Skocz do zawartości

kantor

Members
 • Zawartość

  2625
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

7 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Mogilański aka Humulus Admirabilis
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  112
 • Miasto
  Mogilany/Kraków

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. kantor

  Dodanie cukru po zabutelkowaniu

  Jak drożdże nie padły od alkoholu (co jest raczej wątpliwe przy 5-6%, chociaż to jakiś eksperymentalny szczep, więc różnie może być), to powinny nagazować piwo, ja bym czekał jeszcze z 2-4 tygodnie i jak wtedy nie nagazują, to się zastanawiał co dalej.
 2. kantor

  Dodanie cukru po zabutelkowaniu

  Wg mojej wiedzy i doświadczenia to jest mało realne, w jakiej temperaturze trzymasz butelki, jaki szczep drożdży i jaki alkohol?
 3. kantor

  Dodanie cukru po zabutelkowaniu

  Są dwie drogi 1-->uważam, że piwo jest dofermentowane -->butelkuję z cukrem 2-->uważam, że piwo nie jest dofermentowane -->zostawiam w fermentorze (czy tam podnoszę temperaturę, dodaję inne drożdże itp.) nie ma takiej drogi --> uważam, że jest niedofermentowane, więc butelkuję bez cukru Co ma się nie udać z dodaniem cukru, otwierasz butelki, dozujesz strzykawką syrop, kapslujesz, najwyżej jak jednak okaże się, że było niedofermentowane, to będziesz miał granaty
 4. kantor

  Dodanie cukru po zabutelkowaniu

  Jakieś drożdże na pewno są. Ponadto jeśli rzeczywiście butelkowałeś piwo defermentowane, to dodanie cukru teraz ma oczywiście sens ale przede wszystkim, piwo należy butelkować jak fermentacja dobiegnie końca, a nie butelkować bez cukru piwo z założenia niedofermentowane, jak ma się obawy o defermetowanie piwa, to należy poczekać z butelkowaniem.
 5. kantor

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Chyba tylko podium.
 6. kantor

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Podczas eliminacji w Piwie Świątecznym piwa oceniały dwie komisje w składzie: I: Łukasz Kantor (sędzia PSPD) Filip Jaworski (sędzia PSPD) Paweł Łopata (piwowar domowy) II: Witold Dziub (sędzia PSPD) Mateusz Wachowicz (sędzia PSPD) Jakub Kustra (sędzia PSPD) Szymon Natanek (piwowar domowy) Podczas eliminacji w Triplu piwa oceniała komisja w składzie: Paweł Kopciał (sędzia PSPD) Kacper Jasica (sędzia PSPD) Filip Jaworski (sędzia PSPD) Paweł Poręba (piwowar domowy) Podczas eliminacji w HG RIS piwa oceniała komisja w składzie: Łukasz Kantor (sędzia PSPD) Witold Dziub (sędzia PSPD) Wojciech Kusio (sędzia PSPD) Podczas eliminacji w ABW piwa oceniała komisja w składzie: Łukasz Kantor (sędzia PSPD) Mateusz Wachowicz (sędzia PSPD) Filip Jaworski (sędzia PSPD) Paweł Kopciał (sędzia PSPD) Mateusz Haberka (piwowar domowy) Co do poziomu, to w Świątecznych w części w której ja oceniałem, to poziom jak co roku, czyli naprawdę dobry, dość różnorodne piwa (chociaż wg mnie mogłyby być jeszcze bardziej ) w tym roku można było zauważyć sporo piw o charakterze ziołowym, miętowym, chyba nawet więcej niż klasycznych przyprawowców korzennych, były też jakieś z miodem, o charakterze kompotu z suszu itp. Odpadło kilka piw z aldehydem lub mocnym piekącym alkoholem ale główną przyczyną był zbyt mocno ściągający lub cierpki charakter piwa. Niektóre z tych piw były dość przyzwoite ale po prostu były lepsze. Gratulacje dla piwowarów oby za rok poziom był jeszcze lepszy Natomiast w ABW niestety poziom był dość przeciętny w kierunku słaby, przede wszystkim u większości piw brakowało odpowiedniego poziomu chmielowości, z 2-3 z tych co odpadło było naprawdę niezłych ale jako EBW (ewentualnie EBW muśnięte amerykańskim chmielem). Poza tym sporo piw było utlenionych lub z aldehydem (lub utlenionych z aldehydem), jakieś z kanalizą czy rozpuszczalnikiem też się znalazły. Sam styl oczywiście nie jest łatwy, bo wymaga odpowiedniej chmielowości (która pierwsza leci w utlenieniu), a drugiej strony poprzez swoją moc wymaga też odpowiedniego leżakowania (nie mówiąc już oczywiście o odpowiednio poprowadzonej fermentacji) ale nikt nie mówił, że będzie łatwo Jutro finały, zaczynamy o 13.
 7. kantor

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Zbyt niski charakter chmielowy Był to też w styl, z tych które oceniałem, w którym był największy odsetek piw wadliwych technicznie (głównie aldehyd). Szerzej dzisiaj lub jutro, wypiszę też składy komisji eliminacyjnych.
 8. kantor

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Na wstępie, z mojej strony jako szefa jury, ocena zgodnie z oczekiwaniami piwowarów, była bez konieczności wypełnienia wszystkich punktowanych miejsc w finale piwami (niekoniecznie ta idea jest mi bliska ale konkurs nie jest robiony dla mnie, tylko dla startujących piwowarów ). Przepuszczane do finału były tylko piwa, które w ocenie sędziów były stylowe i bez znaczących wad technicznych. Zgodnie z tą ideą także będą odbywały się kolejne sesje eliminacyjne. Natomiast jako sędzia oceniający w panelu z HG RIS, to mam mieszane uczucia, z jednej strony brakowało mi piw wybitnych (a wydawać by się mogło, że ta kategoria ma potencjał na takie piwa, chociaż wyprzedzając, konsumencko piwa wybitne były ale nie w stylu ) ale z drugiej praktycznie nie było piw mocno wadliwych technicznie (a fermentacja piwa powyżej 30°Blg na pewno jest wymagająca pod tym względem). Z tych co odpadły, były trzy mocniej wadliwe (jedno zooctowane, drugie z konkretną autolizą, trzecie z diacetylem (ewentualnie + jakiś dziwny dodatek, bo piwo mocno przypominało kremówkę)), poza tym główną przyczyną odrzucenia był brak stylowości (piwa często bardzo dobre ale posiadające cechy sensoryczne sugerujące dodatek drewna czy łuski kakaowej, wykazujące charakter wędzony lub nie wykazujące odpowiedniego profilu palonego, np. jedno z mocnymi nutami orzechowymi (konsumencko mój faworyt, niestety nie w stylu, bardziej HG porter czy nawet HG brown ale, ale gratulacje dla piwowara, super piwo )) i mocne utlenienie (często jeszcze z brakiem gazu i cukrowym charakterem - pewnie drożdże już nie miały siły na refermentację), jakieś pojedyncze z ostrym, dominującym alkoholem. Nie było natomiast żadnych piw z rozpuszczalnikiem czy dominująco estrowych. Jako piwo kalibracyjne był Solaris Radugi i raczej by do finału nie przeszedł, więc tym bardziej gratulacje dla finalistów!
 9. kantor

  Fermentis Safale US-05

  Kiedyś w chyba w 11°C otoczenia na początek fermentacji robiłem ale to było z rok-dwa temu, na tych nowych paczkach to robiłem ostatnio w 14°C otoczenia.
 10. kantor

  O piwie przy piwie

  Dzięki i za dzisiejsze, kameralniejsze spotkanie Tym razem piw trochę mniej ale i tak sporo spotkanie trochę z motywem przewodnim w postaci kwasów z owocami, poziom piw przyzwoity, chyba nie było żadnego mocniej wadliwego piwa, a mi najbardziej smakował Milk Stout i Sour z aronią, poza tym można było spróbował Weizenbocków z Ligi i poziom też niezły, nie wszystkie były stylowe ale każde co najmniej przyzwoite. Do następnego PS Osobom które chciał pomóc przy KPD przypominam o zbliżającym się Mikołajkowym tygodniu eliminacje w najbliższy poniedziałek i wtorek (start o 18), finały w sobotę.
 11. kantor

  O piwie przy piwie

  Lepiej późno niż później następne spotkanie 27.11.2018 (jutro), Craftownia.
 12. kantor

  Pierwszy dolniak

  Głównie podniesione estry.
 13. kantor

  Pierwszy dolniak

  Ja, z własnego doświadczenia i analiz zwycięskich receptur/zapisków piwowarów na forum. Ponadto, te temperatury odnoszą się do temperatury piwa, a nie otoczenia, w 12°C otoczenia piwo zapewne będzie miało 1-2°C więcej.
 14. kantor

  Pierwszy dolniak

  Powtarzalności wrogiem progresu
 15. kantor

  Pierwszy dolniak

  (Nie traktuj to jak przytyk do Ciebie, chodzi mi o ogólne stwierdzenie.) Tak w ogóle, czasami wadliwy technicznie lager (np. z podniesionymi estrami) może być konsumencko wyżej oceniony niż niewadliwy, czyli lager spokojnie może być dobry konsumencko ale niestylowy (wadliwy technicznie). edit: To odnosi się też do pytania z początku wątku, w tych 12°C można spokojnie dobre, pijalne piwo zrobić na W-34/70, tylko czy takie piwo będzie miało np. odpowiedni poziom estrów jak na lagera.
×