Jump to content

maja5

Members
 • Content Count

  3
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  4
 1. Lusterko 87- zacierałam w garnku 22 litowym, ale mam również 40 l.
 2. Dziękuję bardzo za gratulacje. Andy, dzięki za wskazówki dot. zapisków domowych piwowarów. Nie ukrywam, że nie bardzo wiedziałam w którym wątku mam pisać. Znam Cię wirtualnie z innego forum, to twoje oraz Krzysztofa wątki naprowadziły mnie na to forum, no i się zabrałam do warzenia piwa.
 3. Po brewkitach, wczoraj uwarzyłam, pierwsze piwko z procesem zacierania. Padło na A la Grodziskie, ponieważ w jego składzie jest mało słodu (2,5 kg), dla początkującej to w sam raz. - słód wędzony Weyermann 1,5 kg - słód pszeniczny jasny Weyermann 1,0 kg - chmiel aromatyczny Lubelski 50 g (granulat) - drożdże górnej fermentacji Safbrew S-33 10 g Z a c i e r a n i e: Ześrutowane słody zmieszać z 5 l wody o temp. ok. 40°C. Trzymać w temperaturze 37°C przez 30 minut. Dolać 2 l gorącej wody, podgrzać do 50°C, trzymać przez 20 minut. Dolać 3 l gorącej wody, podgrzać do 70°C, trzymać przez 30 minut. Dolać 2 l gorącej wody, podgrzać do 75°C, trzymać przez 30 minut. W y s ł a d z a ć w trzech etapach wodą o temp. 72°C. 1) 6 l wody, 2) 4 l wody, 3) 3 l wody. C h m i e l e n i e: 90 minut. - 30 g od początku gotowania - 20 g po 20 minutach gotowania. Wyszło 20 l piwa, Blg 8. W nocy obudziły mnie pierwsze odgłosy z fermentatora, jakże miłe dla ucha. Stwierdzam, że zacieranie wcale nie jest takie trudne, wymaga za to dużo czasu i cierpliwości. Czekam na zamówione w BA trzy zestawy ześrutowanych surowców i zabieram się do pracy bo następny fermentator stoi pusty.
 4. Dziękuje, za fajne przyjęcie na forum. Dobrze wiedzieć, że w razie problemów mogę na Was liczyć. Dori, mieszkam w Końskich. No i słowo się rzekło, czekam na słody i inne zakupy z Browamatora.
 5. Witam piwowarki i piwowarów. Mieszkam w Świętokrzyskim, od pięciu lat nastawiam winka i nalewki. Obecnie jestem na etapie zbierania wiedzy o domowym wyrobie piwa i tak z forum winiarskiego trafiłam do Was. Pierwsza warka z brewkita nastawiona trzy dni temu, następna puszka czeka w kolejce. Do trzeciej chcę już podejść trochę ambitniej i będzie to zacieranie słodu. W razie problemów liczę na Waszą pomoc i radę.
×
×
 • Create New...