Jump to content

kantor

Members
 • Content Count

  2730
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

kantor last won the day on May 16

kantor had the most liked content!

8 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Mogilański aka Humulus Admirabilis
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  123
 • Miasto
  Mogilany/Kraków

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No co Ty, w fermentorach stożkowych i innych bajerach nie ma możliwości infekcji A tak na poważnie do fermentacji 150l lagera potrzebujesz 12 (kalkulator wyrzuca 11,6) paczek drożdży, a nie sześciu, nic dziwnego, że infekcja Ci się rozwinęła, zadałeś dwa razy za mało drożdży.
 2. Jak zgadzam się z Tobą w idei oceniania na konkursach (i porównanie do sportów przez poprzedników jest całkowicie nietrafione, bo nie kojarzę np konkursu skoków narciarskich w których do drugiej rundy przepuszczono by np kilku skoczków, bo reszta skoczyła bardzo słabo (dla nieoglądających skoków do drugiej rundy przechodzi 30 zawodników ) ), to bez problemu potrafię sobie wyobrazić konkurs z pilsem (czy jakimś innym trudnym stylem) gdzie nie będzie nawet jednego naprawdę stylowego piwa, a myślę, że to nawet nie kwestia wyobrażania sobie tego
 3. Na szerszą skalę to chyba rok max dwa lata. Też mi się wydawało, że tak będzie ale patrząc na ilość zgłoszeń to Piwowarzy chyba rzeczywiście tego oczekują, bo piw raczej jest coraz więcej (dobrze to akurat Cieszyński obrazuje, bo ma stałe kategorie, rok temu (patrząc po punktacji z Pucharu) 13 i 29 piw, a teraz 15 i 37)
 4. Nie, drożdże nie przerabiają całego cukru. A odpowiadając na pytanie, tak, jest możliwe żeby piwo było bardziej słodowe, wg mnie głównie goryczkę nisko trzeba trzymać, bo w przeciwieństwie do win główny balans w piwie nie jest słodko-kwaśny, tylko słodko-gorzki. Co do drożdży, to oszczędzanie na drożdżach to wg mnie średni pomysł, lepiej kupić coś sprawdzonego, zwłaszcza, że nie są drogie i można je użyć ponownie. Nawet 15zł za paczkę na 20l, to wychodzi niecałe 40 groszy na butelkę, no chyba, że się zamierza 1-2 litrowe warki robić, to wtedy jest drogo Wg mnie to będą 3 piwa, bo trzeba jeszcze straty z drożdżami, na pomiary itp liczyć Zresztą zrobienie warki 2-litrowej z normalnym godzinnym gotowaniem itp to wg mnie jest będzie taka prosta sprawa
 5. Nie ma ograniczeń co do pochodzenia inspiracji do uwarzonego piwa.
 6. Jagielonka normalnie wypożyczała, przynajmniej z 4-5 lat temu.
 7. To nie kwestia woli organizatora, bo po prostu potrzebujesz 3 butelki na konkurs (chyba, że nie ma eliminacji albo nie oceniamy piany, jak np. w Jopejskim na którymś Mikołajkowym), jedna na eliminację, jedna na finał i jedna na finał na pianę/wygląd. Jak jest jakiś "best of show" to nawet 4. Zwróć uwagę, że w regulaminach nie ma, że wystarczy np. jedna butelka 2-litrowa piwa, tylko są 3+ butelki.
 8. Z mojego doświadczenia S-04 są dość mocno podatne na schemat zacierania. A co do pożywki, to nie wiem czy to działa, bo stosuję przy każdej warce, piwa oczywiście wychodzą różnie ale z jakiegoś tam odsetka piw jestem bardzo zadowolony
 9. Słody palone mają minimalnie wędzony charakter ale coś więcej niż na granicy percepcji to raczej infekcja (albo pomyłka w słodach).
 10. Gratulacje dla laureatów, podziękowania dla organizatorów! PS Brakuje jeszcze części wyników z American Wheata (11 przeszło eliminacje, a jest podane tylko 6 miejsc) i Dunkela (7 z 10).
 11. Dzięki i za wczorajszą biesiadę Ilość piw w sam raz, a poziom co najmniej przyzwoity (nie było żadnego piwa mocno wadliwego), mnie najbardziej podeszły 100% Rye Ris (jak galareta ), American Wheat, Brett Ris, a także całkiem niezłe były Black IPA i Milkshake z drewnem, a ponadto fajne w aromacie było wariacja grodziskiego z dużym udziałem słodów palonych. Do następnego, może za miesiąc trochę więcej sesyjniaków będzie, jak będą też takie upały
 12. Następne spotkanie 12.06.2019 (dzisiaj!), Craftownia.
 13. Metryczki są już gotowe, z informacji, które uzyskałem, eliminacyjne z Wild APA są już w systemie, eliminacyjne z Pilsa będą jutro, a finałowe we wtorek.
 14. Trochę offtop ale zupełnie się z tym nie zgadzam Przy dzikich piwach postępujemy tak samo jak przy normalnych, dodajemy tyle cukru, w zależności od tego jakie chcemy mieć wysycenie, natomiast, tak jak i normalne piwa, butelkujemy piwo które jest dofermentowane.
 15. Tak w ogóle jak uważam, że pod względem etycznym niesprawiedliwe jest nieuhonorowanie piw miejscem które na to zasługują (czyli np 4, 5 i 6, bo do finału przeszły tylko 3), to z punktu widzenia sędziego takie podejście sporo technicznie ułatwia. Zmniejsza losowość eliminacji, bo nie zastanawiasz się, czy to piwo jest na to 6, 7 miejsce, tylko czy w odpowiednim stopniu odpowiada stylowi. Finał też rozgrywa się dużo przyjemniej jak są 3 niewadliwe piwa, można zrobić wcześniej 2-3 piwa kalibracyjne, po ocenie można spokojnie podyskutować o niuansach stylu.
×
×
 • Create New...