Jump to content

mario

Members
 • Content Count

  34
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mario

 1. Szanowni Koledzy, pragnę tylko przypomnieć , że to nie ja skierowałem dyskusję w kierunku "popłuczyn" po wysłodzinach czy zastowania "ciekawszych" słodów.(Ale to na marginesie) Dla mnie ta warka ma przełomowe znaczenie przede wszystkim z uwagi na zastosowanie nowych drożdży.Moje wcześniejsze doświadczenia z mocnymi pszeniczniakami ( i innymi pszenicznymi)nie przynosiły takich efektów smakowych, jak stało się to w przypadku użycia Zymofermów. Dlatego też określiłem je moim piwem roku. Ps: Onegdaj wbito mi do głowy ( i do tego się stosuję), aby nie zacierać jasnych słodów razem z bar
 2. Widzę Marmur ,że jedynie Ty czytasz uważnie:okey , a gar był 55l. (Podkreślę jeszcze, że gotowanie było w 2 -słownie dwa- mniejszych garach, w pierwszym było ok.25,5l brzeczki(pszeniczne imperialne), a w drugim ok.26l(pszeniczne ciemne), a po ugotowaniu i ostudzeniu dodałem do każdego fermentora-razem dwa fermentory- starter z drożdżami, każdy(starter) po ok. 0,8l, co dało w pierwszym przypadku ok.24l brzeczki nastawnej, a w drugim ok. 25l brzeczki nastawnej).Uff...
 3. Ale nie policzyłeś pszenicznego ciemnego:) Razem było ok. 50l przed gotowaniem;)
 4. Czy 60g barwiącego na 10l brzeczki( przed gotowaniem ) to dużo? Takie było zamierzenie. Dzięki Zgoda ,że mnie poprawiłeś, bo nawet w notatkach mam tak zapisane:) ( i to przy trzech warkach )
 5. Odfermentowało do 9°Blg (plus 182g glukoza do refermentacji). Jak wysładzałem? Chodzi Ci o pozostałość po wysłodzinach? 23,5 litra pszenicznego ciemnego o 14 °Blg początkowego, gotowanie 65 minut, chmielone 45g Lomika,zadane drożdżami Zymoferm Breslauer Schwarzer Schops, z dodatkiem 192g cukru trzcinowego do refermentacji.Odfermnt. do 3°Blg . Po którym pozostał tylko miłych wspomnień czar:)
 6. Moje piwo roku. Zacieranie: infuzyjne Fermentacja: górna Zawartość ekstraktu: 29,5°Blg Brzeczka nastawna: 24 litry Słody: 7,9 kg pszeniczny jasny 5,0 kg pilzneński 2,4 kg monachijski 0,3 kg barwiący Chmiele: Marynka( szyszka ), Lubelski ( szyszka ) Drożdże: Zymoferm Extreme Zacieranie: 40°C zasyp 50°C 20 minut 63°C 60 minut 72°C 30 minut 78°C 10 minut Czas gotowania: 90 minut Chmielenie: 70g Marynka w 30 minucie gotowania 23g Lub
 7. mario

  Barley wine

  Jeden z moich ulubionych stylów piwa. Warzę raz w roku. Zacieranie: infuzyjne Fermentacja: górna Zawartość ekstraktu: 23,5 °Blg Brzeczka nastawna: 23 litry "Trzeci oddech wampira" Słody: 4,3 kg pale ale 1,0 kg wiedeński 1,0 kg monachijski 0,5 kg carapils 0,3 kg karmelowy jasny 0,3 kg carawheat 0,25 kg caraamber 0,2 kg pszeniczny jasny 1,7 kg ekstrakt słodowy jasny WES Chmiele: Pacific Gem, Amarillo,Cascade Drożdże: WLP 099 SHG(gęstwa), Safbrew T 58 Inne dodatki: mech i
 8. Slotish, trochę cierpliwości.Po WWP będzie wszystkim wiadome. Spokojnie rób na dwóch słodach, które wymieniłeś, a proporcje ustal (na razie:okey:) według swoich oczekiwań.
 9. Zacieranie:zasyp 40°C ,20 minut 50°C ,60 minut 64°C ,15 minut 73°C ,10 minut 78 °C . Do tego długie,intensywne gotowanie gotowanie minim. 90 minut ( ja gotowałem 120 minut) Chmielenie: aromatyczny ( przy pierwszej warce 52g Lubelski szyszka całość w 50 minucie gotowania) ( przy drugiej 45g Lomik granulat: 35g w 45 min. i 10 g na 10 minut przed końcem gotowania) Jacer.To tylko z grzeczności:) A kiedy promować to piwo jak nie na WWP?
 10. Uchylę rąbka tajemnicy: baran i keolsch ( na Zymoferm) będą do degustacji na WWP. (jest zgoda organizatorki).Zapraszam
 11. Dotychczas popełniłem 5 warek na tych drożdżach: 2 x" wrocławski biały baran", 2x koelsch i raz alt. Polecam .Naprawdę warto spróbować.
 12. Oj Kolego , nie wiedzieć kim jest Klaus Kling w domowym piwowarstwie: http://www.empik.com/bier-selbst-gebraut-kling-klaus,2351498,ksiazka-p?utm_content=2351498&utm_medium=productfeed&utm_source=alejka&sprzedawca=07135126&bid=10001&option=ppempik Zanim przeczytałem Dylkowskiego czy Millera, to właśnie od niego nauczyłem się wiele( no, była również jeszcze publikacja Z.Fałata)
 13. Takie drożdże właśnie zamówiłem.Wiadomo, bo z.... Wrocławia:)
 14. Na niemieckim rynku pojawiły się nowe, płynne drożdże piwowarskie -Zymoferm, sygnowane przez znanego niemieckiego piwowara Klausa Klinga. Jak twierdzi sam Klas Kling jest to odpowiedź na wciąż drożejące produkty wiodących firm. Faktycznie cena 3,90 euro za fiolkę (na ca 25l) jest interesująca;) Szczególnie bogata jest oferta do piw pszenicznych.Podobno wyśmienite piwa na nich wychodzą. Na dniach mam otrzymać(poprzez Kolegę mieszkającego w Niemczech) zamówione drożdże do pszeniczniaków: "wrocławskie" jasne i ciemne.
 15. Mój ciekawy incydent to wysładzanie stouta wodą ze studni. (zapomniałem przełączyć zawór na wodę z sieci miejskiej) Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to że woda z mojej studni trzydziestokrotnie przekracza dopuszczalną do spożycia normę zawartości żelaza. Piwo było super, a nikt nie zardzewiał
 16. Tomku, ja nic nie wspominałem o smaku suszonej śliwki w tym RIS-ie. Pytanie było do Kolegi Tieroo, ale jak widać nie ma jeszcze piwa kilkunastu miesięcznego, a jest taki odważny w krytyce innych. Posmak suszonej śliwki na pewno ( jak w innych RIS-ach) się pojawi.Pytałeś o moje wstępne wrażenie, to Ci odpowiedziałem.Ale nie gańmy dnia...To piwo ,jak podkreślałem,, będzie gotowe do spożywania dopiero w p o ł o w i e 2 0 1 2 r o k u , a Ty na pewno będziesz jego pierwszym (oczywiście po mnie) degustatorem.
 17. Czarna porzeczka to nie najlepszy omen?! To raczej efekt użycia chmielu Pacific Gem, a na pewno Willamette na koniec gotowania. A jaki "omen" wróży Ci suszona śliwka?
 18. Ten "potwór "jest faktycznie mocny.Pierwsza degustacja: mocno wyczuwalny alkohol plus owoce: dominuje czarna porzeczka:beer:
 19. Czasami trzeba wyjść poza konwenanse., a opisałem to dokładnie. Ale czy ktoś z k/k forumowiczów warzył piwo przy takim napowietrzeniu?
 20. Nie, nie przelewanie. Według wszelkich reguł nie powinno się napowietrzać brzeczki po trzecim dniu fermentacji. Natomiast ja stosuję pompkę akwaryjną , a z tego co wiem nie jesteś zwolennikiem tego rozwiązania.;)
 21. Też Tomku uważam ,że goryczka w tym piwie powinna być dużo większa. Zmyliły mnie ,niestety, opinie uprzednich degustatorów , którym musiałem się tłumaczyć, że to piwo akurat powinno być gorzkie .
 22. Ponieważ temat RIS-a cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem Koleżanek i Kolegów forumowiczów to" popełniłem" nieodlegle takowego: RIS Euro2012: Ekstrakt: 27 °Blg ( mierzony przed dodaniem 1 kg cukru) Brzeczka nastawna: 26l Słody: 8,80 kg pilzneński 4,20 kg monachijski 3,60 kg karmelowy jasny 1,27 kg czekoladowy Chmiele: Pacific Gem (16,9 %) 50g w 30 minucie gotowania Simcoe (12,2 %) 50g w 45 minucie gotowania Palisade (6,7%) 40g w 65 minucie gotowania Willamette (5,6 %) 40g na koniec
 23. Dzięki Tomku za subtelną recenzję, ale przecież prawdziwa cnota krytyk się nie boi:) Wracając do tematu to odsyłam do lektury BJPC 2008 PL 14C gdzie, "długa, pozostająca goryczka" i "średnio wysokie nagazowanie może się łączyć by zapewnić ogólne wytrawne odczucia w obecności słodowej słodkości. Gładkie alkoholowe rozgrzanie." Oj, przespało się Tomku ten wątek na kursie , przespało. Spośród kilkunastu konsumentów tego piwa ( były tylko zarzuty do zbyt nadmiernej goryczy), jesteś jedynym, któremu to piwo nie podeszło, ale przecież nie ma takiego piwa , które smakowałoby wszystkim:) Tylko
 24. Receptura " wymyślona" pod zakład.Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Warzone trzykrotnie.Poniższa jest ostatnią wersją. Zacieranie: infuzyjne Fermentacja: górna Zawartość ekstraktu (Blg):17 Brzeczka nastawna: 25 litrów Pszeniczne smoczne ( to prawidłowa nazwa) Słody: Pszeniczny jasny 1,5 kg Pszeniczny ciemny 1,0 kg Carawheat 0,3 kg Pilzneński 1,5 kg Monachijski 1,0 kg Karmelowy jasny 0,5 kg Carafa II 0,2 kg Barwiący 0,2 kg Chmiele: Marynka 40g Lubelski 20g Drożdże: Safbrew WB
 25. [uups]a czy pierwsze dni po butelkowaniu ,trzymałeś w wyższej temperaturze niż 14 st ? Przez pierwszy tydzień w temperaturze cichej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.