Jump to content

stachu68

Members
 • Posts

  620
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

About stachu68

 • Birthday 01/28/1968

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Domowy Wonneberg
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  142
 • Miasto
  Gdańsk

Kontakt

 • Imię
  Darek

Recent Profile Visitors

1961 profile views

stachu68's Achievements

 1. Na koniec sezonu stwierdzam: Z ciemnymi piwami żadnych kłopotów, nie wyklarowały się dwa jasne, i to raczej z początku sezonu. Później na wszelki wypadek dodawałem zawsze trochę słodów karmelowych i problemy ustały. Znaczy, można sobie poradzić.
 2. Reguły sztuki zalecają w naszym przypadku stosowanie uzdatniania wody odwróconą osmozą lub mieszanie kranówy z wodą destylowaną. Może warto spróbować?
 3. Jestem ciekaw jaką wodę mają piwowarzy, którym jasne piwa wychodzą dobre. Bo z lektury tematu o uzdatnianiu wody na wiki, wychodzi mi, że powinienem swoją porządnie zmiękczyć. Samo przefiltrowanie Britą to raczej za mało...
 4. Taka ilość drożdży, żeby spowodowała solidne zmętnienie piwa, nie może pozostać bez wpływu na smak i zapach
 5. Taka ciekawostka. Byłem wczoraj w browarze restauracyjnym PG4 w Gdańsku. Tamtejszy piwowar używa słodów Bestmalz. Oba jasne piwa (pils i ale) były mętne a np. ciemniejszy IRA już klarowny. Czyli chodzi o błąd w sztuce zacierania i konieczna jest korekta składu wody aby jasne piwa wyszły klarowne. Tylko jaka? Czym można zastąpić składniki wnoszone przez ciemne słody aby piwo pozostało jasne i wyszło klarowne?
 6. Bardziej zbożowe niż bym sobie życzył
 7. A może zdradzicie jakie dokładnie warunki dotyczące pH zacieru są wymagane aby zacierać najskuteczniej? Bo te wymagane teoretycznie 5,3-5,8 nie skutkuje. Aha, zapomniałem. Jedno piwo wyszło mi klarowne bez korygowania kwasem fosforowym. Był to stout, słody: 4kg ale Malteurop, 200g Brown, 150 czekoladowy ciemny i 250g jęczmienia palonego (wszystkie Strzegom). Kontrolnie sprawdziłem pH zacieru, było 5,6. Zatem co jest grane?
 8. No niestety. Używałem tej jesieni trzech słodów Malteurop: ale, lagerowy i pilzneński. Tylko ten pierwszy uznaję za zdatny do użytku, odradzam kupno pozostałych. Mimo korekty pH brzeczka wciąż mętna.
 9. Kolega twierdzi, że mieszał 50:50% lagerowy z ale i zacieranie poszło OK Pilnowanie pH zacieru też jest wskazane Aha, wydajność u mnie jest taka sama jaka była na strzegomskim.W Brewtarget ustawiam na 90% przy użyciu około 34 litrów wody do zacierania i gotowaniu 90 minutowym.
 10. Poszukaj na stronie słodowni, ja nie mam. Kupowaliśmy z kolegą na spółkę, na przełomie sierpnia i września
 11. Kiedy piszecie o słodach, piszcie o który konkretnie chodzi, bo Malteurop ma ich kilka. Myślę, że mają problem z utrzymaniem stałej jakości. Obecnie warzę na słodach lagerowym i ale. Ten pierwszy niestety sprawia problemy, przy 100% zasypie nawet zakwaszenie brzeczki nie pomogło i dwa piwa będą mętne. Najlepiej mieszać z jakimś innym jasnym. Ejlowy bardzo dobry. Zakupię pilzneński i też sprawdzę.
 12. stachu68

  stachu68

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.