Skocz do zawartości

kantor

Members
 • Zawartość

  2664
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

7 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Mogilański aka Humulus Admirabilis
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  123
 • Miasto
  Mogilany/Kraków

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. kantor

  Pils na polskich chmielach- prośba o sprawdzenie receptury

  Ja jak wyżej, nie chmiel pilsa na zimno, bo to inny profil będzie. W ogóle to chmielenie bardzo skromne, ja bym te 8g na 5min, przerzucił na 1 minutę, a ilość zwiększył o 0 za ósemką
 2. kantor

  Beersel Brettanomyces Blend THE YEAST BAY

  1. Tak 2. Tak 3. Normalnie, jak zwykłą 4. Można teoretycznie długo ale Bretty to jednak też drożdże i jak będą w słabej kondycji to może sama fermentacja się ślimaczyć i większe ryzyko wad (albo ogólnie nieprzyjemnego profilu dzikiego, o co w dzikich nietrudno) 5. To chyba odnosi się do fermentacji 100% Brett, ogólnie licz się z FG koło 0°Blg 5. Jak w normalnej fermentacji - aż skończą fermentować (z mojego doświadczenia 100% Brett to od powiedzmy 6-8 tygodni do 6-9 miesięcy)
 3. kantor

  Bliźniacze warki, różne FG.

  Błona to może w kilku % infekcji się pojawia. Chociaż jest też opcja, że to drugie jeszcze nie skończyło fermentować.
 4. kantor

  Bliźniacze warki, różne FG.

  Możesz też mieć infekcję w tej mocniej odfermetnowanej wariacji.
 5. Octan etylu jak powstał to się nie zredukuje ale daj do ciepłego żeby piwo spokojnie dofermentowało przede wszystkim.
 6. kantor

  Osad drożdzowy podczas refermentacji

  A tak z ciekawości, ile zrobiłeś tych pilsów? Z mojego doświadczenia szczepy lagerowe mają zbity osad i bez problemu można nalać piwo bez podnoszenia osadu. Długie leżakowanie to jeszcze poprawia.
 7. kantor

  Bąbelki w piwie, rzecz o nagazowaniu

  W mojej opinii należy, w przybliżeniu, wziąć najwyższą temperaturę jaka była po skończonej fermentacji (może tylko minimalnie niższą). Wysycenie resztkowe reguluje prawo Henry'ego, wraz ze spadkiem temperatury zmienia się współczynnik w równaniu i zwiększa się równowagowe stężenie CO2 w piwie przy danym ciśnieniu parcjalnym CO2. Jednakże po skończonej fermentacji CO2 nie jest już produkowany i rozpuszczanie się CO2 w piwie (z nad piwa) zmniejsza ciśnienie parcjalne CO2 (nawet samo obniżenie temperatury je zmniejsza, vide równanie Clapeyrona), co znacząco zmniejsza równowagowe wysycenie resztkowe. Inna sprawa, gdy ktoś cold-crashuje (czy robi tzw. cichą) na aktywnej fermentacji (nawet w minimalnym stopniu aktywnej) to wtedy należy wziąć temperaturę gdy ta fermentacja będzie jeszcze aktywna, co spokojnie może być nawet koło 10-12°C.
 8. kantor

  Powtórny start fermentacji

  Ja infekcję bym obstawiał, chociaż sama mocna estrowość może spokojnie być bez infekcji. Butelkujesz jak skończy fermentować. Ja bym zmierzył blg za 2-3 tygodnie i jak się nie zmienia to butelkował, jak spadnie to kolejne 2-3 tygodnie itd. (Można też bez sprawdzania blg jak ma się szczelny fermentor, to po rurce widać czy fermentacja jeszcze idzie ale to musisz mieć pewność co do fermentora )
 9. kantor

  Gryczane

  A nie mówiłem
 10. kantor

  Fermentacja burzliwa i cicha

  Zabawki są ładne i piaskownica (zgodnie z nazwą działu) też jest ładna To nie chodzi o nas, tylko o początkujących piwowarów, żeby nie utrwalali sobie błędnych twierdzeń. Ale żeby nie być całkowicie nie w temacie W mojej opinii w zdecydowanej większości przypadków robienie cichej (secondary fermentation) jest całkowicie niepotrzebne, ja na ponad 120 warek zrobiłem ją (pomijając piwa dzikie) może z 2-3 razy (z dzikimi to może z 8-10 razy będzie).
 11. kantor

  Fermentacja burzliwa i cicha

  Ja zacząłem Cię poprawiać, bo wprowadzasz innych (a zwłaszcza początkujących piwowarów) w błąd, sugerując, że ich właściwe pojmowanie procesu technologicznego tzw. fermentacji cichej (fermentacji wtórnej, secondary fermentation) jest błędne. PS Jak się mylę, to ciągle proszę o źródła to potwierdzające
 12. kantor

  Fermentacja burzliwa i cicha

  Ja ostatnio trochę mało aktywny na forum byłem, może dlatego
 13. kantor

  Fermentacja burzliwa i cicha

  I dobrze sądzą. Bo fermentacja cicha (fermentacja wtórna, secondary fermentation) nie jest fazą fermentacji, tylko procesem technologicznym (polegającym na przelaniu niedofermentowanego piwa do innego fermentora i dokończeniu w nim fermentacji). PS Już chyba to trzeci raz na tym forum piszę PS2 Jak się mylę, to proszę o źródła. edit: np definicja z "Handbook of brewing" Priesta : Jak ktoś ma jakieś źródła, wg których możliwa jest "cicha" ("secondary") bez przelewania piwa do innego fermentora, to niech zapoda.
 14. kantor

  Piwo po klarowaniu nie nagazowalo się

  Tak w ogóle to świadczy, że raczej się gazuje. Jak dałeś 4g/l to też się nagazowało ale to niższego poziomu. Można dodać drożdży albo cukru w zależności gdzie jest problem ale po prostu czekaj, możesz też dać butelki do trochę cieplejszego pomieszczenia to szybciej pójdzie.
 15. kantor

  Strong Scotch Ale

  Dla mnie "cicha" to zwiększone ryzyko infekcji i natlenienie piwa. A odwracając pytanie, dlaczego chcesz zrobić cichą? Bo wg mnie cicha to nie jakieś wielkie ryzyko tylko nie ma z niej korzyści Z wężykiem jako filtratorem u mnie, koło 11kg, pewnie większy też się da, bo możesz filtrować na raty. Zresztą przy mocnych piwach to ja już od dłuższego czasu nie robię docelowo pełnych 20l tylko koło 15l, mniejszy zasyp, miejsca w fermentorze więcej jakby piana poszalała, wg mnie sporo to zalet ma (jest tyko mniej piwa ;)).
×