Skocz do zawartości

kantor

Members
 • Zawartość

  2567
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

7 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Mogilański aka Humulus Admirabilis
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  112
 • Miasto
  Mogilany/Kraków

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. kantor

  Czy to infekcja candida

  Ja na Twoim miejscu skupiłbym się na porządnej dezynfekcji sprzętu i zapewnieniu odpowiednich warunków fermentacji, a nie na jakiś starterach z suchych.
 2. kantor

  Czy to infekcja candida

  Kapryszą, są kosmiczne lagi, nie opanowują szybko środowiska, rozwija się infekcja i ona robi goździka, a nie że same US-05 dadzą goździka, Fermentis musiałby wrzucić do opakowań US-05 szczep zdolny do dekarboksylacji kwasów fenolowych, a do tej pory takiego szczepu tam nie było.
 3. kantor

  Czy to infekcja candida

  Tak, jak tylko smakuje, w zasadzie tylko pleśń jest problemem. Wg mnie masz drugą infekcję z rzędu, raczej trzeba przyjrzeć się sprzętowi/procedurom dezynfekcyjnym. A jeszcze co do osadu, to nie jest to żaden wyznacznik infekcji, nieraz taki luźny miałem, bardziej pewnie związany on jest z osadami białkowymi (ich ilością itp.).
 4. kantor

  Czy to infekcja candida

  Jak fenole (goździk) na US05 to infekcja, pewnie Ci w aptekę, choć trochę, pójdzie. W życiu nie poznasz czym się zainfekowało po osadzie, a co do Brettów to nie muszą dawać błony (miałem piwa na Brettach całkowicie bez błony, często były 1-2 bąble na całej tafli albo delikatna błonka jak na starej herbacie).
 5. kantor

  Dezynfekcja pomieszczenia do warzenia i fermantacji

  Lepiej latać z garem dwa piętra niż wylewać zainfekowane piwo
 6. kantor

  Dezynfekcja pomieszczenia do warzenia i fermantacji

  To wrzucę coś ze swojego doświadczenia, wszystkie swoje warki zrobiłem bez chłodnicy, większość chłodząc w wannie, pierwsze 20-25 chłodząc w brodziku od prysznica W międzyczasie na jakiś tam konkursach nawet dobre miejsca te piwa zajmowały Nie powiem, że nigdy nie miałem infekcji, bo oczywiście miałem, i pewnie wiele razy jeszcze będę miał, ale patrząc na ich częstotliwość, nie mam ich częściej niż to z czym spotykam się u innych piwowarów, czy to na konkursach, czy jakiś spotkaniach. Zresztą ja nie widzę powodu żeby ta technika zwiększała szansę infekcji, po gotowaniu wkładam gar do wanny z wodą, zakładam pokrywkę (wcześniej dolną stronę często Starsanem zwilżę) i wokół rantu owijam gar folią aluminiową, tak mam oddzielone środowisko brzeczki od otoczenia, i to środowisko jest raczej sterylne, bo 1h się gotowało, a to co wpadło z powietrza do brzeczki o temp. 95-97°C, podczas jej przenoszenia, nie powinno się zbyt szybko rozwinąć. To już, wg mnie, pod względem sterylności chłodzenie chłodnicą jest gorsze, bo gar zazwyczaj jest częściowo lub całkowicie odkryty i dzikusy mają już jakieś 0,5h-1h przewagi. PS Oczywiście wolne chłodzenie ma też wady np w postaci potencjalnie podniesionego DMSu czy obniżeniu aromatów chmielowych. PS2 Ja zauważyłem, że spora część piwowarów ma jednak trudności z wykryciem lekkiej apteki, więc infekcji w piwowarstwie jest raczej sporo więcej niż się powszechnie uważa PS3 A do autora wątku, to warzyć (czy fermentować) możesz gdzie chcesz, istotą, wg mnie, jest abyś przelewał i zadawał drożdże (a później butelkował) w miejscu gdzie jest najmniej potencjalnych źródeł infekcji (jakieś kiszonki, czy tam gdzie śrutowałeś słód itp.).
 7. kantor

  Fermentacja- wątpliwości

  Ja bym w ogóle polecał podnieść temperaturę trochę, bo S-04 mają tendencję do powolnego dojadania końcówki.
 8. kantor

  Fermentator, a wielkość warki

  Bez problemu zrobisz, robiłem warki 5-7l w normalnym fermentorze.
 9. kantor

  Angielski Barley Wine

  Ja też bym dał połowę tych karmeli ale to w sumie dość lekki BW, to może być, no i bez tych płatków to spokojnie receptura na stylowego EBW. Co do drożdży 2 paczki S-04 spokojnie wystarczą, nie potrzebujesz nic z nimi robić oprócz rehydratyzacji.
 10. kantor

  Angielski Barley Wine

  Przepis ok ale na tych drożdżach to będzie raczej Belgian Barleywine, a nie EBW.
 11. kantor

  Skiśnięta IPA - proszę o pomoc

  Co to jest zapach "skiśnietego piwa"? Było kwaśne, jakaś siarka (kanał)?
 12. kantor

  IX Warszawski Konkurs Piw Domowych 2019

  Gdzieś czytałem, że z wężyków i byłem ciekawy jaki szczep. Jako, że miałem jedną butelkę z konkursu i zadałem osad do Flandersa (do którego różne dregi już poszły), to Brettanomyces Kordasus działają dalej
 13. kantor

  XVI Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - Grand Champion 2018

  Też to mi przeszło przez myśl ale, jakoś wyjątkowo, uznałem, że może nie będę złośliwy Tak w ogóle, jak pierwotna tegoroczna formuła umiarkowanie ale mi się podobała (w sumie to była kopia np. AHC), wykonanie już sporo mniej (nagłe zmiany regulaminu, przyznanie na Festiwalu nagród nie po liście punktowej, czyli chyba wbrew regulaminowi (?)), to pomysł medali (a dokładne ich przyznawanie lub nie w zależności od poziomu), uproszczonej metryczki, wspólnej oceny, mi się nie podoba, bo wg mnie jest duże ryzyko na skręcenie konkursu w kierunku quasi-konsumenckiego KPD (w stylu Kuźni Piwowarów, czy KPR), no chyba, że o to w tym chodzi.
 14. kantor

  XVI Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - Grand Champion 2018

  Tak z ciekawości, w jaki sposób nowa formuła ma promować piwowarstwo domowe na szerszą skalę? Jak nowa formuła nie spodoba się piwowarom (a patrząc na rozkład głosów, to chyba się nie podoba ) to ilość startujących piwowarów będzie raczej mniejsza niż byłaby przy dawnej formule, ponadto w social media pewnie będzie pełno głosów narzekań itp. co raczej też nie będzie promowało niczego.
 15. kantor

  IX Warszawski Konkurs Piw Domowych 2019

  A tak offtowo, jakim szczepem Brettów Ci się zbreciłl ten Kolelsch?
×