Skocz do zawartości

kantor

Members
 • Zawartość

  2412
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

7 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Mogilański aka Humulus Admirabilis
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  112
 • Miasto
  Mogilany/Kraków

Kontakt

 • Imię
  Łukasz
 1. Paloność w lagerze

  Bo to z dwa razy za mało drożdży na lagera
 2. Paloność w lagerze

  A może przypalone mleko, czyli autoliza?
 3. Paloność w lagerze

  Paloność jak stout, porter, czy przypalenie jak np. przypalony spód od ciasta? A jaki kolor ma piwo?
 4. Drożdze WLP 677 i infekcja

  Attenuation to jest odfermentowanie, tylko dlaczego jest podane dla bakterii i to na tak wysokim poziomie to nie rozumiem
 5. Miniwarka - czy jest sens?

  Większość zaleca mniejsze ale np. ja robiłem warki 5-6l w standardowych 33l fermentorach i piwa wychodziły ok, nawet na jakiś konkursach dobrze kończyły.
 6. Miniwarka - czy jest sens?

  Nie stoi.
 7. Drożdze WLP 677 i infekcja

  Zrób sobie eksperyment przy następnej warce, odlej z 1l brzeczki i zostaw, pewnie po 3-4 dniach normalnie ruszy fermentacja, z normalną pianą i odfermentowanie też będzie normalne (pewnie nawet dość głębokie), przy okazji poznasz profil czystej infekcji Twoich drobnoustrojów.
 8. Drożdze WLP 677 i infekcja

  Jak dla mnie, to akurat wygląda na normalną pleśń (taka jaka występuje na produktach spożywczych np. starej kanapce)
 9. Szybka metoda dolnej fermentacji

  Zrób, opisz rezultaty w wątku, ja po tym jak estrowe są koncernowe lagery raczej jestem sceptyczny
 10. Wysokie BLG po fermentacji burzliwej

  Cała betaamylaza poszła przy wrzuceniu słodu przy 75°C Piwo nie będzie bardzo słodkie, bo cukrów prostych (po fermentacji) tam nie ma, będzie raczej taka dziwna pełnia (robiłem eksperymenty z takim zacieraniem przy piwach niskoalkoholowych).
 11. Wysokie BLG po fermentacji burzliwej

  To zacierane na odpowiednio słodko Wg mnie odfermentowanie pasuje do schematu zacierania i drożdży.
 12. Wysokie BLG po fermentacji burzliwej

  Napisz cały schemat zacierania, w jakiej temperaturze wsypałeś słody?
 13. Lista z datami, trochę mniej czytelna przez to ale tak chyba będzie wygodniej kontrolować ten depozyt Aktualna lista: Artur Burczyn APA x3 (stare - 2017/2018?) Browar Bootla Bite West Cost – West cost Bitter (przyniesione 23.02.2018) Browar Bootla Witek Witbier (przyniesione 23.02.2018) Browar Idée fixe Jasny Dym- Wędzony Lager (przyniesione 23.02.2018) Browar Idée fixe Mistral Pale Ale (przyniesione 23.02.2018) Browar Idée fixe Oatmeal stoutOktawia (przyniesione 23.02.2018) Browar KBDA Modern Bitter IPA (stare - 2017?) Świątek Sour pale x2 (stare - 2017?) Wilczy Tabor Wóz Drzymały (Grodziskie) (stare - 2017?) ATP Pacific IPA 14° (przyniesione 28.02.2018)ATP Weizenbock 17,7° (przyniesione 28.02.2018)ATP Milk Stout z ziarnami kakaowca i wanilią 14° (przyniesione 28.02.2018)ATP Peated FES 17° (przyniesione 28.02.2018)ATP Pale Ale z Senchą 12,5° (przyniesione 28.02.2018)ATP Polski Ale (tego piwa zapomniałem zabrać, jest stare, zabiorę je przy okazji) 12° (stare - 2016?) Halucek Gose x2 (przyniesione 06.03.2018)
 14. Np. jakby piwo leżało dłużej niż dwa miesiące, to ktoś by je dodatkowo zabierał, jakby nikt nie chciał go zabrać to piwowar który przyniósł. Data butelkowania też ok, dla mnie data przyniesienia jest wygodniejsza, bo zakładam że piwowar przynosi piwo w optymalnej kondycji, więc szybko bym wiedział ile już leży. Nie wiem jeszcze co inni uczestnicy o tych pomysłach sądzą ale jak im pasuje redukcja depozytu, to już bym polecił aby kto już przyniósł jakieś piwa do depozytu w nowym rozdaniu, podszedł sobie i zabrał z 2-3 piwa, w tym jedno jakieś starsze.
 15. Moje refleksje i parę propozycji Podczas ostatniego OPPP trochę sceptycznie byłem nastawiony do reaktywacji depozytu, bo sytuacja jest trochę inna niż wtedy gdy depozyt powstawał i obecnie są już comiesięczne spotkania piwowarów na których można próbować przeglądu piw krakowskich (i nie tylko) piwowarów domowych (padły też propozycje równoległej wymiany piw), to jednak jako, że obecnie koło Strefy przechodzę kilka razy w tygodniu, to w sumie i w tym źródle wymian mógłbym uczestniczyć Trochę tych piw wymieniłem przez depozyt i wg mnie największą bolączką sporej części piw było ich już mocne utlenienie (zwłaszcza w miesiącach cieplejszych) spowodowane pewnie ich długim leżakowaniem w skrzynce, co pewnie było spowodowane nie do końca właściwą relacją wielkość depozytu - tempo wymian(ilość piwowarów uczestniczących w wymianach). Co zapewne powodowało, że spora część piw w momencie degustacji była sporo gorsza, niż w momencie umieszczenia w depozycie. Wobec czego miałbym parę propozycji do dyskusji 1. Mocne ograniczenie wielkości depozytu, wg mnie do max 10 piw, a nawet 5-7 (im mniej piw tym większa rotacja będzie). Jak korzystałem z depozytu to regularnych bywalców było chyba koło 5 + 2-3 z doskoku co kilka miesięcy, obecnie będzie chyba podobnie, teraz pojawiło się dużo nowych piw, bo depozyt nie był długo aktywny ale z czasem tempo spadnie. Np. ja warzę warkę miesięcznie, zakładając że inni warzą podobnie i każde piwo wyjdzie na tyle dobrze, że będzie warte zaniesienia do depozytu to jest maksymalnie 5 nowych piw miesięcznie. Przy redukcji depozytu pasowało by też sprowadzić zasadę, że przynosimy tylko jedno piwo z danej warki ale to w sumie też do dyskusji. 2. Pomijając piwa do leżakowania (czyli powiedzmy od 18°Blg i dzikie) piwo po np dwóch miesiącach jest usuwane z depozytu. Np ktoś je dodatkowo zabiera, pasowało by wtedy opisywać datę umieszczenia w depozycie. Rozwiązało by to problem starych piw i każdy wymieniający miałby większą szansę, że piwo które bierze jest w miarę dobrej kondycji. Co o tym sądzicie?
×