z tym maleńki problem. Brewkit? Czy to już wystarczy, by uwarzyć piwo? Nie potrzebuję więcej żadnych palników i innych, by podgrzewać piwo etc.? Czy Brewkit + garnek to wszystko, czego mi potrzeba do wyprodukowania własnego piwa? Jak wyglądać będzie cały proces warzenia? Po co mi garnek? Jakie są moje role? Czym się sugerować przy zakupie? O
 8. To teraz kolejne pytanie. Czy syrop maltozowy ma wpływ na proces fermentacji? Czy nie pomaga to w jakimś stopniu przyspieszyć tego procesu? Na chwilę obecną rozumuję to w ten sposób: Cukier (maltozę) otrzymujemy ze słodu jęczmiennego. Słód ma jednak swoją wydajność, więc jak to się mówi: "Wyżej pasa nie podskoczysz". Można osiągnąć jakieś maksimum z tego słodu, ale są pewne granice. Gdy osiągnie się maksimum możliwości (osiągnie się ten próg zawartości maltozy pozyskanej ze słodu), a okaże się, że jest go za mało, to użyje się syropu maltozowego w celu wzmocnienia piwa. Dobrze kombinuję? A
 9. Hehe, no proszę! Zgoda więc. Myślę, że po sesji zagospodaruję nieco pieniędzy i spróbuję coś zrobić. Anuż wyjdzie coś dobrego :-)
 10. Mikołaj

  Rauchbier

  Jeżeli uda mi się ogarnąć jakiś transport to czuję się zaproszony :-)
 11. Wtedy dość tłusta wychodzi zupa, bo przecież skoro gotuje się na wywarze z kury, do tego kiełbacha, boczek, no ja nie mówię, że to źle, ale czy jak wyjdzie takie tłuste, to nie zepsuje to smaku? Raz zrobiłem zbyt tłusty żurek i smak był dość płytki.
 12. Mam jeszcze jedno pytanie. W Internecie przeczytałem, że maltozę otrzymuje się ze słodu, prawda? Więc wychodzi na to, że syrop maltozowy ma za zadanie zastąpić niedobór słodu w piwie, dobrze kombinuję?
 13. A czy nie jest czasem tak, że po dodaniu cukru do piwa to już nie mamy do czynienia z nalewką? Czy ten syrop maltozowy zastępujący cukier nie jest czasem po to, by ominąć kruczki prawne? Przepraszam za rozgrzebywanie starego tematu, aczkolwiek bardzo mnie on zainteresował ostatnimi czasy, bo na ten przykład spotkałem się także z piwami ukraińskimi, bodajże Slavutych, Utenos, gdzie w składzie także spotykany był tenże składnik.
 14. Mikołaj

  Rauchbier

  Panie Jacer, to ja też chętnie zrecenzuję, jeżeli istnieje możliwość
 15. Chyba nawet Makłowicz, gdy robił zakwas, dodał cebuli. Dobra Panowie, tylko teraz pytanko. Czy cebula koniecznie musi być w całości,czy można ją ewentualnie poszatkować.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.